Jump to content
Sign in to follow this  
MCojo

Indicatorul De Benzina Sau Sonda Litrometrica

Recommended Posts

Am un Chevy AVEO de 2 luni..si m-am trezit cu o problema la indicatorul de benzina!

Am plecat de la servici intr-o dupa amiaza si imi indica full...desi rezervorul era umplut undeva putin sub jumatate!..Dupa ce am mers un numar de cca 3Km...s-a stabilizat la nivelul unde cred ca trebuia sa fie...Am ajuns acasa..dupa care peste o ora am mai facut un drum spre Bucuresti...si la cca 10 minute dupa ce am plecat de acasa mi s-a aprins becul de benzina...desi indicatorul era ca pozitie la cca 30 grade fata de dunga rosie...

Am fost la un service si mi s-a pus ca e terminata sonda din rezervor!

Ce parere aveti?

Are cineva schemele electrice de la CHEVROLET AVEO (2007)?

Multumesc Anticipat

Share this post


Link to post

Asa este, nu putem constata decat decesul moartei, R.I.P.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

poate cineva să încarce o poză cu bordul atunci când indicatorul de rezervor gol este aprins? litrometrul meu indică total aiurea şi nu ştiu cum arată când se aprinde becul(intensitatea luminoasă ) . când fac plinul se ridică peste maxim , iar apoi după aproximativ 300 km este pe zero. ultima oară aveam 460 km parcurşi iar acul arăta zero de o săptămână. mă asteptam să se aprindă becul la benzină şi aveam senzaţia că acesta luminează cu o intensitate foarte mică. la alimentare a intrat aproximativ 36 l în rezervor. :o

Share this post


Link to post

cel mai cinstit e sa mergeti plin pe plin...faceti plinul odata la 700 de km...ai facut plinul, ai dat km partial la 0, e cel mai bine. eu mi-am pierdut increderea in indicatorul de benzina. probabil un indicator de benzina sofisticat ca la avioane ar costa cat masina. solutia cea mai sigura ar fi sa-ti montezi o camera in rezervor sa sa vezi pe un ecran ,concret, cata benzina mai ai...bineinteles ca trebuie sa pui si un led sa faca lumina inauntru.

Edited by rich1974

Share this post


Link to post

Mergi dupa kilometraj!

Parerea mea e ca e o boala de la instrumentul indicator, care... imbatraneste (vorbesc despre Kalos 2004).

Am banuit (acum niste ani, inca in garantie) sonda. Am schimbat-o (gratis, deh, chiar cu pompa cu tot), dar nu s-a schimbat nimic. Intre timp, acul cade pe blana dupa 300 si ceva de Km, dar imi vad de treaba. Pana la 400, merg in Bucuresti fara se aprinda becul (care nu e ars, e verificat recent :) ).

Share this post


Link to post

Salut sunt posesorul unui kalos 1,4 16v 2005-2006.

Am cumparat aceasta masina in 2008 sh (o alegere nefericita), de atunci am constatat ca indicatorul de benzina nu functioneaza (printre altele).

Am incercat sa schimb sonda litrometrica cu una de la alta masina dar nu a functionat.

Am masurat conform manualului de reparatii (2006-2009) la mufa pompei de benzina conectorii 1 si 6 (gri si albastru deschis) rezultatul fiind de 1,8 v, am masurat conectorii 6 si 4 ( albastru deschis si roz) rezultatul fiind 4,6 v, si am incercat sa masor si rezistenta in aceleas combinatii ca mai sus rezultatul fiind 0 (desii ar fi trebuit sa fie mai mare in functie de pozitia plutitorului)

Acul se ridica f putin sub linia rosie, la un tester daca imi aduc aminte bine aveam eroare 463 adica tensiune mare la sonda litrometrica.

Incerc sa caut un scurt la tensiune pe traseu dar diagramele prezentate in manualul de service 2006-2009 nu corespund (pozitia conectorilor si culorile acestora) ma puteti ajuta cu un manual pt 2002-2005( cel de la tips and tricks nu se mai poate descarca) sau imi puteti da idei despre ce as mai putea face.

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu indicatorul de benzina. Nu mai vrea sa mai coboare sub sfert. Daca e sa pun benzina, acul se ridica, insa in timp, dupa ce se consuma benzina si acul tot scade ramane la liniuta de sfert. Computerul de bord pare sa-mi indice corect, cel care imi spune cati km mai pot sa merg cu benzina din rezervor, adica pe CB km mai scad din cand in cand insa acul nu se misca.Ce ar putea fi?

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta cineva cu un manual de reparatii pentru Chevrolet AVEO din 2007?Multumesc anticipat.Am uitat sa mentionez,contra cost bineinteles,

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...