Jump to content
Sign in to follow this  
Sharpe

Bord Cu Led-uri

Recommended Posts

Cred că m-aş descurca să-mi pun singur nişte LED-uri în bord şi în panoul de control al climatizării (deja le-am desfăcut şi le-am pus la loc fără să îmi rămână piese), dar sunt total afon în materie de electronică. Aşa că, dacă vi se face milă, spuneţi-mi şi mie exact (ca şi cum v-aţi trimite soţia să vă ia ceva de la magazinul în cauză) ce tipuri de LED-uri mi-ar trebui (atât pentru bord, cât şi pentru panoul de climatizare). Aş vrea să obţin ceva albastru. Dacă chiar există unele care merg la 12V, fără rezistenţă, ar fi grozav...

Şi încă ceva: se poate face ceva şi cu display-ul ODO/ TRIP să nu rămână verde?

PS: chiar îmi place să meşteresc, dar, după cum spuneam, cu electro stau mai prost...

Share this post


Link to post

Am comandat si eu niste leduri cu alimentare directa 12 V de pe zexstar LED SuperFlux 5mm Rosu 2 lm -ALIMENTARE 12 V si am primit modelul din attach. Preventiv le am alimentat cu o rezistenta de 680 ohm inseriata si lumineaza ok cu singura observatie ca se cam incinge rezistenta. Intrebare: Am primit led cu alimentare normala in loc de led la 12 V? Daca da ce solutie sa adopt pentru a nu se incinge rezistenta?

Cu stima,

Doru

post-4622-1190224247_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sal

Vreau si eu la espero

Se poate??

Cum aflu si eu mai multe detalii ???

bogdan Craiova

Share this post


Link to post

@doru

Le-or fi terminat, ca eu nu vad decat albe cu rezistenta incorporata. Rosii sunt doar cu lupa de 5 si de 3 mm.

Bine ca ai pus rezistenta. Dealtfel, faptul ca se incalzeste dovedeste ca nu are rezistenta incorporata. Lectia este insa oricum buna. Gandeste-te ce ar insemna ca toata caldura aia sa se disipe chiar prin capsula ledului.

Ledurile rosii, mai ales, pentru ca pe le cade o tensiune mai mica, cca 2,1V, se utilizeaza cat mai... inseriate. Daca nu e nevoie decat de aprins/stins, se pot pune chiar cate 5 in serie. In felul asta se consuma mult mai eficient curentul, dar mai important, se minimizeaza disiparea inutila de caldura care nu este prea placuta ledurilor (fenomen in general neinteresant, dar daca vrei sa aprinzi mai multe leduri grupat, cum ar fi un becoled sauechivalen, atunci fiecare miliwatt poate conta)

Share this post


Link to post

Pe site-ul zeXstar e specificat clar in titlul produsului, pe poza atasata si in descriere care sunt led-urile care merg la 12V. Ce a comandat dorucioby sunt led-uri superflux cu lupa de 5 mm si 2lm flux luminos si au urmatoarele specificatii:

- Flux luminos : 2 lm

- Unghi de vedere : 90 grade

- Lungime de unda : 630 nm

- Tensiune : 2.2 V

- Intensitate curent : 20 mA

- Lentila : claritatea apei .

 

Led-urile din brichete sunt de proasta calitate si sunt gandite sa tina cam cat tine si bricheta deci nu sunt o solutie prea buna.

Share this post


Link to post

am rezolvat cu cele de "2,2 V" la butoanele de la usi. a iesit simpatic. revad comanda dar eu insist cu incapatanare ca am comandat de 12 v

 

"COMAND 10 X LED SuperFlux 5mm Rosu 2 lm -ALIMENTARE 12 V LA ADRESA: Ciobanu Doru

725100 Clung Mold Jud Suceava

Str. C Porumbescu 8

Bl. 8 Sc A. Ap. 9

 

TRANSPORT PRIN FAN CURIER.

ROG CONFIRMATI COMANDA SI COSTUL COLETULUI"

 

 

Eroarea este a mea (sa zicem ) datorita faptului ca la data la cera m am uitat pe site click ul pe reclama din dreapta gata cu efortul avem leduri la 12 v ducea spre sectiunea de leduri dreptunghiulare de unde eu am ales rosii iar azi cand m am uitat am vazut ca de fapt sunt altele) pe viitor rugam puneti link uri corecte pentru a putea comanda corect , pentru ca totusi aveti produse ce calitate

Edited by dorucioby

Share this post


Link to post

Eu am comandat de la zexstar leduri de 12V de 5mm si au fost de 12V. Nu am avut probleme cu ei.

 

Pot sa zic ca a iesit ceva super. Pun si poze dar maine ca acum nu am stick-ul la mine :wallbanger: . Am pus leduri la tot bordul: ceasuri , panou de control aer, butoane. Tot ce era verde e acum alb (in afara de ceasul digital).

Share this post


Link to post

LED-urile sunt clasificate dupa tip nu dupa tensiunea de alimentare. La tipul respectiv exista si led-uri pentru 12V cam asta e ideea.

Share this post


Link to post

Iata si pozele facute cu telefonul din dotare. Diferenta este ca se vede uniform, clar si totul alb fara alte nuante fata de poze (daca aveam camera foto imi ieseau si pozele asa cum trebuie). Mie imi place cum a iesit mai ales ca am facut totul pe fuga

post-7368-1191819552_thumb.jpg

post-7368-1191819566_thumb.jpg

post-7368-1191819578_thumb.jpg

post-7368-1191819593_thumb.jpg

post-7368-1191819606_thumb.jpg

post-7368-1191819624_thumb.jpg

post-7368-1191819639_thumb.jpg

post-7368-1191819653_thumb.jpg

post-7368-1191819672_thumb.jpg

Share this post


Link to post

pana la urma la ledul alb am ramas pt fundal bord (si pozitii) + restul rosu+albastru...

post-10385-1191860883_thumb.jpg

post-10385-1191860911_thumb.jpg

post-10385-1191860929_thumb.jpg

post-10385-1191860958_thumb.jpg

post-10385-1191860976_thumb.jpg

post-10385-1191861024_thumb.jpg

post-10385-1191861059_thumb.jpg

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

cum ai shcimbato culoarea ceasului?

ii normal ziua daca aprind farurile sa nu mai vad ceasul?

in alta ordine de idei eu nu vad sa am nici un bec la ala de ridicat-coborat farurile nici la temporizatorul de stergatoare.

nu`i prima data cand il desfac, sa se fie ars ambele?

eu nu retin sa fi avut niciodata masina asta asa ceva, ii posibil? ii corean.

si`a facut careva bordul calumea? adica lumina sa fie uniform peste tot nu intr`o parte unde`i ledul sa fie super luminata la jumatatea distantei pana la celalalt led abia sa se vada?

niste poze cu aparate de fotografiat s-ar putea face? ca cred ca majoritatea`s facute cu telefoanele de aceea se vad nasol sau eu sunt mult prea obosit la ora asta?

Edited by tolin
Atentionare - foloseste majusculele in locurile pe care limba romana le reclama

Share this post


Link to post

Daca vreti sa va puneti leduri sau sa vopsiti ornamentele din plastic sa fie flourescente va pot ajuta eu. asta e fostul meu cielo

post-5266-1192118533_thumb.jpg

post-5266-1192118588_thumb.jpg

post-5266-1192118606_thumb.jpg

post-5266-1192118637_thumb.jpg

Edited by yo_alex_91

Share this post


Link to post

ia spuneti-mi si mie cum desfac carcasa de la volan sa o desfac cum a facut yo_alex_91 ???? ...si husa de la schimvator????

Share this post


Link to post

Luati-va si voi un aparat foto daca vreti sa va laudati cu masinile pe forumuri.

Share this post


Link to post

fratilor!!!! Am vorbit cu un electrician si nu numai unul ca...ledurile sunt foarte pacatoase...se ard repede si daca sigurantele nu sunt bune...ard releele... :shocking: ...

Share this post


Link to post

Sigur era electrician? cum draq sa se arda releele de la leduri mai ales ca ai si o rezistenta acolo care orice valoare ar avea nu ar fi in stare nici macar o siguranta sa arda. Iar ledurile daca le pui rezistenta potrivita nu se ard decat dupa peste cativa ani de folosinta fara intreruperi.

Uite eu am conectat un led de 12V de la zexstar (din alea de care mi-am pus in bord) la 14V din momentul din care le-am primit (de vreo luna sau doua nu mai stiu exact) si pana in prezent nu s-a ars (merge non stop)

Share this post


Link to post

Eu am led-uri la tot bordul si la climatizare de ceva timp (jumatate de an) si nu s-a ars nimic. Depinde si de led-uri.

Share this post


Link to post

leduri direct la 12 ai pus la climatizare? la butoanele din bord merg asa ceva?

stima

Share this post


Link to post

Nu. fiecare e inseriat cu o rezistenta de 1kohm. Merg puse si la butoanele din jurul ceasurilor de 3mm, numai ca la temporizator stergatoare si intensitate bord la mine a fost o provocare (rezolvata elegant). Cielo parca totusi nu are buton de intensitate lumina bord. Urmeaza sa pun in butoanere de actionare geamuri si am rezolvat aproape toate becurile din masina :D . Sa vedem cum le desfac. Apropo, a mai montat cineva ? Cum se desfac?

Share this post


Link to post

aveti cumva dintr-o modiicare a ceasurilor de bord capisoanele care acopera becurile, care lumineaza vitezometrul, turometrul, benz, apa?

vreau sa le cumpar. stiu e complet offtopic dar va rog ajutatima.

Share this post


Link to post

am pus si eu cateva poze cu bordul si ceva modificari prin interior si daca va pot fi de ajutor cu ceva sunt dornic sa va raspund

post-14984-1202637913_thumb.jpg

post-14984-1202637935_thumb.jpg

post-14984-1202637957_thumb.jpg

post-14984-1202637992_thumb.jpg

post-14984-1202638019_thumb.jpg

post-14984-1202638036_thumb.jpg

post-14984-1202638052_thumb.jpg

Share this post


Link to post

in afara de invizibilitatea acelor, scrisul ala si neonul fix in ochi nu au nici o problema... > :)

 

la ceasul de pe bord ce i-ai facut?

Share this post


Link to post

salutare la toata lumea.

super tare ideea cu acest forum.

sa trec la subiect.

vreau sa schimb luminile din bord la un cielo gle,sa pun leduri.

stie careva pe cineva prin cta?

va rog sa imi spuneti si mie ca vreau sa scimb neaparat.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

baieti mi-a venit o idee, daca are cineva timp si bani sa il faca m-ar interesa rezultatul. este acel fir NEON (concret nu stiu ce nume are) daca la-m pune in locul becurilor (mi se pare ca am vazut la mag cu 40 ron 50 cm lung), cred ca lungimea ar ajunge. am incercad sa desenez ideea, cred ca ar da rezulat bun. astept parerile voastre

post-10385-1204282038_thumb.jpg

Share this post


Link to post

in c-ta nu-i nimeni care sa faca borduri cu led-uri eu mi le-am facut singur dar nu mai fac altul ca m-am chinuit ceva.

 

@decseiszabi ideea e buna...dar nu te rupe la ochi oare? Si problema e cam alta ca nu prea ai pe unde sa bagi si sa scoti firul ala printr-o laterala si alta problema este pretul frate...1 m de cablu da-la original calumea si cu garantie 2 ani e in jur a 1-1,5 milioane...am vazut intr-un magazin de specialitate...ca iti dau si tot delul de relle chestii ca sa nu ti se arda si ca sa-ti protejeze circuitul electric. Daca incerci sa faci si reusesti ..pune si tu un post sa vada si ochiul nostru :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...