Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Ce Sursa Ne Trebuie La Pc?

Recommended Posts

Cred ca e mai mica lista cu cei OK...

Nene Viper, nu ne faci si noua lista asta, daca tot e mica? plizzzzzzz :)

Share this post


Link to post

Pai zau ca nu m-am lovit de toate marcile din lume... O sa incerc cand prind un pic de timp sa sap prin toate site-urile firmelor de profil de la noi sa vedem ce e pe piata...

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca lumea s-a lovit din nou de problema surselor si AICI , m-am gandit sa pun o mica poza sa vedeti ce inteleg eu prin "condensator umflat". Din pacate aparatul nu ma ajuta mai mult, sper sa fie suficient:

post-65-1128407546_thumb.jpg

Share this post


Link to post

lista e mica mai sebiene, n-ai auzit? cativa microni probabil

eu nu am auzit sa se arda vreo placa de baza de la o sursa mai slaba

poate sa se blocheze sa se restarteze aleatoriu eventual sa pierzi date

si nici nu vad cum s-ar putea umfla condensatorii, ei aduna curent si apoi descarca.

 

nu fac 'poc' :)

si nici nu se umfla ca nu-s orez

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mama!!! M-ai spart!!! De ce crezi oare ca au in cap un K sau o cruce? Tocmai ca sa se umfle, nu sa bubuie!!! Nu am zis ca se arde placa de la o sursa slaba... O sa-ti scriu exact de ce se umfla condensatorii din cauza sursei neadecvate. Cum am zis si altadata, electronica nu este domeniul meu dar o sa-i intreb pe cei ce repara placi. Care sunt electronisti grei! Cu mii de placi la activ, inclusiv schimbat de chipset-uri. Daca si aia vorbesc prostii, eu ma predau, nu are sens sa ma mai agit.

Daca insa vorbesti doar sa te vezi aici scris, nu cred ca e ok...

Share this post


Link to post

Eheeee...nici nu ai idee cum se umfla.

Culmea ca cele mai dese cazuri de condensatori umflati pe placile de baza le-am intilnit la marci consacrate: Soltek, Gigabyte, Asus..

Share this post


Link to post

Si totusi ne spune cineva si noua, muritorilor de rind, cam spre ce surse sa ne indreptam? ca nume de firma?...macar sa avem o minima siguranta ca nu apar pb... :(

Share this post


Link to post

Later edit: citez exact din ce imi zic acum oamenii (diferiti, 2 firme diferite):

 

"sursele sunt proaste...si ei muncesc sa tina tensiunea constanta...dar daca si ei ar fi calitativ buni nu ar trebui sa se umfle indiferent ce tensiune filtreaza..."

"plus ca nu sunt calibrati bine in functie de consum"

"ca dau tensiune prea mare"

"sau ca se incalzesc excesiv"

 

Mai trebuie?

 

Le vezi culmea intai dupa pret. Apoi, iarasi culmea, dupa greutate. Apoi, din nou culmea, dupa grosimea firelor... Si de fapt toate astea au o legatura...

 

Intr-adevar, bubele apar fix la placi bune. Dar vina nu e neaparat a placilor (cu toate ca au dimensionat condensatorii la limita) ci a surselor de 3 lei care dau tensiuni aiurea (degeaba vedeti in BIOS tensiunile OK daca in full load 5V scade in draci si creste 12V!!!). E penibil dar multi au sisteme cu cupercomponente inauntru dar sursa e vapor-made...

Share this post


Link to post

ca sa inteleg si eu, se umfla condensatorii din cauza sursei slabe?

eventual si-o explicatie corecta,

nu cumva e vechimea?

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Cred ca ai fix mai sus explicatii. Dar trebuie numai sa le citesti...

Share this post


Link to post

am completat, scuze ca nu am formulat complet, nu o fi vechimea?

p.s. later edit

pot fi cabluri, temperatura si calitatea lor evident

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

In weekendul asta mi s-a mai ars o sursa :wallbanger:

Am cumparat ieri alta cu 500k (de 400W > :) ), sper sa reziste pana schimb calculatorul :osanale:

Share this post


Link to post

o firma buna pt surse: chieftec , f. buna si f. silentioasa, si nu arde condensatorii

Share this post


Link to post

Aham...si cam de la cat incep preturile ?

Vreau sa imi iau si eu o sursa adevarata ca m-am saturat sa le schimb.

In primavara am ramas si fara sursa si placa de baza si procesor la alt calculator.

Eu banuiesc sursa. Decesul a survenit dupa o perioada de cateva luni de restart-uri, etc

Edited by akaionut

Share this post


Link to post

la maguay au incepand de pe la 70 eur, au si carcase super bune, dar vezi cum poti cumpara de la ei

 

p.s. later edit : imi cer scuze, imi place ca unii dau explicatii si sus si tare si veniti baieti la polemica, dar cand sebian a pus o intrebare fireasca si a repetat-o nu a primit nici un raspuns elementar,

si inca ceva: sunt foarte foarte putini cei care repara hard!

majoritatea componentelor poti sa le arunci pe geam daca s-au zbarlit

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu uitati sa adaugati si o priza cu protectie... Am deja in toata casa, fac toti banii! Zilele astea cu ploaie tot a picat si revenit curentul... Au si sigurante automate, decupleaza extrem de repede... Asta daca nu va permiteti un UPS...

Revenind la condensatori: daca sunt foarte vechi se usuca... Nu, nu "cad", se usuca si nu-si mai fac treaba... Asta se intampla mai ales in surse.

Share this post


Link to post
Nu uitati sa adaugati si o priza cu protectie... Am deja in toata casa, fac toti banii! Zilele astea cu ploaie tot a picat si revenit curentul... Au si sigurante automate, decupleaza extrem de repede... Asta daca nu va permiteti un UPS...

Revenind la condensatori: daca sunt foarte vechi se usuca... Nu, nu "cad", se usuca si nu-si mai fac treaba... Asta se intampla mai ales in surse.

Am si 2 prize cu protectie.

Una din ele este Sweex, de care parca ai si tu, cealalta nu mai stiu ce marca, si tot degeaba.

Share this post


Link to post

Chiar degeaba nu e... Am testat... Am pus si la frigider, ca daca ramaneam cu ala in brate le dadeam foc la Renel!

Share this post


Link to post
Chiar degeaba nu e... Am testat... Am pus si la frigider, ca daca ramaneam cu ala in brate le dadeam foc la Renel!

Eu daca raman fara calculatoare nu mai am ce sa bag in frigider :dizzy:

Share this post


Link to post

Io pun alta intrebare. In cat timp se duc condensatorii in cazul in care sursa e pacalita?

Pana acum am avut doar surse "cea mai ieftina" si nu am avut nici o problema cu placile de baza.

Daca condensatorii se duc dupa 5 ani, unde e problema? Oricum placile de baza le-am schimbat la 1.5-2 ani maxim... O sursa cu pretentii costa cat doua-trei placi de baza, si tot in china sau taiwan e facuta. Nu ca asta m-ar deranja.

Share this post


Link to post

Exact asta e problema.Intr-adevar, sursele astea ieftine sint o mare problema.Dar o sursa buna costa destul de mult si creste pretul calculatorului .Plus ca , de obicei, ori cumperi sursa buna cu tot cu carcasa si te rupe( poate sari de 3 mil), ori cumperi o carcasa obisnuite de 25 de para si iei sursa buna separat.Dar si asa costa destul de mult.Iar calculatoru, cam la 3 luni dupa ce il cumperi deja e devalorizat moral si ii scade valoarea cu cel putin 30%.Multi vor deja upgrade.Problemele astea cu condensatorii, sau altfel de probleme legate de sursa apar destul de tarziu.Poate sa mearga computerul bine mersi si 1 an , sau 2.Si oricum , apar la calculatoarele muncite, cele care functioneaza cel putin 10 ore pe zi.Asa ca , pt un utilizator obisnuit, casnic, e mai rentabil sa faca upgrade-uri periodic, decit sa bage o caruta de bani de la inceput, stiind ca oricum dupa citeva luni deja calculatorul lui nu mai e "ultimul racnet".

O solutie buna si mai la indemina e ceea ce a zis Viper mai sus, adica prize cu impamintare sau( si) un UPS.Ala iti ramine chiar daca faci upgrade la calculator si in timp e mai economic decit o sursa bengoasa( care poate avea sau nu protectie proprie).

Share this post


Link to post

deci.. sursa slaba nu buseste in nici un fel condensatorii de pe placa de baza,

alerta falsa

Share this post


Link to post

Stai...usurel...Nu am zis asta...Am zis ca nu obligatoriu...dar cind se intimpla, de obicei din cauza sursei e.

Share this post


Link to post
O solutie buna si mai la indemina e ceea ce a zis Viper mai sus, adica prize cu impamintare sau( si) un UPS.Ala iti ramine chiar daca faci upgrade la calculator si in timp e mai economic decit o sursa bengoasa( care poate avea sau nu protectie proprie).

Sau cand iti faci upgrade la PC sa iti opresti sursa bengoasa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...