Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Centrale De Apartament

Recommended Posts

Luna trecuta a venit factura de gaze la Corbeanca 6 milioane...adevarul este ca sunt incalzite 15 calorifere...cred ca este convenabil in conditiile in care la bloc am platit pe caldura 1,6 mil si sunt doar 4 calorifere...

Share this post


Link to post
La ce consum zilnic ai ajuns, a fost in scadere ?

Asta a fost consumul de gaz in ultimile doua luni la mine:

- perioada 24.10-23.11 am avut un consum de 88 mc, total factura 91.15 RON, ciudat, a fost si saptamna in care am reglat temperatura in toata casa, adica am forjat centrala :D

- perioada 24.11-25.12 am avut un consum de 249 mc, total factura 270 RON.

:) >-

Share this post


Link to post

Intrebari pentru cei in domeniu :

1.Care centrala este mai ok ca pret si performante pentru o suprafata de 55mp?

2.Care trebuie sa fie suprafata camerei in care se monteaza centrala?

3.Cu ce iese mai ieftin? pexal,cupru sau altceva?

4.Conductele caldura-apa calda pot fi facute de client ?

5.Care este exact ordinea operatiilor pentru a monta centrala ?

Aici ma refer la proiecte,autorizatii,etc.

Share this post


Link to post

Iti raspund din experienta mea:

 

1.Care centrala este mai ok ca pret si performante pentru o suprafata de 55mp?

Folosesc Ariston de 24 KW. Modelul meu - microtec 24 mffi nu se mai fabrica, la parinti, frate si socru am tot Ariston, modelul Uno. Toate au intre 2 si 4 ani vechime fara probleme. Cea de la socru incalzeste o casa su etaj cu 6 camere. Face fata cu brio.

2.Care trebuie sa fie suprafata camerei in care se monteaza centrala?

Nu stiu daca exista cerinte exprese cu privire la suprafata, se cere insa sa existe ventilare directa catre exterior si gura de ventilatie permanenta de minim 10 cm.p. Eu o am in bucatarie si am o ventilatie permanenta cu tubulatura de 10 cm diametru.

3.Cu ce iese mai ieftin? pexal,cupru sau altceva?

Depinde cum o faci, cu firma sau personal. Cel mai ieftin mi se pare ca iese pe cupru sau polipropilena, cel mai usor o faci pe pexal.

4.Conductele caldura-apa calda pot fi facute de client ?

Depinde de ''obiceiurile'' zonei. In general da, dar intreaba in prealabil la firma care-ti pune centrala in functiune daca-ti elibereaza garantia si daca iti da acordul de functionare in conditiile in care montezi tu tot. Teoretic, macar racordul la gaz la centrala trebuie facut de un instalator autorizat. Multe firme care fac P.I.F. dau ele hartie-contracost- ca au montat centrala si scapi de problema asta.

5.Care este exact ordinea operatiilor pentru a monta centrala ?

Aici ma refer la proiecte,autorizatii,etc.

Proiect de bransament individual la gaze care sa cuprinda 2 focuri - CT si aragaz, proiect de debransare din reteaua de termoficare, ambele aprobate si executate de instalatori autorizati si atat.

Share this post


Link to post

Volumul minim al incaperilor in care se instaleaza consumatori de gaze naturale este:

-18 mc pentru incaperi curente

-7,5 mc pentru bucatarii si oficii

Toate incaperile in care se monteaza aparate de utilizare gaze naturale se prevad cu suprafete vitrate sub forma de ferestre luminatoare cu geamuri, usi cu geamuri toate le exterior sau spre balcoane vitrate cu suprafata minima totala de 0,03 mp pe mc de volum net de incapere pentru constructii din beton si 0,o5 mp pe mc de volum net de incapere in cazul constructiilor de zidarie. Pentru cazul in care geamurile au o grosime mai mare de 4 mm sau sunt de constructie speciala (termopan) se recomansa montarea detectoarelor automate de gaze naturale.

Daca centrala este cu tiraj fortat nu este necesara asigurarea golurilor pentru accesul aerului in incapere.

O centrala cu un raport excelent calitate pret ar fi Immergas. Am montat vreo 30 pana acum si nu a fost nicio problema cu ele. Pentru realizarea instalatie de incalzire recomand polipropilena.

Share this post


Link to post

Nu fac reclama dar Immergas-ul functioneaza excelent, mai ales eolo mini, pana acum nu am facut nici o interventie si am montat la greuceanu.

Share this post


Link to post

Offtopic: Bine ca doar eu am avut problema cu ea in primii 2 ani..

Share this post


Link to post

De ce offtopic ? De ce nu povestesti ce ai patit cu ea ?

Share this post


Link to post

Eu am avut o tona de probleme cu a mea Ariston (de 2 ori schimbatorul de caldura si o data placa electronica). Poate din prejudecata nu voi mai cumpara ever Ariston. Eu unul nu voi lua altceva decat Viessmann.

Share this post


Link to post
Poate nu e chiar aici locul dar .. sa incercam.

Azi, 1 noiembrie fiind, ajung acasa si constat ca nu merge centrala, sun pe unde pot, nimeni nimic. Acum va intreb pe voi.. e vorba de o centrala imergas destul de noua (vreo 2 ani) si nu merge pe caldura (se aprinde bedcu de avarie); apa calda vine dar parca nu prea are presiune.. cam ce ar putea fi? Nu e presiune la gaz sau s-o fi buulit ceva prin ea si e treaba seriosa?

 

 

Am scris atunci, s-a rezolvat prin inlocuirea arzatorului (parca), dupa ce s-a incercat resuscitarea celui vechi c-o perie de sarma :) . Aristonul ce l-am avut inainte a mers si inca mai merge fara probleme, doar ca era mare si zgomotos :)

Edited by andy

Share this post


Link to post

In cazul acesta nu-i de vina centrala, doar cei care au pus-o in functiune si care n-au reglat maximul si minimul de presiune la valva de gaz. De vina sunt si consumatorii care traiesc cu impresia ca aceste centrale sunt incercate in fabrica in conditiile normale de functionare.

Share this post


Link to post

Deci sa inteleg ca cele mai bune raman hermann sau viessmann ? :)

Share this post


Link to post

viessman nu se poate compara cu hermann.

Share this post


Link to post
Intrebari pentru cei in domeniu :

1.Care centrala este mai ok ca pret si performante pentru o suprafata de 55mp?

2.Care trebuie sa fie suprafata camerei in care se monteaza centrala?

3.Cu ce iese mai ieftin? pexal,cupru sau altceva?

4.Conductele caldura-apa calda pot fi facute de client ?

5.Care este exact ordinea operatiilor pentru a monta centrala ?

Aici ma refer la proiecte,autorizatii,etc.

 

@ovi_jer desi nu sunt instalator incerc sa schitez un raspuns:

1.O centrala de 23-24Kw, cu tiraj fortat va fi mai mult decat suficienta la 55mp.

In alegerea centralei aa te uiti musai dupa randamentrul energetic (3 stele ar fi maximul acordat la centralele fara condensatie)

 

2. Aici deja a raspuns @Cristi_vb

-Eu zic ca e bine sa iti pui detector de gaze oricum ar fi spatiul in care o montezi (slabit sau nu pentru explozie -vezi geamuri clasice de bucatarie)

 

3.Cu ce iese mai ieftin? pexal,cupru sau altceva?

Cel mai ieftin se pare ca este cu polipropilena, Dar o sa cheltuiesti cu manopera tot cat pentru o instalatie in Cu.

Mie personal nu imi place propilena pentru ca teviile sunt prea groase in carne si nu sunt tocmai estetice, mai ales la montaj aparent.

In plus iti trebuie scule speciale de taiat si incalzit racordurile.

Eu prefer Cu, e durabil si usor de montat.

Iti trebuie o lampa de gaz care o poti lua cu imprumut si o scula sa te ajute la taiat tevile,

iar in rest materiale aliaj de lipit pasta decapanta astea oricum le cumperi.

 

4.Toata instalatia de caldura, apa alda poate fi facuta de client,

dar trebui sa ceri si opinia celui care iti vinde si da in functiune centrala.

- Unii cer montate pe intrarea in centrala a apei reci filtre tip sita pt. filtrare impuritati, filtru de dedurizare (chimic-nu din ala magneti ca sunt poraste) , +filtru Y.

- La apa calda optional unii cer supapa de sens .

- La circuitul de incalzire, pe retur trebuie montat deasemena filtru Y.

 

5.Daca ai proiectul cu cota de GAZ deja alocat si autorizat, eventual si instalatia de gaz realizata, te poti apuca sa iti montezi centrala termica.

La montare centrala operatiile ar fi urmatoarele:

 

5.1. marcare/prindere centrala pe perete la locul dorit -de proba.(1,5 h )

Apoi o dai jos daca te incurca in efectuarea gaurii de a hornul de admisie/evacuare gaze (6 h daca nu ai scule cum trebuie ;) .

 

5.2. pozitionarea corecta a prinderii caloriferelor pe pereti

(In camera cea mai din spate trebuie sa ai nivelul cel mai ridicat astfel incat daca golesti instalatia sa se scurga toata apa in mod natural.

Siugur ca totul e raportat sa spunem vis a vis de nivelul cel mai jos taoretic care ar trebui sa fie punctul din retur unde iti montezi robinetul de golire a instalatiei de incalzire.

 

5.3. te poti apuca de tras tevile.

In ceea ce priveste circuitul de caldura: pleci de la centrala cu conducta de Cu de 22. Primul segment il realizezi itegral din teava de 22, apoi pe masura ce te departezi de centrala

(te ramifici) utizizezi teava de 18, iar la caloriferul cel mai indepartat ajunci cu diametru de 15

Nu uita sa pui corect filtrele Y vezi ca s-a mai discutat pe aici si important e si unde (recomand in baie) in care realizezi robinetul de golire a instalatiei de incalzire

;)

 

5.4.Daca ai conectat toate tevile, AR, AC si circuitul de incalzire la centrala, trebuie sa aerisesti si sa faci problele la presiune (max 2 bari pe circuitul de incalzire).

Daca nu curge totul e ok.

 

5.5.Un instalator autorizat trebuie sa iti recordeze corespunzator centrala la instalatia de gaz.

 

5.6.Conexiunile electrice in mod normal le va face cel care este mandatat sa iti verifice instalatia apoi sa iti dea in functionare centrala. Trebuie numai sa te asiguri ca ai in prealabil un stecker disponibil si o priza cu impamnatare in zona.

Cam asta e tot.

 

 

 

Eu am avut o tona de probleme cu a mea Ariston ...

Eu am o Centrala termica Ariston MicroGenus Plus 24 MFFI. Este o centrala termica murala pe gaz, cu tiraj fortat, camera etansa de ardere, schimbator secundar de caldura si putere termica nominala de 24 kW cu functiuni gestionate electronic. Este clasifcata cu 3 stele de confort atat in ceea ce priveste prepararea ACM cat si randamentul de combustie.

Sunt foarte multumit de ea, dar e drept ca o exploatez numai de prin noiembrie.

Tocmai fiindca am fost multumit de centrala mi-am luat si masina de spalat tot marca Ariston, masina de care sunt foarte multumit.

post-754-1174978160_thumb.jpg

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Sa nu va puna dracu sa luati viessman ! Noul model de 24kW este varza...mai am cateva pe stoc si mi-e teama sa le vand :( , acelasi fenomen l-am observat si la buderus..pacat, faceau centrale foarte bune.

O sa fac poze sa vedeti cum arata un viessman de 24 modelul nou, nu mai zic unde sunt fabricate ca nu are rost.

Share this post


Link to post

Deci sa inteleg ca nu comenteaza nici cei de la gaz si nici cel care pune in functiune centrala daca o montez eu si trag traseul de caldura si cel de apa calda?

Share this post


Link to post
Sa nu va puna dracu sa luati viessman ! Noul model de 24kW este varza...

 

Avind experienta in acest domeniu poti sa ne impartasesti temeriile tale in legatura cu aceste centrale, te rog? Ca posesor de VITOPEND 100, facuta in Germania, sint tare curios de ce Viessman a scazut nivelul calitativ.

Share this post


Link to post

@Ovi_jer,

Cei de la gaz nu au ce sa comenteze daca centrala este amplasata corect si in conformitate cu schita din Proiectul de gaz(legal se accepta mici abateri gen abatere de 1m la montaj fata de la proiect, dar pe acelasi perete -in caz contrar trebuie refacuta si aprobata schita din proiect).

Iti recomand sa apelezi la un instalator autorizat sa intervina la conductele de gaz.

Insa ca sa il verifici trebuie sa stii ca legal sunt necesari 2 robineti pe teava de gaz a centralei unul de lucru si unul de protectie suplimentara . Apoi legatura la regulatorul de presiune/centrala a gazului trebuie facuta fie cu teava neagra fixa sau racod flexibil de INOX -nu alte tipuri de racorduri flexibile! caci alea nu sunt acceptate.

 

 

Cand cumperi centrala e bine sa ii intrebi si pe cei care iti vand centrala daca accepta ca tevile sa fie instalate de o terta persoana alta decat firma lor sau recomandati de ei. Nu de alta dar ca sa nu fie discutii, gen pierdere garantie etc. In mod normal nu conteaza cine instaleaza tevile atat timp cat sunt instalate corect. Dar stii cum sunt unii comercianti mai grei de cap.

Cei care dau in functiune centrala sunt de obicei reprezentanti ai firmei de unde cumperi centrala.

Datul in functiune de catre un reprezentant al lor este importanta pentru pastrarea garantiei la centrala pe care tocmai ai cumparat-o dar si sa ai garantia ca o sa functioneze in parametri normali.

Daca montajul este la tevile de caldura/ACM este executat corect nu exista nici un temei legal sa comenteze.

Daca totusi comenteaza, trebuie sa fie numai din cauze ca stiu eu nu ai montat nu stiu ce filtru corect, etc.

 

Cel care da in functiune centrala inainte de a se apiuca de verificat iti va cere Proiectul de gaz !!

Apoi va face si conexiuniile electrice necesare, va verifica corectitudinea montarii tevilor, si iti regleaza presiunea la regulatorul de gaz -are cunostintele necesare precum si aparat pentru masura presiunii gazelor la intrarea in centrala in regim stationar si la putere nominala..

Apoi trebuie sa faca ceva masuratori la gazele arse, etc ...semnezi si cam asta e tot.

 

Eventual hartia cu darea in functiune a centralei ii faci o copie si o duci la Gaz, ca sa o puna la dosar in archiva lor.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Cam asa arata modele noi de 24kW, viessmann and buderus. Immergas nu mai am momentan in magazin ca sa-l prind in poza :) .

post-1682-1175172901_thumb.jpg

post-1682-1175172908_thumb.jpg

post-1682-1175172916_thumb.jpg

post-1682-1175172922_thumb.jpg

post-1682-1175172930_thumb.jpg

post-1682-1175172937_thumb.jpg

post-1682-1175172944_thumb.jpg

post-1682-1175172951_thumb.jpg

post-1682-1175172957_thumb.jpg

post-1682-1175172967_thumb.jpg

post-1682-1175172973_thumb.jpg

post-1682-1175172980_thumb.jpg

post-1682-1175172989_thumb.jpg

post-1682-1175172996_thumb.jpg

post-1682-1175173002_thumb.jpg

Edited by adostar

Share this post


Link to post

viessmann asemanator cu acesta are un vecin de al meu de aproximativ 1 an.Mi-a placut ca pleaca foarte linistit si cu zgomot mic.

Share this post


Link to post

Daca aveti probleme cu centralele termice de genul:

-intreruperi dese ale energiei electrice

-calitatea energiei electrice la priza lasa de dorit (exemplu: 180 V in loc de 220V din cind in cind. Asta de obicei se intimpla la tara sau la periferia oraselor)

am gasit un site interesant care ofera solutii la aceste necazuri. AICI

Cautam solutii alternative de energie si am ramas surprins sa constat ca exista si la noi asa ceva.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Din nou.. :)

Am nevoie de o centrala pentru o garsoniera (poate ziceti ca asta e ca si gpl pe matiz :) ), dar m-am saturat sa-mi numere vecinii elementii de la calorifer, sa-mi calculeze suprafrata cum vor ei, adica o rupere totala de asociatie.

Cerintele mele: sa fie cat se poate de compacta, fiabila, garantie vreo 3 ani.. recomandari? :)

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Ce sa aleg intre Motan Start, Arctic (asta e vreo 1550 ron, 24 kw, alte detalii nu stiu), Ferroli Domina, Ariston Microtec? Preturile sunt asemanatoare, dimensiuni la fel, dupa cum spuneam mai sus trebuie sa 'duca' o camera.

 

Eu as merge pe arctic..

Edited by andy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...