Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Turismul romanesc

Recommended Posts

In concluzie - la mare e soare, apa e calda, spaga nu ii afecteaza pe oamenii obisnuiti care isi vad de treaba lor, asa ca va asteptam in continuare pe litoral.

 

:o fftopic: dar nu chiar

Totusi intreb si eu ca omu': de ce as da spaga daca as fi in regula? Ca se gaseste intotdeauna ceva de dat amenda, nu-i obligatoriu, dar oricum daca sunt in regula poate sa gaseasca doar rahatisuri pt care amenda e mica. De ce vine ITM-u tot timpul? Pentru ca nimeni nu face contracte de munca. De ce? Pentru ca trebuie sa plateasca obligatiile la stat si pentru ca ospatarul are alta "vana" cand are contract. Daca n-are, sta pe vine si inghite toate pocariile patronului, baiat de treaba de altfel :D

Si clientul, cum sa fie protejat? Ospatarul n-are contract, n-are nici carnet de sanatate pt. ca oficial nu e angajat. Si isi baga degetele in supa mea, ce daca are TBC, SIDA sau ii curg mucii.

Aici e problema clientului, nu ca plateste indirect spaga. Clientul nu e protejat, pentru ca patronul nu vrea sa faca contract sau sa arunce carnea (dupa care umbla OPC-ul) cu termen depasit. O spala cu otet si ti-o baga seara la cina, ca-i mai intunerec.

Stiu, toti ii plangem pe bietii patroni ce probleme au ei cu controalele. Dar pe bietii clienti, cine ii plange?

Ca sa nu mai vorbim de preturi...

 

LE Spun asta pentru ca in general sunt client, si consider ca pe banii mei prea multi o duc bine.

Apropos de spaga, daca patronul se respecta da o friptura de la el, daca-i carpanos imi taie mie din friptura, cum zicea cineva mai sus... Si tare mi-este ca cei mai multi sunt carpanosi, n-au bani sa dea o friptura spaga saracii... :) )

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Bietii clienti se duc in tari mai calde.

Chiar daca per total (cu transport) ma costa putin mai mult, macar mai vad lumea. In fiecare an merg in alta parte.

Share this post


Link to post

Asa da, asta voi face si eu incepand de la anul. Nu mai vreau turism romanesc, mi-ajunge. Am un coleg, a fost la turci - super bine, litoral adevarat. L-a costat cat un sejur la mare la un hotel bun. Nu mai zic de ofertele grecilor, cu masina proprie e super ieftin. Si au un litoral de vis.

Numai cu muntele e mai greu, ca trebuie sa mergi in Austria sau Elvetia :D

Share this post


Link to post

Nu e deloc mai greu, e mai ieftin ca in ro, partiile muuuuuult mai lungi si mai ingrijite si poti ajunge cu masina sau chiar cu trenul.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate Moshu, cu ce zici despre patroni si angajati insa adevarul e undeva la mijloc, nu poti sa dai vina pe o singura parte. Nici statul nu e usa de biserica.

Am divagat insa discutia, eu ma plangeam de promovarea negativa a litoralului ce se face in mass media. Ati vazut poate de vreo 2 zile ca la stiri, aceeasi Carmen Moise, dupa ce o saptamana ne-a aratat in ce hal e litoralul romanesc, ne prezinta paradisul din Bulgaria, care basca mai e si aproape gratis.

Sa se mute-n cuvant_urat acolo.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Asa este, nici statul nu e usa de biserica. De aia zic ca fraierul e la mijloc si se chema "clientul".

Insa ca raspuns la problema pe care o pui tu in acest topic, uite parerea mea:

Eu ma misc cu gratie intre munte si mare, pe plaiurile autohtone.

Remarca mea este: cand am terminat studentia, casatorit si cu copil am zis "Gata cu cortul!". Mergem cu bilet, la hotel, mancam omeneste, nu spalam vase etc. Asta a tinut cam 15 ani. Hoteluri modeste, ca sa nu zic altfel, mancare scumpa si problema nr. 1 cand intram in camera eram ca acasa la bloc. Muream de plictiseala. Asta pe litoral.

La munte, nicodata la hotel, numai la particulari si mai nou la pensiuni. Zona preferata: Busteni. Conditii de lux, preturi de camping. Adica, camera mare, trei paturi, balcon cu vedere la cruce, curte cu gratar, mai nou partie de schi (kalinderu) la 50 m, vara poiana si padure. Asta la pretul de la Moeciu. Camera. Mancare ieftina si buna. Tot la ei. Te-ai plictisit de munte? Cobori in oras, discoteca, o carciumioara sau iei masina si pac la Brasov. Baie si apa calda nonstop.

Deci muntele bate marea la nivelul asta. Nu vorbesc de Poiana Brasov, adevarat, Busteni e mai modest in pretentii, dar totusi.

Si atunci, deci revin la mare, dupa 15 ani, am observat ca in campinguri (navodari-mamaia) este curat, sunt pazite iar noaptea cand dormi la cativa metri de plaja auzi valurile marii tot timpul prin panza cortului. Asta nu poate fi inlocuita cu nimic, nici un hotel de 1000 de stele nu-ti ofera asa ceva.

Dimineata iei un scaun pliant, intri cu el in mare pana la genunchi, cu fata spre larg si iti bei cafeaua acolo cu ochii pe orizont. La 6 dimineata. Dupa cafea, te arunci in apa si faci cateva ture si astfel marea te spala pe fata si pe ochi. Si seara la un gratar vecinul de cort vine la tine cu un pahar si zice "hai noroc". Bei cu el, si nici nu stii cum il cheama. Faci un gratar si pui masa plianta pe plaja, si mananci cu ochii la luna si la marea fosforescenta. Dupa aia, te asezi pe un sezlong cu fata la cer si numeri stelele si vorbesti prostii cu cei dragi, in soapta, sa nu deranjezi vecinii. Si cand te ia somnul atipesti pe sezlong sau te bagi in cort si adormi cu sunetul valurilor in urechi.

Crei ca exista ceva mai frumos decat sa stai in cort la mare?

Share this post


Link to post
...

Crei ca exista ceva mai frumos decat sa stai in cort la mare?

 

Da, sa stai in cort pe munte, undeva unde nu ai pe nimeni in vecinatate, pe marginea unui lac sau intr-o poienita. Eu de exemplu sunt atat de satul de zgomote cotidiene incat nu-mi doresc sa aud nici un val. Linistea unei nopti pe munte face mai mult decat o saptamana de litoral, cu zgomote de valuri sau fara.

Share this post


Link to post

Corect pana intr-n punct: mie imi place sa stau langa un paraias, sa-i aud susurul toata noaptea. Ma bucur ca esti "corturar" cum zicea cineva.

Vede o fosta colega de serviciu niste poze de la mare, unde noi eram cu cortul bineinteles si zice: "Vai, asa stati voi in concediu, ca tiganii?" cu grimasa de rigoare. Ce sa-i zici? de aia am scris mai sus, poate mai incearca cineva sa scape de betoanele hotelurilor...

Share this post


Link to post

aHA...si dupa ce am citit acest topic, mi s-a cam taiat elanul de a merge la mare...in Rom...

Nu am mai fost pe litoralul romanesc de mult si intentionam anul acesta sa merg ...

Chiar asa rau este? toata lumea sfatuieste sa se mearga la greci sau la turci?

 

 

si in special pt cei ce locuiesc acolo...cum e plaja, cum e apa? ( e curata?, ceva conditii?)

Share this post


Link to post

tuf, ia-ti gandul! servicii proaste si SCUMPE, asta e lozinca Mamaia/Litoral romanesc. Daca vrei servicii slabe dar ieftine, choose 2 mai sau Vama Veche.

Share this post


Link to post

Ultima data cand am fost pe litoralul romanesc ---atunci se auzea prima data de 2 mai sau Vama Veche...chiar asa s-au ridicat?

 

Si in mare m-ar interesa tratamentul cu namol de la EFORIE nord sau sud..in mare Ghiolul ar fi atractia mare.

Am auzit ceva vorbe ca a fost inundat, ca nu mai e nimic acolo...

Poate cineva sa-mi spuna mai multe?

:drinkers:

Share this post


Link to post

Subscriu la parerea Moshului. Si noi mergem in fiecare an cu cortul, si la mare si la munte. Sincer Mamaia chiar ma oboseste, anul trecut nici nu am iesit din Hanul Piratilor decat in Navodari si Mamaia Sat (la cumparaturi, dupa aprovizionare pentru gratar). Nimic nu se compara cu un trezit dimineata in sunetul valurilor, te saluti cu "vecinul" (ungur, moldovean, ardelean, etc).

Chiar e putin greu cand revenim acasa sa stam iar intre pereti de beton.

post-2657-1152010443_thumb.jpg

post-2657-1152010474_thumb.jpg

Share this post


Link to post

daca vreti ceva fain cat inca e fain duceti-va la Corbu!..Da-i numai ptr cortisti si nu e nimic amenajat !Exista o mica cherhana pe plaja deunde se poate lua apa in rest nu aveti nimic treb sa va duceti pana in sat (vreo 4 km) ca sa va cumparati ce aveti nevoie !Da-i bestial altfel ...Anu' trecut erau vreo trei corturi!!!..Ah e important sa nu uit la cherhana se poate si manca (peste normal)!!!!

Share this post


Link to post

Peste 2 saptamani plec 5 zile la Gura Portitei. Din comoditate nu mai imi iau cortul stau la o casuta. Sper sa fie frumos. Uhhh ca greu mai trece timpul...

Share this post


Link to post

Astia de-abia acum isi dau seama ca pt a consrui ceva trebuie sa te integrezi cu ambientul, ca nu numai natura inconjuratoare si obiectiverle turistice sunt necesare, dar si spatile de cazare trebuie sa aibe un anumit standard..

Nu poti face aceasi constuctie la Moeciu, la Sulina sau la Padis... ca distrugi totul.. a, uitasem de Vama Veche.. unde deja e tarziu..

Cand te duci in delta, cladirea trebuie sa arate ca in delta, sa mananci ca in delta.. nu sa mananci kebab sau hamburgher..

Ma mir ca s-au desteptat.. daca nu e tarziu deja..

http://www.ziua.net/display.php?id=203223&...cf9068303c9cd30

Share this post


Link to post

Daca e sa o luam asa, kebap sau hamburgher n-ar trebui sa mancam nicaieri in Romania, pentru ca, nu-i asa... nu se incadreaza in nici o zona turistica. Si la urma urmei sushi e tot specialitate de peste :)

Cu constructiile ai dreptate. Culmea ca exista si legi in privinta asta.

De aia zic eu: ocoliti betoanele (sau alte materiale de constructii) si folositi cortul. Cel putin pe asta il puteti aseza unde va place... numai sa nu incalcati vreo proprietate :D

Daca chiar nu puteti suporta viata la cort, exista pensiuni la alegere.

Nu vreau sa devin patetic, dar avem atatea locuri frumoase de vazut in tara asta, incat e pacat sa ne cramponam de faptul ca serviciile sunt proaste (nu peste tot) si sa renuntam asa usor. Ocolitii pe cei care va strica vacanta, dar nu renuntati!

Maramures, Sapanta, Bicaz, Magura, culoarul Rucar-Bran, Transfagarasanul si ma opresc.

Vacanta placuta tuturor!

Share this post


Link to post

Tariceanu crede ca daca pun aia stuf pe vile vine lumea in delta? Cei de afara nu vin din cauza circului aviar pe care tot ei l-au interpretat. Din cauza unora ca Radu tanase care la 3 km de focar stateau cu combinezon si masca de parca era vreun experiment biologic in zona. Turismul moare din prostia informatiei. Sunt mancaruri bune in delta specialitati de-ale locului dar daca ai si hamburgeri foarte bine.

Share this post


Link to post

Nu am mai fost in delta de peste 10 ani.. dar pana acum 10 ani ma duceam in fiecare vara cel putin o saptamana si mergeam la o familie de pescari din Chilia Veche, si mai ma duceam si in "balta" cate 3 zile..

Si pe atunci se auzeac ca este "holera" sau diverse boli.. dar asta auzeam dupa ce ajungeam acasa, ca ar fi acolo..

Acum nu poti sa pescuiesti nici macar sportiv, nu ai cu ce te deplasa..in majoritatea cazurilor ai decat posibilitatea de a te duce intr-o zi (para sa zicem) si sa te intorci doar in alta zi(impara).. adica un drum i delta dureaza 2-4-6 zile, ..altfel nu poti sta 3 zile ca nu ai cu ce te intoarce... Obiective?.. poate daca ai bani de barca sa te tot plimbi..

De ajuns in tulcea daca nu ai masina, cu trenul.. odata pe zi.. si nu stiu daca poti apuca vaporul..

Pacat de oamenii aia care traiesc acolo, ca ei o duc foarte greu... si cu toate ca sunt lipoveni, cat timp am stat acolo, nu am auzit un un cuvant urat de la ei, fata de alte regiuni ale tarii.

Turisti nu sunt pt ca le-ar fi frica de aviara, .. ci pt ca nu mai au incredere in turismul din romania

Share this post


Link to post

@aztec> Cata dreptate ai... din pacate.

Alta problema a turismului romanesc, cu specific Delta Dunarii, care este datorita lui J.Y. Cousteau rezervatie a BIOSFEREI, este "parcelarea" zonelor de luciu de apa care sunt date in concesiune unor diversi (de multe ori foarte cunoscuti de altfel de pe la TV). Ca orice om de bine, care merge in Delta, poate vrea sa dea cu undita in balta. Si atunci face asa:

1. se duce la AJVPS Tulcea, scoate un permis de pescuit pe o perioada, sau pe un an. CAteva sute de mii.

2. MAi plateste un permis pentru Delta, cateva sute de mii

3. Se duce la Biosfera si plateste: o taxa de pescuit, o taxa pentru cort, o taxa pentru masina si una pentru barca (daca ai).

 

Dupa ce te scuturi de jde de mii de lei vechi, te duci bucuros si te cazezi. A doua zi pleci cu undita si toate hartiile la tine, blindat si increzator. Tocmai dupa ce ai aruncat undita in apa, vezi o barca cu motor care se indreapta spre tine si zambesti ca stii tu, ai permise la greu. Vine barca, surpriza, nu sunt ecologistii: "va rog sa parasiti zona, este balta particulara" zice unul. Tu ce sa faci? Hai domle, uite ca am permis. "Ala e bun la matale acasa, aici te costa 700.000 ziua de pescuit. Daca vrei. Daca nu, dispari."

No comment.

Si atunci te intorci la pensiune, unde vorba unui coleg "era bine daca nu mirosea a kk..."

Share this post


Link to post

In Delta din pacate tarifele sunt enorme iar calitatea serviciilor invers proportionala. La "Cormoranul" e 240 de lei camera, cu conditii slabute. Mai in "adancime", pe un fel de "hotel plutitor", pe niste pontoane, costa 130E pe noapte, cu conditii si mai mizere. Asta daca vrei sa mergi "oficial". Neoficial, cort si 'particulari', nu stiu, nu cunosc.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post
..... Turismul moare din prostia informatiei. ...

 

Eh, uite ca ai pus degetul pe rana si ai ajuns la concluzia spre care incerc sa va indrept pe toti cei care cititi pe aici (desi mai corect ar fi fost a proastei informari sau chiar a manipularii televiziunii).

Ca sa-mi intaresc spusele: probabil majoritatea ati vazut reportajul de la Antena 1 si Antena 3 (unde era difuzat din ora in ora), in care era prezentat tarmul marii distrus de furtuna, invadat de alege moarte si unde miroase de-ti vine sa vomiti. Mie unul, mi-a venit sa vomit cand i-am vazut pe cei care faceau reportajul. Au gasit, probabil, o plaja pe la vama cu bulgarii, parasita sau nefolosita, unde erau intr-adevar alge. Insa omul se uita la tv si se gandeste ca asa e peste tot la mare.

Am fost in week end la plaja in Mamaia, ca de obicei: apa era superba, valuri destul de mari si ... surpriza ... nici urma de vreo alga moarta sau plaja erodata. La intoarcere a trebuit sa merg pe varianta Navodari - Lumina - Ovidiu - Constanta pe care am facut-o intr-o jumatate de ora, fata de varianta prin statiune care putea fi strabatuta cam intr-o ora si jumatate.

Dovezi:

post-2220-1152650180_thumb.jpg post-2220-1152650208_thumb.jpg post-2220-1152650235_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mai termina cu pozele astea, ca si asa nu pot sa-mi iau concediu. Vrei sa ma nenorocesti? Abia uitasem cum e, si acuma iar m-ai starnit. Zi si tu ca pute si ca sunt alge, si in apa sunt numai grase si batrane fara sutien, ca berea e 50 ron si sezlongul la fel. Zi ca sunt scoici peste tot si te taie la talpi, ca bate vantul cu 180 km/h si da cu grindina din 2 in 2 ore. Ca sa fie ca la TV! :) )

Share this post


Link to post

Ehehee dragul meu Mosh, imi pare rau ca te dezamagesc insa, adevaratele poze sunt cele care le fac cu spatele la mare @-) , insa nu pot sa le pun aici pentru ca suntem, totusi, un forum auto.

Share this post


Link to post

Asta vroiam si eu sa zic ;) ...mi-a trimis niste poze, ieri, sebianca... vineri, cum termin munca, directia Mamaiaaaaa :D

Share this post


Link to post
...recomand restaurantul "On Ploge - jr." - este situat exact la intarea in statiune, vis a vis de punctul de plecare al telegondolei. Preturile sunt bune, servirea acceptabila, iar terasa este exact pe maulul ghiolului. ...

Am mancat acolo (cred ca se numeste "On Plonge") cand am fost la Mamaia, bun restaurantul intr-adevar! Au un somon excelent, by the way... Eu am fost o saptamana anul acesta in Mamaia, cazat la hotel Parc, camera la et. 6 cu vedere spre plaja, demipensiune cu bonuri valorice pe care nu le-am putut consuma integral. Conditii excelente, restaurantul si servirea ireprosabile, portii imense pe care nu le puteam termina; e altceva fata de alte hoteluri din Mamaia unde am mai stat, il recomand (100 RON camera dubla cu frigider, room service, etc).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...