Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Asa da dom sebian, imi place. Apuca-te de treaba si zi-ne cum e. :)

Share this post


Link to post

Ai ramas pieton dupa afacerea cu Canon-ul? :P

 

PS: Enjoy it !

Edited by midnight_racer

Share this post


Link to post

s3is nu are acumulator proprietar, nu? :)

Ma bate un gand... m-am cam plictisit de Fuji care insa ma surprinde in mod placut de fiecare data, mai ales prin ergonomie (canonisti, be ready, probabil o sa injur canonul rau de tot pe tema asta, deja mi se pare aiurea).

Share this post


Link to post

Nope, la Canon doar seria EOS (DSLR adicatelea) are acumulator propriu si personal...S3IS merge cu 4 acumulatori...Eu, de exemplu am 4 Duracell de 2500...

 

PS. daca nu-ti place Canon...ia-ti HP :) )

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Asta e concluzia ta dupa ce l-ai luat? E cam pe acolo, nu? :P

Vad o groaza de programe: sport, bla, bla, bla. Unde e Manual?

 

 

 

PS: Poza asta e facuta cu zoom maxim cu Fuji, fara trepied. Stabilizarea este overrated, daca nu este mecanica. :P

DSCF8254.JPG

Share this post


Link to post
Nope, la Canon doar seria EOS (DSLR adicatelea) are acumulator propriu si personal...

 

Chiar si seria Powershot S 45 - S 80 are acumulator dedicat de tipul NB 2L sau NB 2LH de 7,4 V

 

Satori Shooting mode :rambo:

• Auto

• Program AE

• Shutter Priority AE

• Aperture Priority AE

Manual

• Custom

• Portrait• Landscape• Night Scene• Sports• Stitch Assist• Foliage• Snow• Beach• Fireworks• Indoor• Night Snapshot• Color Accent• Color Swap

post-2099-1155477186_thumb.jpg

post-2099-1155477563_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Si eu am la Canon Ixus 30 acumulator propriu NB-4L si nu regret nici o secunda. Fiind Litiu, il incarc cand vreau si la revelion m-a tinut 300 de poze, toate cu blitz. Si atunci nu avea mai mult de 3-4 incarcari la activ.

Share this post


Link to post

@Satori: oricum o dai nu prea iti merge :) ) Era culmea ca S3 is sa nu aibe mod de lucru Manual, doar nu e TZ1 :mda:

Si oricum, bateriile-acumulatori mi se par mai rentabile decat acumulatorii propii. Gandeste-te ca o baterie-acumulator e aprox 200.000 ROL(eu am luat cu 175.000 in toamna) si iti trebuiesc 4 deci 800.000. Daca esti in bani poti lua 8 si ajungi la 1.6 mil ROL.

Iar un acumulator propiu, original, e aprox 2 mil ROL si nu cred ca se compara cu 8 x 2500 :mrgreen:

 

PS: in mod evident ca exista si posibilitatea de acumulator propiu aftermarket insa nu am vazut decat de la firme care mie nu-mi zic nimic ;)

PS2: fara suparare dar poza la zoom maxim e de slaba, calitativ vorbind :P

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post
Si oricum, bateriile-acumulatori mi se par mai rentabile decat acumulatorii propii. Gandeste-te ca o baterie-acumulator e aprox 200.000 ROL(eu am luat cu 175.000 in toamna) si iti trebuiesc 4 deci 800.000. Daca esti in bani poti lua 8 si ajungi la 1.6 mil ROL.

Iar un acumulator propiu, original, e aprox 2 mil ROL si nu cred ca se compara cu 8 x 2500

 

Mikey sa te critic de ziua ta? Nu te critic insa te corectez putin. Un acumultator dedicat de Canon tip NB xL si chiar de Nikon ( la mine merge acelasi acumulator de la Coolpix 5700) tocmai a implinit 40 k de poze in trei ani si la ultima tentativa a dus 106 poze inca. Sa nu pomenesc de faptul ca reincarcarea se face in 40 - 60 minute. Poate fi si incarcat partial fara sa fie afectat. Costul unui accumulator variaza intre 100 RON la 200 RON. Pentru Canonul meu am gasit cu 100 RON in tara si cu 29 E in Germania insa am cumparat cu 35 USD din State.

Un acumulator AA Ni –MH cu incarcare rapida face cam 25 RON per/ buc avand nevoie de 1 ora / 1000mA pentru incarcare si poate duce pana la 1000 de cicluri de incarcare. Deja de la 1/2 din viata se poate spune ca nu prea mai sunt potriviti pentru camere foto digitale, poate pentru un radioreceptor de buzunar sau o lanterna.

Calculam 400 poze / set x 500 cicluri = 20000 poze in conditii bune

Ca pret Mikey nu-i mare diferenta poate doar faptul ca tipul de acumulatori AA sunt mai uzuali.

 

Sebian@ adevarat ai remarcat daca ma uit in istoricul warnurilor luate si ce viitor ma asteapta :D

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

@Satori> Nu vreau sa te conving de nimic, dar la Canon modul manual este mai mult decat o optiune obisnuita.

 

De exemplu Canon A 410 (poti sa-l iei cu mai putin de 5 mil lei vechi):

 

Shooting Modes

Still images: Auto, Manual, Super macro*1, My Colors*1, Special Scene*2, Stitch assist*1

Movies: Standard, Compact, My Colors

*1 Selectable in Manual mode

*2 Portrait, Night Snapshot, Kids&Pets, Indoor, Foliage, Snow, Beach, Fireworks

 

Daca-l iei din state, e 101 $. :)

 

Iar seria Sn IS de la Canon este extrem de reusita, nu o spun eu (pentru ca am) neaparat, mai sunt si altii ;)

 

Am uitat de acumulatori: eu am 8 energiaizer, cu care fac 900 fotgrafii si cateva clipuri (4-5), de 5-7 minute.

Share this post


Link to post

Eu pt FZ30 gasisem pe un site din UK cu 40 de lire, original si cu 20 de lire, after market. Pe site-urile din RO am gasit original la 1.8 mil iar aftermarket la 620.000 ;)

 

Durata de viata de care zici tu de la un acumulator AA Ni –MH se bazeaza pe afirmatiile producatorilor sau cum? Intreb pentru ca eu niste Uniross de 2 ani si merg ca in prima zi :thumbl:

 

PS: recunosc, ii mai folosesc si la o lanterna ca sa-i descarc mai mult pentru ca se formeaza nu stiu ce fenomen, imi scapa termeneul :redface:

Share this post


Link to post

Ceva cu memorie remanenta sau latenta. Abrambureeeeeeeeeel, unde esti?

Share this post


Link to post
Durata de viata de care zici tu de la un acumulator AA Ni –MH se bazeaza pe afirmatiile producatorilor sau cum? Intreb pentru ca eu niste Uniross de 2 ani si merg ca in prima zi :thumbl:

 

Pai mai Mikey daca ii ai de 2 ani si ii incarca-i zilnic ajungeau la cele 700 din 1000 de cicluri. Deci poti continua linistit. Ce spuneam eu este ca la 18 luni de la punerea in functiune sau cam la 500 cicluri (depinde care come first) apar semne de scadere a performantelor. Mai taie putin cu prima zi ca ingheata :mda:

Share this post


Link to post
@Satori: oricum o dai nu prea iti merge :) ) Era culmea ca S3 is sa nu aibe mod de lucru Manual, doar nu e TZ1 :mda:

Si oricum, bateriile-acumulatori mi se par mai rentabile decat acumulatorii propii. Gandeste-te ca o baterie-acumulator e aprox 200.000 ROL(eu am luat cu 175.000 in toamna) si iti trebuiesc 4 deci 800.000. Daca esti in bani poti lua 8 si ajungi la 1.6 mil ROL.

Iar un acumulator propiu, original, e aprox 2 mil ROL si nu cred ca se compara cu 8 x 2500 :mrgreen:

 

PS: in mod evident ca exista si posibilitatea de acumulator propiu aftermarket insa nu am vazut decat de la firme care mie nu-mi zic nimic ;)

PS2: fara suparare dar poza la zoom maxim e de slaba, calitativ vorbind :P

 

Pai eu nu o dau, dar se pare ca tu o iei.

1. Nu sunt adeptul acumulatoarelor proprietar. Si eu incarc cat vreau si cand vreu acumulatorii mei de 9.99USD bucata si chargerul este atat de masina cat si de interior. Bine, aici vin si Fuji care e chiar nesimtit de economicos.

2. Nu gasisem modul Manual prin toata laudarosenia despre aparat. Atat. Normal ca trebuia sa aiba.

 

PS: nu stiu la ce aspect de calitate te referi, asta e senzorul folosit la maxim cu tot cu aberatiile oferite de zoom maxim. Ideea era de tremurici. Te astept si pe tine cu o poza la fel... daca mai pui vreodata mana pe castile alea :D

Share this post


Link to post

@Safari: Asa o fi cum zici, dar tot aprox 50-60 de poze ma tin acumulatorii aia(sunt de 1700) ca si in momentul in care i-am cumparat ;)

@Satori: Sigur vrei poza la 12x? :mrgreen: Eu nu vorbeam de tremurici ci de restu aberatiilor din poza, vezi mariginile verzi care dau senzatia de zona nefocalizata corect b-(

 

PS: e pisica vecinei :>

post-64-1155535809_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Sigur ca vreau. Full size, tata, nu asa. Altfel iti fac poza mea un pixel sa te holbezi tu acolo dupa aberatii cromatice. Full size, cat duce senzorul, zoom optic maxim, AUTO. Ai vreuna sau asteptam sa iti iei urmatoarea pereche de casti?

Share this post


Link to post

Hold on! Dar de ce auto? ti-e frica de modul Manual? :->

 

E bine domnu?! Imi cer scuze ca e facuta cu modul Manual, dar ce sa-i faci... obisnuinta :P

 

Nu-mi explic de ce e intoarsa... la mine pe ecran e dreapta :)

post-64-1155536431_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Lasa probleme adolscentei ca am fost si eu pe acolo. Baga Auto ca sa fie, intr-un fel conditii similare desi acest lucru... hmmm... poate facem un test pe viu, cu acelasi subiect, ca altfel nu prea se poate test.

Tactica de a reduce dimensiunea pozelor si apoi a lauda acuratetea aparatului samd e cam... patetica.

 

Ok :D , buna poza.

Punctele verzi si curcubelistice erau gainat?

Share this post


Link to post

Ce conditii? :scarpin: Daca eu 1/2 din poze(cam 5000) le-am facut pe M eu cu ce sunt de vina? :rolleyes: Desi mie mi se pare ca deja esti capos!

 

Nu aia sunt pixeli morti...

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

A, la poze te refereai cu Manual. Bine, cum vrei tu. O sa facem teste pe viu :D cand iti iei inapoi castile.

Share this post


Link to post

Lume, lume, mare...mare bucurie...mi-am tras Canon PowerShot S3 IS ... si deoarece a fost totusi un mare efort financiar daca auziti sau vreti un Canon PowerShoot A 95 in buna stare (fostul meu aparat) va rog sa ma ajutati sa "surmontez deficitul bugetar al lunii august"... :D

 

Abia astept sa trag si eu ceva cadre cu el...

Share this post


Link to post
Abia astept sa trag si eu ceva cadre cu el...

 

Bravo man, sa-l folosesti cu placere. Si noi asteptam ;)

Share this post


Link to post

Incepand de sambata am intrat si eu in clubul posesorilor de Canon cu un Powershot A530, care in cateva zile m-a impresionat ce poze poate face (asta este impresia unui incepator intr-ale fotografiatului).

Share this post


Link to post
Lume, lume, mare...mare bucurie...mi-am tras Canon PowerShot S3 IS ...

Welcome to the club... :) >-

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...