Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

@masterbobs: 20D se poate compara cu S3is in modul auto sau cum? :) Inca nu am ajuns atat de sus dar 350D-ul si Pentax *istDL mi-au explicat foarte clar ca un senzor si optica de "sapuniera" nu se pot compara cu un dSLR sub nici o forma.

Share this post


Link to post

Mai fratilor de poze, imi place ca s-a avansat tare de tot in domeniu... Nu atata aparatele noastre cat aprecierile si pretentiile. Acum, nu mi se pare nimic deosebit sa-ti doresti un 20 D, dar sa zici ca s3 e sapuniera deja mi se pare prea mult.

Cu stima.

Share this post


Link to post
Acum, nu mi se pare nimic deosebit sa-ti doresti un 20 D, dar sa zici ca s3 e sapuniera deja mi se pare prea mult.

 

De acord cu punctul de vedere al masterului - bobs, insa accentuez ca 150 USD cam 30 % din pretul initial ii cam mult pentru cateva luni de la lansare, cat si jignirea adusa de Mikey cu sapuniera nu mi se pare fondata. In preview sunt cam putine detalii si ma roade curiozitatea de a sti cat mai multe. E drept ca nici posesorii de S3 nu abunda cu pareri si mostre fotografice , fapt ce face sa adanceasca dilema.

 

Dreaq @ la noi au ajuns la dementa de a vinde de 3 ori mai scump o camera foto, acum cand in afara de TVA nu se mai aplica decat comisionul comercial. Dreaq-ul sa-i mai inteleaga. :mda:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Din cate mi-aduc aminte, vorbind cu cativa posesori de S3 p'aici, sunt aduse de afara. As fi curios daca si-a luat cineva din tara cat a dat pe el.

Eu ma raportez la state, ca de-acolo imi vine aparatura digitala si vad in prezent un "cel mai bun pret" de 324 $. Asta inseamna vreo 9 milioane lei vechi. Stiu ca m-am uitat si cand a aparut pe piata si parca era in jurul lui 400 $.

 

Pe price.ro pretul cel mai mic pe care-l vad la magazinele romanesti e peste 17 mil lei vechi...

Suntem penibili ca de obicei.

Share this post


Link to post

Eu l-am luat de aici. 19 mil (si o suta parca).

Share this post


Link to post

O mica avere. Mie mi se pare mult tare prin raportare la preturile de peste ocean. Si nu inteleg mecanismul. Toti vanzatorii cu care am vorbit, se plang ca trebuie sa puna adaos sub 10%, "ca si asa e scump".

 

Ma uit si in UK, cel mai ieftin pret putin peste 250 lire. Asta ar fi vreo 13,5 mil lei vechi. O fi ceva prin Eu...

Share this post


Link to post

Mai, mie mi s-a parut "affordable" avand in vedere ca tocmai fusesem pe punctul de a baga 800 euro intr-un Nikon D70s, pina mi-am dat seama ca e cam mult pt ce stiu eu si pt ce nevoi am.

Share this post


Link to post

Bineinteles, dar nu ma refer la asta. Ci doar ca nu inteleg de unde asa niste diferente :(

Or mai fi avand taxele alea pentru obiecte "de lux"?

Share this post


Link to post
Eu l-am luat de aici. 19 mil (si o suta parca).

 

Cam la acelasi pret l-am vazut si in Constanta si la vreo 400 E la AAFES din Kosovo.

Share this post


Link to post
Din cate mi-aduc aminte, vorbind cu cativa posesori de S3 p'aici, sunt aduse de afara. As fi curios daca si-a luat cineva din tara cat a dat pe el.

Eu ma raportez la state, ca de-acolo imi vine aparatura digitala si vad in prezent un "cel mai bun pret" de 324 $. Asta inseamna vreo 9 milioane lei vechi. Stiu ca m-am uitat si cand a aparut pe piata si parca era in jurul lui 400 $.

Pretul la mine la firma pentru S2 inainte de disparitia destul de brusca era de 1.800 ron iar S3 este cam la 1.900 ron.

In State pretul de lansare pentru S3 a fost de cam 480$,sunt si acum magazine de acolo care il au la vanzare la acest pret.

Fata de preturile preturile din State sunt foarte scumpe dar tot e bine ca au scos totusi taxele vamale,pentru ca niste aparate la preturi de 1.800-1.900 ron ar fi costat in jur de 2.600 ron... :-?

Trebuie sa remarc ca exista totusi o tendinta de scadere a preturilor fata de perioada de acum 1 an,din pacate scaderea este mult prea lenta si pana ajungi sa iei la un pret mai bun un aparat pe care nu prea ti-l permiti la lansare...nu il mai gasesti!

Exemplu:acum vreun an si jumatate-doi,un Panasonic FZ20 costa la noi cam 3.500-4.000 ron(40.000.000 lei),acum cateva luni au ajuns in promotie(lichidare de stoc) la 1.200-1.300 ron,alta treaba,nu?

 

Norocul meu ca o data pe an pot apela la un prieten din SUA si pot cumpara direct de acolo aparate la preturi corecte(cam la jumatate de pret). :banana:

Edited by CatalinM

Share this post


Link to post

Rectific informatia despre pretul de la mine din magazin la Canon S3IS,l-am primit azi la noul pret de 1.785 ron.

Edited by CatalinM

Share this post


Link to post
Norocul meu ca o data pe an pot apela la un prieten din SUA si pot cumpara direct de acolo aparate la preturi corecte(cam la jumatate de pret). :banana:

 

Si tu? :)

Share this post


Link to post

Ma bate gandul la un Canon S3IS. Cel mai mic pret pe piata gasit 1600 RON (Canon PowerShot S3 IS + SD Sandisk 512MB + Geanta). Mai astept putin.

Share this post


Link to post

O intrebare pentru cei care se pricep la camere foto digitale:

Se merita un Canon A530 + imprimanta canon +card 512mb la 7mil ?

sau exista o alta varianta mult mai buna la bani aştea?

Share this post


Link to post

Imprimanta nu, e mai rentabil la developari.

Cine tipareste poze putine se va lovi de problema infundarii cartuselor, cine tipareste poze multe va trebui sa le inlocuiasca des. Imprimantele inkjet nu se preteaza la tiparit poze, chiar daca pot tipari calitate buna.

Si canon-ul nu prea e cine stie ce la partea de imprimante.

Share this post


Link to post
Si canon-ul nu prea e cine stie ce la partea de imprimante.

E imprimanta speciala pentru poze, portabila de la canon. Am vazut si oferta a ultra-pro dar sunt mult prea scumpe consumabilele pt imprimanta iar 530-ul mi se pare mai aiurea decat 520 :( .

Share this post


Link to post

Dar camera e ok?

Eu as opta pentru ceva cu 12x optic, de camera asta m a intrebat un prieten ... lui i a placut la pret si vrea sa stie daca da bani degeaba pe ea. :|

Edited by vio.p

Share this post


Link to post
Eu as opta pentru ceva cu 12x optic, ...

 

Mai pune 10 bulioane.

 

La consumabile iesi cu 11 mii poza. Daca te gandesti ca poti sa printezi si in camera de hotel, sau oriunde ai o priza merita.

Share this post


Link to post
E imprimanta speciala pentru poze, portabila de la canon.

Acum vreun an era imprimanta aia 7 milioane alone. Nu cred ca e vorba de asa ceva.

Share this post


Link to post

Acu e vreo 100 €, vezi exact pe twister.ro E mica de tot, face poze 10/15 (din amintiri, nu am doc in fata).

 

Uite m-am uitat eu: 59€ fara TVA. Cu casete de hartie, 11300 lei cu tva poza de 10/15.

 

@vio.p> merita oferta. E super la pret si o sa fie multumit de aparat.

Share this post


Link to post

Poate e cineva interesat de ceva dintre astea. Pentru om garantez eu daca valoreaza ceva garantia.

Share this post


Link to post

Am A530+512 sd+husa de la emag- 6,6 mil- nu-mi pare rau, chiar daca acum a mai scazut pretul. Face poze bune- am avut inainte konica-minolta z3 cu 12x optic, AS, etc. Canon isi merita banii, daca nu vrei neaparat sa-ti iasa toate pozele lacrima, o camera pana in 10 mil cu tot cu accesorii merita. Cine e pasionat- fara 1000 eur MINIM nu scapa!

Share this post


Link to post

Sa-l folosesti sanatos si sa bagi niste poze sa-l vedem la lucru. Cam greu (juma de kil), dar asa-s toate din categoria asta.

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti sanatos :) Este un DSLR care depaseste Canon-ul 350 (Rebel XT). A fost 350 Euro numai body sau kitul complet cu obiectiv de 18-55mm?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...