Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

np man, ca am glumit. Oricum, ce ai hotarat pana la urma cu acumulatorii?

Share this post


Link to post

Chiar acum notez magazinele autorizate de panasonic din CT sa le fac maine o vizita :)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

a terminat mike cu pisicile , acum incep eu :dizzy:

post-285-1136728985_thumb.jpgpost-285-1136729039_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Crezi tu ca am renuntat la poza pisici :) ) doar ca nu le mai urc aici!

 

Am fost ieri la Altex(care cica sunt autorizati Panasonic) si am intrebat de acumulator FZ30...

Vanzatorul: FZ30... aveti?!

Eu: Da, si-l scot din gentuta

Vanzatorul: Si ce tip de acumulator are?

Eu: Scot si acumulatorul si il arat

Vanzatorul: Imi pare rau dar nu avem.

 

Omu a ramas putin socat ca aveam jucaria dupa mine =))

 

Concluzie fiindca ramasesem in ziua nemotorizat n-am facut nimic :(

Share this post


Link to post
a terminat mike cu pisicile , acum incep eu :dizzy:

Adica eu sa fiu mai prejos? :dizzy:

Lia a mea n-are manusi insa, da asta e.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Totul e sa cauti...

 

http://www.f64studio.ro/det.php?id=216&pid=2396 (620.000)

 

Sau poate vrei charger si de masina:

 

http://www.f64studio.ro/det.php?id=308&pid=2511 (990.000)

 

Bafta.

 

Mda, culmea e ca am cautat pe site-ul ala si n-am gasit... anyway merci mult! Acumulatorul de masina nu ma tenteaza prea tare deocamdata

 

Acum m-am uitat(dupa unul de putere mai mare) si am observat ca l-au introdus pe site dupa ce m-am uitat acum cateva zile, o saptamana :-W

 

Daca gasesti intamplator de putere mai mare da un pm!

Share this post


Link to post

Uite ca tot pe f64 studio am gasit incarcator auto si pentru acumulatorul meu nb-4l. Mersi Viper. Frumos e ca au pus aceeasi poza, ca si pentru modelul lui mike, desi sunt 2 modele diferite de incarcator :-? si au acelasi pret. Cum o sa strang niste bani al meu e.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Imi pare rau, dar cand vine vorba de kotoi, nici eu nu pot sa ma abtin.

Meet Gigi:

 

post-207-1136807668_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Zilele trecute am cumparat un Panasonic Lumix DMC-LX2. Detalii despre el: http://www.dpreview.com/reviews/specs/Pana...onic_dmclz2.asp

 

La 915 RON, nu cred ca se gasea ceva mai bun (5 MP, 6X optic). Poze cu el... mai incolo... peste vreo 2 weekenduri

 

http://www.dpreview.com/reviews/specs/Pana...onic_dmclz2.asp

Share this post


Link to post

@CT_ZDB

Cam ieftin nu crezi??!! Poate RON nu ROL...

La banii astia iti recomandam cu caldura Canon A520 care era in jur de 750 RON...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

prefer 6X zoom optic + stabilizator optic de imagine si 5 MP ai lui LUMIX fata de 4X zoom optic si 4MP ai lui A520.

Share this post


Link to post

Hotararea iti apartine bineinteles...dar poti sa-l intrebi si pe Mike.Omega cum se descurca cu stabilizarea optica de imagine de la al lui FZ30... :mrgreen:

 

 

Later edit : Sa-l stapanesti sanatos si fara probleme! :thumbl:

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

din cele cateva poze facute cu el, la capitolul stabilizare e O.k. .. poze din masina, in mers au iesit fara tremurici. De asemenea, la Zoom mare (6x) fara stabilizator e cam greu... doar cu trepied poti folosi zoom-ul mare daca nu ai stabilizator

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu Panasonic nu isi merita bani! Eu unul optez pt firme precum Kodak, Konica-Minolta, Canon si Nicon. Panasonicului ii lipsecte claritatea pozelor si definirea culorilor. Intr-un cuvant au lentine naspa rau de tot si pica si des. cunosc persoane care au avut probleme cu panasonicul. Ce va pot sfatui este sa va cumparati aparate de firme cu experinta in domeniu.

Share this post


Link to post

Si eventual sa cumparam nicon, poate ne dai si o adresa :) )

 

Sa-l stapanesti sanatos Radu! Stabilizarea o sa-ti fie de folos pana la situatii ca cele din reclama unde...

Atasez si eu o poza facuta in miscare, eu eram la volan, fratimiu era "la aparat" :P

Viteza masinii era undeva pe la 60-70 kmph :lavolan:

 

Cat despre culori, lentile & stuff... oamenii astia au fost premiati pentru optica si deja am trecut la 3xxx cu contorul si e din ce in ce mai bine, ca am mai invatat sa folosesc aparatul :D

 

PS: MethodRO am un Z3 sh pentru tine, da un mesaj!

post-64-1136840879_thumb.jpg

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post
prefer 6X zoom optic + stabilizator optic de imagine si 5 MP ai lui LUMIX fata de 4X zoom optic si 4MP ai lui A520.

 

Am inteles ca deja l-ai cumparat, asa ca "la cat mai multe instantanee" cu el fara service. Acuma, trebuie sa suporti, n-am ce-ti face :D :

1. Nu are viewfinder (A520 are)

2. Nu ai optiunea "aperture priority" si nici "shutter priority" (A520 are). De astea chiar ai fi avut nevoie, apropos de DOF sau poze in miscare rapida (sport).

3. Movie clips la 320x240 (A520 640x480)

4. Manual focus lipsa (A520 are). Iti spun ca ai sa simti lipsa si acestei optiuni...

5. Pret prea mare (pentru clasa lui)

 

Am facut comparatia cu A520, pentru ca a fost postata ceva mai sus. Nici A520 nu-i perfect (n-are IS de ex., dar pentru telefoto 4x nu cred ca era foarte necesar), dar pretul e mult mai bun. Iar apropos e ce spuneai mai sus, deacord cu tine pe jumatate (tele 6x fata de 4x), dar sa-mi arati si mie diferenta intre 5 si 4 milioane de pixeli (dar nu cu raspunsuri de genul "1 mil de pixeli"). Daca vrei incearca tu intai pe doua foto dimensiune A4, si apoi imi spui si mie.

 

@mike> exemplul tau nu are nici o legatura cu stabilizarea, ci cu timpul de expunere. Gandeste-te la fotografii sport sau din miscare facute cu SLR clasic, care nu are nici urma de IS.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
1. Nu are viewfinder (A520 are)

 

Moshu-le tot nostalgic esti? Lumea se uita pe LCD, adio gaura cheii. :D

 

Method_RO ordinea enumerarii camerelor merge, insa in sens invers si dupa primele doua te poti opri fara sa gresesti. Acolo se termina camerele foto :thumbl: . Despre stabilizare la 60-70 km - bullshit. Se cheama shutter speed (timp de expunere) si la o camera foto Nikon Canon unde 1/1000 este viteza de croaziera nu vezi nici o distorsiune nici macar la 100 km/h. Si cum te stii bine cu planoarele uite o mostra de shutter speed (timp de expunere). Un Antonov 26 B Curl la o viteza de decolare de 180 km/h cu shutter speed (timp de expunere) 1/1244. Intrebari?

PS: Zgomotul din poze vine de la inertia CCD-ului.

post-2099-1136844117_thumb.jpg

post-2099-1136844356_thumb.jpg

post-2099-1136844425_thumb.jpg

post-2099-1136844470_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

@safari> nu e vorba de nostalgie, ci de corectia de dioptrii la viewfinder :D . Pentru mine e foarte important. Iar despre shutter speed, eu ii zic timp de expunere (vezi postul meu de anterior) :) >-

Share this post


Link to post

Pisici si diverse...

post-109-1136845615_thumb.jpg

post-109-1136845653_thumb.jpg

post-109-1136845682_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Soran ce e cu rabla aia din mainile tale? :D :D

sa nu imi spui ca e al tau ca ACUM vin la tine > :)

Share this post


Link to post

Eh, mai bine Soran ne-ar spune ce model de Olypmus are ca in exif sunt trecute mai multe :) )

 

@Moshu: Cand faci o fotografie din masina cu geamul deschis nu mai conteaza numai timpul de expunere. Ceea ce zici tu e valabil in special cand fotograful sta si subiectul se misca ;)

Share this post


Link to post
@Moshu: Cand faci o fotografie din masina cu geamul deschis nu mai conteaza numai timpul de expunere. Ceea ce zici tu e valabil in special cand fotograful sta si subiectul se misca ;)

Really? Si daca se misca aparatul ce? Se aplica acelasi principiu, viteza de expunere cat mai mare!

Share this post


Link to post

Depinde de ce fotografiezi. Daca fotografiezi un peisaj nu conteaza, daca fotografiezi tigarea unui pieton cam conteaza.

Share this post


Link to post
Really? Si daca se misca aparatul ce? Se aplica acelasi principiu, viteza de expunere cat mai mare!

 

Mare?! :o lumea vb pe aici de 1/1000 asta inseamna o secunda impartita la 1000, ceea ce intr-adevar e mult al naibii! :D

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...