Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Eu as alege al 2lea model :) .

Share this post


Link to post

Pentru Nubira 1 sunt bune jantele pe 15" cu ET 35 ? (195/50 sau 55) ???

Care e ET-ul minim si maxim pentru jantele de 15" cu latimea 195 ??

Share this post


Link to post
Deci, limita maxima la nubira pt jante pe 14'' sunt 6j (oricum cu cauciucurile 185 nu trebuie sa fie mai late pt ca nu mai sta cauciucul bine pe ele) ET 35. Daca jantele sunt sub ET35 sau cauciucurile mai late de 185,jantele mai late de 6J vor atinge buza aripilor spate.

 

Pentru jante pe 15'' (cauciucuri 195) trebuie ET42 sau mai mare.

Tot pe pagina cealalta, ai mai multe exemple.

Edited by bebelushu

Share this post


Link to post

Pai nu e la fel si I si II?

Eu cred ca sunt la fel, fara diferente.

Share this post


Link to post

In Topic: Jenti Aliaj De 15" Pe Nubira II

Salut, am facut vara asta aproape 4000 de km si mai mult din necesitate,pentru ca am simtit nevoia unei mai bune tinute de drum, mi-am echipat masina cu roti pe 15 si cauciucuri pe masura, nimic spectaculos, dar rezultatele s-au vazut imediat si vreau sa zic ca MERITA. Mai ales pe autostrada la viteze mari, la depasiri nu mai este barcuta e foarte stabila si cu totul alta masina. Daca intereseaza pe cineva o sa va spun si firmele si preturile la jante si cauciucuri dar nu stiu daca am voie aici pe site (sa nu fac reclama).

post-12228-1225433199_thumb.jpg

post-12228-1225433231_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Acum cu jante pe 195/50R15 ce fac bordului sa-mi arate viteza reala??

Share this post


Link to post
In Topic: Jenti Aliaj De 15" Pe Nubira II

Salut, am facut vara asta aproape 4000 de km si mai mult din necesitate,pentru ca am simtit nevoia unei mai bune tinute de drum, mi-am echipat masina cu roti pe 15 si cauciucuri pe masura, nimic spectaculos, dar rezultatele s-au vazut imediat si vreau sa zic ca MERITA. Mai ales pe autostrada la viteze mari, la depasiri nu mai este barcuta e foarte stabila si cu totul alta masina. Daca intereseaza pe cineva o sa va spun si firmele si preturile la jante si cauciucuri dar nu stiu daca am voie aici pe site (sa nu fac reclama).

unde..cat...cum ... :D ??

Share this post


Link to post

Am probat din nevoie jante 6,5 latime, 15 inaltime cu ET 35 si ating in buza aripii spate. Cel mai mic ET este 38, cu asta e la limita de tot.

Si dovada.. Sper ca se vede in a doua poza unde a frecat...

post-16112-1244151347_thumb.jpgpost-16112-1244151414_thumb.jpg

Share this post


Link to post

eu am pe o nubira 1 urmatoarele jante si cauciucuri

fata 195/40/16

spate 215/40/16

jantele sunt mam et 37

post-16478-1245663605_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bine de specificat ca ATING in buzele aripilor!!

Share this post


Link to post
Bine de specificat ca ATING in buzele aripilor!!

bati un pic in buzele aripilor din spate ci indoi acea buza si atunci nu iti va mai atinge .iti demonstrez

Share this post


Link to post

Ce rost are sa-ti compromiti caroseria pentru niste amarate de jante, cand poti lua dimensiunea buna?!

Share this post


Link to post
Ce rost are sa-ti compromiti caroseria pentru niste amarate de jante, cand poti lua dimensiunea buna?!

 

nu iti compromiti nimika daca indoi acea buza asta 1 la mana si 2 le poti umfla un pic

mi se par mult mai frumoase jantele cu j mai mare decat cele gen 6-6,5

"amaratele" alea de jante au multe +-uri pe o masina !!

Share this post


Link to post
Am probat din nevoie jante 6,5 latime, 15 inaltime cu ET 35 si ating in buza aripii spate. Cel mai mic ET este 38, cu asta e la limita de tot.

Si dovada.. Sper ca se vede in a doua poza unde a frecat...

post-16112-1244151347_thumb.jpgpost-16112-1244151414_thumb.jpg

 

zici ca ET38 este la limita cat de la limita am gasit unele sa cumpar dar sunt tot 6.5j crezi ca mai ating cu niste gume de 195 55 r15 ? ca nici la ET35 nu ating foarte multe este vb de 3..4mm :grumpy:

Share this post


Link to post

SI acum revfin cu feedback legat de jantele si cauciucurile noi (astea).

 

Serpentine inca nu au vazut dar pot aprecia comportamentul pe asfalt uscat/umed/ploaie:

1. Franarea este mult mult imbunatatita, ABS-ul intra mult mai greu si mai rar.

2. Masina raspunde mai precis/sharp.

3. Este ceva mai putin comoda, am si crecut putin presiunea in pneuri de teama gropilor (talon ingust).

4. Nu prea mai am cum sa rup aderenta si in treapta a doua cum puteam cu continentalurile vechi...

 

Astept un drum cu serpentine sa le fac un test mai serios... Per ansamblu o schimbare care amelioreaza multe dintre problemele de care este acuzata nubira, ar fi trebuit sa vina din fabrica cu 195/55/15. Jantele sunt cu ET42 si nu ating buza aripilor DAR trec f apoape de aceasta (deci cred ca et 38 ar atinge).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cum naiba ating cauciucurile de aripa daca iei o janta de 15" cu ET 38 sau mai mic? Pe configuratorul OZ, AEZ si Dezent toate configuratiile pe 15 au ET de 35, 37 si 38 si recomanda si cauciucurile corespunzatoare. Astia nu sunt intregi la minte? Nu vreau sa ma trezesc cu cauciucuri taiate. Care se potrivesc pana la urma???

Share this post


Link to post

195 pe janta cu ET 35 si latime 6.5 au atins la mine, am pus si poza mai sus, ET 38 cauciuc 195 si latime janta 6.5 si a fost ok cu 5 Persoane in masina...

 

M-am mai uitat pe net dupa jante, cred ca dau foarte bine pe nubira urmatoarele:

OZ Superturismo silver

OZ Chrono ht (astea cred ca vin mortal).

Sa vad pe cine gasesc cu jante din astea sa probez sa vad cum incanta ochiu :mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nubira 1 insa e break. Trebuie ET min. 42 cu 6J max. la jante pe 15 sau altceva? :scarpin:

Share this post


Link to post

Din cate am citit , la nubira 2, daca vrei jante de 15 , trebuie sa iei 6.5 J, 42ET MINIM. Dar in cazul Jantelor de 7J? ce ET trebuie, deasemenea am vazut unele modele de 6 J 6.5 J cu ET 40, si alea ar atinge?

Share this post


Link to post

nu cred ca o sa mearga 7j ori iti loveste in amortizor daca ai ET peste 35 ori daca ai ET sub 35 inclusiv,in aripa mai exact in buza aia

eu zic sa te limitezi la 6.5j cu 35 si indoi buza aia..

Edited by Rafi

Share this post


Link to post

da la 6.5 alt ET nu este ca sa nu mai fiu nevoit sa indoi buza aia?

Share this post


Link to post

38>.....dar si ala trece la limita dar nu atinge :mrgreen: dar ce iti e frica sa tai buza aia defapt sa o indoi ? stai linistit ca nu rugineste daca o faci calumea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...