Jump to content
Sign in to follow this  
cpop

Romania Sub Apa!

Recommended Posts

Poate este tardiv, dar cred ca pentru viitor se pot trage invataminte, se poate face ceva sa nu se mai intample.

Care sunt impresiile dvs., ce credeti ca se poate face pentru a nu se mai intampla.

 

In Europa Centrala (Germania de sud, Austria) Dunarea a inundat acum cativa ani. Ei au rezolvat problema? Aveti idee cum?

 

Va rog, nu vreau sa deschid o polemica politica, cine si ce (nu) a facut.

 

Daca aveti fotografii, link-uri, postati!

Poate o strangere de fonduri din partea membrilor forumului!

 

Va multumesc!

 

Scuze, acum am vazut ca exista un subiect similar la calatorii.

Va rog sa stergeti acest topic!

Edited by cpop

Share this post


Link to post
In Europa Centrala (Germania de sud, Austria) Dunarea a inundat acum cativa ani. Ei au rezolvat problema? Aveti idee cum?

parerea mea ca nu se putea face nimic... oricum la 130 de l / m2 in 3 ore nici mama neamtului nu rezolva problema...

 

cat despre europeni nici ei nu au cum sa rezolve problema...vezi si la ei ce inundatii sunt acum...

E ca la cutremure...pot sa construiesc cel mai al dreaq bloc din lume garanta la 8 grade de care vrei tu ...cand vine cutremurul de 8,1 CADE!!!

 

De aceea dau acum dreptate americanilor!

SHIT HAPPENS!!!but when shit happens, don't call a doctor - pray!

Share this post


Link to post

Faptul ca au zazut podurile ca mustele...si mai sunt multe alte lucrari care ori au fost facute la norma ori nu au fost intretinute.

Un pot nu se intretine doar daca-l asfaltezi si il dai cu vopsea, cum au facut cu cel de langa Buzau.

 

Mama neamtului l-a trimis pe fecioru-sau sa ne scoata apa de pe ulita ca romanii aveau in dotare doar galeti.

 

E strigator la cer, ce se intampla la noi, nici barci nu au astia, ce sa zici de alte echipamente, eu daca as fi premier si m-as duce prin localitatile nepastuite iar oamenii mi-ar spune ca nu i-a ajutat nimeni cu nimic cand trebuia, adica inainte sa piarda tot, iar acum dupa in afara de armata nu-i mai ajuta nimeni, as schimba toti prefectii.

 

Dar la noi posturile de conducere sunt date pe viata.

 

Iar televiziunile se plimbau cu elicopterul sa filmeze iar jos stateau oamenii pe acoperisuri si prin copaci agatati, dar pe ei ii durea-n fund de amarati, sa fie stirea cat mai socanta...

 

SOLUTIA:

Premier: neamt

Ministru de interne: japonez

Share this post


Link to post

Daca am putea preveni dezastrele naturale atunci ele n-ar mai fi ceea ce sunt... dezastre naturale. Cred ca discutia poate fi indreptata in directia urmarilor si a reactiei la astemenea evenimente.

 

Nu, nu cred ca se putea evita o asemenea situatie.

Da, cred ca reactia nu a fost cea mai fericita... dar e bine ca a fost ceva decat nimic. S-au facut multe greseli dar din ele se invata.

 

Mai departe pot polemiza cei ce au acordat mai multa atentie detaliilor acestor catorva zile.

Share this post


Link to post

pe mai marii statului ii doare de anticipate ...

tara se inunda si ministrii se piaptana ! [-X

Solutia : schimbat tot guvernul :dizzy:

Share this post


Link to post

se putea face ceva..

se putea sa nu se taie padurea toata..

se putea ca oamenii sa nu construiasca aiurea pe unde voe, chiar si in albia raurilor..

se putea construi mai durabil..

se putea evacua, chiar si cu forta, la asa ceva nu se sta la discutii, daca vrei , daca nu ramai acasa

se putea ca oamenii sa stie ce sa faca, nu sa astepte indiferenti..si d'upaia sa se planga

se putea ca fiecare care putea sa incarce cat se putea in carute sau masini si sa plece pe zone neinundabile.. nu sa astepte si sa fuga decat in chiloti..

se putea indigui numai zona locuibila, nu terenurile agricole..

autoritatile trebuiau sa intervina mai eficient

se putea ca primarii sa se implice mai mult

se putea ca media sa intervina mai eficient in anuntarea populatiei

se putea ca mentalitatea oamenilor sa fie altfel, sa se implice pana vine ajutorul

 

in alte tari nu se asteapta ca totul sa vina de la guvern, nu trebuie sa se implice prim ministrul ca un salvator sa primeasca cativa litri de benzina...

se putea ca sa nu ploua..

 

poate mai adaug

Share this post


Link to post

Nu se pot evita inundatiile, insa se poate minimiza efectul lor distructiv.

1. Nu-ti fa casa si cotetz in lunca inundabila. Asta se stie de mii de ani si tot de mii de ani oamenii insista sa isi faca satele acolo, ca e mai usor si frumos sa fii langa apa. Si daca vine o viitura de doua-trei ori pe an si o inundatie naprasnica la trei ani, nu conteaza, daca in rest pescuiesti direct de pe balcon. Un risc asumat.

2. Tai brazii din padure - aia mici pentru bani de-o cinzeaca, de craciun, ai mai mari pt un ghisheft cu vreun mucos d ela bucuresti care s-a ajuns si vrea casa si cabana - pentru o cinzeaca si o bere - ei bine, atunci nu te plange ca aluneca terenul si-ti rupe casa. Din pacate natura dezlantuita nu alege, si de obicei tot ala nevinovat o pateste. (desi si simpla tacere si trecere cu vedere a ce fac altii, tot vina e).

3. Vezi o crapatura in piciorul podului sau in talpa barajului, te duci sa vorbesti cu injinerul, poate podul trebuie inchis si reparat. Dar de ce sa-ti bati capul, cand e mai simplu sa bei o vodca si oricum crapatura aia era acolo de vreo 5 ani. Ca s anu mai vorbim ca injinerul se gandeste numai cum sa devieze cele doua betoniere alocate spre curtea lui unde mai are de turnat fundatia la bucataria de vara.

4. Te anunta ala de la meteo ca vine potop, si ala de la hidro ca pamantu' e supra-saturat si nu mai absoarbe apa - deci unde se duce potopul? clar la tine in casa. Si tu stai si te gandesti la cum vine aia sa-ti pui boarfele in carutza sau in aro si sa te duci 10 km pe deal pana trece vijelia, ca doar n-o fi chiar asa, aia de la tv sunt niste filfizoni care au invatzat degeaba si fac ei pe desteptii. Si uite asa te trezesti dus de ape in miezul noptii cu actele intr-o pung asi nu poti salva nici macar boarfele alea putine, nici carutza nici aro si nici porcu' pe care nu te-a lasat inima sa-l abandonezi in cotetz. Si-apoi stai cocotzat in varful casei inconjurat de ape, asteptand sa te salveze armata.

 

Acuma, nu zic eu ca tot ala saracu e vinovat. Nici vorba. Dar atitudinea de "lasa-ma sa te las" si "vai de mine eu sunt sarac si nu pot face nimic" niic nu ajuta prea mult. Iar guernul ce poate face, e exact sa instruiasca oamenii mai bine cum sa reactioneze, unde sa-si faca gospodariile si sa puna ordine in defrisatul padurilor. Pt ca asa mai atenuezi din cauza, ca daca e vorba de efecte, o barca in plus sau in minus nu face minuni.

 

se putea face ceva..

se putea sa nu se taie padurea toata..

se putea ca oamenii sa nu construiasca aiurea pe unde voe, chiar si in albia raurilor..

se putea construi mai durabil..

se putea evacua, chiar si cu forta, la asa ceva nu se sta la discutii, daca vrei , daca nu ramai acasa

se putea ca sa nu ploua..

 

poate mai adaug

 

Aztec, nu te-am plagiat, se pare ca am zis acelasi lucru in alte cuvinte, cred ca am si scris cam in acelasi timp si de-aia se repeta ideile - ceea ce pana la urma nici nu e rau, poate daca batem saua mai mult, pricepe iapa. :)

Share this post


Link to post

stai linistit , asta e adevarul, nu ai ce face,..

pot sa mai adaug..

se putea sa avem mai multa dotare pt interventii, nu barci ale armatei din '66

tab-uri care se scufunda, masini de pompieri care curge rugina din ea, protectia civila care sa fie ascultata,

cand se face o simulare , lumea sa se implice, nu sa stea sa se uite ca la circ sau sa treaca indiferent, ca trebuia sa cumpere bere...

 

poate pe vremea turcilor, lumea era mai prudenta, fugea din fata stihiilor otravea fantani si dadea foc la case... si apoi se reintorceau

atunci se putea, de frica mortii, acum nu se mai poate, mai bine mori...

Edited by aztec

Share this post


Link to post
Iar televiziunile se plimbau cu elicopterul sa filmeze iar jos stateau oamenii pe acoperisuri si prin copaci agatati, dar pe ei ii durea-n fund de amarati, sa fie stirea cat mai socanta...

 

Aici nu prea ai dreptate... Ca sa faci o operatiune de salvare cu elicopterul trebuie scoala multa! Sa poti zbura la rasul pomilor sau al apei fara sa-i zbori pe cei de jos din pom sau de pe casa, sau fara sa iti faci zob masinaria... Nu orice pilot de elicopter privat sau de televiziune poate asta! Asta pot numai cei cu ore multe la activ, adica armata, politia/jandarmeria si cei de pe elicopterele medicale... Are Tatal meu o vorba: "mai binele e raul binelui": risti sa faci mai mult rau incercand sa faci bine unde nu te pricepi...

Share this post


Link to post

Desi initial si eu m-am revoltat cand am vazut ca filmeaza si nu ajuta, mi-am dat ca astia aveau elicopter de 4 persoane. Era inutil, nu aveau ce face, avand maxim 1 loc liber si combustibil relativ putin (elicopter mic).

 

Pur si simplu, nefiind obisnuiti cu asa ceva, nu aveam ce face. Altfel, daca eram obisnuiti, poate aveam diguri mai bune si poduri intarite.

Share this post


Link to post

Da' la asigurari nu s-a gandit nimeni... neamtu si americanu au casele asigurate, asa ca dupa un dezastru guvernu nu le da prea multe... si nu boceste neamtu ca si-o pierdut munca de-o viata... o casa de 3/4 m facut din balegar, pai te miri ca se dizolva cand vine apa.

 

De cate ori arata la americani ca vine tornada sau incediul de padure, si le face casele zob, da n-am vazut nici un american sa se planga la televizor ca guvernu nu le da nimic.

 

In loc sa bea o cinzaca si sa fumeze un pachet de carpati pe zi... mai bine ar cumpara un sac de ciment si si-ar face o casa "insolubila", da' deh... asa-i romanu, balegaru-i moca, asa ca mai raman bani si de vodka.

 

Eu-s de parere ca asigurarea pe locuinta sa fie onligatorie/dupa caz... vrei sa pescuiesti din balcon, platesti frate, iti faci casa cu fundatie de 3 m din beton pe varfu dealului... ai scapt ieftin (ca si la Matiz)... vrei lux, sa-ti curga dunarea prin curte... platesti ca si la Jeep-urile cu motor de 5000 cc.

 

Parerea mea... nu dati cu paru. Nici eu nu mi-am asigurat apartamentu, dar ma cam bate gandu.

 

 

P.s. la treaba cu elicopteru ma gandeam si eu, dar nu uitati ca elicopterele civile nu zboara chiar pe unde vor ele, si nu aterzieaza la nimerela... si in plus iti trebuie un troliu ca sa poti ridica oamenii din apa, iar troliu se poate monta doar pe elicopterele mai mari... nu si pe motociletele cu care zboara astia de la televiziuni.

Share this post


Link to post

Nu poti salva oameni cu elicopterul fara echipament si antrenament. Nu poti periclita viatza a 4 oameni pentru 1. Ce ati vazut pe tv a fost o manipulare grosolana. Cititi cifrele oficiale si veti vedea realitatea. Intr-un sat de 600 de suflete, 400 n-au vrut sa paraseasca locul. Nu poti salva pe cineva care nu vrea. Iar in cazul acesta au fost doar 4 sate !!! Iar apa nu a depasit 1m.

Voi nu ati prins inundatiile din anii '70, cand apa in Ardeal era la streasina si unde nici amfibiile nu puteau intra si cand pierderile de vieti omenesti din partea salvatorilor (armata) au fost mai mari decat din partea sinistratilor. Toata compasiunea pentru zona cea mai saraca din tzara afectata de inundatii, dar ce a fost acum nu se compara cu ce a fost atunci. Iar atunci a fost afectata cea mai bogata zona. Mie imi pare o isterie media, atata timp cat ministrul PDS al agriculturii recunoaste ca a fost afectata doar 10% din cultura de grau. Chiar si asa, cu tot respectul, Moldova nu a patit ce s-a intamplat in Banat, in primavara. Acolo, nici acum nu s-au retras apele complet, iar lumea i-a uitat. Acolo a venit viitura pe nepregatite, aici au fost anuntzati cu 2 ore inainte. Si asa au murit 10 oameni, care in loc sa urce pe deal, au preferat sa intre in biserica sau sa nu-si paraseasca saracia. Prea seamana cu Mioritza. Eu cred ca mai intai trebuie sa ne vedem limitele si abia apoi sa judecam. Din ce am vazut eu, media straina nu se omoara cu imaginile. Oare de ce ? Sunt intoxicati doar noi ? Din ce am citit, in Bulgaria este mai rau ca la noi. Dar la ei nu sunt inundatii politizate. Comunistii de pedeserei se urca pe cadavre sa ajunga pe sticla. Asta-i cea mai mare calamitatea a Romaniei si ea dureaza de 60 de ani. De atunci stam cu totii pe coama casei si asteptam o salvare !!!

Share this post


Link to post
...la ei nu sunt inundatii politizate. Comunistii de pedeserei se urca pe cadavre sa ajunga pe sticla. Asta-i cea mai mare calamitatea a Romaniei si ea dureaza de 60 de ani. De atunci stam cu totii pe coama casei si asteptam o salvare...

 

tolin are dreptate. O cifra EXACTA a pagubelor nu cred ca o sa stie nimeni niciodata! PRO zice una, Antena alta, TVR e un pic impartial zilele astea (pana cand se va sti cum e cu orientarea politica a televiziunii), radioul national idem. Mi-e sila de jurnalismul de 2 bani al mass mediei romanesti care prezinta 1% fapte si restul de 99% opinii si comentarii personale. Bineinteles, PROSTIA TV si ANTENA voiculescu au mai produs si cate un reportaj in care afiseaza simultan o secventa cu inundatii si o secventa cu base sau tariceanu la costum. Totul ambalat si servit la modul "uitati oameni buni ce fac astia cand voi suferiti". Iar bietul roman de la sate care crede ca democratia si capitalismul este un CAP mai modern pune imediat botul si se gandeste ca aia de la guvern nu fac nimic pentru ei. Cum sa le explici ca rolul guvernului nu este sa le bage bani in buzunar daca trotineta iliescu - nastase i-a obisnuit cu premieri, ajutoare si subventii de la stat pentru agricultura ? ( fac aici o mica paranteza, hilar este ca de fapt ei nu au pupat respectivele subventii, fiti linistiti, de ele au profitat shleahta pupincurista dar saraci tarani au vazut ca primarul lor psdist si-a luat 100 de milioane si au zis in gandul lor "e bine dom'le, o sa iau si eu odata si atunci m-am scos").

 

Revenind la oile noastre, cum sa-i faci pe oamenii de la tara sa inteleaga ca de fapt cei care trebuiau sa-i apere sunt chiar primarii si consiliile locale pe care si le-au ales intr-un exercitiu de batjocora democrata ? Si ca sa va convingeti, intrebati pe cineva de la tara ce e aia ADMINISTRATIE LOCALA, o sa va lamuriti imediat. Si stiti care este partea ce mai proasta ? Eu unul nu pot sa-i invinovatesc pentru lipsa lor de cunostinte, ei sunt oameni care traiesc NUMAI din ce vad la televiziuni. Ei nu stiu cine este Adrian Sarbu, DOMNUL Voiculescu, CT Popescu, Cristoiu, etc. Oamenii astia cred cu tarie ca daca ai ajuns pe sticla esti un om foarte inteligent, altfel cum naiba sa ajungi acolo ? Si cand Iliescu sau unul dintre cei enumerati mai sus apare la TV si zice "Tariceanu este o jigodie pentru ca nu isi pune cizmele de cauciuc sa vina sa va scoata apa din case sau gradina" "Basescu este vinovat ca si-a gasit tocmai acum sa plece la receptia de 4 iulie a americanilor" "Alianta asta e tampita, auzi tu vrea anticipate, cine are nevoie de justitie in timpul inundatiilor", cand sunt bombardati tot timpul cu venin cum vreti sa reactioneze ? Cred ca este necesar mai intai sa inlaturam cangrena asta din presa si pe urma sa le aratam acestor oameni ce inseamna cu adevarat democratia si dreptul cetateanului de a trage administratia de guler atunci cand nu isi face treaba.

 

Berti a evidentiat un alt aspect al vietii la tara si anume casele de pamant. Nu pot sa vorbesc in numele altora, pot sa vorbesc doar din ce am vazut in drumurile mele prin tara: SUNTEM INGROZITOR DE INAPOIATI!!! In partea de sud a tarii unde merg la bunici, sunt familii care abia acum si-au tras curent electric! Marea majoritate a capilor de familii sunt fosti tractoristi/soferi/tamplari/dulgheri/vacari de la fostele IAS-uri, au muncit o viata pentru o pensie de rahat pe care o beau seara la mat. Si daca ar bea linistiti ar fi o treaba, dar pe la 23:00 scot cutitele, topoarele si se taie unul pe altul. A doua zi pe la pranz ori ingroapa mortul ori se impaca si isi jura prietenie eterna. Pana seara urmatoare cand ciclul se reia. De-aia o fi si zis Blaga ca eternitatea s-a nascut la sate ? :dizzy:

 

 

total offtopic:

Pentru mine icoana taranului roman nu mai este altarul sfant in care credeam odata.. cand eram copil. Spun asta pentru ca am observat cat de mult s-a schimbat si am trait indirect aceasta schimbare in momentul in care parintii mei si-au deschis o mica afacere cu utilaje agricole. Au cumparat un tractor nou si au angajat un tractorist (actualmente somer si client fidel al unei taverne locale) de la fostul IAS. Dupa cateva zile tractorul (NOU) a inceput sa "consume" motorina si ulei. Dupa cateva saptamani tractorul a inceput sa se descompuna.. pierdea ba filtrul de ulei, ba trusa de scule, una, alta etc.. Mulder si Scully au lucrat zi si noapte la acest dosar X pana au descoperit ca printr-un fenomen inexplicabil motorina sarea din rezervorul tractorului in rezervorul unui minunat ARO proprietatea unui patron de taverna. Oare ce pun astia in motorina asta ? Dealtfel, dupa ceva timp misterul a iesit si mai mult la iveala cand o trusa de scule a aparut misterios intr-unul din autobuzele locale. Etc, etc..

In acelasi fel s-au perindat prin curtea bunicilor mei cam 12 tractoristi. E ceva, nuuu ? Retineti va rog ca mare parte din ei aveau familii de cate 4 - 5 copii si traiau din ajutor de somaj. Nici nu se pune problema ca nu au fost platiti bine, au avut bani, mancare, tigari si chiar dreptul sa foloseasca utilajele in interes propriu. Dar daca au vrut mai mult... poate este mai bine asa sa stea de dimineata pana seara la bar si sa-si planga de mila ca au incaput pe mana "lu' Basescu ala".

Asta este domnilor viata la tara. Nu vreti sa le facem niste case si eventual sa le tragem si curent ?

 

 

si ma intorc la topic full circle :dizzy:

Cu toate astea cred cu tarie ca merita un ajutor. Sunt convins ca am fost mai ghinionist si am avut parte sa cunosc exemplare mai "deosebite". Daca vreti sa dati un ajutor nu le duceti frigidere/plite etc. Lasati-o pe mai tarziu. Acum au nevoie de ulei, faina, mancare. Altfel gandesti sa te apuci de reconstructie cand ai ceva in burta.

Share this post


Link to post
Daca vreti sa dati un ajutor nu le duceti frigidere/plite etc. Lasati-o pe mai tarziu. Acum au nevoie de ulei, faina, mancare.Altfel gandesti sa te apuci de reconstructie cand ai ceva in burta.

shefu... si cu ce pushca mea sa le puna impreuna? pe vatra cu pietre?

revin on topic

SHIT HAPPENS!!! :wallbanger:

Share this post


Link to post

Nu chiar shit happens asa de aiurea. Siretul in judetul Iasi in anii normali are o adancime de 1.5 m la mijloc. E normal ca atunci cand creste cat de putin debitul sa inunde zeci de kilometri patrati (este destul sa creasca nivelul apei cu 1-1.5m si deja iese din albie). Nu-mi imaginez ca au facut autoritatile vreun demers de indiguire sau dragare a fundului raului pentru a preveni inundatiile. Pe noi romanii trebuie sa ne ia apa din casa, sa ne mature tot ce am adunat ca sa actionam...Bun, au fost inundatii, peste 6 luni autoritatile au si uitat de asta, le-au construit niste case la taranii afectati (care oricum o sa apara ca ciupercile dupa ploaie cu cerinte de genul ,,dom'le eu aveam casa cu 69 de etaje si 50 de acareturi pe langasi vreo 30 de porci si vite in grajduri'') si Siretul iar va da afara la urmatorile ploi...De ce?..Pentru ca nimeni nu cheltuie 2 lei pe prevenire, indiguire etc. Noi asteptam dezastrul, facem putina carpeala dupa si ne rugam (nu, nu in biserica ci in carciuma) sa nu vina apele sa ne ia din nou.

Edited by andreib

Share this post


Link to post
shefu... si cu ce pushca mea sa le puna impreuna? pe vatra cu pietre?

 

 

mda, cred ca o vatra de pietre sau un foc sunt mult mai usor de realizat. du-le aragaz, sa vedem si ce-or sa faca cu el. unde il conecteaza, de unde gaz? sau il baga in priza casei care nu mai este?

Share this post


Link to post
total offtopic:

Pentru mine icoana taranului roman nu mai este altarul sfant in care credeam odata.. cand eram copil. Spun asta pentru ca am observat cat de mult s-a schimbat si am trait indirect aceasta schimbare in momentul in care parintii mei si-au deschis o mica afacere cu utilaje agricole. Au cumparat un tractor nou si au angajat un tractorist (actualmente somer si client fidel al unei taverne locale) de la fostul IAS. Dupa cateva zile tractorul (NOU) a inceput sa "consume" motorina si ulei. Dupa cateva saptamani tractorul a inceput sa se descompuna.. pierdea ba filtrul de ulei, ba trusa de scule, una, alta etc.. Mulder si Scully au lucrat zi si noapte la acest dosar X pana au descoperit ca printr-un fenomen inexplicabil motorina sarea din rezervorul tractorului in rezervorul unui minunat ARO proprietatea unui patron de taverna. Oare ce pun astia in motorina asta ? Dealtfel, dupa ceva timp misterul a iesit si mai mult la iveala cand o trusa de scule a aparut misterios intr-unul din autobuzele locale. Etc, etc..

In acelasi fel s-au perindat prin curtea bunicilor mei cam 12 tractoristi. E ceva, nuuu ? Retineti va rog ca mare parte din ei aveau familii de cate 4 - 5 copii si traiau din ajutor de somaj. Nici nu se pune problema ca nu au fost platiti bine, au avut bani, mancare, tigari si chiar dreptul sa foloseasca utilajele in interes propriu. Dar daca au vrut mai mult... poate este mai bine asa sa stea de dimineata pana seara la bar si sa-si planga de mila ca au incaput pe mana "lu' Basescu ala".

Asta este domnilor viata la tara. Nu vreti sa le facem niste case si eventual sa le tragem si curent ?

Si eu am cam aceeasi parere despre tar(t)anul roman si multi dintre ei isi merita soarta. Impresia falsa pe care o avem multi dintre noi e facuta de manualele de scoala dupa care am invatat cu totii (eu am fost ultima generatie care le-a prins pe cele vechi) si in care se vorbea de rom'nia #-o frumoasa si bogata si cu oameni harnici si ospitalieri dar cand te duci noaptea la o discoteca intr-un sat mai rasarit nu se poate sa nu asisti la o bataie cu sabii si sa nu vina DIAS-ul pe acolo sa faca ordine (se intampla de foarte multe ori la Liesti in discoteca). Sau aia de se vaita ca n-au bani dar daca ai vreo nevoie cu masina sau cu altceva nu vine nimeni sa te ajute. Pana la urma toti astia se plang ca nu le da guvenul bani etc etc. Dar daca face odata primarul o chemare sa vina lumea la munca la intarit digurile satului, la curatat santurile si la multe si marunte cati or sa vina, de curiozitate? Asa ca unii dintre ei isi merita soarta dar oricum n-o sa invete nimic din asta.

Dar ce sa mai astepti atata timp cat minciuna este propovaduita inca din cartile de scoala. Acolo se scria despre vitejia romanilor, cat sunt ei de buni, cum noi am aparat europa de turci si ca de asta suntem noi mai inapoiati fata de restul europei. Da faptului ca burebista a taiat viile pentru ca se imbatau supusii ca porcii, ca Cezar a decis sa atace Dacia din cauza jafurilor facute de daci pe cand treceau Dunarea sau ca in general romanii erau niste lepre care nu voiau sa munceasca, noroc de biciul fanariotilor si al boierilor, la asta se scrie foarte putin.

Astia suntem si cu astia defilam si sunt mai mult ca sigur ca si peste 100 de ani la fel o sa fim.

Nu vreti sa le facem niste case si eventual sa le tragem si curent ?

Ba da, curent, da curent, da prin vene 8-X

Share this post


Link to post

ARTICOL DIN 5 MAI 2005, merita citit si sa vedem ce se intampla in IULIE 2005

 

"Hayssam provoaca si inundatii in Romania!

 

Sursa: Realitatea Romaneasca, Catalin Ionita, 05 Mai 2005

 

Aproximativ 1.000 de persoane au participat ieri la un mars de protest in orasul Comanesti, judetul Bacau, cerand stoparea defrisarilor masive de pe Valea Trotusului, zona care a fost afectata anul trecut de inundatii catastrofale. Aici opereaza firme arabe, in spatele carora se afla "celebrul" om de afaceri sirian Omar Hayssam.Protestatarii, membri ai Asociatiei Pro Forest, care reuneste firme de prelucrare a lemnului, au pornit, in jurul orei 13.00, de la gara orasului si au marsaluit pana in fata primariei. Aici, reprezentantii manifestantilor au fost primiti de primarul orasului, Viorel Miron, care a promis ca le va sustine fara rezerve revendicarile.

 

"Pe Valea Trotusului activeaza firme arabe care defriseaza paduri intregi si exporta masa lemnoasa la preturi de nimic. Garnituri intregi cu cherestea pleaca saptamanal pe calea ferata si ies din tara. Este un dezastru aici! Stam cu cutitul la os pentru ca, in urma taierilor masive de copaci, ar putea avea loc inundatii mai grave decat cele de anul trecut, precum si alunecari de teren", ne-a declarat Viorel Miron, edilul orasului Comanesti. Primarul afirma ca doua dintre aceste firme, Best Wood si Wood Planet, apartin in mod direct omului de afaceri sirian Omar Hayssam.

 

"Vor smulge sinele de cale ferata"

 

Peste 2.500 de oameni sunt pe cale sa ramana fara locuri de munca din cauza situatiei de pe Valea Trotusului, sustine, la randul sau, Gheorghe Milea, presedintele Asociatiei Pro Forest. "Aici lucreaza o mafie araba, care a fost sustinuta de guvernarile anterioare si de institutiile statului. Micii producatori nu pot cumpara cherestea de la arabii care exploateaza padurile pentru ca este prea scumpa.

 

Daca ei ne-o vand cu 130 de euro, cheresteaua merge la export cu 108 euro, pentru ca se livreaza cu cash si la negru. Lemnul nostru ajunge astfel in Siria si in alte tari arabe, iar noi cautam cherestea tocmai prin Ucraina. In Ministerul Economiei se cunoaste acest lucru, altfel nu s-ar da licente. Vrem concurenta loiala si dorim blocarea exportului de cherestea", a precizat Gheorghe Milea, presedintele Asociatiei Pro Forest.Protestatarii sunt decisi ca, daca in cinci zile nu vor primi nici un raspuns, sa scoata sinele de cale ferata si sa impiedice transportul bustenilor din Valea Trotusului.

 

Ne vindem padurile

 

Directorul Regiei Nationale a Padurilor "Romsilva", Simion Maftei, spune ca pe Valea Trotusului exista un complex de probleme deosebit de grave.

"Padurile au fost retrocedate, iar persoanele fizice care au fost puse in posesie au vandut mai departe terenurile. Stim ca sunt firme arabe care exploateaza in prezent masa lemnoasa. Din informatiile pe care le avem, proprietarii padurilor au taiat mai multi copaci decat au fost autorizati s-o faca. Vom dispune un control la Directia Silvica Bacau", ne-a declarat Simion Maftei.

 

Ion Iliescu a promis impaduriri

 

Valea Trotusului a fost afectata in vara lui 2004 de inundatii dezastruoase, soldate cu zeci de case si drumuri distruse. Dupa ce a descins in zona, fostul presedinte Ion Iliescu a promis lansarea unor ample programe de reimpadurire si regularizare a cursurilor de apa. "Am facut aceasta prostie istorica cu improprietaririle", a exclamat Ion Iliescu, ramas siderat in fata versantilor dezgoliti. Nu s-a facut insa nimic de atunci. "

Share this post


Link to post

cred ca tot bugetul tarii nu e suficient pt a amenaja ceva. uitati-va la olanda, le-a luat cam 100 de ani sa se organizeze. si au patit-o rau de cateva ori. mult mai rau. la noi e imposibil. nu de bani, cat de mentalitate.

 

ce sa dragheze, ce sa indiguiasca, ca pana ar face licitatia pt lucrare si ar merge cu utilajele acolo, ori raman fara bani, ori ii prinde viitura si pe muncitori.

 

atata timp cat la o licitatie mai intai se imparte spaga, NIMIC, dar ABSOLUT NIMIC nu va merge. oricat s-ar stradui cineva din fruntea tarii. nu ca ar face-o astia. ca idee numai.

 

 

o sa le faca case...o sa le faca pe dracu. o sa faca o mana de casa ca sa ne arate pe post si atata tot.

 

nu ca vesnicia s-a nascut la sat...de fapt suntem condamnati sa fim vesnic sateni!!!!! asta e...stia el blaga ceva.

 

@tolin: mare dreptate ai, de 60 de ani ( nu de 15 cum se tot aude ) stam in pod si asteptam sa ne ia elicopterele. dar mi-e ca asteptam ca in Ziua Independentei...iar elicopterele UE o sa ne dea un laser d-ala.

Edited by danmoise

Share this post


Link to post

nu de 60 de ani, de 2000 de ani stam ca suntem neam de idioti si asa vom ramane: "las-o ba ca merge asa". :mda:

Share this post


Link to post

nu sunt chiar de aceiasi parere.

 

in tara sunt foarte multi oameni capabili. in toate domeniile. problema e cu integritatea. si sunt convins ca daca s-ar putea ramane integru s-ar schimba multe. in timp! dar la fel sunt convins ca nu prea se poate. te obliga conjunctura. pana la urma sunt prea multi in prea multe locuri, care merg pe ideea "mie ce imi iese". si de aici se duce dracu totul.

 

 

si oamenii astia de la sate, sunt cel putin ciudati. impozite nu vor sa plateasca, desi castiga f multi bani. nu toti, majoritatea. dar vor acum sa le faca statul casele inapoi. nu mi se pare normal sa fie lasati de izbeliste, dar nici asa.

 

 

rudele mele de la tara se ocupa de gradinarit. legume. fac 200 de milioane pe an. nici prin cap nu le trece sa plateasca impozit, sunt ingroziti de idee. dar daca ar fi sa fie loviti de calamitati, pun pariu ca ar vrea ajutor de la stat.

 

 

si asa sunt toti.

Share this post


Link to post

mai oameni buni. macar acum cand unii oameni sunt asa de necajiti hai sa nu mai rasucim si mai mult cutitul in rana. sa lasam sa treaca furia si apoi sa sarim in capul lor.

 

de ce nu vor unii oameni sa-si paraseasca locuintele si bunurile? oricum altceva nu au.le-a luat apa casa porcul si boul din curte, le-a inundat culturile. oricum ce mai au de pierdut daca raman?

 

nu si-au asigurat locuintele. hai sa nu privim doar din prisma "n-au bani cu ce sa si le asigure". n-au avut cu ce sa-si construiasca o locuita din caramida.si-au facut-o din chirpici.ce firma de asigurari asigura o locuinta din chirpici? cu ce sa isi faca una mai buna? de unde bani la sate si mai ales in cele sarace? de unde locuri de munca la tara? daca au un petec de pamant abia isi duc zilele din el.

 

sunt din galati si fiind mai plimbaret cunosc zonele din apropiere f bine.

1) podul de peste siret de la galati. partea stanga a capatului dinspre galati a podului a inceput sa se surpe.de vreo 6 luni acolo sunt doar niste stalpi pe drum pt ocolire.nu s-a pus un metru cub de ciment.pe partea dreapta tot malul este crapat.in ambele capete asfaltul e denivelat, semn ca dedesupt pamantul se duce. nu s-a luat nici o masura.

2) de la capatul podului pleaca un drum care face legatura cu drumul galati-tecuci.tot drumul acela e la baza unui deal pe care se afla un cartier de blocuri( micro 20 pt cine stie galatiul).jumatate din deal a fost consolidat cu un fel de caramizi foarte mari din beton. partea aceea se tine f bine. cealalta jumatate incet si sigur aluneca.dupa revolutie nu s-a mai continuat terasarea. incet si sigur dealul acela se va duce si vor fi in pericol si blocurile de sus.pe partea cealalta , spre soseaua care duce la pod pamantul se duce.fiind vale, la toate ploile apa se scurge pe acolo si se vede cum se crapa pamantul.

3) lunca siretului.pe zona intre pod si varsarea siretului in dunare erau copaci(plopi). s-a taiat tot si o portiune a ramas cheala iar pe cealalta portiune sunt niste depozite de balast. in primavara toata zona aia a fost inundata.la fel si de cealalta parte a podului(tot pe malul dinspre galati.).s-a taiat cat s-a putut iar de plantat nimic. digul de la siret inca e in stare buna dar nu se stie pt cat timp.

4) la barbosi( un sat la marginea galatiului pe malul siretului, cu gara) au fost construite case(printre care si vreo 4-5 vile) chiar dupa dig.nu s-a gandit nimeni ca digul poate ceda? una dintre vile a fost a fostului presedinte al cons.jud.galati-decedat prin 2000.e construita chiar langa dig si la ora actuala e inundata.

5) pe partea cealalta a siretului se construieste prin programul ANL cartierul dimitrie cantemir.zona e la acelasi nivel cu lunca inundabila a siretului si e despartita de aceasta doar printr-un dig care nu se stie cat va mai rezista.

 

astea sunt doar cateva zone care ar trebui luate in considerare in zona galatiului. probabil ca in foarte multe zone si orase din tara lucrurile stau poate si mai prost decat la noi. duap revolutie fiecare a facut ce a vrut si cum a vrut.nu a luat nimeni nici o masura.

astazi basescu foarte bine dispus si pus pe glume a cerut populatiei sa inceteze isteria nationala. din punctul meu de vedere asta este o insulta la adresa intregului popor.acum cativa ani cand a fost afectata germania de inundatii l-am vazut pe helmut kohl(nu stiu daca am scris bine) cu cizme de cauciuc bagat in apa pana la piept.daca as zice cum se baga ceausescu cand se intampla asa ceva o sa zica lumea ca sunt comunist.

n-am vazut pe nimeni nici de la putere nici de la opozitie sa fie in mijlocul sinistratilor. poate aplica si ei ideea lui stalin:"un razboi nu se castiga daca comandantul se afla in prima linie ci daca el sta deasupra hartii si calculeaza toate posibilitatile" macar de-ar fi asa ca stalin a invins in 45.

o sa atasez si niste poze. primele doua sunt facute de pe dealul tirighina de deasupra barbosului.intr-una se vede satul inundat si siretul,iar in cea de-a doua liniile de tren care duc la galati si care sunt inundate. a treia e facuta de pe de pe podul de la siret.toate sunt facute ieri seara.

post-954-1121529678_thumb.jpg

post-954-1121529689_thumb.jpg

post-954-1121529696_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu zice nimeni nimic de oamenii necajiti loviti de urgia apelor. Eu vorbesc de reflectarea media. Antena1 este criminala in sensul acesta. Am urmarit media englezeasca ca urmare a atentatelor de la Londra, tin minte si reactia spaniolilor la aceeasi nenorocire, acolo n-am vazut bocitoarele de serviciu fixate pe sticla minute in sir !!! Diferentza de reflectare este diferentza dintre societatiile respective. Iresponsabilii de la Antena1, 3 si alte "antene" ale fostului serviciu nu doresc compatibilizarea "sistemelor". Solutia "imorala" trebuie sa dispara si anticipatele in care un partid de "familie" trebuie eliminat de pe scena trebuie sa fie cat mai curand. Romania este supusa unui terorism media de 15 ani de zile. Cand vor plati autorii si nu oamenii in disperare ? Am auzit ca zgarcitul de Copos a dat si el 10.000 $ pentru inundatii. Hahaha, el da de 5 x mai mult pentru cel mai jalnic fotbaliator al sau si nici macar nu plateste impozit pentru asta. Care-i adevarul ? Criza politica sau criza media, ca de adevaratele inundatii nu discuta nimeni ? Oare de ce romanii isi construiesc casele pe malul paraurilor ? Daca ei nu au discernamant, de ce-i lasa autoritatile locale care ar trebui sa le dea autorizarea ? Sau la noi, nimic nu-i autorizat, fiecare merge "pe burta" si cand li se arata prostia, atunci toata lumea urla pe antena, 1, 3 (2 unde este, apare la alegeri) ?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

multa lume nu face conexiunea intre antena 1 si 3 si miza alegerilor..

daca sant alegeri, patronul antenei 1 nu va mai fii la guvernare si nici in parlament.

sant unii membrii pe forumul asta care stiu ce se intampla in media..

acum antena 1 are rolul de a lovii in autoriati si in presedinte ca voiculescu sa nu intre la puscarie, asa cum se zvoneste..

acum, antena 1 arata o pozitie de forta, sa-i demonstreze lui basescu ca poate fi un sistem eficient de manipulare..

janlin, nu stiu cui foloseste..

in loc sa incerce sa inspire incredere in autoritati, vor sa distruga increderea in guvernanti, pt ca nu mai au nimic de pierdut..

din pacate pt noi , antena 1 este un instrument de partid, daca voiculescu nu o avea, murea in puscarie demult

Edited by aztec

Share this post


Link to post
nu si-au asigurat locuintele. hai sa nu privim doar din  prisma "n-au bani cu ce sa si le asigure". n-au avut cu ce sa-si construiasca o locuita din caramida.si-au facut-o din chirpici.ce firma de asigurari asigura o locuinta din chirpici? cu ce sa isi faca una mai buna? de unde bani la sate si mai ales in cele sarace? de unde locuri de munca la tara? daca au un petec de pamant abia isi duc zilele din el.

 

Orice firma iti asigura orice. Nu uita ca fiecare casa are valoarea ei. Ai vila de 500.000E, la atat o asiguri. Ai casa de chirpici de 500E, o asiguri la 500E si platesti 5 E pe luna asigurarea. De ce nu ti-ar asigura-o?

 

Plus, ai vazut cat consta o asigurare "la oferta". Era o reclama cu "cateva mii pe zi". 10.000 pe zi inseamna 300.000 pe luna la un apartament. O casa de chirpici o fi pe la vreo 100.000? Plus bonus de risc.

 

Oricum, nu e prima inundatie. De ce isi fac casa pe exact acelasi loc? Nu pricep si pace. S-o faca mai incolo. Nu pot sa cred ca nu vrea statul sa le dea aprobare sa-si faca naibii casa mai incolo.

 

daca as zice cum se baga ceausescu cand se intampla asa ceva o sa zica lumea ca sunt comunist.

 

Asta nu contrazice faptul ca, la urma urmei, asta e o faza publicitara. Nu basescu trebuie sa faca planul de reconstruire, nu el doneaza, nu el face convoaie. Nu trebuie sa se faca fleasca si sa riste sa ramana prin vreun mal de pamant pentru ca nu are cu ce sa ajute. Nu direct.

 

Locul lui e la birou. Mie mi se pare corect.

 

"un razboi nu se castiga daca comandantul se afla in prima linie ci daca el sta deasupra hartii si calculeaza toate posibilitatile" macar de-ar fi asa ca stalin a invins in 45.

 

Mie mi se pare (partial) corect. Stalin avea un pic alta dreptate, pentru ca la el comandantul murea in prima linie dar, da, fiecare are locul lui. Si lucrurile merg cel mai bine cand fiecare este la locul lui, nu cand toata lumea e buluc peste problema.

 

Stiu ca il apar pe Basescu la faza asta, dar putea sa fie oricine. Cred ca eficienta se atinge cand tunarul este la tun si capitanul pe punte. Cand pui capitanul la rame stanga si tunarul la rame dreapta, te cam taie piratii. Nu de alta dar piratii care sar la tine pe barca au toti sabii in mana. N-o sa vezi bucatarul cu polonicul plin de ciorba la atac.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...