Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

MTS Leasing In Incetare De Plata

Recommended Posts

Birourile sigilate, patronii de negasit.

Share this post


Link to post

MTS Leasing ne-a dat teapa

 

stirea zilei / stirea zilei

Data: Iul 06, 2005 - 01:26 PM

 

Romanii primesc o noua lovitura financiara. O teapa ordinara, in stil mafiot, venita din Germania. MTS Leasing a dat faliment si si-a incheiat activitatea, iar cei care au fondat-o, doi germani (Theo si Mattthias Metzen-tata si fiu) au plecat din tara, ne-a declarat fostul director de marketing al MTS Leasing, Andreea Raclea. "MTS a intrat in blocaj financiar", a precizat Raclea. Cei 700 de oameni care au platit avansul pentru o casa in leasing de la MTS (de zeci si sute de mii de Euro fiecare) au ramas pagubiti, mai ales ca MTS nu lucra cu banci romanesti, iar platile se faceau direct la o banca din Germania. La un calcul simplu, rezulta pagube de cel putin 50 de milioane de Euro.

 

"Afacerea" MTS Leasing a dat faliment pentru toti clientii "primei societati de leasing imobiliar" de pe meleagurile mioritice, acolo unde in ultimii 15 ani s-au pus la cale tot felul de inginerii financiare, derulate prin banci, fonduri de investii, jocuri piramidale. N-am invatat nimic din Caritas, FNI etc. In Romania, in orice moment se poate da o teapa financiara de acest tip.

 

Clientii MTS Leasing, care au achitat deja avans si rate - chiar inainte de inceperea lucrarilor la case - pentru proiectele de constructie, sunt noii pagubiti ai Romaniei. Ei au pierdut "MTS Leasing a intrat in blocaj financiar", ne-a declarat Andreea Raclea, directorul de marketing al societatii germane.

 

 

S-a spart gasca...

 

De fapt se poate spune deja "fostul director de marketing". "Sunt acasa. Nu mai am unde sa lucrez", ne-a subliniat Andreea Raclea. Potrivit sursei citate, nimeni nu mai poate raspunde intrebarilor formulate de clientii sau partenerii MTS Leasing, deoarece cei doi membri ai familiei Metzen din Germania (tata si fiu) nu se mai afla in Romania. Directorul reprezentantei din Romania a MTS Leasing, Matthias Metzen, si directorul general MTS Leasing GmbH, dr. (doctor in tepe!) Theo Metzen, au plecat in tara lor de bastina. "In perioada imediat urmatoare se va institui o comisie de lichidatori, care vor stabili in mod clar pagubele si pagubitii, acestia urmand sa fie despagubiti", mai spune fostul director de marketing al MTS Leasing. Dar cine oare ii va despagubi pe acestia???

 

"Management prost al banilor"

 

Nu am putut sa-mi stapanesc mirarea la auzul acestor vesti. Incredibil! In Romania secolului XXI mai sunt posibile asemenea tepe. Cum a fost posibil? "Ce pot sa spun. E vorba de managementul prost al banilor. Conducerea societatii era asigurata si de o echipa de romani, care probabil atunci cand s-au trezit cu atatia bani pe mana... Nu stiu. Era un sistem tare bine pus la punct. Nu stiu cum s-a intamplat", ne-a precizat Andreea Raclea.

 

Aproximativ 700 de pagubiti

 

Publicitatea agresiva realizata de la infiintarea societatii, in 2003, a crescut numarul clientilor MTS Leasing la aproximativ 700. Cei mai multi dintre acestia au achitat avansul solicitat la semnarea contractului si - culmea tupeului - rate inainte de demararea lucrarilor de contructie. Toti acesti bani s-au dus pea pa sambetei sau mai degraba in buzunarul domnilor Metzen. Toate platile se efectuau inntr-un cont al Volksbank din Frankfurt. In acelasi timp, platile catre Romania se faceau din acelasi cont bancar. Daca cumva numarul de clienti vi se pare mic, trebuie sa stiti ca valoarea unui proiect de constructie este substantiala. Cei mai multi clienti au achitat sute de mii de euro ca avans pentru contractile semnate. Pe langa clientii care au ales sa-si construiasca o casa prin leasing imobiliar, au mai pierdut numeroase firme de constructii, care au realizat lucrari fara sa-si primeasca banii, si mai multe societati media, care au pus umarul la promovarea MTS Leasing, iar acum au ramas cu facturile neachitate.

 

Despre MTS Leasing

 

Site-ul societatii (www.mts-leasing.ro) functioneaza si in prezent. Iata descrierea societatii de leasing:

"MTS Leasing GmbH este o companie germana cu sediul în Kronberger Hang 4, 65824 Schwalbach, Germania, Registrul Comertului Koenigstein # HRB 6167, care functioneaza în România prin intermediul unui sistem de agentii autorizate. MTS Leasing GmbH, se constituie într-una dintre putinele institutii de pe piata româneasca ce ofera un sistem rapid, complex, coerent si competitiv de finantare imobiliara. Oferta MTS Leasing GmbH reprezinta asadar o alternativa viabila si flexibila. Principalele caracteristici ale ofertei MTS Leasing GmbH sunt urmatoarele:

1. Oferim finantare pentru aproape orice tip de constructie:

Constructii civile (apartamente, case, vile, hoteluri, cladiri de birouri);

Constructii industriale (hale, depozite, fabrici).

2. Putem finanta în sistem leasing, pe lânga valoarea constructiei, pe cea a terenului si pe cea a proiectului.".

 

Interesant este faptul ca din acest spatiu virtual, tepuitorii ranjesc catre fraierii tepuiti!

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Acest articol vine de la Ghiseul Bancar

http://www.ghiseulbancar.ro/

Share this post


Link to post

laser, frate.

Share this post


Link to post

Se pare ca pueblos rumena nu s-a invatat minte cu afeceri gen Caritas, FNI, etc. Da vorba aia: e prost cine cumpara, nu cine vinde.

 

Da, ce o sa faca ca pe aia nu o sa-i mai prinda, probabil sint deja in Mexic. Ce misto, excelent!

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg de ce comparati leasingul imobiliar cu afacerile gen Caritas si cum ar fi putut sa se prinda cei 700 ca e teapa, dar oricum... La urma urmei aveau aproape emisiunea lor pe Antena 1, sediu de sediu... Ce sa zic? Am ramas masca. Cred ca si eu mi-as fi luat teapa.

Share this post


Link to post

Mai, referitor la comparatia cu caritasul, m-am referit nu la subiectul :mrgreen: afacerii, ci la faptul ca amindoua tipuriile de afaceri (gen caritas si gen mts leasing) au reusit sa adune fraieri, prin metodele lor diferite, nu conteaza.

 

Atunci cind te apuci sa faci investitii, sapi adinc in firma respectiva, cauti, intrebi in stinga si in dreapta, etc. nu te apuci sa dai un avans de jde' mii de euro pe faptul ca firma respectiva are o vila misto si are program la tv.

 

Mi-a duc aminte cu multi ani in urma, aparuse unu' cu aparate electrocasnice, electronice, electrice cu preturi super misto. Omu' cu afacerea respectiva avea un magazin super, cu show room in Arad. Afacerea, daca imi aduc io bine aminte, era urmatoarea: tu, client trimiteai banii prin posta pt. un produs (ex. video) si trebuia sa-l primesti in 30 de zile sau 40, nu ma tin minte. Omu' cu afacerea dupa 2 luni, intr-o noapte a adus camioane, a incarcat totul si s-a carat peste granita, dupa ce a strins banu' la greu de la fraieri. Nu s-a mai auzit nimic de el.

 

Cam asta am vrut sa subliniez don' Satori: adica am vrut sa readuc in atentie o regula deja stiuta de toti si ignorata de toti - 'daca nu belesti ochii, belesti p**a'

Share this post


Link to post

Chiar acum 2 zile am vazut la soru-mea pe masa un scadentar de la ei si i-am atras atentia ca intamplator acum cateva luni/un an am citit ceva rau despre MTS Leasing (niste clienti care intrasera la banuieli din cauza sediului din Germania si a lipsei de activitate de acolo pe domeniul de leasing imobiliar)...Avand in vedere campania mass-media care a existat pentru aceasta companie (aparitii in jurnalele de stiri, semnari de contracte mari, publicitate masiva, sedii peste sedii deschide peste tot) era foarte greu sa banuiesti ca este teapa...In cel mai rau caz puteau fi suspectati de magarii gen Impact dar nu ma gandeam ca or sa fuga cu banii... :mda:

Share this post


Link to post
La urma urmei aveau aproape emisiunea lor pe Antena 1, sediu de sediu... Ce sa zic?

Sediul era inchiriat de la nea Pulu Iordanescu. Smecheria a fost "ca erau nemti",

dar numai acum se spune ca erau romani. Asta ca sa vedeti ce usor se cumpara media.

Share this post


Link to post

Ce nu pot sa inteleg este: de ce si firme sau fript cu afacerea asta -Vezi 'www.baniinostri.ro' : IMPACT SA, pagubita de MTS Leasing, ofera clientilor alternative de finantare.

 

Adica o firma are un departament de analiza techinco-financiara-investitii si banuiesc ca acolo ar trebui sa fie mai greu sa te frigi cu contracte aiurea. Sau te pomenesti ca or fi mina in mina cu mts-ul si iau si ei o parte din cascaval?

Share this post


Link to post

Poate afli cine sunt aia 40 care s-au ales cu vile si atunci se explica totul.

Share this post


Link to post

Las' ca eu stiu situatie concreta : firma din Brasov, construia un Mall, tocmai am incheiat si noi la firma contract cu ei marti (pt. furnizarea de echipamente in Mall) si... poc ! miercuri ne anunta ca nu se poate desfasura contractul (momentan) fiindca clientul (german) era finantat de MTS Lesing si s-a ales praful... Nici ala nu a stiut..., nici ala nu a sapat sa vada cine il finanteaza de fapt...

 

So.. shit happens !

Share this post


Link to post

Shit happens mai ales in Romania!

Share this post


Link to post

...dar prea des! > :)

Share this post


Link to post

daca as fi fost in situatia sa-mi fac acu o casa, s-ar fi putut sa-mi iau si eu teapa. desi.. nu-mi surade de loc ideea de leasing la casa.

 

leasingul imobiliar e foarte raspandit in alte tari (sua de ex) dar in romania mai deloc. era o singura firma si nu avea concurenta.

 

foarte ciudat mi s-a parut acum sa aud ca totii banii rulau printr-o banca din germania. adica se ducea clientu cu avansul, si ce sa vezi, trebuia sa trimita banii in germania. asta ar fi trebuit sa ridice un semn de intrebare.

 

dar cine stie, poate ca asta le-a dat mai multa incredere, ca deh, "e firma germana, nu se poate intampla nimic".

 

teapa am inteles ca au dat-o aia 2 nemti, tata si fiu, care au fugit in germania.

eu cred ca au fost tepuiti acum cativa ani de niste tigani si s-au gandit sa se razbune in stil mare > :)

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

http://www.evz.ro/eveniment/?news_id=190883

 

La ora actuala, ?nu exista nici o autoritate de reglementare?, dupa cum afirma un reprezentant al Asociatiei Societatilor de Leasing din Romania (ASLR). ?Aceste societati de leasing se constituie ca orice SRL sau SA , potrivit Legii 31, dar ele functioneaza fara a avea o autoritate deasupra, care sa le controleze. Exista doar un cod deontologic?, a mai spus reprezentantul ASLR.

 

:mda:

 

aveti grija cu cine faceti biznisuri.

Share this post


Link to post

Darn ! Daca as fi stiut cu o luna inainte, imi luam si eu un 760i in leasing de la ei...

:D

Share this post


Link to post

care ar fi fost oricum gajat la banca pentru ca firma de leasing s-a imprumutat pentru el...ramaneai si fara avansul ala baban cat un apartament... :mrgreen:

Edited by arp

Share this post


Link to post

sau l-ar fi dus intr-un garaj din ferentari si vandut ulterior pentru piese...

Share this post


Link to post

Nu numai in romania se intampla. Se intampla peste tot. Noi inca mai traim sub impresia depozitelor la CECul comunist - 100% garantate de stat. Asta ne face mai creduli.

 

Nu toti care nu au nume sunt neseriosi. Ce toti ati avut leasing pt masina de la BCR Leasing?!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...