Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

M-ar interesa si pe mine 2 anvelope pe fata...dar nu gasesc ce caut,mai precis 155/70 r12 sa 155/80/r12..dar pt toate sezoanele.

Momentan pe masina am Toyo si sunt foarte multumit de ele..au avut un comportament remarcabil pe polei si zapada..desii pe fata aveam de vara..iar spate pt toate sezoanele.Din nefericire nu am facut unghiurile la timp si sunt compromise cele de pe fata.Daca stie cineva pe unde s-ar mai gasi(pe stoc).

Share this post


Link to post

Lassa sunt cam dure, cu ele scade aderenta si creste spatiul de franare. Pentru conducere domestica sunt ok la pretul asta, pentru sport cauta Pirelli P3000!

Share this post


Link to post

Am luat niste falken 828 Made in Japan,productie 2008 :P 95 lei bucata :) . Sper sa nu insemne reclama da le-am luat de la Aragrup(google it ;) ).Parca mai aveau si ceva mai scump de la debica tot pe dimensiunile 155/70R12 . :) Ps pe site nus expuse trimiteti mail sau sunati la ei.

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Cateva pareri dupa 300 km/prin bucuresti cu falkenu de mai sus,o inbunatatire extraordinara,trecerea de la montana la asa ceva se simte :)

Spatiu de franare sa redus considerabil,franeaza de la 60 la 0 in cativa m fara blocat de roti.Io sunt multumit.Pe apa inca nu le-am bagat.dar montanele erau jale pe apa,alunecau pe sosea la orice plecare dupa loc,pe zapada erau pericol public . :) )

 

TRebuie acuma fonduri sa o duc la o geometrie neaparat ca deja au inceput sa se vada umpic urme unde calca mai tare .imi cam roade gumele pe interior :(

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Am gasit Falken in targ Vitan cu 90 ron/buc, o sa ma duc saptamana viitoare sa-mi iau doua.

Share this post


Link to post

sa nezici si ce scrie pe ele.Made by cine cine adica :) .sa te uiti si din ce an sunt sa nu ai surpiza sa fie vechi de 2-3 ani . :P

Share this post


Link to post

M-am uitat pe ele si scria ca sunt facute in Japonia. De aratat aratau bine nu pareau a fi vechi. Oricum o sa ma uit mai bine cand ma duc cu masina ca le montez tot acolo pentru ca ma costa doar 8 ron/roata echilibratul(montaj gratuit).

Share this post


Link to post

Am montat aztazi in Vitan doua anvelope Falken.

Costuri: 2*90 RON(anvelopele)+2*12 RON(echilibrat)+2*5 RON valvele.

Ca impresii se observa imediat ca volanul se manevreaza mai usor, nu mai patineaza la plecarea de pe loc la semafor pe uscat(inainte am avut Montana) si pentru prima oara in viata nu mai tremura volanul. Mai multe va voi putea spune dupa un drum mai lung. Deocamdata sunt foarte multumit de investitie!

Share this post


Link to post

Salut.

Am si eu o nelamurire.Am doua seturi de cauciucuri..unele pe 155/80 /r12 Toyo si 155/70/r12 hankook(ceva de genul asta).Problema consta ca trebuie sa schimb din ele (setul de pe fata) si nu stiu pe ce sa continui..sunt intr-un impas.Ce am observat asupra lor;

-155/80/r12 -ridicare garda la sol substantiala,acul la vitezometru arata corect pana la 130/h,stabilitate in viraje mai mare,sprinteaza mai repede.Dezavantaje..schimb rulmentii cam repede pe fata..plus caseta de directie pe partea dreapta da semne de oboseala.

 

-155/70/r12 -sunt pe talon,cat timp le-am avut nu am avut probleme de rulmenti,probabil un consum mai mic(banuiesc).

Pe ce sa continui?"

Share this post


Link to post

Nu au legatura rulmentii cu inaltimea talonului.

Asa am si eu pe fata la tico, 155x80. Problemele vin de la directie un pic merge cu "hopuri" si atinge in maxim bracat.

Iar stabilitatea in curbe scade daca ai talon mai mare.

Eu as pune 155x70 pe ea, daca ar trebui sa le schimb.

Share this post


Link to post

Eu am la ticozaur 155/70/12, lassa pe fatza si hankoace pe spate.

Share this post


Link to post

Cum nu era problema tehnica s-a mutat unde ii era locul. Mai multa atentie data viitoare in alegerea subiectului si a sectiunii de postare.

Share this post


Link to post

Pai momentan exact asa merg..cele mari pe fata..cele mai mici pe spate.Ceva ma depaseste.Masina are un balans ingrijorator stanga dreapta si nu inteleg de la ce.Cand aveam rotile egale..mari sau mici nu se balansa.Plus ca nu mai "aluneca" pe liber ca inainte..zici ca se infraneaza.

Cand am fost la service ultima oara pe tema "rulmentilor" dansii asa mi-au spus,ca din cauza rotilor mai mari se strica si rulmentii repede..Or fi vorbit sa nu adoarma..cert e ca se strica..si pe fata..ceva de groaza (schimbati de doua ori anul asta).Ca sa nu mai zic ca si acuma imi pare a suna ceva la ei.Daca nu e de la talon..de la jenti nu..atunci ce d.are.

 

De un lucru sunt sigur..pe cele de 80 atinge la viraj maxim..dar nu foarte rau.Nu am observat sa imi mearga directia in "hopuri",din contra,volanul se misca foarte foarte usor.Geometria nu s-a stricat cu cele mari..cu cele mici 2 luni cat am fost cu ele s-a dereglat(ghinion poate).Totusi m-ar fi interesat daca cineva a avut masina echipata complet pe 80.

Probabil ca o sa trec pe cele mici de 70,desii imi displace sa fie mai joasa masina.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati, am achizitionat azi 2 Falken 155/70/R12(Made in Japan), fabricate in 07.2008, la pretul de 70ron/bucata(incl TVA).

Detalii de contact(rog a nu fi considerata reclama): Remco Prod Exim 021.243.06.89, zona Doamna Ghica

Edited by AZH

Share this post


Link to post
Pentru cei interesati, am achizitionat azi 2 Falken 155/70/R12(Made in Japan), fabricate in 07.2008, la pretul de 70ron/bucata(incl TVA).

 

Am banii, toate 4 le iau daca is numa 70 ron/buc :dizzy:

Share this post


Link to post

Am eu 4 buc de iarna folosite iarna asta cam 2500km; sunt debita nu stiu de care.

Pentru cei interesati 440 lei toate, vorbim pe PM.

Share this post


Link to post

@Carabusu junior, le-am si montat , sunt super ok comparativ cu Debica Passio(ceea ce am avut pe masina).

Am trecut in post si nr de contact, vb si tu cu ei si vezi daca iti pot trimite prin curierat.

@mbc Debica Frigo costa aprox 100 ron/buc noi, asa ca...

Edited by AZH

Share this post


Link to post

Aha, misto ... daca ma crezi eu acum pe Tico am gume de iarna Debica Frigo pt ca taica-miu nu le-a mai schimbat ca lui ii venise Fordul si ... iar pe spate niste Hankook-uri da toate is la vale si tre sa le schimb.

Cel mai ieftin gasisem Falken-uri ca astea la 120 ron bucata, isi luase vlad andrei ...

Eu am sa-i sun maine sa vad cate mai au si vb cu vlad sa mi le ia si sa le aduca cand vine acasa :D

 

Oricum, merci pt pont :drinkers:

Share this post


Link to post

Am sunat astazi dupa ce am ajuns de la scoala si nu mai au Falken-uri la 70 ron, a fost un stoc si ... mai aduc dar la pretul de 105 ron/bucata ... n-am avut noroc ...

Share this post


Link to post

Probabil cele la 70ron erau dintr-un transport mai vechi, de anul trecut, cand euro era sub 3.5 lei; acum tot ce se importa e mai scump caci se contabilizeaza la cursul de 4.3 lei/euro... pt confirmare sa ne zica AZH ce DOT au ;) Totusi, mai mult de 100 ron e exagerat!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Salut,

Intradevar au fost importate in dec 2008, si sunt fabricate in luna 07.2008.

Stocul a fost limitat, si din pacate, a fost epuizat.

Share this post


Link to post

Am cumparat 4x90 (Falken) din targul Vitan = 360 lei

echilibrat + valve noi = 84 lei

total = 444 lei

Share this post


Link to post

Unde se gasesc anvelope de iarna 155/70 R12 ? Eu am cautat si nu am gasit nicaieri, cine stie vreun pont sa-mi zica si mie. Am gasit doar 135 si 145, dar as vrea sa raman la dimensiunea clasica.

Share this post


Link to post

Nu ai decat o solutie.Sa le comanzi la un magazin auto sau pe internet.In campulung sunt doua magazine care mai aduc ceva de tico,dar numai prin comanda.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...