Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Eu am mai avut un cd-writer TEAC care a cedat in exact aceleasi conditii misterioase, asa ca ma cam seaca faza asta. Dupa aceea am cumparat un writer ASUS de la un prieten (care il cumparase cu aproape 5 milioane) il folosise si el la greu, are deja vreo 4 ani dar merge brici. Daca ar scrie si dvd-uri l-as lasa prin testament.

Stau in dubii daca sa incerc cumva la magazinele de componente SH, ca tot aia e la ce proaste sunt.

Share this post


Link to post

Eu am 2 DVDRW Asus identice pe 2 calc si nu am avut probleme cu ele pana acum.

Cu Teac si Sony am patit-o si eu.

P.S. Vezi la care ai garantie mai mare :)

Share this post


Link to post

Eu am un Philips, DL, DVD8701/67, culoare fata- negru. Merge excelent. Am dat pe el 129 ron acum cateva luni de la REM. Am mailuat unul pt scoala.

La pretul asta chiar e ceva ok, mai ales ca nu face figuri cand ii bagi vreun cd/dvd mai zgariat (atentie, nu cu gauri in folia de date).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Cate discuri ai scris cu el pana acum? Si al meu a scris bine primele 15-20 discuri, dupa aceea a inceput s-o ia razna. Am zis ca am scris 50 de discuri, nu mai mult, nici prin masina nu mi-am facut cine stie ce cd-uri cu muzica.

 

In alta ordine de idei, pe la pranz ma duc pe la nea Tache la dugheana sa vad ce SH-uri are pe acolo, daca nu, ma spurc iarasi la un FMCG, asta e, n-am bani de Plextor, desi mi-ar fi prins bine unul.

Garantia, ca e 1, ca e 3 ani, mai putin conteaza, chiar nu ma incalzeste cu nimic sa ma lase in pana sambata seara cand vad ca nu merge in player dvd-ul proaspat scris. Si oricum e cu dus si intors garantia pe la noi. :(

Share this post


Link to post

Laurentiu, daca pe mine ma intrebai, de cateva luni de cand il am am scris muuulte cd-uri. Nicio problema de scriere, nu face fite la nicio marca de cd. Garantie- 2 ani. Nu fac reclama, dar chiar isi merita banii. LG nu am vrut, ASUS era cam scumpel, PLEXTOR- c'mon, altceva- stifturi. Oricum, il folosesc zi de zi, uneori mai intens, alteori abia bag un cd- insa niciodata n-am avut probleme. Inainte am avut un TOSHIBA, de la Flamingo, l-am luat cu 2,2 mil, l-am dat cu 1,75 mil, dupa mai bine de un an, in stare perfecta- aveam nevoie de bani.

Share this post


Link to post

Plextor... hmmmm... E adevarata zicala aia ca la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. La firma ne-au cumparat niste DVD+/-RW Plextor. Ce pot sa spun. Prezentare de nota zece. A venit in cutiuta inclusiv cu fata alba de schimb in caz ca ai carcasa alba. Dar de scris cu el am scris vreo 4-5 cd-uri si 2 dvd-uri dupa care a refuzat sa mai scrie (si cd si dvd). Citea totusi. Am verificat calculatorul meu ca m-am gandit ca nu are cum un Plextor sa se strice dupa nici o luna. Calculatorul nu avea nimic. Am pus apoi unitatea in 2 alte calculatoare si facea la fel. L-am trimis la garantie si mi-au dat altul la schimb. Deci daca iti iei un Plextor il iei doar pentru renume, ca de fiabilitate nu poate fi vorba la un lucru care se strica dupa nici o luna de folosire mai mult decat moderata. Si nici ceilalti colegi nu au avut mare noroc cu ele, ca mai dau rateuri la scriere (desi totusi al meu a fost singurul care a refuzat complet sa mai scrie) si folosim numai discuri bune, nu no-name-uri.

 

Inainte am avut un DVD+/-RW Sony care si acum merge impecabil (in conditiile in care trag cam 10 cd/dvd pe luna). Plextorul a fost un moft (scump dealtfel) si o buna bucata de timp a trebuit sa revin la Sony (cat a fost in service). Plextor nu cred ca isi mai merita banii.

 

Mai am pe la firma o multime de Asus-uri care merg si ele foarte bine, dar totusi nimeni nu le forjeaza, ca nu e fabrica de multiplicat cd/dvd-uri.

Share this post


Link to post

Asaaa, am revenit. Am cumparat un ASUS DRW-1608P3S, versiunea retail la 130 ron, 2 ani garantie, momentan la citit se descurca bine, diseara vad si barbecue-ul cum e.

Intrasem si pe la UltraPro, unde tipul de acolo imi recomanda calduros LG 8-} , imi explica el cum ca "au aparut versiuni noi" (daa, sigur, reinvie fiabilitatea de o am la cd-writer-ul de 5 bulionen), si mai au Sony sau Nec. Asa ca am intrat 100 de metri mai jos in magazinul de unde cumpar de ani de zile, i-am intrebat ce au (Asus:130 si LG:120), apoi daca au pe stoc, si l-am luat. Normal ca nu m-am mai uitat la 10 lei.

Sper sa fie un avantaj versiunea retail, la cutie cu 2 cd-uri alaturi, unul cu nero si unul cu nusce filmmaker, nu ma intereseaza, mai mult mi-a placut ca era cu polistiren in el, sper sa fi fost ferit de busituri la transport.

A, si garantia e in Galati, nu la cine stie ce firma de la dracu-n praznic.

Share this post


Link to post

Va cer un sfat ca nu prea stiu ce sa fac :-?

 

Am ocazia as cumpar un kitt 2x1024 ddr 400 Geil cu radiator la 500 ron (are jumatate de an)

 

Merita banii?

Share this post


Link to post

Este asta?

Daca mai au garantie cred ca merita.

PS: acum vad ca ale tale sunt Geil.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Nop. Este ddr normal cu 400 mhz PC3200 si este GEIL cu garantie pe viata

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Azi mi-am cumparat un cd-cleaner la 4 lei si l-am bagat in dvd-player-ul LG si...l-am readus la viata, acum citeste lejer cd-urile si dvd-urile.

La dreaku, acum am 2 dvd-writere in calculator, sunt curios la scriere daca a avut efect.

Share this post


Link to post
Plextor... hmmmm... E adevarata zicala aia ca la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. La firma ne-au cumparat niste DVD+/-RW Plextor. Ce pot sa spun. Prezentare de nota zece. A venit in cutiuta inclusiv cu fata alba de schimb in caz ca ai carcasa alba. Dar de scris cu el am scris vreo 4-5 cd-uri si 2 dvd-uri dupa care a refuzat sa mai scrie (si cd si dvd). Citea totusi. Am verificat calculatorul meu ca m-am gandit ca nu are cum un Plextor sa se strice dupa nici o luna. Calculatorul nu avea nimic. Am pus apoi unitatea in 2 alte calculatoare si facea la fel. L-am trimis la garantie si mi-au dat altul la schimb. Deci daca iti iei un Plextor il iei doar pentru renume, ca de fiabilitate nu poate fi vorba la un lucru care se strica dupa nici o luna de folosire mai mult decat moderata ...

Poate ai avut tu ghinion :(

 

Eu am acasa 2 Plextor-uri ... ROM + RW DL. Intr-un an am scris probabil maxim 30 DVD-uri ... dar CD-uri ... la greu. Proba de foc: 40 copii cd scrise la rand la 24x (cca 300 MB/caciula) in aproape 2 ore (de fapt au fost 60 copii ... da' 20 le-am scris cu ASUS-ul cel vechi si de demult de pe calculatorul sotiei). Singurii timpi morti erau la schimbarea blancului :) . Nu am avut nici macar o eroare la CD-urile scrise ... desi blancurile erau bulk-uri din Metro ... 100 buc/pachet ... Traxdata parca.

 

La firma unde am lucrat ultima data .. am avut tot Plextor ... la fel, in combinatia ROM+RW ... si dupa ce m-au "slujit" pe mine cca 2 ani .. merg si acum, desi am plecat de acolo de ceva timp. Cat l-am avut eu pe mana .. RW-ul a ars cel putin 500 discuri (75-80% CD-uri ... restul DVD-uri).

Share this post


Link to post

Salut!

Aveti idee cum pot salva si eu lista de semnaturi de virusi si celelalte componente instalate cu Liveupdate la un Norton Internet Security 2005,nu de alta dar deja lista a ajuns la 40 MB,si sa o descarc de fiecare data este destul de enervant.Am tot cautat dar nu are nici o optiune de export.

Share this post


Link to post

@George03. Se poate sa fi prins vre-un lot aiurea, ca nici celelalte dvd-uri nu merg prea bine. Nu refuza sa scrie dar o mai iau pe aratura din cand in cand. Ideea e ca am ales Plextor avand in minte renumele si vestita fiabilitate. Bine ca nu am dat bani din buzunarul meu ca ma zgariam pe ochi. Si ca al meu cel mai probabil mai sunt prin magazine, ca doar nu le-oi fi nimerit taman pe alea stricate din lotul ala iar restul sa fie foarte bune.

Share this post


Link to post

Eu am avut (si am) un cd-rw philips...cu care cred ca am tras lejer 600 de cd-uri. Si acum merge impecabil. M-am pricopsit de 6 luni cu un dvd-rw tot philips, care nu m-a dezamagit pana acum. Pana acum am tras, undeva la...100-150 de discuri (cd-uri si dvd-uri).

Lg nu recomand...are un prieten un combi, si dupa 1 an si jumatate (aprox) da erori la scriere, citeste prost...(si l-a schimbat odata la garantie)

Share this post


Link to post

Am si eu o problema:

Vreau sa selectez niste texte dintr un pdf ... sa le pun in word si sa dau print.

Ultima faza e simpla, dar prima... :-S .

Share this post


Link to post

Ia o varianta mai noua de acrobat reader, da select text/image, apoi copy/paste si ai rezolvat. Sau fa update la readerul pe care il ai (am vazut ca se poate).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

E posibil ca respectivul document sa fie protejat si de-aia sa nu poata copia sau sa printa. Eu in astfel de cazuri ma folosesc de Abbyy FineReader si pana acum nu am intalnit nici un document protejat la care sa nu mearga procedura. Daca nu a mers din prima direct din .pdf am convertit .pdf-ul la .jpg (nu cu FineReader, dar sunt pe net o gramada de programe) si dupa aia a mers impecabil. Nu vreau sa fac reclama, dar a meritat fiecare banut licenta (ce-i drept nu i-am dat eu, il am la serviciu).

Share this post


Link to post

De astazi sunt fericit posesor de monitor la sistemul de la mine acasa (pana acum il foloseam pe cel de la parinti), si anume un monitor CRT IBM G78, flat, second hand, fabricat in septembrie 2000, luat cu 175 de lei de la nea Tache, cu garantie 1 an de zile. Comparativ cu bobarca de 15 inci cu care stateam de 2 saptamani, asta e laser. Daca se strica dupa ce termin garantia, pot sa-l si arunc.

Ma gandisem la LCD, dar parca imi venea peste mana sa fac 1000 de hartii si sa fac rate. Si tot aia e pentru mine, imaginea mi se pare mai buna decat la Comrace-ul flat de la ai mei de-acasa.

Share this post


Link to post

Ma paste gandul sa achizitionez o placa video noua. Unul din criterii ar fi sa pot sa cuplez un al doilea monitor pentru extinderea laterala a desktopului sau pentru a face design pe unul si randarea pe celalalt. De exemplu: Nvidia GF7300GS, PCIE*, 256MB DDR2-64bit , HDTV , DVI to 2nd VGA. La 70$ cred ca e cea mai buna optiune, nu? DVI to 2nd VGA asta spune, ca poti pune 2 monitoare, nu? Totul e sa nu fie in paralel, sa vezi acelasi lucru pe ambele...

Share this post


Link to post

La NVidia exista functia dualview care face exact ceea ce zici tu. Adica te lasa sa conectezi un al doilea monitor (sau televizor) la placa video. Mai departe e o chesie de optiune personala ce anume vrei sa afiseze pe al doilea display. In meniul dualview exista mai multe moduri de functionare. Primul e "clone" care face ca pe al doilea display sa fie afisat acelasi desktop ca pe primul, al doilea e "span horizontally" care iti afiseaza desktop-ul orizontal pe 2 monitoare (unul langa altul) iar ultimul e "span vertically" care afiseaza desktop-ul vertical pe 2 monitoare (unul sub altul). Tu va trebuie sa alegi "clone" si sa configurezi fiecare aplicatie (fereastra) pe care dintre monitoare vrei sa fie afisata. Daca alegi span e cam aiurea. De exemplu la span horizontally o sa ai butonul de start pe monitorul din stanga iar ceasul pe cel din dreapta.

 

In plus, mai poti lua de la microsoft (culmea e ca e gratis) Virtual Desktop Manager (http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/xppowertoys.mspx) si poti sa atribui fiecarui display cate un desktop.

Share this post


Link to post

Multumex sefu, prompt ca intotdeauna :veneratie:

Share this post


Link to post
De astazi sunt fericit posesor de monitor la sistemul de la mine acasa (pana acum il foloseam pe cel de la parinti)

...

Ma gandisem la LCD, dar parca imi venea peste mana sa fac 1000 de hartii si sa fac rate. Si tot aia e pentru mine, imaginea mi se pare mai buna decat la Comrace-ul flat de la ai mei de-acasa.

 

Felicitari Laur, sa-l folosesti sanatos.

 

PS Un LCD nu e tot aia nici pe departe cu CRT, ochii tai ti-o vor spune :) Fa un efort financiar si schimba-l cand vei putea.

Share this post


Link to post

Da, dar si 60 de lei lunar stau mai bine la mine-n buzunar. Oricum, p-asta nu cred ca-l voi tine mai mult de un an, dar nici n-as fi rezistat cu ala de 14 pana aveam bani de LCD.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...