Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Remediere plastice usi Espero

Recommended Posts

De fapt torpedoul mai mult zdrangane decat scartaie. Asta pentru ca are joc cand e inchis. Trebuie sa il strang sau ceva de genul asta.

Share this post


Link to post

Pai niste purfix ar trebui sa intre la fix (na ca fac si rime), asa incat sa preseze piesele care au joc. De-ala finut si negru.

Share this post


Link to post

Din categoria 'ce-mi ghidila urechile intr-un mod neplacut', am si eu o problema, poate ma ajuta cineva cu o idee...

Pe langa plasticele de la usi si altele din interior, pe care am ajuns sa le ignor pt ca n-am ce le face, MA EXASPEREAZA CHEDERELE ! Scartzaie pe usi in timpul mersului, mai ales dupa ce mi le sterg in spalatorie...

M-am gandit sa le dau cu ulei de masina, dar e scump detergentul de haine... :wink:

Share this post


Link to post

Strange si tu usile ca s-au distantat si cand ploua si intra apa e normal sa scartaie.Asa pateam si eu.

Noroc cu Iso si am rezolvat-o si pe-asta.

Share this post


Link to post

Thanks ! Incerc, nu mi-a trecut prin cap ca asta ar putea fi problema...

Share this post


Link to post
mongoose, ne spui si nou ce-ai facut cu plasticele alea ? ca sunt in aceeiasi situatie si nu stiu nici-un minitehnicus care sa le repare :roll:

Share this post


Link to post

N-am facut nica. Am intrat in alte cheltuieli si nu am mai avut timp si bani de ele. Oricum acu am alta problema. Imi zdrangane scaunul din dreapta de mor, abia recent m-am prins ca el e, eu credeam ca e torpedoul.

Sper sa il rezolv. Oricum, daca rezolv ceva cu plasticele scriu imediat si aici. Pana tunci insa, sa ne fie zdranganeala usoara. A si sa speram ca mai asfalteaza Base cate ceva, prin cenru deja nu mai am treaba cu zgomotele, se merge super.

Share this post


Link to post

nasol!

s-ar putea sa merg eu la un nene de la service-ul radacini de la unirea. tipul mi s-a parut profesionist. daca imi rezolva problemele ti-l recomand "cu caldura" :wink:

 

oricum, am sa postez aici ce-am facut :)

Share this post


Link to post

Hai ca sar si eu cu o problema. Mi-am schimbat difuzoarele din fata cu unele mai mari si acum cand dau mai tare radioul ceva intra in rezonanta din plasticele de acolo. Ce sa le fac? Mentionez ca vibreaza doar plasticele de pe fata de usa, nu toata fata.

Share this post


Link to post
Intre fetele de usi si tabla usii se poate baga cu succes niste folie PEE de parchet de 2mm (eu am bagat 3 straturi, dar pot intra si mai putine.

 

Ai lipit-o de tabla ??

Daca da cu ce ?

Daca nu, cum sta ea acolo saracutza ( folia ) ?

Share this post


Link to post

Astazi, printre posturi am gasit timp sa desfac cele 4 fete de usa. Mama Doamne ce mizerie am gasit acolo si mai ales cand le-am spalat. 10 ani de perseverenta. Le-am spalat in cada dupa ce le-am lasat la inmuiat cateva minute in apa cu dero.

Operatiunea de desfacere este exact cea scrisa de ZMEU dar va sfatuiesc sa aveti la indemana mai multe tipuri de surubelnite cu diferite dimensiuni ale capului. Neaparat si un spray degripant.

 

O sa incerc sa lipesc maine folia ce am cumparat-o cu prenangez de tabla si apo sa vin cu fetele de usa. Daca bradutii stim de unde sa ii cumparam, are cineva idee unde as putea gasii suruburi pentru fetele de usa ? Nu de alta dar cele ruginite pe care m-am chinuit cate jumatate de ora sa le desfac nu le mai pun la loc si deci vor urma scartaieli.

Share this post


Link to post

Mai bine le cureti de rugina in otet si asta e. Daca nu pui suruburile risti sa iti cada fata de usa sau sa se tina doar in tumburusul de la usa si in clanta. Clipsurile nu sunt sa sustina fata de usa ci doar sa o tina sa nu vibreze in mers.

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca o sa pun suruburi, doar ca as mai avea nevoie de cateva ( sa zicem cam 30% din ele ). Explica-ne te rog curatarea cu otet, multumesc ! .. dupa ceva timp nu ruginesc din nou ? ( oricum e ciudat ca numai unele sunt ruginite ! )

 

LE : damn Zmeu, suruburile sunt jos in masina iar eu am niste palinca d-aia buna rau la bord si mi-e o lene sa ma ridic... uf o sa cobor ce sa fac.. bate cu otet :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Parca otetul scotea rugina/calcare si ce se mai depunde pe un surub. Le tii si tu intr-o baie de asa ceva peste noapte si dimineata le stergi bine.

Sau poti sa le freci bine cu o perie de sarma (desi aici cred ca ai putea strica filetul) sau gasesti alta solutie de scos rugina (poate polish pentru vopsea auto). Oricum, fara suruburi nu poti tine fata de usa si fara fata de usa nu poti merge. Maine (azi) e sambata, 30 decembrie, si nu stiu unde mai gasesti tu magazin deschis.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...