Jump to content
Sign in to follow this  
mongoose

Remediere plastice usi Espero

Recommended Posts

Imi tremura fetele de plastic de la usile din fata la rulaj pe teren denivelat. Aveti idee cum se remediaza sau unde?

Share this post


Link to post

Ăăă... se desfac feţele din şuruburi şi se bagă un material moale, absorbant de vibraţii, pe la îmbinări ?

Share this post


Link to post

Ideea e ca atunci cand prind de un capat al unei fete de plastic de la oricare usa din fata si misc se observa cu ochiul liber ca nu e prins k lumea. Ala ar trebui sa stea acolo tzapan, nu sa mishte. Cred ca trebuie lipit cu ceva sau strang vreun shurub, abar nu am. Ma intereseaza daca ati facut vreunul vreo operatiune din asta sau daca aveti probleme asemanatoare. Pe mine orice zdranganit ma scoate din pepeni, imi place sa fie linishte si pace in interior. Pentru asta sunt dispus evident sa sar cu banul la un service de meseriasi, dar sa mi-i recomande cineva k altfel nu am incredere.

Share this post


Link to post

Pai ideea e sa-ti puna un fel de pisla sa nu-ti mai vibreze iar pentru montat iti recomand pe cei de la Euroservice Unirii, nu am avut niciodata probleme cu ei.

Share this post


Link to post

O adresa ai?

 

Pai ideea e sa-ti puna un fel de pisla sa nu-ti mai vibreze iar pentru montat iti recomand pe cei de la Euroservice Unirii, nu am avut niciodata probleme cu ei.

Share this post


Link to post

EUROSERVICE

AUTOMOBILE - SERVICE, ASISTENTA TEHNICA

BUCURESTI

STR. RADU VODA, Nr. 14

021/2332922

021/2312334

021/2310343

 

Iti agat si o poza, e undeva pe la Unirea, zona Sitraco..

2631_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai intre fetele usilor si tabla usii ar trebui sa ai un mastic negru. daca fetele usilor au mai fost desfacute si nu s-a pus la loc acel mastic asta s-ar putea sa fie motivul pentru care iti zdrangane.

Share this post


Link to post

Ma bag si eu in vorba...

La mine (adica la Matiz), masticul ala negru nu e pus ca sa nu vibreze fata de la usa ci ca sa tina plasticul ala care acopera gaurile de acces la mecanismele din interiorul usii. la voi nu-i tot asa? Sau mai aveti si alt mastic?

Share this post


Link to post

Imi trosnesc de la gropi toate plasticile din masina.Ce solutie imi dati-inclusiv plasticul de la usi,consola din mijloc,un cheder pe spate(numai atunci cand ploua,etc.)???

P.S.Are cineva dintre voi cauciucuri Kumho, si daca are,ese normal sa aiba un zgomot mai mare de rulare???

 

Share this post


Link to post
P.S.Are cineva dintre voi cauciucuri Kumho, si daca are,ese normal sa aiba un zgomot mai mare de rulare???

 

Discutăm despre caucioace aici: http://daewooclub.ro/viewtopic.php?t=294 . Kumho din câte ştiu eu se puneau din fabrică pe Woo-uri, deci s-ar putea să le fi trecut de mult vârsta pensionării.

Share this post


Link to post

Oameni buni. Io mi-s mai comod de felul meu. Stiti careva un service unde sa ma duc sa le zic uite ma imi trosnesc plasticele de la usi si altele si baietii sa rezolve fara sa incerce sa mi le schimbe cu totul?

Am fost azi intr-un service sa imi rezolv una alta si la capitolul plastice au zis ca trebuie schimbat cu totul.

Problema e ca o fata de-aia e 5 mil. Deci ma intelegeti de ce vreau sa le repar. De lasat asa nu le las ca ma streseaza.

Share this post


Link to post
Oameni buni. Io mi-s mai comod de felul meu. Stiti careva un service unde sa ma duc sa le zic uite ma imi trosnesc plasticele de la usi si altele si baietii sa rezolve fara sa incerce sa mi le schimbe cu totul?

Am fost azi intr-un service sa imi rezolv una alta si la capitolul plastice au zis ca trebuie schimbat cu totul. 

Problema e ca o fata de-aia e 5 mil. Deci ma intelegeti de ce vreau sa le repar. De lasat asa nu le las ca ma streseaza.

 

Pai ai fost la Euroservice? (vezi postul de mai sus) baietii sunt profesionisti si mie, pina acum, n-au incercat sa-mi bage nimic pe gat de-aiurea

Share this post


Link to post

Din pacate, imbatrinirea plasticului este un fenomen normal si ireversibil ... nu cred ca in vreun service Daewoo se va apuca cineva sa remedieze chestii de genul asta.

Ce iti propun: trebuie desfacuta toata plasticaraia si montata la loc, eventual cu remedieri si tampoane de pisla antivibratii pe unde banuiesti ca ar putea sa apara scirtiituri ... pentru asta, ori o scoti cu un prietin intr-o zi cu soare si faceti treaba, ori mergi la un service mai de cartier (de incredere, eventual recomandat de altii) sau chiar Daewoo si le spui alora ca vrei o dezechipare si echipare completa a interiorului, cu inlocuirea elementelor distruse eventual; e treba migaloasa, ia vreo 10h de manopera (la Matiz, o echipare/dezechipare usa e 0.8h) si cel mai nasol trebuie sa stai cu ei, sa nu dea rasol; in principiu, dupa un astfel de RK ar trbui sa fie in ordine, dar nu iti poate garanta nimeni ca n-o sa mai scirtiie deloc; doar se mai incheaga ansamblul ...

Share this post


Link to post

Pai asta si astept, o recomandare de la cineva care a facut eventual asa ceva. Sa imi zica si firma unde a executat lucrarea, evident.

Share this post


Link to post

Intre fetele de usi si tabla usii se poate baga cu succes niste folie PEE de parchet de 2mm (eu am bagat 3 straturi, dar pot intra si mai putine). Dupa aia se cumpara niste cleme noi care prind fetele de usi (alea vechi posibil sa fie rupte, imbatranite sau sa se rupa la demontarea fetei) iar efectul este garantat. Pe langa faptul ca nu mai zdrangane se aude si mai bine muzica in interior.

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca se pot face mult chestii. Problema e ca eu sunt antitalent la munca manuala si nu ma bag. Prefer sa dau cu banu intr-un mecanic care se pricepe.

O sa dau o fuga la Euroservice ala, sa vad ce zic baietii. Sper sa nu rada de mine ca ii rup :D

 

Intre fetele de usi si tabla usii se poate baga cu succes niste folie PEE de parchet de 2mm (eu am bagat 3 straturi, dar pot intra si mai putine). Dupa aia se cumpara niste cleme noi care prind fetele de usi (alea vechi posibil sa fie rupte, imbatranite sau sa se rupa la demontarea fetei) iar efectul este garantat. Pe langa faptul ca nu mai zdrangane se aude si mai bine muzica in interior.

Share this post


Link to post

Oameni buni. Am doo solutii. Una este sa merg la service-ul meu pentru o problema oarecare, si sa ma bag in vorba cu mecanicii pe acolo sa vad daca e vreunul dispus sa lucreze cu mine la problema cu usile. Deci un nene de-ala de se pricepe la demontat/montat usi.

A doua varianta este sa va intreb pe voi daca este vreunul mai talentat asa la chestii de-astea, din cate am vazut sunteti destul de minitehnicus. Poate trec pe la o sedinta de surubareala cum mai faceti voi din cand in cand si imi demontez si io plasticele de la usi si le mai schimb clips-urile alea de plastic si alte chestii sa nu imi mai scartie.

Eu singur nu ma risc ca le dau jos si apoi raman cu ele asa ca sunt total a-tehnic :D

Abar nu am cum sa fac. Cand mai se face o sedinta de surubareala in uichend?

Share this post


Link to post

Tocmai imi reparam tapiteria azi cand m-a prins ploaia si am ramas cu masina fara tapiterie la usile din stanga. (bine mi-a luat mai mult ca am schimbat si difuzoarele din fata si am dat gauri)..

La mine scartaie din cauza ca placutele alea de tabla de care sunt prinse stifturile de plastic s-au desprins de pe fata interioara a fetelor de usi => vibratii , scartaieli si alte alea... le-am lipit cu o solutie ca un ciment dintr-un tub de ala de silicon (cel mai bine ar fi fost sa fie poxipol). Pana la ora 7 cand a inceput ploaia nu se intarise inca. Montez maine fetele de usi si vad daca tine sau nu sau daca mai scartaie sau nu...Tineti-mi pumnii !

Share this post


Link to post

Bafta multa. Eventual poate dupe aia descrii ce anume ai facut. Mie mi-a fost frica sa le desfac eu singur, k sa nu raman cu ele desfacute sau si mai rau sa le montez la loc si sa-mi ramana piese :D

Share this post


Link to post

Mongose momentan omul cel mai dotat cu scule si pricepere dintre noi(Flex :osanale: ) e pleat in concediu.Dupa intoarcerea lui sigur se v-a programa o surubareala,asa ca daca nu rezolvi pana atunci...

Share this post


Link to post

Am montat azi fetele de usi...cum ziceam au fost desfacute inainte si au cazut tablitele care sunt montate pe tapiterie si de care sunt prinse clipsurile alea de plasticle-am lipti cu ...pur fix moment (asta e un tub de ala ca de silicon) mai bine ar fi fost poxipol.Sfat de la mine inainte sa te apuci sa iti cumperi clipsurile de plastic vreo 7-8 pt fiecare usa (pret 2000ROL/ bucata de la magazinele de piese auto)

Metoda.: se desfac surubile de pe usa , sunt 3 sau 4 jos, doua in manerul de la usa, scoti manerul, desfaci surubul care tine clanta din interior, scoti clanta si tragi de fata de usa cu mult curaj (ca doar ai poxipol la tine :P si nu poti sa faci decat sa iti mai sara o placuta de aia) astfel incat sa iasa clipsurile. acum ai fata de usa in mana, decuplezi toate firele de pe ea si te apuci de lipit placutele alea.Le cureti de mizerie si aplici pe ele adezivu si presezi bine pe tapiterie. In fabrica ele au fost montate cu o presa sau ceva, dar cred ca tine mai bine cu Poxipol.

Dupa ce ai facut toate astea montezi pe fiecare placuta cate un clips nou, scoti clipsurile care eventual au ramas in usa si montezi tapiteria la loc.

Pntru toata afacerea asta ai nevoie doar de o surublenita in cruce si evenual un patent sa scoti clipsurile din usa desi poti sa o faci si cu mana.

Share this post


Link to post

O tu zmeule ... :osanale:

Mosh, sa fiu al naibi daca nu incerc. Tre sa caut clipsuri de-alea mai intai, macar pentru o usa ( aia de la sofer e cea mai enervanta ca e cea mai aproape de mine :D )

Dupe aia o sa urmez instructiunile. Adevarul e ca am vazut in service de vreo doua ori cum desfac aia plasticul, dar asta nu inseamna ca gaa am invatat.

Deci poxipol, clipsuri si surubelnita. A, si sa ma uit la meteo cu o zi inainte sa nu am surpize. Va anunt inainte sa ma apuc de operatiune si dupa. Sunt curios ce iese. :D

P.S: un remediu pentru torpedo care scartaie, vreo idee ceva?

Share this post


Link to post

DA, chiar, ceva idei pt torpedou si chiar pentru compartimentul de sprijinit cotul ca si ala scartaie?

 

Explicatiile sunt pt usile din fata ca sunt mai ushor de demontat. Pt in spate e mai complicat ( mai ales de pus la loc , nu foarte dar ar trebui sa iti aduci aminte cum l-ai dat jos). Plasticul ala pe care sta butonul se scoate prima data printr-o smucitura bine calibrata ;) dupa care se scoate manerul de la usa ( are niste suruburi sub un capacel oval care iese la fel prin metoda smuciturii , foarte folosita de altfel la demoantatul tapiteriei).

Share this post


Link to post

Vezi ca la cotiera scartaie in primul rand balamalele care merg unse cu de-ala de suruburi.In al doilea rand scartaie plasticul ala care vine pe inchizatura si ala merge cu un silicon de caucicuri si plastice.La torpedou tot balamalele scartaie ca altceva n-are ce.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...