Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Salex, pai tocmai ca-s destul de batranele masinutele noastre, eu unul cred ca nu are rost sa mai caut uleiuri care sar de 150 RON (BIXXOL Premium m-ar costa peste 170 RON).

In cazul unui Esso Ultron, cu 150 RON, cumpar filtru, platesc manopera si cred ca beau si un Carlsberg. Avand in vedere ca-l schimb la 1 an sau 8000 km indiferent de brand, eu unul sunt tare tentat sa incerc. De fapt dupa ce-si face treaba OMV-ul pe care-l voi pune in cateva zile, sigur trec pe Esso Ultron.

As fi vrut sa incerc MOL dar nu am in oras nici un magazin de-al lor si nici comerciantii nu aduc, cel putin nu sintetic. Pt ca am vazut ceva MOL in oras la mine dar era 15W40. Si sa dau comanda speciala in timp ce Esso e pe toate drumurile alaturi de Mobil, si e si mai ieftin, nu ma trage inima chiar daca as folosi MOL cu toata increderea.

Nu vreau sa starnesc o frenezie Esso dar tinand cont de brand si pret, zic eu ca cei care-s in preajma schimbului de ulei, ar trebui sa ia in calcul si optiunea asta.

Edited by Engine

Share this post


Link to post

salut baieti va dau un sfat eu folosesc numai mobil1 5w 40 full sintetic si va spun ca am simtit trecerea de la alte marci in bine!

a fost doar un sfat bafta in continuare!

Edited by ovi_jer
Citare inutila a mesajului anterior

Share this post


Link to post

eu abia am iesit din rodaj(dupa o segmentare) si voi incerca un mobil1(cu ocazia asta ii multumesc lui salex pt ca m-a ajutat in a lua aceasta hotarare). Va voi tine la curent cu evolutia masinii.

Edited by ovi_jer
Off-topic

Share this post


Link to post

salut-a incercat cineva- MOL DYNAMIC RACING 5W-60--ma bate gandul sa-l cumpar conduc foarte mult in oras .

Share this post


Link to post

Motorului tau nu ii trebuie uleiul acela.Foloseste un ulei sintetic 5W40 de la omv sau mol.

Share this post


Link to post
Gabidana... daca tu vezi in postul meu de mai sus ceva din care sa rezulte ca eu am mers sau merg cu matizul cu 200 km/h... citeste mai bine si ai sa vezi ca era o referire la un topic precedent fara a mai cita topicul respectiv ca sa nu incarc forumul aiurea.

Asa este ...Mii de scuze!!!

Nu am citit atent si mi se paruse ca Matiz=200 km/h. Eram dupa un spritz puternic. :heavydrinkers:

Inca o data SCUZE.

Cat despre zgomot, o sa incerc curatarea injectoarelor ca restul, anvelope, tobe sunt aproape noi. :osanale:

Share this post


Link to post

MUltam, inseamna ca-l pot face cadou la careva cu vre-o dacie amarata...fac si eu o pomana :)

 

 

Daca incepe cu 20W, este mult prea vascos pentru frigurile de-afara, deci daca-l bagi in motor, o sa poti spune linistit ca "ti-ai cautat-o cu lumanarea" :)

Share this post


Link to post

Motul 8100 X-cess 5W40 + filtru pt Espero 1.5DOHC 150.000 km ce parere aveti? Merita?

Share this post


Link to post
La trecerea de la 5w 30 pe 5w 40, e nevoie sa folosesc flush-motor ?

NU.

Share this post


Link to post

@gheara-E beton!Cat ai dat pe el?De unde?

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

@alexinno

nu l-am cumparat inca, maine ma duc sa-l cumpar de la motul romania.

au site. oferta pe care o am nus daca am voie sa o postez aici, asa ca daca vrei da-mi pm si-ti dau oferta. ;)

Share this post


Link to post

Ce parere aveti despre uleiul Divinol Syntholight 5 W 40? Se spune ca este nemtesc ca si Aral-ul si este facut de aceeasi rafinarie. E recomandat pentru motoarele Daewoo? A incercat cineva?

Edited by thunder

Share this post


Link to post

IN hipermarket CORA uleiul divinol 5w40 era la bidon de 5 litri putin peste 100 ron dar nu stim calitatea lui m-am uitat atent pe eticheta bidonului parea veche nu avea data de fabricatie ,cand expira, in rest scria ca e facut in germania am renuntat sa-l cumpar cred ca merg pe MOL DYNAMIC STAR 5w40

Share this post


Link to post
... Ce parere aveti despre uleiul Divinol Syntholight 5 W 40? ...

DIVIN-OiL ? Denumirea imi spune totul, ma simt impins de la spate sa ma duc sa-l cumpar. Daca mai scrie si ceva GERMANY pe eticheta, nici nu mai stau pe ganduri. Banuiesc ca-i bun si la candela.

Share this post


Link to post

Si eu folosesc MOL Dynamic Star , insa 10w40...E ok pana acuma

Share this post


Link to post

Pt masina mea, cu 141.000km aproximativ, ce ulei recomandati? Eu folosesc acum Mobil1 5W40, dar se consuma cam repede, compresie, are, etc (am specificat pe topicul "consum ulei") Conduc mult in oras 80%, schimburile la mine se fac la 3-4 luni am nevoie de un ulei "heavy-duty" merg de obicei pe la 2500rpm in oras, iar in afara merg si la 4000-5000. Schimb si la peste 5000 uneori, deci nu e masina cu care se merge batraneste. Ce ulei sa ii pun, mai ales ca ma apropii de schimb?

Share this post


Link to post

Ce ulei imi recomandati pt.un Espero 1.5 (90.000 km,GPL)?As vrea sa ii fac schimbul si nu stiu ce ulei a folosit vechiul proprietar.Multumesc.

Share this post


Link to post
Ce ulei imi recomandati pt.un Espero 1.5 (90.000 km,GPL)?As vrea sa ii fac schimbul si nu stiu ce ulei a folosit vechiul proprietar.Multumesc.

 

Ti-l recomand exact pe ala care e inscris in cartea tehnica, fabricat de o marca mai renumita, full sintetic. E simplu. Iei cartea si citesti ce scrie acolo.

Share this post


Link to post

-cumparat azi MOL DYNAMIC PRIMA 5W-40 facut si schimbul merge ceas motorul pretul la 4 litri 130 ron benzinaria MOL langa Udriste ,se cunoaste ca uleiul sintetic de la MOL e

Share this post


Link to post
Pt masina mea, cu 141.000km aproximativ, ce ulei recomandati? Eu folosesc acum Mobil1 5W40, dar se consuma cam repede, compresie, are, etc (am specificat pe topicul "consum ulei") Conduc mult in oras 80%, schimburile la mine se fac la 3-4 luni am nevoie de un ulei "heavy-duty" merg de obicei pe la 2500rpm in oras, iar in afara merg si la 4000-5000. Schimb si la peste 5000 uneori, deci nu e masina cu care se merge batraneste. Ce ulei sa ii pun, mai ales ca ma apropii de schimb?

10W40

Mai mult ca sigur la stilul tau de mers il va "da afara" si pe asta.Si masina noua daca ai si mergi asa tot il "scuipa".Ma refer la alea 5000rpm.

Share this post


Link to post

Bimm3r eu zic sa incerci sa mergi pana la 4000 de rot/min si sa vezi daca mai consuma.Parerea mea e ca nu o sa mai consume.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Dar de ce sa mearga pana la 4000, e diesel?

Share this post


Link to post
Dupa cum am promis,revin cu ceva info despre Castrol Softec TXT 5w-40 adus din Germania la al meu Cielo,1996,sohc,255.000 km.

Dupa 5.000 km parcursi cu el,a luat 350 ml,2/3 din kilometrii parcursi fiind extraurban,viteza in afara localitatii fiind in medie 90 km/h. Chiar daca ma repet,la kilometrii astia parcursi cu Valvoline semisintetic sau Elf semisintetic 10w-40 consumul a fost cel putin dublu.Ah,sa nu uit,eu am ceva scapari,mai vechi oricum,pe la simeringul ax came si capacul baii de ulei,de cand am luat-o avea aceste bube,dar le rezolv eu.Scaparile de ulei n-au fost mai mari cu sinteticul fata de 10w-40.Nu mai pun semisintetic intr-o masina in viata mea!

Share this post


Link to post

Spuneti-mi si mie ce chei sunt necesare pentru schimbarea uleiului la cielo. SUnt nevoit sa fac singur operatia asta, masina nu poate fi miscata nici macar pana la un service fara ulei nou. Este prima data cand fac asta asa ca si cateva sfaturi rapide m-ar ajuta. Am citit tot threadul dar nu am vazut nicaieri referiri la cheile de care este nevoie, de aceea sper sa primesc un raspuns rapid , ca sa pot lua de la serviciu cheile de care voi avea nevie Va multumesc anticipat !

Share this post


Link to post

Iti trebuie o 'cheie' speciala pentru filtrul de ulei (cauta intr-un Peco sau poti sa si improvizezi ceva - gen o curea de pantaloni) si o cheie (nu stiu exact ce marime) pt. desfacerea busonului de la baia de ulei.

Desfaci busonul, desfaci filtrul, lasi sa se scurga tot, pui busonul, pui filtrul nou (se obisnuieste sa se unga cu putin ulei garnitura de cauciuc a filtrului, inainte de montare), pui uleiul.

Filtrul nu trebuie strans foarte tare si, mai important, busonul baii de ulei la fel !

E simplu dar te murdaresti.

Succes!

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...