Jump to content
Sign in to follow this  
emyjojo

Placute Frana Fara Zgomot Cieleo Executive

Recommended Posts

Salutari tuturor in primul rand!

De curand am schimbat discurile si placutele de frana la masina mea, un Cielo Executive an 2004. Producatorul pieselor este LPR. Problema este ca scot un zgomot infernal la franare,atat de puternic incat nu pot circula cu geamurile deschise. Mentionez ca am facut deja 1500 de km cu ele,iar zgomotul este acelasi ca si la inceput. Va rog daca se poate sa imi recomandati un tip de placute care sa nu mai produca un asa zgomot sau daca produc,sa dispara dupa ce se aseaza pe disc. Multumesc anticipat.

p.s:am cautat pe forum si nu am gasit un subiect strict pe tema asta,daca l-am omis,imi cer scuze.

Share this post


Link to post

Ferodo.

Share this post


Link to post

Exista si discuri ptr cielo de 14 Ferodo?

Share this post


Link to post

Legat de zgomotul la placute schimbate la Executive, trebuie avut grija ca in cazul in care placutele noi nu vin cu tot cu niste tablite antizgomot, se vor refolosi tablitele vechi, altfel efectul e un etern scartait enervant la franare.

Share this post


Link to post

Placutele respective au alt rol, nu te scapa de fluierat :)

Share this post


Link to post

Conform catalogului reperul 19 reprezinta placute antizgomot. In plus, am patit-o pe propria piele sa am placutele montate fara tablitele respective si scartaitul ma termina psihic. Si era vorba de placute ATE, nu de cine stie ce chinezarii. Imediat ce am montat tablitele vechi pe placutele noi s-a lasat linistea.

post-4414-0-95582500-1333388503_thumb.jpg post-4414-0-24754000-1333388508_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu am nevoie de un catalog de piese pentru a cunoaste rolul placutelor respective, oricum, apreciez efortul de documentare :) . Pe de alta parte, daca la tine a functionat solutia, e totul in regula.

Share this post


Link to post

:o fftopic: Pai atunci nu ma lasa in intuneric, spune-mi la ce folosesc ca sunt curios. :) Cumva sa protejeze placuta de contactul direct cu pistonul sau cu celelate parti metalice, ca la altceva nu ma pot gandi...

Share this post


Link to post

Sint placute anti-vibratii. De multe ori ajuta si la inlaturarea sau diminuarea fluieratului. Daca, insa, nimeresti niste placute de frina nasoale, cu particule mari (am gasit si fragmente care aratau a cuisoare sau bucata de sirma de Cu de 2), nu te mai salveaza nimic. Evident, cu exceptia inlocuirii placutelor.

 

Un efect similar de ameliorare a vibratiilor este obtinut (ba chiar mai bun decit cu placutele alea metalice) cu ajutorul unor polimeri aplicati pe placuta. Este vorba de un fel de vopsea foarte rezistenta la temperaturi inalte si care, dupa aplicare si intarire, se aseamana cu un strat de cauciuc. Se gaseste, greu, la spray sau cutie.

 

Totusi, inca o data, daca placuta are o compozitie nasoala, nu prea ai ce sa-i faci.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...