Jump to content
Sign in to follow this  
florinbad

Noile Amenzi Rutiere (2011)

Recommended Posts

Da, erau prea drastice sanctiunile tinand cont de ordine deplina si calmul de pe strazi. Sa-l vad si eu pe politistul care da avertisment pentru nesemnalizarea schimbarii directiei de mers, ca-n Bucuresti termina trei paduri cu hartia consumata intr-o luna :wallbanger:

Share this post


Link to post

Asta deja e ceva ,banal cotidian,obisnuit ,etc ,ca cel din fata sau din alta parte sa nu semnalizeze.ce scoala mai fac in ziua de azi dom'le! :wallbanger: ...

  • Like 1

Share this post


Link to post

S-au cam saturat baietii sa tot intervina pentru "pretenii" prinsi fara centura, schimband benzile de circulatie fara a semnaliza mergand cu 10-20km/h pesta limita legala a vitezei, toate astea in timp ce vorbeau la mobil ...

Share this post


Link to post

Din ce am inteles de la radio, e vorba doar de prima abatere. La urmatoarea in ț luni, o platesti si pe precedenta, de care ai fost scutit.

Share this post


Link to post

Initial ma bucurasem, ca pot merge cu 70, dar daca e cum zice zmeul, inseamna ca va trebui sa merg cu 50 ca sa nu iau amenda.

Share this post


Link to post

Partea buna e ca poate se va inbunatati disciplina in trafic.Partea proasta e ca nu prea am vazut politisti sa opreasca in trafic pe cei care vorbesc la telefon,adica nu stau dom'le pe strada sa-i prinda,ca har domnului din astia sunt cu sutele,si nu sunt atenti la trafic

Edited by calinjack
  • Like 1

Share this post


Link to post

Din ce am inteles de la radio, e vorba doar de prima abatere.

Asa ar fi mai ok ...

 

Initial ma bucurasem, ca pot merge cu 70, dar daca e cum zice zmeul, inseamna ca va trebui sa merg cu 50 ca sa nu iau amenda.

Poti merge cu 70 doar cand administratorul drumului public iti permite prin semnalizarea acestui lucru.

Share this post


Link to post

Nu s-a inteles asa ca dezvolt: limita de viteza in localitate e 50 km/h. Asta a ramas neschimbata.

Aveam insa posibilitatea sa mergem cu 51-59 real fara a primi amenda, doar avertisment, de oricate ori.

 

Acum, daca am inteles bine, s-a modificat aceasta prevedere, in sensul ca poti merge cu 51-69 fara amenda, dar o singura data, apoi, daca esti prins din nou in 6 luni, platesti amenda.

 

Ei bine, eu acum merg cu 60 pe vitezometru, si undeva la 57 real. Mi-ar fi placut sa merg cu 70 pe vitezometru, deci cam 65 real, dar se pare ca va trebui sa merg cu 50-55 pe vitezometru si 50 real.

Share this post


Link to post

10kmh e eroarea acceptata de aparat. Deci la 59 nu o sa iei avertisment.

Share this post


Link to post

Si eu stiu ca 10 km/h, adica 59 in localitati.

Share this post


Link to post

Eroarea acceptata de aparat este mai mica sau egala decat 10, indiferent de interval. Eroarea acceptata de lege este mai mare sau egala decat eroarea aparatului, adica e fix 10. Logic!

Share this post


Link to post

Nu mai vorbiti despre avertismente, pt ca azi mi-am luat 2 puncte penalizare si 2 puncte amenda pentru viteza.

Politaiul n-a vrut de niciun fel sa-mi dea avertisment, desi in ultimii 3 ani n-am avut nicio abatare si i-am spus despre adoptarea noului cod rutier.

Share this post


Link to post

Pai s-a adoptat la Senat, camera decizionala pe codul rutier e Camera deputatilor, si legea intra in vigoare dupa publicare in MOnitorul oficial :)

Share this post


Link to post

Am inteles.

Baietii erau pe autostrada la km 50 spre Constanta, pusi bine la vanatoare, dupa o curba, pe iarba cu 80% din masina, unde erau si niste copacei, nici nu-i vedeai decat prea tarziu. Mi se pare foarte periculos. A trebuit sa franez de la 145 foarte brusc. Cat timp am stat eu oprit pe banda de urgenta, au trecut unii pe langa mine cu peste 150/160. Ma intreb: lor le trimite poza acasa?

Oricum, nici n-a vrut sa auda de avertisment. Era chitit pe amenda. Cand mi-a adus procesul la masina, a zis ca mi-ar fi dat avertisment cu cea mai mare placere, dar nu putea. Probabil asa avea ordine.

Spaga n-avea sens s-o incerc.

Share this post


Link to post

Deci regretul tau e ca nu au amendat si pe ceilalti care au trecut cu 150-160, a drequ capra vecinului :) )

Dar pe bune.. merita sa te te rogi la ei pentru 2 puncte amarate?

Share this post


Link to post

Nesimtita capra. :mrgreen:

Nu, nu merita. Dar am intrebat, totusi, am zis ca poate scap doar cu avertisment.

Share this post


Link to post

Astora care comentati tot timpul si faceti pe desteptii cu organul, aveti pretentia sa va serveasca si o cafea cata vreme va scrie amenda, v-as dori sa mai fiti si de cealalta parte a baricadei, sa fiti voi aia care incercati sa aplicati legea. Poate asa pe viitor ati fi in stare sa vorbiti frumos cu organul si poate chiar sa primiti de bunavoie avertismentul ala pe care credeti ca il cersiti legandu-va de capra vecinului.

@axel Sa stii ca in ciuda primirii unui avertisment, tot nu scapai de puncte de penalizare.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Io-te ca s-a trezit organul din Zeneseu.

 

Eu n inteleg cum poti sa franezi brusc pe autostrada de la 145 cand vezi politia... Cred ca de aia nu ti-a dat doar avertisment.

Share this post


Link to post

Stai linistit, nu s-a trezit nimic. Doar ca mi-e sictir deja de atatea mofturi si nemultumiri legate de "organ" mai ales de cele venite din partea unora cu musca pe caciula.

E o mare arta sa stii ce si cand sa vorbesti. Am primit si eu amenzi la viata mea si nu m-am revoltat impotriva "organului" chiar daca am fost sanctionat pentru viteza peste limita legala (61km/h in zona de 50km/h).

Cine are curaj sa calce pedala, sa aibe curaj sa accepte si consecintele.

 

P.S. Depinde ce intelegi tu prin organ... :mrgreen:

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Am vorbit foarte frumos cu organul, sa stiti. :) Nu am avut nimic de comentat vis-a-vis de regula incalcata si stiu ca tot luam 2 puncte penalizare si cu avertisment, dar voiam macar sa scap de amenda.

 

Iar in legatura cu franarea, sa stiti ca atunci cand am vazut masina de politie, am apucat sa iau doar piciorul de pe acceleratie, caci in urmatoarea fractiune de secunda, politaiul a sarit afara din masina si mi-a facut semn sa opresc. Deci imaginati-va ce frana a trebuit sa pun. Si am oprit la vreo 20 de metri de el. Asta mi s-a parut mie periculos, pt ca m-a pus sa opresc instant de la viteza aia, ei stand la vanatoare intr-o.. curba. Se pot intampla accidente din cauza asta. Preferam sa-mi trimita amenda acasa, prin posta si gata. Asta e.

Share this post


Link to post

Eu in locul tau opream la 500 m dupa masina de politie pe motivul ca din cauza vitezei nu aveam cum sa opresc in siguranta mai repede, si il puneam sa faca ture. Avertisment, avertisment, dar cu ture de sudoare... =))

Share this post


Link to post

La iesire din Ploiesti inspre Bucuresti pe DN1 in benzinaria LUKOIL intr-o masina Skoda Octavia cu nr de inmatriculare PH 77 RAM (fara inscriptii) sta o zdrea_ta care filmeaza cu o camera video cum mai trec unii peste linia continua la rondul din DN1. 5 echipaje opresc cu 2 km mai incolo in dreptul autostrazii !!! Asa ca aveti grija nu mai terceti peste linia continua ca acea cur_a si muis_a filmeaza !!!

In loc sa fluidizeze traficul sa faca un pasaj ceva ei stau si freaca menta !!!

Sa-si rupa gatul zdrea_ta

Share this post


Link to post

Care linie continua ? cea care demarcheaza benzile in giratoriu ?

Share this post


Link to post

Asta e tare... pai cum mai iesi/intrii din giratoriu daca nu le "tai" :scarpin: In giratoriu ai banda intrerupta... problema la noi este ca "hunii bizoni" nu sunt in stare sa isi tina banda sau sa semnalizeze la intrare/iesire din sens...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...