Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

Si nu ti se pare ca nu au bas?

 

N-as zice chiar ca nu au bass, doar ca nu e punctul lor forte :P Oricum, ma intereseaza mai mult claritatea sunetului, si la asta JBL exceleaza...They're enough for my incar audition needs! For now! :thumbl:

Share this post


Link to post

Apropo de ce zice Tommy, cu antena are nu coboara cand bagi CD-ul : la mine (mp3 Sony Explod) antena coboara cam 80% din timp cand bag CD , nu stiu de ce . Altminteri, ramane ridicata. Faza e ca antena in sine e noua, schimbata de curand , legaturile facute de un profesionist. Interesant, nu ?

 

 

PS. si nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand ma gandesc la boxele mele , ( tot Sony Explod, ovale, cele mai mari care le-am gasit sa se potriveasca in spate fara modificari) si imi bubuie urechile , imi zdrangane numarul si se aude si fara distorsionari, profund, nu-mi pot imagina cat de tare vor unii sa se auda in masina (!?) Poate cunoasteti deja melodia Explosion , iesita de curand . Vreau sa spun ca nu rezist fizic ( imi simt timpanele terci) in masina la volum de 26 (din 34) si prin discoteci am mai umblat si eu ... si au un bas , ceva de speriat...

Edited by radux

Share this post


Link to post

am vazut ideea cu mp3- player portabil si am aplicat-o doar ca in loc de mp3- player am folosit telefonul mobil , un sony ericcson P900 .Am o memorie pe el de 512M deci imi intra destule melodi

Share this post


Link to post
Apropo de ce zice Tommy, cu antena are nu coboara cand bagi CD-ul : la mine (mp3 Sony Explod) antena coboara cam 80% din timp cand bag CD ,..

 

Sa le ia naiba.. azi m-am enervat ca imi bazaia pe dreapta fata si le-am schimbat cu Pioneer TS-G1009 de 20 RMS si pe alea pe spate cu JBL GTO 6526e de 60 RMS.

Astea pe spate par bunisoare si alea pe fata nu bazaie.

Si am aflat ca .. chiar la Pioneer 2820 chiar nu coboara antena cand bag cd-ul nici impuscata, dar la Sony ar trebui sa coboare..

Una peste alta.. la cat timp imi petrec in masina.. sunt ok. Astea au fost cele mai soi sa zic asa din ce am gasit de cumparat fara sa fac taieturi.

 

Pentru cine nu-i foarte pretentios la sunet..

 

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/JBL/GTO/GTO_6526e/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare/PIONEER/TS-G1009/

http://www.be-loud.ro/produse/CD-MP3_Playe...EER/DEH-2820MP/

Share this post


Link to post
Sa le ia naiba.. azi m-am enervat ca imi bazaia pe dreapta fata si le-am schimbat cu Pioneer TS-G1009 de 20 RMS si pe alea pe spate cu JBL GTO 6526e de 60 RMS.

Astea pe spate par bunisoare si alea pe fata nu bazaie.

 

Pai pe spate ti-ai luat fix ca ale mele :D Eu sunt multumit de ele, nu te doboara cu bass-ul da' nici nu te faci de rusine cu ele, si mi se pare ca se aud foarte clar. Cred ca o sa le schimb si pe fata in curand si mi-ai dat o idee buna cu Pioneer-urile alea :) >-

Share this post


Link to post

M-am hotarat sa merg pe varianta Hertz, 16,5 pe spate respectiv 10 cm pe fata. Acum intrebarea care se pune, ce casetofon recomandati in aceste conditii ??

 

. Acum am un " kavasonyc " MP3 care are + si -. + pentru ca are iesire de monitor , - pentru ca sare CDul

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

HUD nou:

 

- Daewoo AGC 5240, 4x40 W, flip-down, MP3, 300 RON

daewoo.jpg

 

- Grundig S2000, 4x50 W, LCD multicolor, flip-down, MP3, 350 RON

grundig.jpg

 

- Panasonic CQ-C1312NV, 4x50 W, iesire dubla preamplificator 2,5 W/200 ohm, conector ISO, MP3, fata normala, 2 ani garantie, 360 RON

pana.gif

 

Presupun ca dpdv functional, Panasonicul este cel mai bun pentru extindere ulterioara, mai ales ca primele doua sunt si flip-down, chestie care nu ma incanta teribil. Vreo contra-parere ?

Share this post


Link to post

Iti recomand sa te indrepti spre Pioneer sau Clarion.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post
Presupun ca dpdv functional, Panasonicul este cel mai bun pentru extindere ulterioara, mai ales ca primele doua sunt si flip-down, chestie care nu ma incanta teribil. Vreo contra-parere ?

 

adevarul este ca acum jaful meu e tot flip-down si intr-adevar am avut o problema cu el, s-a distrus cablul de legatura, noroc cu PCurile ca poti sa iei de la ele ablu mai bun si mai elastic

 

Cat priveste casul in sine, cred ca o sa achizitionez cu oprima ocazie ceva cat mai performant ( intradevar Clarion sau Pioneer as dori, desi acum toate tot in taiwan sunt facute, ma rog ) de la baietii de la colt la preturi foarte acceptabile. Noroc ca de la mine dupa ce il pun pe masina nu au tupeul sa il ia ( ca altfel s-ar creea un cerc vicios ) , cel putin nu baietii din zona unde locuiesc.

 

Merci de sfaturi !

Share this post


Link to post

Ma abtin de la a comenta asupra achizitiei "de la baietii din colt", la urma urmei cd playerele trebuie sa circule prin mai multe colturi, si faptul ca altcineva va cumpara de la baietii din coltul lui cd playerul tau nu poate decat sa incurajeze economia, nu ? :-W

 

Revenind:

 

Pioneer DEH-281, 350 RON, putere 4x45W, 1 preout, MP3 (n-are volum pe rotita, chestie cam enervanta)

 

deh_1800_r.jpg

 

Alpine CDE-9846R/RM 4x45W, + boxe SXE-6925S, 2-way, 280 W, 40 Hz - 28 KHz; totul la 550 RON:

 

G_CDE_9846R_.jpg ALPINE_SXE_6925S.jpg

 

Presupun ca Alpine ? :)

Share this post


Link to post

pioneer 5800 sau seria aia 5730 parca..f. bune. pret cam 200 si ceva euro dar sunt excelente!

Share this post


Link to post

Exact! 5730! Excelente head-unituri domn'le! :D Combinat cu difuri Hertz sunt si mai excelente! :D

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

E, pana la urma a fost ultima varianta, cu Alpine si boxele alea ovale.

 

M-am chinuit 3 ore azi sa scot afurisenia de unitate veche, am demontat juma' din bord, fara succes. Ce e prost gandit la Espero: partea de sus a bordului coboara pe coloana centrala fix pana sub locul HUD, asa ca adio umblat din laterale; spatele "gaurii" e inchis cu tabla si nu are gauri decat pentru mufe, asa ca singura solutie de extractie este prin fata ... care extractie necesita niste "gherute" speciale, fara care nu merge (m-am chinuit azi 3 ore fara succes).

 

Pe spate, boxele sunt rotunde, cu 2 suruburi / boxa; partea buna e ca sunt diametral opuse, deci s-ar potrivi cu 2 din gaurile boxelor noi, si ar mai fi nevoie de inca 2 gauri pe diagonala mare; partea proasta e ca trebuie decupat pentru ele, si spre fata nu prea e loc din motiv de niste tije care numai acolo puteau sa stea b-( nu prea as vrea sa le montez in spatiul dintre boxele vechi si tetiere, asa ca iar vremea improvizatiilor. Of :)

Share this post


Link to post

Ce ziceti de astea:

- HUD - SONY CDX-S2250S

- R spk - MAGNAT BULL POWER 1630

- F spk - MAGNAT BULL POWER 1020

- sub - MAGNAT XTC 300

- statie - OPTIMUS XL 200

 

Sub-ul este facut de mine si vreau sa va spun ca este senzational. Are 250 W rms dar si 25 Kg. Te cam indoaie. Sa stiti ca MAGNAT este o firma excelenta in raport calitate/pret. Eu sunt fan. Este firma nemteasca si e buna.

Intrati pe www.magnat.de sau pe www.marisgroup.ro - importatorii de la noipost-888-1149375064_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu boxele pe spate si am pus PIONEER TS-A6911 RMS 80W.Am avut inaite unele Sony si nu am fost multumit ptr ca una din ele a cedat :( .Acum sunt multumit de acestea ,e diferenta enorma la basssssss ,se simpte nu gluma.As vrea sa montez si o statie si un condensator .Am vazut acea statie Magnat.. alte pareri despre ea? Sau alte sfaturi ?

Share this post


Link to post

Am un casetofon LG LAC2500R montat pe Cielo. La specificatii scrie:

 

"Output Power . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .50W x 4CH(Max.)

Power Source . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .de ce 12 V

Speaker impedance . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .4

Ground System . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Negative type"

Este clar ca nu scoate 4X50Watt real, ci din cate am citit scoate undeva la 22 Watt real.

Cati Watti ar trebui sa aiba boxele pe spate?

Ce inseamna "Ground system--negative type"?

Si ce nu am gasit nicaieri: Cum afecteaza nr de ohm-i la boxe? Ce se intampla daca pun boxe de 8 ohm-i si casetofonul scoate pe 4 ohm-i?

Share this post


Link to post
Ce inseamna "Ground system--negative type"?

Si ce nu am gasit nicaieri: Cum afecteaza nr de ohm-i la boxe? Ce se intampla daca pun boxe de 8 ohm-i si casetofonul scoate pe 4 ohm-i?

 

1. Minusul e la caroserie.

2. Se aude mai incet.

Share this post


Link to post

Cineva mi-a spus ca daca bag boxe de 8 ohm in loc de 4 ohm cat cere casetofonul il pot arde.

Deci doar se aude mai incet cu 8 ohm?

Share this post


Link to post

Pai eu am avut cativa ani asa, pana sa schimb boxele si nu s-a intamplat nimic. (Boxele originale fiind de 8 ohmi)

Share this post


Link to post

Important e sa fie toate de aceeasi impedanta, nu doua de 4ohmi si doua de 8 ohmi.

Share this post


Link to post

De ce nu? Asa pui in paralel una de 4 si una de 8 si altfel pui doua de 8 sau doua de 4. Ai 2,66 ohmi pe canal in felul asta sau 4 sau 2 in celelalte.

Share this post


Link to post

La Sony-ul meu scria in manual 2-16OHM dar sa fie toate la fel :) .

Share this post


Link to post

Ciudat, nu vad explicatia logica. Stie cineva de ce ar fi asa?

Share this post


Link to post

Daca stie cineva cum se scoate casetofonul de pe Nubira I sa-mi explice si mie aici sau pe mail va rog!

 

PS: Nu sunt nebun...dar n-am ajuns inca la un Service Daewoo cu ea!

 

M@il: razxp007@yahoo.com

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...