Jump to content
Sign in to follow this  
mr_

Achizitie Garaj: Pro Si Contra

Recommended Posts

A aparut la mine in cartier un garaj de vanzare. Pretul (la prima strigare) 25k€, in jur de 16m2. La asta se adauga 12% taxe.

http://www.immoweb.be/fr/Buy.Estate.cfm?IdBien=2831473&xgallery=&xpage=1

 

E foarte bine plasat pentru mine, pe o straduta infundata fix in spatele curtii mele, ca si cum ar fi garajul casei din start. Suficient de aproape cat sa bata pana acasa telecomanda sau senzorii de la sistemul alarma.

 

Si acum informatii suplimentare: Unde locuiesc eu nu sunt probleme cu parcatul, am locuri de parcare la discretie si "la strada", si in spate in zonele mai calme. Pe de alta parte, am avut Getzul spart in fata casei.

 

Pretul e corect, insa nu exceptional. Atata se cere acum in garaj, pe net in cartier am gasit cateva anunturi si atata se cere. In zonele cu probleme cu locurile de parcare la banii astia iei loc de parcare in subsol, nu garaj individual, iar garajele sunt mai scumpe. Acum vreo doi ani preturile erau chiar mai mari.

 

Pro ar fi faptul ca imi protejez masina, mai tin un cauciuc de iarna, o bicicleta, poate scuterul, etc, insa totusi e cam la limita cu spatiul. In plus aduce valoare casei, in ideea in care ma satur de ea si imi vine ideea sa o vand se da usor "la pachet".

 

Contra - nu e cine stie ce investitie profitabila. Insa nici daca tin banii in banca nu castig nimic acum, dobanzile sunt infime. Pentru mine e cam acelasi lucru, aka blochez fondurile, nici nu le pierd insa nici nu le fructific. Oricum la capitolul inginerii financiare sunt tamaie.

 

Pareri?

Share this post


Link to post

Ai loc sa-ti pui o masa de lucru, niste scule pe-acolo si sa-ti ramana loc sa te invarti pe langa masina ? daca da, eu l-as lua.

Share this post


Link to post

Nope... se vede si din poze. Si n-are nici groapa.

E cam +-3m x +-5m. Daca incape masina, biclele si scuterul e bine. Astea sunt garajele aici, am vazut si unele mai mici.

Share this post


Link to post

Pai na, pan' la urma parchezi in fata si macar ai sculele inauntru. Ma rog, poate sunt subiectiv, eu dintotdeauna am visat la un garaj / spatiu de mestereala unde sa pot face mizerie si zgomot dupa pofta inimii :)

Share this post


Link to post

Asta ar fi fezabil, cu conditia sa fie totul pliabil :)

Si pe mine ma tenteaza in ideea in care ma bate gandul la o a doua masina... beetle, fiat 500, mini, etc. Din alea vechi.

 

PS

Desi din semnatura nu s-ar zice, mie imi plac masinile mici :D

Share this post


Link to post

Eu am ramas cracanat cand am vazut cat costa...e cat un apartament cu doua camere la periferie pe aici. :o

 

Pe de alta parte, daca nu e problema pretul, si eu l-as lua, sunt un mare fan al garajelor inauntrul carora nu au acces copii cu mingea, vecini cu chei pe vopsea, soarele care incinge tabla, gainatul pasarilor, intemperiile atmosferice, privirile rauvoitoare & thieves, etc.

Plus ca nu te doare capul pe termen lung, pleci undeva in concediu si lasi masina in garaj si 2 luni fara griji daca e nevoie, fara sa te gandesti in ce stare o gasesti la intoarcere.

 

Contra...eu nu gasesc, in afara pretului.

Share this post


Link to post

Pretul e cel al pietii, nu e nici sub nici peste. Atat se dau prin zona, si se pare ca se dau. In plus, repet, nu e neaparat o cheltuiala, ci doar blocarea unor bani (cu care oricum nu am alte planuri, iar dobanzile sunt de genul 2%).

In zonele cu probleme cu spatiul de parcare poti da peste un loc de parcare in garaj subteran mai scump de atat.

 

As vrea eu sa fie copii cu mingea prin cartier... da' nu-s. Copiii sunt doar cu cate 5 adulti pe cap, supravegheati non-stop. Cheia de gat s-a transformat in emitator in c..r ca sa fie urmariti prin satelit in caz ca scapa de sub microscop 10 milisecunde.

Singurii pe care i-am mai vazut jucandu-se prin zona ceva mai liberi sunt vreo doi polonezi.

Doar in cartierele arabesti mai vezi copii "normali".

 

PE aici am vazut mai multi pittbulli nesupravegheati decat copii in libertate :mda:

 

Ca "afacere" as putea reduce asigurarea, acum e full si as putea trece la o varianta mai light cu vreo cateva sute€/an mai ieftina. Insa sa zicem 500€/an nu reprezinta mare branza ca amortizare.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Daca banii nu reprezinta o problema, merita sa-l iei. Insa dupa ce bagi superbul in garaj (are parca 4,8m) nu prea mai ai loc de nimic.

Share this post


Link to post

Daca valoarea la revanzare intuiesti ca peste cativa ani nu va scadea dramatic, atunci e vorba doar de niste bani blocati, dupa cum zici chiar tu. In cazul asta, nu mai sta pe ganduri, ia-l.

 

Off topic monumental : care e ideea cu lipsa copiilor de pe strazi si stricta lor supraveghere?

Share this post


Link to post

Cam asta e problema care ma face sa ezit.

Trebuie sa aflu dimensiunile exacte.

Share this post


Link to post

Mai bine vinzi casa si cu cat dai pe garaj iei una mai mare cu tot cu garaj :)

De vandut e mereu mai greu decat de cumparat.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

N-as zice... stiu oameni care cauta casa de 3 ani. Iar eu pt asta am avut noroc chior si o poveste neortodoxa cu agentia imobiliara...Am alergat-o aproape 9 luni. E o poveste lunga.

Si s-o iau de la capat cu santierele si renovarea? No way... abia am scapat.

Si mai sunt si taxele de notari...inca niste mii de euroi aruncate. Pai taxele de notar la o casa sunt mai scumpe decat garajul ala.

 

Iar casa mai mare nu-mi trebuie. Inca am rezerve, daca mai aproape un copil vitezoman ca asta are unde sa stea :D

In plus unde stau acum sunt la 5 minute le talpa de biroul sotiei si de cresa dracoaicei (pe care nici nu vreau nici nu pot s-o schimb decat cu mult efort si mai ales bafta.. ma refer la cresa, nu la dracoaica :D ).

 

Garajele se dau. Acum 2 luni cochetam cu altul la acelasi pret. Ala avea un avantaj si un dezavantaj: Era intr-un subsol de bloc, deci dublu protejat, insa era cam la 500m de casa. S-a dat fara probleme.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

E "criza".

Daca acum 2-3 ani, de exemplu, preturile la garaje erau (mult) mai mari, probabil ca or sa revina la loc.

In aceste conditii, daca cei 25.000E chiar te "incurca", atunci da, merita (dar numai in ideea ca o sa-l vinzi peste ceva timp cu profit).

 

Altfel, la conditiile pe care le descrii (locuri de parcare berechet aproape de casa) nu merita.

De 25.000E acoperi pagubele la masini sparte toata viata, si mai faci si cateva excursii prin lume.

Daca avea o groapa, un loc pt. banc de scule, ceva - atunci era alta discutie.

Share this post


Link to post

Pe la mine criza a afectat foarte putin imobiliarul. Preturile nu prea au scazut, doar lumea nu prea a mai vandut. O afacere buna inaintea crizei a ramas o afacere buna si in toiul ei. In Bruxelles preturile au fost ok si inainte de criza, nu a exista o "bula" care sa se dezumfle ca la Paris (sau Bucuresti).

Probabil ca alt factor a fost ca lumea sau fondurile de investitii speriate de bursa au bagat banii in caramida, ceea ce mentinut cererea destul de ridicata.

In plus, deja criza s-a terminat, cel putin pentru imobiliar. Preturile o iau inapoi in sus de vreo jumatate de an, ajutate probabil si de dobanzile foarte joase. Aceleasi dobanzi joase ma fac sa nu-mi convina nici sa tin banii in banca... decat sa-mi dea ei 2% pe an, mai bine ii beu, vorba lu' Stratan :D

 

Excursiile o sa le fac oricum, nu asta o sa ma opreasca :) Timp sa fie... Repet, nu mi-as rupe de la gura pentru el.

Share this post


Link to post

Acum m-am uitat la poze. E mic, rau. De 25.000E (+taxe :D ) nu poti sa-ti faci un garaj langa casa? Sau nu ai unde / nu-ti convine sa renunti la curte?

Share this post


Link to post

Intr-adevar, e mic rau. Si nici nu pare sa aiba curent electric.

Nu prea am cum sa fac in gradina, si nici nu vreau. Asta inseaman sa renunt la o treime din suprafata ei si nu-mi convine. Am o gradina mititica, de vreo 7X12m, daca pun un garaj in ea am terminat-o.

 

Am studiat de curiozitate problema evolutie preturilor. Deci cum observasem empiric, preturile la imobiliar in bruxelles nu au scazut cu criza. Aici sunt date de indicele Trevi (nu stiu cine l-a botezat asa), care intre valoarea maxima (sept 2006) si cea minima (martie 2009) din ultimii 5 ani a variat mai putin de 2%. Din pacate nu spune care e deviatia standard la statistica lor. Acum sunt din nou la un nivel apropiat de maxim si par sa fie in crestere. "criza" a insemnat ca s-a oprit cresterea, nu ca a aparut o scadere dramatica. 2% nu inseamna nimic, intre pretul cerut si cel negociat sau intre cel obtinut si evaluarea expertilor pot fi diferente de 10% fara probleme.

 

Iar garajele fata de 2009 au urcat cu 6%. Pretul mediu in Bruxelles e 21kE (cam cat imi propusesem sa ofer), variind functie de cartier intre 12 su 27kE. Informatia asta e luata de pe un site al asociatiei notarilor.

Share this post


Link to post

Off.

Pe acolo pe la voi probabil (sigur) notarii trec suma reala in contractele de vanzare/cumparare, daca ar face acea statistica aici in Romania cred ca ne-am ingrozi cat de ieftine sunt unele lucruri =))

Edited by papie

Share this post


Link to post

Au tot interesul, plus ca merg mana in mana cu bancile, asa ca nu prea poti sa-i fraieresti... Bancile au si ele interesul sa fie trecute sumele reale, ca daca se face ipoteca pe una mai mica si uiti sa mai platesti raman cu botu' umflat.

Share this post


Link to post

Pune mana si cumpara.Investitiile imobiliare n-au fost rele niciodata.Plus ca iti creste valoarea casei la revanzare.Daca mai este si in spatele curtii , practic iti maresti propietatea.

Share this post


Link to post

 

Off topic monumental : care e ideea cu lipsa copiilor de pe strazi si stricta lor supraveghere?

Share this post


Link to post

Întrucât zici că nu-ţi "rupi de la gură" cu o eventuală achiziţie.. eu aş zice să-l cumperi.

:Off: În poza asta garajele seamănă tare mult cu cele de peste drum de locul de întâlnire DWCC Craiova (Maracana) :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ideea e cam naspa. Astia in ziua de azi nu au o copilarie normala, dupa criteriile mele. In loc sa fie liberi cand sunt mici ca sa faca prostii mici, ei capata libertatea cand sunt mari si fac prostii mari.

Nu sunt doar supavegheati, sunt si incarcati non-stop. Copiii din ziua de azi nu mai au timp liber inca de la varste foarte fragede, iar asta dauneaza creativitatii (spun phihologii).

 

Ontopic

Am incercat sa dau de proprietar, si din doua surse (a se citit "babe") diferite pare sa fie fostul macelar :D

 

Mai fac maine o tentativa sa iau legatura cu el, daca nu sun la agentie si fac testul cu petrolierul. O data ce sun la agentie nu mai pot sa ii driblez, proprietarul e obligat sa faca cu ei tranzactia.

Daca intra si intra si scuterul fac oferta scrisa la 20k valabila cateva zile. 25k nu e cine stie ce afacere. La noi oferta scrisa e considerata ca un contract. Apoi vad eu cum se invarte treaba, daca nu pleaca in perioada cat e valabila oferta inseamna ca n-a primit alta mai buna. Daca se da, asta e, mai am si alte idei de aruncat banii :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Hai sa va zic ce s-a mai intamplat. Deci am fost, l-am vazut, si am bagat petrolierul inauntru. Are 5,5 x 2,75m. Mititel, insa destul pt petrolier, doo bicle lipite de perete, si cu ceva noroc si scuter.

 

Intre timp insa a aparut inca unul, la un subsol, cam la 300m distanta de mine. Ala 22k la prima strigare, si o idee mai mare (6x3m). Trebuia sa-l vad in seara asta, insa s-a dat (la vreo 3 zile dupa ce a aparut anuntul.)

 

Insa a fost un bun argument de negociat, i-am spus agentului de el si a spus ca lasa si el la 22k. Prin urmare, am facut oferta scrisa la 22k, valabila pana vineri seara. E mingea la proprietar acum.

Share this post


Link to post

Succes!

:thumbl:

Share this post


Link to post

Ca utilizator "fidel" al unui garaj de 2 luni, as zice ca mertia sa-l ai. Acum pretul depinde numai de ce zice contul din banca.

Dar nu gasesti ceva de inchiriat? Eu de exemplu la apartamentu ce tocmai l-am inchiriat ma ajunge 20 de euro pe luna chiria pentru garaj - intr-adevar nu individual, comun la subsol pentru toti locatarii (ca si comparatie, 18 euro e locul de parcare afara de inchiriat de la primarie / asociatiile de locatari). Probleme cu locul de parcare nu am intalnit nicaieri, da e al naibii de comod cand ploua afara sa intri in garaj si sa sari direct in lift sa intri in casa. Bonus, depozitarea in garaj a tuturor sculelor / anvelopelor ajuta mult.

In perspectiva achizitiei unei noi masini (inmatriculata aici, cu Nubira mai am voie pana in ianuarie dupa care trebuie sa o vand), reducerea la asigurare pentru detinerea unui garaj e de aproximativ 320 de euro vs. 240 euro chiria anuala a garajului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...