Jump to content
Sign in to follow this  
Dumitru Cristian

Tutorial Schimbare Distibutie Si/Sau Pompa De Apa Nubira 1 Si 2

  

47 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Daca e aia electrica de la Parkside, atunci are peste 150-200Nm pe bune din ce imi aduc aminte (sunt pe youtube niste teste). Anyway, poti sa o testezi strangand cu dinamometrica un prezon la 150Nm (sa nu depasesti, risti sa strici prezonul) si apoi desfacand cu cea electrica.

Share this post


Link to post

Aia la priza nu cred ca ajunge la 200nm, o am eu. Dupa ce strang prezoanele, mai merg stranse la mana un sfert de tura. La desfacere mi s-a parut slabuta... singurul avantaj e ca are bataia buna (momentan)

Share this post


Link to post
22 hours ago, ches said:

Daca e aia electrica de la Parkside

Ceva de genul, dar si-a facut treaba si am desfacut.

Operatia a reusit, iar "pacientul" inca nu a murit. 😀 Deci succes, si multumesc tuturor pentru sfaturi!

Drept feedback, tin sa mentionez ca am intampinat mari greutati la rotirea pompei in etapa de tensionare, pentru ca am avut doar o cheie reglabila prea mare / butucanoasa / lunga, desi pentru 41mm nu stiu ce altceva s-ar fi gasit (e.g. un cleste papagal, dar ar fi zgariat bine pompa). Am incercat si pe jos si pe sus. Poate daca ar fi fost pe elevator, vedeam altfel situatia. Oricum, recomand achizitionarea cheii speciale (J-42492 / GATV501A; BGS 8972 la ~60 lei), cel putin eu asa as proceda in viitor.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...