Jump to content
Sign in to follow this  
lio

Planetare Cielo

Recommended Posts

Salutare ,

 

Am si eu o problema cu planetara de la un cielo hidramat in sensul ca nu prea se gasesc.

Am inteles ca sunt de alta marime,dar nu stiu ce difera ...lungimea capetelor de planetara sau lungimea axului de planetara?

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Eu cred ca sunt acelasi planetare chiar daca este hidramat. Ai fost tu cu talonu la o firma de import piese auto sau un magazin de piese Daewoo si nu ai gasit?

Share this post


Link to post

Da difera ,aduc doar la comanda, iar pretul este destul de piperat(1600 lei )o singura panetara!

Ideea e ca nu stiu ce difera axul sau capetele de planetara,daca difera doar lungimea axului schimb si eu doar capetele ca acolo am problema.

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Teoretic difera lungimea axului, cutia hidramata fiind mai "grasa". Capetele ai toate sansele sa mearga, insa sunt diferite la GLE fata de EXE acum care se potriveste e mai greu de stiut, inclin spre GLE totusi.

Cel mai bine, scoate una, demontezi capul si te duci la magazin de compari.

 

Sau le iei frumusel pe ambele si te duci la un atelier, gasesc ei o solutie, nu are rost sa schimbi toata planetara pentru un burduf rupt (presupun ca asta ai patit).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Orice cap de planetara se rectifica/reconditionaza, am avut asa ceva facut in trecut dar, am ajuns la concluzia ca mai bine cumpar unul nou daca e cazul.

Share this post


Link to post

da,am avut burduful rup ,iar mecanicul a considerat ca treb sa schimb si capul de planetara(roata).Dupa ce am schimbat capul de planetara a inceput sa mi iasa din cutie si sa pierd tot uleiul (imi iese planetara cam la 1 000 km)...am intrebat alt mecanic si el crede ca din cauza lonjeronului si nu ca are planetara ceva (considera ca daca era de la planetara trebuia sa iasa imediat nu la aproximativ 1000 km).

habar nu am cu ce sa incep! :uff:

Share this post


Link to post

Incepe cu piesa schimbata care poate e mai scurta decat cea originala...

 

Am avut aceasta problema la un Fiat Ritmo ...

Share this post


Link to post

problema e ca nu gasesc nici planetara pentru roata pe 13

Edited by Salex
Citare inutila mesaj anterior

Share this post


Link to post

pana la urma ce difera la o planetara de hidramat fata de manual,axul sau capetele de planetara?

Share this post


Link to post

in concluzie , nu stie nimeni....

Share this post


Link to post

Dezmembrari ?

Edited by andreiorga

Share this post


Link to post

Nu poti intreba la un magazin de piese auto? Planetara aia nu are un cod pe ea ca oricare alta piesa?

Share this post


Link to post

Piesele se cauta/comanda in functie de datele masinii respective (cum ar fi:cod motor sau cod sasiu, anul fabricatiei (anul si luna), cm3, CP, kw, tipul cutiei (in cazul de fata) si tipul caroseriei). In functie de aceste date se descopera misterul sau, prin masurarea precisa a piesei respective.

Share this post


Link to post

Si cand iti zice ca 2 planetare costa 3000 ron, iti piere cheful si schimbi cutia cu una manuala cu tot cu planetare pe 1/3 din pret de la dezmembrari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...