Jump to content
Sign in to follow this  
adyadrian

Unde Ne Mai Ascundem Detectoarele Radar?

Recommended Posts

Sa nu imi spui ca pe 10 septembrie o sa stai cu el pe bord? Sa ne zici atunci cum o sa iei amenda pentru faptul ca nu ai stingator, triunghi, trusa sau ca una dintre roti e mai umflata decat ar trebui si ca pui in felul asta circulatia in pericol! ;)

Share this post


Link to post

Tata il tine la Laguna sub tetiera din mijloc spate. Merge f bine si nu a avut probleme cu politia. Dar mare problema pt pasagerii din spate cand incepe sa bipaie :) . Te surzeste , si stiu ca are volum, dar nu aude soferu, adica tata :) .

Share this post


Link to post
Sa nu imi spui ca pe 10 septembrie o sa stai cu el pe bord? Sa ne zici atunci cum o sa iei amenda pentru faptul ca nu ai stingator, triunghi, trusa sau ca una dintre roti e mai umflata decat ar trebui si ca pui in felul asta circulatia in pericol! ;)

Nu o sa stau cu el pe bord o sa stau cu el lipit de parbriz...acum stau cu el pe bord deasupra difuzorului din stanga ca inca nu am gasit sistemul de prindere cu ventuze :mrgreen: .

Share this post


Link to post

Salut !

Sa va explic unde l-am "pozitionat " si cum l-am prins eu : am taiat dintr-o tabla de inox ( sa fie tare ) o bucata la fel de lata cu cea de la suportul cu ventuze , mai lunga un pic si am indoit-o sub forma de U . Apoi am desfacut surubul suportului in care vine prinsa partea din stinga a parasolarului din dreptul pasagerului si am prins un capat al tablei U sub acel suport stringind bine surubul , iar la celalat capat am bagat detectorul ! > :)

Nu este vizibil din exterior pt ca pe parbriz am partea de sus ionizata ( cred ), ca o banda lata de 20 cm ce tine loc de parasolar .

Firul l-am ascuns pe deasupra parasolarului pasagerului , apoi prin cheder, l-am scos in dreptul bordului , si l-am bagat prin torpedou , chiar pe usa , ca sa imi ajunga la bricheta ... :D

Cred ca am fost destul de explicit , daca nu va descurcati voi... :)

Daca ma opreste un Garcea ( desi pina acum nu a mai facut-o ) , trag repede mufa de la bricheta si aceasta ramine atirnata in partea pasagerului , nefiind vizibila din exterior ( stinga ) !

 

...partea proasta e ca nu se mai lasa parasolarul pasagerului din dreapta in jos dar...am scapat de amenzi !

Share this post


Link to post

Apropo de varianta cu sapca pe bord si detectorul sub ea:

post-1822-1150537369_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Romanii nu dau cu laser? Ca sapca aia s-ar putea sa-l incomodeze putin.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, nu dau. Din cand in cand politistilor le place sa se prefaca, cu lanternele, noaptea dar... cam atat.

Share this post


Link to post

NFS , dupa cate stiu eu banda X este diferita de banda VG2 ! Iar eu toate radarele le prind pe banda X , iar K band si ca band sunt alarme false de la statiile de benzina si cladirile mari cu retele wireless . Se pare ca politistii romani nu au detectoare cu laser , dar al meu detecteaza si stroboscoapele si girofarurile ...

Zmeule , in trafic nu te poti concentra sa vezi ce masini se afla pe nu stiu a cat-a pozitie in spatele tau ... In fata mai merge dar in spate ... greu ... ( P.S. : nu te mai uita la Star Trek !!! ca dauneaza )

 

Mai vad ca au aparut si discutii despre acel INSTANT ON al radarelor ... care te cam lasa cu buza-n soare si daca ai detector ... ca degeaba il ai ...

 

Offtopic : vreau si eu fisierul cu pozitiile camerelor de pe dn1 sau ce mai aveti ca am reusit sa achizitionez un pda cu gps ... si vreau sa stiu cum merge . Merci mult !

Share this post


Link to post

Gresit, majoritatea radarelor din romania sunt in K, _Ka, mai sunt radare si pe X, dar putine.. in 2 ani, una singura am gasit pe o dacie veche de militie.

Daca tu le prinzi toate pe banda X, ori nu-ti merge bine, ori dai informatii false, ori ambele :D

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

NU sunt radare pe X la noi, majoritatea pe K si cateva pe ca. N-am prins radar in X in cei 6 ani de cand tot schimb detectoare.

Share this post


Link to post
Zmeule , in trafic nu te poti concentra sa vezi ce masini se afla pe nu stiu a cat-a pozitie in spatele tau ... In fata mai merge dar in spate ... greu ... ( P.S. : nu te mai uita la Star Trek !!! ca dauneaza )

 

Dimpotriva, nu eu sunt ala care spune ca a fost scanat prin Bucuresti. Oricum, discuta e redundanta. Deja ti s-a explicat ca politistii romani nu au detectoare de detectoare.

 

PS: Daca faza cu extraterestrii pica, mai exista posibilitate sa fi fost americanii cu satelitii lor de spionaj. Sau poate rusii. Sau de ce nu, Men in Black?

Share this post


Link to post

Eu pt VG2 am indicator luminos si de sunet special. S-a aprins o singura data, pe langa fosta cladire Connex, dar nu stiu ce drac de alarma falsa era.

Si inca o chestie - eu zic ca nu mai are rost sa le ascundeti: art. 2 OUG 2/2001 actualizata:"Daca printr-un act normativ fapta nu mai e considerata contraventie, ea nu se mai sanctioneaza, chiar daca a fost savarsita inainte de data intrarii in vigoare a noului act normativ"...cum Noul Cod Rutier e promulgat si intra in vigoare in septembrie... :mrgreen:

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Da, dar pana atunci ti-l pot confisca in trafic sau iti pot imobiliza vehiculul. Din ce in inteleg eu, poti sa amani plata amenzii pana la intrarea in vigoare a legii noi dar fara detector tot ramai ca aia se aplica doar retroactiv nu inainte. Sau nu am inteles eu bine?

Share this post


Link to post

Mda, detectorul ti-l iau si ti-l recuperezi dupa ce contesti in instanta actiunea, chiar neintemeiat, judecata se intinde pana in septembrie si ti-l recuperezi. Dar am impresia ca nu se mai agita atata militienii cu detectoarele. Pe al meu cred ca l-au vazut de cateva ori, dar n-a zis nimic nici unul.

Share this post


Link to post

Vreau sa imi iau aparat de detectat radarul pentru ca dupa ultima excursie la mare cred ca am mai contribuit cu vre-o 2-3 mil ( sau permise ) la statul roman ( cand le-oi plati la impozit )

Intrebarea este : exista vre-un model care sa te avertizeze si de prezenta camerelor ??

Share this post


Link to post

Detectorul nu poate face asta; camerele lucreaza "vizual", nu "prin unde". Poti sa-ti iei un GPS cu harta camerelor ;)

Share this post


Link to post

In acest caz ( momentan nu am ganduri de GPS ) ce aparat de depistat radare recomandati ??

Cam cat costa si de unde sa iau ??

 

LE : Multumesc Tommy !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...