Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Salutare !

Sunt nou pe forum si de ieri nou si in domeniul CB . Stati pe vreun canal anume? In afara de 22 unde afli noile tendinte in injuraturi.. :) )

Eu am un Omega si antena exterioara de 1.6 m cu baza magnetica si sunt in general pe canalul 36.

Drumuri bune !

Share this post


Link to post

Bine ai venit intre noi :) ce statie ziceai ca ai? si ce antena?

Share this post


Link to post
Bine ai venit intre noi :) ce statie ziceai ca ai? si ce antena?

 

Bine v-am gasit !

Statia este un Alan 48 Multi Excel iar antena nu stiu exact modelul are 1.6 m si baza magnetica.

Share this post


Link to post

Pentru Tommy in special:

spate_statie.jpg statie_int.jpg Fata_statie.jpg

Share this post


Link to post
Pentru Tommy in special:

 

Foarte discreta intr-devar, multam :)

Misto culoarea ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Il formateaza pentru reinstalare.

 

Mircea, vine frumos antena, sa-nteleg ca o lasi asa permanent ?

Share this post


Link to post

Deoarece Ticolino il folosesc doar in oras , antena si statia le-am montat pe cealalta masina , cam in halul asta :

 

post-5876-1206206186_thumb.jpg

post-5876-1206206210_thumb.jpg

post-5876-1206206221_thumb.jpg

post-5876-1206207993_thumb.jpg

 

Confirm ca modelul asta de antena nu e stralucit , dar isi face treaba acceptabil . Cablul de antena l-am dus pe sub ornamentele de plastic de la praguri , pana in fata sub bord . Practic , am tras un cablu care are 2 mufe la capete , una fixata in bord , unde vine conectata statia , si cealalta fixata in supotul antenei radio , unde vine conectata antena .

In poze , mufa exterioara era un N , acum este un BNC de panou , pe cablu , modelul cu piulita , nu cu suruburi .

Am etansat mufa cu niste cauciuc izopropilic , mai finut decat se vede in poza , iar reglajul antenei e facut la mufa din interior , bineinteles . O sa caut alt model de antena , ma gandesc la asta : http://www.magazin-online.ro/pd1431692322....;categoryId=119 . Aveti ceva informatii despre ea ?

Share this post


Link to post

N-ai pierderi la mufa aia?

 

De ce e un Matiz in cladirea aia?

 

Urma :D

Foarte discreta intr-devar, multam :)

Misto culoarea ;)

 

Cu placere.

 

 

Mircea, vine frumos antena, sa-nteleg ca o lasi asa permanent ?

Nu, in mod uzual sta in portbagaj. Dimineata o scot si o pun pe plafon.

Share this post


Link to post

Pierderile sunt mici , cel mult 0.1 dB , deci neesentiale .

Share this post


Link to post

La vechea masina am cochetat si eu cu ideea unei gauri in plafon urmata de un montaj fix al antenei. M-a convins de contrariul doar cand am vazut plafon strambat de o antena, la o duba, tot asa cu montaj fix. Apoi ma gandeam sa schimb antena cu una de 1,5-2 m, pentru o receptie/emisie mai buna. Am renuntat dupa ce mi-a povestit BogdanG cum a "valurit" plafonul la golf cu o talpa magnetica de 150 mm diametru.

Asa ca am ramas la President Florida micuta, si urmeaza sa montez un amplificator de receptie/emisie de 35 W. Oricum, si fara amplificator emisia/receptia e ok pe antena asta cu statia pe care o am, singura zona cu probleme fiind in jurul Bucurestiului, unde e galagie mare si aglomeratie in eter.

Share this post


Link to post

Aaa , stai asa , ca eu n-am gaurit deloc cupola ! Aia inclinata e antena originala a masinii iar antena CB nu-i fixa , e cu talpa magnetica de 9 cm si de 66 cm lungime

Edited by codrin_65

Share this post


Link to post

Am vazut. Masina e un Astra daca nu ma-nsel.

Share this post


Link to post

Asa este , e Astra . Am profitat de sistemul de prindere al antenei pt radio , si am tras cablul antenei CB prin el . Initial incercasem si eu sa trag cablul pe sub hayon , dar era deformat de hayon si SWR-ul se ducea in 1.9 . Acum e undeva in jurul valorii de 1.35 , pe ch22 . Nu e grozav , dar o sa incerc si cu alta antena , tot scurta .

Share this post


Link to post

swr la 1.35 este ok avand in vedere amplasarea antenei, pe datele tehnice ale antenei ce spune in ce parametri lucreaza?

Share this post


Link to post

Ma rog , ei dau un SWR de 1.2 , iar castigul de 1.5 dB . Singurul avantaj ar fi ca suporta pana la 100W .

Share this post


Link to post

in conditiile in care antena se afla pe mijlocul(aprox centrul cupolei) masini poate fi de 1.2, poti incerca sa muti antena pe mijlocul plafonului sa vezi ce rezultate ai. sau o alta varianta poti incerca cu un plan de masa intre antena si caroserie pe pozitia actuala a antenei (teoretic antenele cu talpa magnetica isi fac plan de masa singure)

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Azi e ziua internationala a radioamatorismului asa ca idee :)

Share this post


Link to post

da :) attunci hai sa postam in eter > :)

Share this post


Link to post

Plec in Bulgaria in concediu, 2 masini cu statii CB. Cum sta treaba pe teritoriul vecin si prieten? Ce canale sunt folosite?

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Voi folositi ce vreti, din cate stiu bulgarii folosesc 21.

Share this post


Link to post

Am nevoie de un sistem walkie-talkie, pentru ieşirile în grup cu mai multe maşini (în special în afara ţării).

Nu vreau nimic pretenţios, ci doar eficient (adică să pot purta scurte dialoguri cu ceilalţi şi nimic mai mult; şi asta pe distanţe de câţiva km., nu vreau să vorbesc din graniţă în graniţă :) ).

Chestia de mai jos pare rezonabilă?

post-3777-1208881805_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ca pret sunt excelente, fata de cele vazute de mine si la care raza de "actiune" era de ~3km, iar pretul se situa in jurul valorii de 250 lei.

Share this post


Link to post

Am folosit intr-o perioda asa ceva la serviciu. Erau pur si simplu penibile, si asta in aer liber, bateau maxim 500 m, ca sa nu mai vorbim ca orice masina e o cusca Faraday. Si consumul de energie e enorm, mai mult stateau la incarcat decat in serviciu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...