Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Pagina respectiva a fost data la categoria ASA NU, vezi postul #310.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Pagina respectiva a fost data la categoria ASA NU, vezi postul #310.

 

Tolin, post-ul meu nu se referea doar la acea pagina. Am incercat sa aduc ceva lumina in mai multe probleme specifice acestui thread. Sper sa nu fi suparat pe cineva!

 

Adrian

Share this post


Link to post

In niciun caz.

Share this post


Link to post

Salutari! (sau CQ de _YO_ parca se zice, nu? :) )

Am un gand sa investesc mai bine intr-o statie, in loc de detector radar :) . Cautand pe la furnizorii firmei unde lucrez am dat de modelul asta. Nefiind un mare cunoscator ci doar un fost amator as vrea sa stiu daca e ceva bun si merita banii (cca 450 RON). Avand in vedere ca trebuie sa iau si antena, iar bugetul nu poate depasi 6 mil., astept si alte sugestii care sa se incadreze in pretul mentionat.

Va urez cat mai multe DX-uri si o zi buna!

 

motiv edit: nu vrea sa posteze _YO_ , il transforma in eu

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

E ca a mea, doar ca ai LCD in loc de afisaj clasic 7-digits. Recomand cu caldura.

Share this post


Link to post

Salut. Nu ma pricep la statii CB, dar as vrea asa ceva pe masina. Cred ca ar fi utila. Dar ceva portabil, fara antena pe masina, gen Walkie-Talkie, nu sunt? Am gasit asa ceva, o fi buna?

 

aici

Edited by saka

Share this post


Link to post

Este utila, dar iti trebuie kit auto cu antena exterioara. Nu poti emite cu asa ceva intr-o incinta metalica, intrucat se produce efectul faraday iar undele se intorc in statie distrugand finalii de emisie.

Share this post


Link to post

Sincer ma bate si pe mine gandul de a lua o statie( am un loc in bord care trebuie umpluc cu ceva ) dar concret, sincer, ce anume o sa fac cu ea, ce faceti voi cu ea ?

Share this post


Link to post

Pai ia si tu topicul de la inceput si afli :)

Share this post


Link to post

Sunt in posesia unei statii Roadcom FS Multi. Insa ma incurc prin butoane. Care aveti idee de un manual de utilizare?

Drumuri bune!

Share this post


Link to post

Si ca offtopic: am vazut un ... Q7. Alb. Cu antena de 2 metri :mrgreen: la volan un mustacios la costum, n-avea fata de manelist.

Share this post


Link to post

ha ha nu e singurul, am vazut bmw seria 7, mitsu outlander si hat hat cate masi nervoase cu betele puse la treaba =))

Edited by elprypas

Share this post


Link to post

Multumesc Satori!

Am reusit sa deslusesc ce nu-mi era clar. De fapt am googalit si eu putin aseara dar fiind mai profan m-am lasat pe mana altora. Pe site-ul producatorului nu scria mai nimic.

Oricum, astazi am butonat-o calumea.

Inca o data, multumesc si sa aveti drumuri bune!

Share this post


Link to post

In austria am fost oprit de politie pentru un control de rutina si dupa verificarea documentelor intrebarea a fost : ce antena este pe plafon ?

Raspunsul a fost : CB radio :)

Mi-am primit documentele inapoi dupa ce le-am aratat si statia :D

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

La ei e voie sa te opreasca pentru control de rutina?

Share this post


Link to post

Era noaptea la intrarea din ungaria si opreau tot ce misca :)

In germania stau si asteapta in parcare clientii insa statia si-a facut datoria si am evitat parcarile cu pricina.

Share this post


Link to post

In sfarsit, se gasesc politisti mai jepcari ca ai nostri.

daca as avea de mers mai mult prin tara, mi-as trage si eu o statie. E intr-adevar f utila.

Share this post


Link to post

Nu-s jepcari, bre, "masuri de prevenire a terorismului", cu gaselnita asta s-au dus toate drepturile omului, spre bucuria teroristilor. Trebuie sa fie o senzatie tare placuta, sa obtii aceleasi efecte fara sa te arunci in aer.

Share this post


Link to post

1000 km in Ro. Traiasca statia, ce am mai depasit pe serpentine cu ea. :D Tiristii sunt foarte de treaba cand stii sa-i rogi. Fara exceptie, toti cei pe care i-am rugat sa ma lase sa-i depasesc m-au ajutat sa fac manevra in siguranta.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Mai nou vad CBuri pe masini tari, gen ML si Touareg deci nu suntem noi cei mai nebuni :D

Fara statie nu as mai conduce in afara localitatii nici macar 1km .

Share this post


Link to post

Bre da unu' nu spuneti nimic de gajaiala aia continua, ce nu e tocmai Vivaldi.

Share this post


Link to post

Nu neaparat bre :) ..depinde de reglajul pe care-l faci din butonul "squealch" (in functie de distanta de la care vrei sa receptionezi in mod optim).

Share this post


Link to post

O singura data am plecat la drum fara statia pe masina si drept urmare am intrat intr`un radar cu 120 km/h in comuna sanduleni, pe drumul catre bacau, sincer se renteaza galagia provocata de bruiaje. Cineva a zis ceva de genu... " Cine a apucat sa mearga o data cu statie, greu se mai dezvata" si pe bune ca mare dreptate a avut.

Share this post


Link to post
Bre da unu' nu spuneti nimic de gajaiala aia continua, ce nu e tocmai Vivaldi.

 

La cele cu squelch automat e liniste :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...