Jump to content
Sign in to follow this  
nt98adu

Daewoo Nubira 1 Wagoon Sx

Recommended Posts

Oau sunt plin de air-baguri! Hai mai baieti, cam multe pretentii de le un Daewoo!71000000.gif Zenescu, chiar tu ma ataci?!21000000.gif

 

Andreib ai idee cati km circul eu pe zi cu masina asta? Fix 4km. Daca ai impresia ca se v-a decoji ceva, de inseli. La mine e mai mult masina de modificat si de show. Incerc sa o aduc in parametri. Am gasit asta zi un filtru de polen care am impresia ca zacea acolo de vreo 2 ani buni, filtru care era de fapt de aer, garnitura la capac lipita cu un tub de silicon insa cand am vrut sa schimb bujiile Bosh cu unele NKG, am spalat cheia de bujii in uleiul adunat intre bujie si capac. Nu mai zic nimic si va las sa va delectati cu ceva poze. Repet: Nu cumva sa mergeti in Onesti si sa apelati la Mihoc-Service. Aia is obisnuiti cu tractoare, nu cu masini.

 

Atasez o poza cu farurile noaptea sa vedeti cum se vede. Daca credeti ca am montat lupe doar de efect, va inselati.10000000.gif

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Zenescu, chiar tu ma ataci?!21000000.gif

1.Pentru asta te astept la Oradea cu mielu' :P

2. Nu te atac. Eu nu te-am regasit cu nimic pe lista tunarului. Tu te-ai regasit? :-? Cat despre faruri...inca tot nu inteleg. :)

 

Andreib atasez o poza cu farurile noaptea sa vezi cum se vede. Daca crezi ca am montat lupe doar de efect, te inseli.10000000.gif

Asta cred ca trebuia sa mi-o adresezi mie. Eu eram ala care a solicitat pozele. :P

Personal eu nu inteleg chestia asta cu montatul lupei in farul stock. Mi se pare ca nu e o modificare ok. Daca asa ar fi fost gandit farul nu as zice nimic, dar sa montezi tu lupa mi se pare...nu stiu cum. E drept ca nici chinezariile de faruri cu lupa nu stiu cat sunt de ok dar totusi...

Ar fi interesant de vazut cum disperseaza lumina noaptea farul asta modificat. La ochi place, e si practic?

La cielo ai montat lupa la sticla stock sau aveai sticla clara?

Suna cunoscut? :D

 

L.E. Multumesc pentru poza; da's cam pretentios. Cand ai timp fa o poza pe intuneric si drum uscat-se poate? :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

1. Mielu nu ti-l aduc eu, ci voi vb. cu cel din Timisoara.21000000.gif stii tu...

 

2. Imi este cunoscuta replica si-ti pot raspunde si aici: La cielo aveam faruri normale cu o luminozitate foarte proasta. Am montat bixenon sa vad si eu ceva, insa batea imprastiat si oricat reglam farurile deranjam in trafic. Pentru asta am zis ca trebuie montate lupe si am incercat diferite focalizari pana mi-au reusit. Rezultatul s-a vazut in momentul in care vizibilitatea era foarte buna si nu mai primeam blitzuri din sens invers. Aceeasi poveste cu Nubira, numai ca am invatat cate ceva intre timp si lucrarea a mers mai repede.

 

Xenonul in faruri fara lupa este interzis. Cum deasemeni, ar trebui sa am spalatoare de faruri, care vor urma cat de curand, astfel incat RAR-ul daca ma prinde in trafic (in cei 4 km cat circul eu pe zi) sa nu-mi ia certificatul de inmatriculare pentru nereguli.

 

Fac cate poze vrei. Tot asa se vede.drunk.gif

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Andreib ai idee cati km circul eu pe zi cu masina asta? Fix 4km. Daca ai impresia ca se v-a decoji ceva, de inseli. La mine e mai mult masina de modificat si de show.

Nu se va coji, doar se va duce in timp si va deveni... multicolor. Iti spun pt ca am facut si eu asta la matiz. Daca la ceas sau la cateva maruntisuri care nu le atingeai tot timpul nu au fost nici un fel de probleme la aparatoarea de la manerul portierei au fost (vopseaua ai nu rezista sa o freci toata ziua...).

Share this post


Link to post

Am mai gasit ceva de facut si anume achizitia unor lucas-uri de la Dectane si o mica modificare lampi spate cu folia cat mai deschisa.greenguy.gif

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Stadiu actual, poze finaledrive.gif

Share this post


Link to post

:thumbl: arata super...dar de ce finale :scarpin: numai ai de gand sa faci nimic la ea :-?

Share this post


Link to post

Daca o vinzi tipa si pe aici :)

A iesit aproape bine :) ... eu "e" mai circotas rolleyes.gif

Apropo pe chestiile vopsite de tine poti da un lac incolor si nu se mai "duce", dupa cum circotea cineva pe aici prrrr.gif

Share this post


Link to post

Nu mai am de gand sa fac nimic la ea. Arata foarte bine asa. Daca se ducea vopseaua fii sigur ca luam masuri. Am atins pragul de plastic de vreo cateva ori la coborare si vopseaua a ramas intacta.

 

 

Share this post


Link to post

Nu ma pot tine de cuvant sub nici o forma si dat fiind faptul ca spoilerul prezenta unele zgarieturi si lac exfoliat, am zis sa-l rezolv. Prin urmare am avut o surpriza de milioane cand am dat numarul de inmatriculare si suportul acestuia jos: o fisura frumoasa in spoiler sub forma unui carlig de remorcare. Si cica spoilerul a fost reparat... O intrebare adresata d-lui Adi daca mai este pe aici: Unde ai gasit service-ul asta smecher sa repare spoilerul si pe mijloc sa lase aproape gaura? Important ca a fost vopsit41000000.gif. Ce mai conteaza ca acolo a ramas gaura, ca doar nu se vede. Mentalitate de meserias in service-urile din Ro.mda.gif

 

Cred ca ma supar si o vopsesc toata ca si asa e zgariata in cateva locuri.45000000.gif Spoilerul l-am vopsit asa sa fie vopsit si culmea a iesit destul de bine. Asta ma determina sa o vopsesc toata ca lumea si pt. 1500 ron cred ca merita15000000.gif GPL oare sa montez? Nu consuma peste limite, insa pretul benzinei vad ca ia amploare. Pe de alta parte, eu am mai avut si Cielo pe GPL si stiu ce inseamna asta pentru motor. Nu prea stiu ce sa fac. Poate-mi dati unele sfaturi.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Ai vopsit-o cu spray-ul? Cum ai gasit la culoare?

Share this post


Link to post

Da, am vopsito cu spray 2buc plus lac peste. Culoarea este albastru azur. Ce e pe masina e si in comert. Nu e nici o diferenta in afara de faptul ca se vede frumos cand e vopseaua noua15000000.gif

Share this post


Link to post

Marfa cum ai facut spoilerul,asa clean,presupun ca numarul il vei monta pe o parte,gen Mitsubishi,sau...?

Cat despre GPL,nu mi-as monta.Iar la cat circuli tu cu ea nu te-as sfatui,insa daca parcurgi lunar minim 500-800 km renteaza.Oricum la cum evolueaza pretul benzinei,cu toate ca nu-mi place ideea de "bomba in portbagaj" e de luat in calcul.rant.gif

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Am luat in calcul GPL-ul insa l-am taiat de pe lista, dat fiind faptul ca eu din decembrie pana acum am efectuat 2000km. Numarul ai vazut cum sta in lateral si nu e prea bine nici sus, nici jos, deci v-a fi pe mijloc. Poze ceva mai tarziu ca nu am reusit pe moment.

Share this post


Link to post

Intre timp toata admisia curatata si o revizie la schimbator si bucsi polimer la timonerie.

Share this post


Link to post

Se pare ca si Nubira trebuie s-o resuscitez pe la scaune. De multe ori ma intreb de ce am vandut Cielo... Cel putin la ala nu mai aveam nimic de facut. Poate de astaheadscratch.gif , insa Nubira a inceput sa ma calce pe nervi. Se observa tot mai mult faptul ca nu prea s-a avut grija de ea.headbang2.gif Nu stiam ce ma inteapa pe laterala stg. de la scaunul soferului. Erau doar sarmele.mda.gif

Share this post


Link to post

In timp se lasa spuma aia, se taseaza si incep sarmele sa iasa prin plus, asa am patit si eu la Tico, plus ca la mine erau si suportii arcurilor rupti si a trebuit sa-i prind cu suruburi.

Eu in loc de inele alea de sarma am folosit fasete (soricei) iar cand am pus inapoi tapiteria am intins-o mai bine si am mai bagat ceva burete de ambalaj pe unde am crezut eu ca ar mai fi trebuit :mrgreen: . Arata aproape ca-n prima zi :) >-

Share this post


Link to post

Am si spalat tapiseria si am crezut ca a intrat la apa, de aceea nu am vrut sa o intind prea tare. Buretele nu s-a tasat dar in schimb s-a taiat. Am cautat si eu soricei, insa nu am gasit mici ci doar din aceea de prins capace mult prea mari pentru un lucru delicat. Am refolosit inelele de sarma originale si alte cateva de cupru. Mare noroc am avut de vremea de dimineata si am reusit sa montez scaunul la loc. Aveam de cand sa desfac si banchetele si scaunul din dreapta, insa pana nu da caldura ca lumea, nu mai fac nimic.

Share this post


Link to post

A dat caldura si masina a intrat in dezmembrari. Totul v-a fi reconditionat, spalat si apretat. La final, interiorul sper ca v-a arata ca acum 10ani.drive.gif

Share this post


Link to post

Problema rezolvata, dupa foarte multa munca.10000000.gif

Share this post


Link to post

=D>

Share this post


Link to post

Da nene Felix,curatenie ca la carte.Felicitarile mele.Rasfatata masina ai.

Si eu vreau sa ma apuc de batranica mea,sa-i fac o antifonare ca la carte,insa nu prea am timp.Of.

Share this post


Link to post

Intre timp rezolvat cu bucsele brate spate, ridicat suspensia pt. a circula cat de cat pe drumurile din RO, remediat problema ax directie volan-caseta, construit iluminare torpedo, lipit material idem cu tapiseria in buzunarele finitiilor fata, plasa portbagaj, alta timonerie, curatat din nou EGR-ul.

Astept combina pt. Nubira pt. a o monta. Cam atat pt. moment.drive.gif

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...