Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Pozitionarea Detectorului De Radar

Detectorul de radar  

61 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Si daca ai pasager in spate pe centru? Sau scaunul copilului, cum am eu?

Neah...NICIODATA nu am avut 3 pasageri in spate.... :mrgreen: maxim 2 ! Iar pana la copil mai este ceva timp, din pacate...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Senzorul de detectie in am in bara frontala iar aparatul in sine il tin bagat in bord. Dar de cand am statie nici nu mai tin seama de detector. Stiu orice echipaj de politie unde se afla ,si de are radar sau nu, pe o raza de 50 km.

Share this post


Link to post

E o zona speciala pentru diverse dispozitive: chei magnetice, telecomenzi, etc.

 

Aproape ca reusesti sa fii convingator prin felul in care dai impresia ca stii ce zici ...

 

De ce zona aceea "cu punctulete" apare si la geamurile laterale ale autobuzelor, ale metroului (modelul nou) ale vagoanelor de cale ferata, etc ? "Zona aceea cu penctulete negre" e o zona cu insesrtie de COVAR. un material cu un coeficient de dilatare termica adaptat atat la sticla cat si la metal; in lipsa lui, actualele gramuri (LIPITE pe rama metalica) ar crapa din cauza diferentei de dilatate/contractatare termica dintre metal (coeficient de dilatare termica mare) si sticla (coeficient de dilatare termica redus) sau, in cel mai bun caz, s-ar dezlipi (integral sau partial). La vechile modele, cu prinderea parbrizului prin cheder nu era nevoie de insertia de COVAR (numele ii spune totul : CO-VARiabil) deoarece preluarea diferentelor era in seama chederului (prin elasticitatea sa si prin spatiile -"rosturile de dilatare"- din interiorul sau dar si asa se mai intampla sa crape unele parbrize "facute la comanda", cu unele mici diferente de dimensiune - 0.5..2 mm in plus). Latimea zonei de COVAR depinde de dimensiunea laturei geamului respectiv.

 

Astept sa vad chei magnetice sau telecomenzi agatate pe parbrize sau prin autobuze ... nici macar ace de gamalie nu se pot "agata" acolo ...

Share this post


Link to post

Iar tu aproape dai impresia ca ai sti sa citesti. De aia zona neagra se prelungeste mult in jos (cam 15-20 de cm si neaparat intr-un singur loc, nu pe toata lungimea parbrizului), la masinile pentru care era valabila observatia mea.

 

Altfel, in alte conditii, comentariul tau ar putea fi considerat folositor, daca ar fi fost postat in cadrul altor subiecte. Aici e doar offtopic.

Share this post


Link to post

Se prelungeste "mult" (dar nu chiar 15...20 cm !) in jos in zona oglinzii retrovizoare, care e si ea lipta de parbriz; pstila lipita e ... poate ai ghicit ... tot metalica.

 

Cum pot fi offtopic la "Diverse" ?

Share this post


Link to post

Asa-i ca fizica de liceu e o necunoscuta pentru tine?

Share this post


Link to post

M-ai prins !

Share this post


Link to post

Se prelungeste "mult" (dar nu chiar 15...20 cm !) in jos in zona oglinzii retrovizoare, care e si ea lipta de parbriz; pstila lipita e ... poate ai ghicit ... tot metalica.

 

Cum pot fi offtopic la "Diverse" ?

Foarte simplu: vorbind PE LANGA titlul topicului, care este destul de CLAR.

Clar?

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...