Jump to content
Sign in to follow this  
van den plas

Configurare Sistem ; Pareri Si Sugestii

Recommended Posts

Asus e cam la baie in ultima vreme ... instabile etc ...

 

De doua zile am configuratia :

 

k8vt800 gigabyte

amd 64 2800+ sk 754 BOX -- atentie cooler zgomotos in jur de 4000rot/min

512 mb ddr 400 sycron

Leadtek A6600 gt td 128 agp

HDD 120 gb sata seagate

 

sistemul este stabil si suficient de performant ...

 

P.S. am testat si mb-ul cu k8t800 de la ASUS si s'a blocat in timpul instalarii de windows . X( am returnat'o a doua zi ...

Share this post


Link to post

Ok, am prins ideea ca astea noi is proaste, gata ma las de postat ca dau in offtopic iar.

Share this post


Link to post
Viper @    Hiper Power nu este no name.  Are review-uri foarte bune pe situri serioase din afara. Deci sigur are 350 W.

Cu durere in suflet va anunt ca desi Hiper nu este no-name, nu are 350W, si am inteles ca face destul de rau la incarcari mari, din cauza faptului ca are doar PFC pasiv. Eu am acasa un Hiper si la un Athlon 1800+ se descurca rezonabil. La un AMD64, nu bag mana in foc. Informatia cum ca nu are 350W reali, am gasit-o pe un site de review-uri hardware

Share this post


Link to post

Hai sa nu fiu rau de tot... Poate ca Asus ar fi OK daca nu ar fi penibili la BIOS... Pana reusesti sa stabilizezi un BIOS de Asus, iti ies peri albi si unde nu credeai ca poate creste par...

 

Cat despre surse, vedeti la http://www.pc-coolers.ro ca au scule grele de tot! Sau daca poti sa-ti aduci din USA, vezi aici:

 

SURSA 500W + CARCASA!!!

 

sau

 

SURSA 600W BESTIALA!!!

Share this post


Link to post
Mai nu mai calcula cu 311 si 336w ca nu tin calculele astea in practica. Sursele astea Antec, chiftec sau termaltake sunt bijuterii, si cred ca una de 350w de firma face lejer una de 400 no name. Daca omuletii aia de unde le iei zic ca respectiva sursa va tine configuratia pe care o vrei go ahead. Eu inca n-am vazut nici un Antec arsa pana acum.

Cred ca nu m-ai inteles. Carcasa este Antec, iar sursa este Hyper Power. Calculul puterii necesare nu l-am facut eu. Eu nu am introdus decat configuratia sistemului,aici. Iar in legatura cu cat poate duce o sursa buna de 300 W, uite un topic interesant aici.

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

iti dau un sfat de om patit.cand vrei sa-ti iei cooler ia-ti cel mai nesimtit cooler posibil.daca vrei sa-ti iei procesorul sa zicem de 3Ghz si vrei sa-ti iei un cooler care sa zicem ca duce in 3,5 iei teapa.baga un cooler sanatos ca face toti banii.si nu uita sa-i dai bine si cu pasta.in rest vezi ca placa video sa fie de-o mama cu placa de baza (s-a mai spus si confirm) iar hard-ul cu cat are garantie mai mare cu atat mai bine.ca hard iti recomand seagate baracuda.

succes in configurare.

Share this post


Link to post
@van den plas - interesant topic.  pun pariu ca dupa 2 sapt de documentare esti mai doctor in configuratii decat noi toti.  ma intreb daca nu cumva ai descis topicul doar ca sa te lauzi cu ce ai de gand sa-ti iei pentru ca vad ca ai demontat cu succes absolut toate propunerile care ti s-au facut.  de la mine doar felicitari si spor la cumparaturi !

Singurul lucru cu care m-as lauda, ar fi carcasa. In rest : cel mai slab procesor pe s 939, cea mai ieftina placa cu nForce4, cele mai ieftine memorii (care nu sunt totusi no name), cea mai ieftina sursa de firma, unul dintre cele mai ieftine DVD RW, monitor refurbished, placa video decenta, dar nimic mai mult. :(

Share this post


Link to post

gigi kent@ Coolerul vine cu procesorul, ca e box. Este exact coolerul pe care AMD l-a considerat necesar pt. procesorul asta, deci cat timp nu voi face overclocking il voi pastra pe acesta. Oricum voi monitoriza temperatura procesorului, ca sa nu am surprize. Baracuda am ales si eu. (3 ani garantie )

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

Cred ca tu nu ai priceput. Eu am vrut sa te ajut pentru ca stiu cate ceva in domeniu si am testat zeci de configuratii. Firmele care le-am enumerat sunt firmele de surse cu care am lucrat si in care am incredere, nu ma refer la ce vrei tu aia nu se ridica la inaltimea astora. Eu am acum probleme cu calculatorul in oc , sursa fiind de 350 de wati si am vrut sa te scap de ele, da vad ca degeaba vorbesc. Am Barton 2600+ @3200+, 2X 256mb V-data DDR400 CL2.5 @2-3-3-6 , wd jb1200, abit an7 guru, cd-rw teac 40x, dvd yamaha.

Acu daca vreau sa pun inca 2 sata in raid pur si simplu nu pot cu sursa asta.

Daca te uiti in calulatorul ala o sa vezi ca daca vrei sa faci un upgrade de placa video pot trece de 100 w, si e si facut la repezeala , are un sg athlon 64 si nu cred ca poti bifa 4 rami.

Share this post


Link to post

Om bun! Nu orice user vrea overclocking! Si apoi, sa ma ierti, dar iti iei Athlon 64 peste 3000+ si mai vrei si OC? E penibil, sincer... Nu numai la asta se foloseste un sistem...

Share this post


Link to post
Eu am patit cu multe Gygabituri incompatibilitati cu placi video, rami, bine, nu pe chipsetu asta. Sunt multi care n-au avut nici o problema.  Acu daca-ti iei GB-ul, sfat: ia-le dintr-un loc si lasa-i pe aia sa le monteze ca daca ai conflicte e de rau.

 

Deja sunteti trei care vorbiti de incompatibilitatea dintre placa de baza si cea video. Desi eu nu sunt convins, cred ca am sa optez in cele din urma pt. placa video Gigabyte, pt. a elimina orice urma de risc.

Nici nu ma gandesc sa-i las pe "aia " sa le monteze si sa ma privez de placerea de a le mesteri eu. Deja am listat vreo trei ghiduri complete de asamblare.

:compupunch:

Share this post


Link to post

Wichedcoder @ Nu are rost sa te superi. In nici un caz nu mi-am permis sa-ti pun la indoiala experienta in domeniu si apreciez orice sfat sau parere pe care poti sa mi le dai. Problema este insa bugetul limitat, care si asa a fost depasit fata de ce imi propusesem initial. Si eu stiu ca Abit, Asus sau Antec sunt marci mai bine cote decat ceea ce am ales eu, la fel cum stiu ca Mercedesul sau BMW-ul sunt mai bune decat Espero.

Asta nu inseamna insa ca mi le si permit. Deci si sistemul asta (ca multe alte lucruri in viata) va fi un compromis. In sensul asta, nu ma intereseaza neaparat cele mai bune produse in domeniu ,ci mai ales cele care au cel mai bun raport pret/calitate. Este exact ceea ce am citit eu despre sursele astea (Hiper Power),care desi costa mai putin decat altele, au performante la fel de bune. De aceea m-ar interesa daca ai lucrat cu Hiper Power si daca da ce impresie ti-au lasat ? Cat despre puterea sursei, as mai putea sa mai rup inca 800000 pt. un Hiper Power de 425 W cu doua ventilatoare, dar chiar imi va fi necesara aceasta putere suplimentara, in conditiile in care nu sunt pasionat de overclocking ?

Edited by van den plas

Share this post


Link to post

Pana acum din dicutie eu am inteles asa:

- van den plas se lauda, stie mai multe decat noi si ne pune la incercare :) )

- VIPER si Wichedcoder se pricep

 

Gigabyte vs Asus e atat de veche povestea! Cred ca decat sa vorbiti de firme mai bine vorbiti de modele in sine! Eu sunt fan Gigabyte tot din cauza pret/calitate!

Am pus pe ea cam ce mi-a picat in mana in materie de placi video si n-am avut probleme! Nici macar cu 7ga-Vax1394 pe care il am acum (kt400 prima varianta) ... in folclor lumea ii spune doar "VAX" da' n-am avut probleme cu ea niciodata!

 

La hdd-uri la fel! Totusi daca vreti hdd-uri bullet proof va recomand cu placere Seagate Cheetah scsi! O sa schimbati computerele, o sa va plictisiti de hddurile astea - n-am vazut nici unul bushit pana acum!

 

@van den plas: ce placa de sunet ii pui? sper ca nu te bazezi pe alc-ul ala onboard?

Share this post


Link to post
Pana acum din dicutie eu am inteles asa:

- van den plas se lauda, stie mai multe decat noi si ne pune la incercare :) )

 

 

@van den plas: ce placa de sunet ii pui? sper ca nu te bazezi pe alc-ul ala onboard?

Ma bucur ca ai inteles asa ceva. Inseamna ca mi-am facut bine temele. :)

La placa de sunet chiar nu m-am gandit. Ma gandeam sa-i mai pun un tv tuner, cand voi mai strange ceva malai.

Alc-ul ala n-ar fi suficient ca sa scot sunetul intr-un sistem Home cinema cu dolby si dts ?

Share this post


Link to post

nope. trebe un creative. de care vrei tu, toate e bune.

Share this post


Link to post

Placa de sunet incorporata intotdeauna e infecta, la banii astia nu te mai zgarci, ia-ti un creative. Eu personal am philips(nu stiu daca au mai scos ceva nou de acum 3 ani cand o am) si sunt f multumit, fidelitate incomparabila cu cea incorporata(pe boxe creative 5.1) :X

Share this post


Link to post

Acum depinde ce fel de Home cinema voi cumpara. Daca va fi cu DVD nu cred ca mai are rost sa mai iau si o placa de sunet.

Share this post


Link to post

Am modificat postul ca nu mai sunt in tema cu asa ceva de vreo 2 ani si m-a tras cineva de langa mine de urechi. Cat dai atata face. Mie mi-a crapat un creative si nu mi-au dat aia garantia (a fost 200 de euro) asa ca ma las de placi de sunet scumpe. Oricum oamenii vad ca merg pe Audigy 2.

Nvidia nu are un sunet integrat chiar asa de kko, 6 canale si nu se aude chiar rau.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Am pus acum mana pe o placa mai ciudata de la Creative, Sound Blaster Live 24bit, 7.1. Suna incredibil (mult peste 5.1), are EQ hardware, e cam mica, dar cred ca e tentanta. Dar daca as avea bani, as lua un Audigy 2...

 

Cat despre placile video Gigabyte, de banii aia iei alta placa imediat superioara de la o firma cu mai putin renume. Iar Gigabyte mi-au picat in draci! La video ma refer aici.

Share this post


Link to post

Din ceea ce s-a discutat pana acum , cred ca pot trage urmatoarele concluzii :

- raman batute in cuie : procesorul, carcasa, monitorul , placa de baza, hard diskul, dvd-rw ul si modemul.

- conteaza mai putin : tastatura, mousul si floppy diskul.

- raman in discutie : placa video, sursa si memoria

La placi video am de ales intre Leadtek WinFast PX6600TD si Gigabyte GA-NX661 128D NVidia GeForce6600, ambele la acelasi pret. Desi eu prefer Leadtek-ul, in urma celor discutate cred ca o sa optez pt. Gigabyte, pt. a evita orice incompatibilitate, oricat de mica ar fi aceasta posibilitate.

In ceea ce priveste sursele, alternativele sunt Hiper Power de 350 sau de 425 W. Ultima are in plus inca un ventilator si PFC activ. Intrebarea ar fi: am intr-adevar nevoie de puterea suplimentara sau nu ?

Desi nu s-a spus nimic de rau despre Kingmax, pot sa am incredere in memoriile astea ? (Kingmax TinyBGA PC 3200, CL 2.5) Nu ma astept sa fie cele mai bune, dar nici nu vreau sa iau vreo teapa. Despre TinyBGA am citit ca ar avea consum redus, ceea ce ar fi de bine pt. ca se vor incalzi mai putin.

Share this post


Link to post
Cat despre placile video Gigabyte, de banii aia iei alta placa imediat superioara de la o firma cu mai putin renume. Iar Gigabyte mi-au picat in draci! La video ma refer aici.

In cazul asta placa imediat superioara ar fi un GeForce6600GT, care costa minim 2 mil. in plus. Oricum m-ai speriat suficient ca sa raman la Leadtek.

Share this post


Link to post
Am pus acum mana pe o placa mai ciudata de la Creative, Sound Blaster Live 24bit, 7.1. Suna incredibil (mult peste 5.1), are EQ hardware, e cam mica, dar cred  ca e tentanta. Dar daca as avea bani, as lua un Audigy 2...

:spumelagura:

Nu e vina mea Doamne ca astia vrea sa dea bani la Creative degeaba, nu-I asa?

Acu daca vor sa conecteze dijital la "boxe dijitale" e treaba dumnealor! O sa se loveasca de multe incompatibilitati Doamne! Mai intai o sa afle ca mufa dijitala de la Creative e format proprietar! Apoi o sa afle ca nu pot folosi transmisia dijitala decat codata Dolby sau DTS! Nu-i asa Doamne? La sfarsit vor afla ca pt muzica 51 le trebuie un algoritm de spatializare pt muzica si nu unul pt filme cum sunt toate Dolby-urile ... (prologic fie el si II) Apoi o sa afle de la prieteni bine intentionati cum ca Sensaura face mai bine spatializarea muzicii si o sa le para rau! Nu-i asa Doamne! :osanale:

 

Doamne, eu umilul tot mai sper ca le va veni mintea la cap si vor cumpara o placa de sunet decenta, dar care face tot ce spune si spune numai ca face! Si nu se vor mai uita la sutele de certificari Creative, gen THX and stuff! #-o

 

Intr-un cuvant baieti: M-Audio Revolution 51 sau 71! Minim... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu-i mai simplu sa-ti iei un home-cinema cu dvd care sa stie si divx ? Oricum iti mai trebuie un dvd daca nu ai calculatorul in camera de zi, altfel trebuie sa tragi fire dintr-o camera intr-alta. In plus la dvd-ul stand alone ai si sfanta telecomanda. ;)

Share this post


Link to post

Da, dar e alta treaba in jocuri si nu numai.

 

Subscriu la ce zice Panzer in legatura cu Sensaura. Am auzit numai de bine de cipurile Envy de la via.

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Si cum beneficiem de EAX 2/3 cu o placa cu Sensaura? Hmmm...

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...