Jump to content
Sign in to follow this  
lascarica

Duze Jet Perdea Pe Cielo

Recommended Posts

Cine vrea sa-si imbunatateasca procesul de spalare a parbrizului citeste mai departe :)

Se cumpara una pereche de duze de Opel Insignia -- de la reprezentanta Opel -- sau cu amabilitatea unui coleg de al nostru --(nu zic cine daca se ofera posteaza el----II MULTUMESC PE ACEASTA CALE INCA ODATA)...~20RON fara transport

Se mai cumpara un set de furtun+duze de Dacie 1300 (sau Cielo) -- se vor folosi furtunasele ~5RON alea de Logan sint 25RON ...

Necesar si un burghiu pt lemn pt a da gauri in mastile de plastic de sub stergatoare ---se gasesc pe la Practiker sau orice magazin de profil ~10RON...e bine sa luati unul de dia 16 si-l mai polizati putin sa ajunga la aceeasi cota ~15.5 al diuzei... tot patitul e priceput acum...

Se da gauri in plastice, se introbaga diuzele eventual intepenite cu ceva silicon transparent cum a fost cazul meu... daca faceti gaurile de 15.5 pasul cu siliconul se poate sari :)

Se incalzesc furtunasele la capete si se "mufeaza" duzele... se scoate de la una din duzele vechi un plastic de legatura "I" nu"T" si se imbina furtunul care vine de la pompa cu cel de la duzele noi. Duzele vechi ramin pe masina de ornament.

Atentie sa puneti duzele perpendicular pe masti.

Duzele se regleaza in toate directiile, poti sa dai cu WD40 pt a usura acest lucru...

Optional se poate inlocui pompa cu una mai puternica SH sau noua dupa posibilitati...

Jetul rezultat cu pompa originala e putin mai anemic fata de ce vazui pe la Opeluri... dar oricum mult mai bun decit cel cu duzele originale...

Bafta la surubait! :P

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Cred ca am fi mai multi interesati de aceste doze, poate se ofera colegul respectiv sa mai aduca?

La reprezentanta cred ca sunt mult mai mult.

Share this post


Link to post

Se gasesc la magazinele de piese specializate pe Opel. Nu trebuie sa te duci la reprezentanta pentru asta.

Share this post


Link to post

Am vrut sa vad daca sint amatori , mi-a fost lene sa fac poze :)

Urmeaza dupa amiaza de la servici :)

Am sa incerc sa fac si un filmulet. Dar sa apuc sa le reglez... am lasat siliconul sa se usuce =))

Precum se subintelegea mai sus am fost destul de idiot sa fac gaura putin mai mare... una a iesit destul de bine dar a doua ...

Deci atentie la diametrul burghiului...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma intereseaza si pe mine. Ceva poze sa vedem si noi minunea?

 

Le. Am postat concomitent :) . Astept cu interes efectul. La espero e foarte prost sistemul, macar la cielo are 2 jeturi.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Se poate incerca si la magazinele de profil auto numai sa fie amabili baietii sa le comande :)

La Cielo 2 jeturi dar peste capota =)) cel putin la mine...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu sunt acel coleg care poate face rost, dar de preferat ar fi sa se faca o lista cu cei care doresc sa nu frec drumurile de zeci de ori pt acelasi lucru cu atat mai mult cu cat eu nu am de castigat nimic de pe urma acestor duze, bine poate doar multumiri (care acestea uneori sunt mai bune decat o anumita suma de $ ) :P

Duzele sunt cele din poza de mai jos:

post-4881-1253008260_thumb.jpgpost-4881-1253008273_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Foarte tare!Va multumim anticipat amandurora pt bunavointa...Si eu as fi interesat de astfel de duze, intr-adevar sistemul la Cielo/Espero e destul de prost conceput (Dj_Dark eu am cate 2 jeturi :D )...

Offtopic: @lascarica: si duzele pe care le ai acum se pot regla foarte usor sa tasneasca exact unde vrei tu pe parbriz.

Share this post


Link to post
La Cielo 2 jeturi dar peste capota =)) cel putin la mine...

 

Alea se pot regla, nu-i problema. Cu acul. La mine este unul singur si nici nu se potrivesc cu 2 jeturi fara a modificari la capota. Am vrut sa-mi pun cand am vopsit-o insa tinichigiului i-a fost lene si mi-a zis ca se potrivesc de logan, fara modificari. Binenteles ca nu am pus :D .

 

Astept filmuletul in actiune dupa care decid.

Share this post


Link to post

Dar nu se potrivesc in locul celor vechi? Sau au forma aia de turn si arata urat? :)

Share this post


Link to post

Am inteles(de la lascarica) ca la cielo gaurile unde sunt duzele originale nu sunt rotunde si din aceasta cauza nu merg puse

Share this post


Link to post

Sunt sub forma de ,,turn" si sigur nu vin in locul celor vechi. La nubira au trebuit largite gaurile si apoi fixate cu silican.

Share this post


Link to post

Sa nu mor prost (desi multi si-ar dori asta)- are vreun efect montarea acestor duze? Eu am cate doua jeturi la fiecare taspoc, parerea mea e ca fac treaba bunisoara. Asteptam un film de la colegul Lascarica, poate ma lamuresc si eu. Oricum nu ma apuc de gaurit pe la masina.

Share this post


Link to post

Pana apare filmul am sa incerc sa va explic in cuvinte:

 

La cielo duzele arunca doua jeturi in vorma de V si nu uda perfect tot parbrizul. Cand actionezi maneta stergatorul pleaca in prima faza pe "uscat" (fara mistouri la adresa mea da? ). Acum, duzele astea de insignia dupa cum se vede in poza au pe mijloc o fanta si nu gauri ca cele de cielo. Aceasta fanta da un jet ca o perdea de apa, si astfel se uda aproape tot parbrizul, stegatorul plecand pe "umed" si astfel se elimina probabilitatea de a mai zgaria geamul.

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza sa stearga bine stergatorul. In prezent cel din stanga in partea de jos intinde mizeria fiindca nu ajunge apa suficienta acolo.

Share this post


Link to post

Din pacate in Iasi s-a apucat de plouat...si nu am apucat sa fac filmuletu...

Dar ca material didactic uitati-va la astea :

 

 

Aici se vede diferenta destul de bine:

 

 

Vedeti aici cum se monteaza la Opel...

 

 

Diferenta intre ce se vede in filme si la mine (cel putin) e presiunea pe jeturi...e mai slaba putin.

Dar se poate inlocui pompa existenta cu una mai puternica sau adauga inca una pe linga ce ai deja... unii sugerau de la spalatoare de faruri ca sint puternice pompele..

Oricum eu ma declar multumit si cu asta care o am...

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

No, faina schimbare. Merita efortuul, pe bune. Felicitari pentru noua modificare, chiar mi se pare f utila.

Share this post


Link to post

E o nebunie pe forumurile de Opel =)) cu duzele astea... am dat peste ele dupa ce mi-a dat ideea Andreib care si-a pus pe Nubira.

La aia se potriveste fara modificari...

Nici la noi nu e mare smecherie daca faci gaura cit trebuie.

Atasat poza cu burghiul.

Modelul asta e cel recomandat deoarece se poate modifica cota f usor polizind laturile. Nu ai de crosetat elicea ca la celelalte.

post-8387-1253035529_thumb.jpg

Edited by lascarica
  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca ne spune cineva de vre-un magazin din Buc de unde se pot cumpara, raman dator :)

Share this post


Link to post

Gugal:

 

"Str Viitorului 155, tel 3103554, 2108355. La intersectia cu cinema Melodia perpendicular pe Stefan Cel Mare mergi pe linia de tramvai (16 parca) catre piata Galati. Dupa intersectie la 2-300 m pe dreapta este magazinul.

Il gasesti usor. "

 

AutoKarma.ro

 

"va recomand gut auto, dr. taberei 93. in ultima vreme (destul de mult timp) amgasit acolo preturi chiar mai mici decit la auto karma.

 

f bun ! recomand si eu ! am luat cateva kestii de acolo la preturi bune. din pacate, e cam departe de mine"

 

MAGAZIN DIRECT IMPORTATOR VINDE PIESE OPEL VECTRA

 

 

Click pe o poza pentru a o mari! Data anuntului: 2008-09-21 10:15:00

 

MAGAZIN DIRECT IMPORTATOR PIESE AUTO VINDE PIESE OPEL VECTRA ,GM , ORICE MODEL 1992 - 2008 ,OFERIM SI VARIANTE DE PRODUCATOR ,CAROSERIE ,RADIATOARE, CONSUMABILE : USI , BARI , CAPOTE, INJECTOARE , VOLANTA , KIT , AMBREIAJ , FILTRE , PLACUTE , PLANSA BORD, AIRBAG , MODULE , CASETA DIRECTIE , CALCULATOARE BORD , COMPRESOARE , TURBOSUFLANTE , ELECTROMOTOR , ALTERNATOR..OFERIM PRETURI REZONABILE FATA DE ORICE ALTE REPREZENTANTE AUTO , LIVRARE IN TARA IN MAXIM 24 DE ORE DIN STOC SAU PE COMANDA .ASIGURAM TRANSPORT GRATUIT IN FUNCTIE DE VALOAREA COMENZII , EXTRADISCOUNT LA CUMPARATURI DE PESTE 2000 DE RON CU TVA ,TERMEN DE LIVRARE 1-5 ZILE IMPORT DIN GERMANIA .PIESELE SE IDENTIFICA PE BAZA SERIEI DE SASIU SAU A CODULUI MOTOR.OFERIM FACTURA + GARANTIE 18 LUNI LA PIESE ORIGINALE SAU PE PRODUCATOR GENERAL MOTORS COMENZILE SE POT FACE ONLINE PE WWW.ALTGRADAUTO.RO SAU LA TELEFON 0727056670 / 0727144855 / 0766407370 /0765848470 /0213149411

 

Sper sa nu considere nimeni reclama astea :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cam asa se vad la mine pe masina, va trebui se pare sa fac o filmare mai de calitate totusi...poate maine

 

Share this post


Link to post

Super tare.Ia sa caut,poate ma combin si eu la o pereche de diuze. :P

Share this post


Link to post

Am sa deschid o lista cu cei care vor astfel de duze si bedem ulterior cand le iau si cum le trimit

 

1. Enzo - 2 seturi

2.

 

P.S. Pentru cei din bucuresti. Eu vineri ajung in Bucuresti cei care sunt din zona si doresc sa ma anunte pe PM pana maine sa am timp sa merg sa le iau

Share this post


Link to post

Nu-i stralucit dar se vede cite ceva :)

 

Destul de important: inainte de montare faceti o "cheie" de reglaj duze.

E destul de naspa sa faci naveta pina in casa sa mai iei "la pila" ca nu intra...

O "teava" la diametru crestata in 4 dupa modelul duzei.

Sau ce va mai da prin minte :) ... vazui o cheie de calculator ...de pe timpuri... crestata de exemplu...

 

LE uitai sa zic atentie ca transnaile asta "consuma" mai mult lichid de spalare =) gurmande rau...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...