Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Carduri

Recommended Posts

"Prealuminata" conducere a maretei institutii la care lucrez - n-are rost sa-i mentionez numele - a decis ca ar fi mai bine sa ne luam salariile pe carduri Reifeissen, in loc de Bancpost ca pina acum.

 

Care aveti carduri Reifeissen, recomandati-mi si mie un "model", care-i cel mai "bun"?

 

As vrea urmatoarele:

1. sa fie MasterCard embosat

2. sa fie in lei (ca sa-mi intre salariul), dar cand plec p-afara sa pot scoate valuta tarii respective

3. sa pot sa fac cumparaturi pe net, rezervari hoteluri, etc...

4. sa pot avea acces la el prin home banking - sa-mi pot plati facturile online

 

Am citit nitel pe situl Reifeissen, am vazut ca sunt unele cu care beneficiezi de asigurari de calatorie... altul are nush-ce manevra cu vodafonu...

Astept sfaturi. Multumesc cu anticipatie, dinainte... si-n avans!

Edited by NFS

Share this post


Link to post
... altul are nush-ce manevra cu vodafonu...

Despre asta iti pot spune eu citeva vorbe. Pentru cumparaturile platite cu acest card, primesti puncte la Vodafone. Am un prieten care a scos 50-60 EUR pe luna in felul asta. E drept, absolut tot ce cumpara e platit cu cardul :)

Share this post


Link to post
"Prealuminata" conducere a maretei institutii la care lucrez - n-are rost sa-i mentionez numele - a decis ca ar fi mai bine sa ne luam salariile pe carduri Reifeissen, in loc de Bancpost ca pina acum.

 

Care aveti carduri Reifeissen, recomandati-mi si mie un "model", care-i cel mai "bun"?

 

As vrea urmatoarele:

1. sa fie MasterCard embosat

2. sa fie in lei (ca sa-mi intre salariul), dar cand plec p-afara sa pot scoate valuta tarii respective

3. sa pot sa fac cumparaturi pe net, rezervari hoteluri, etc...

4. sa pot avea acces la el prin home banking - sa-mi pot plati facturile online

 

Am citit nitel pe situl Reifeissen, am vazut ca sunt unele cu care beneficiezi de asigurari de calatorie... altul are nush-ce manevra cu vodafonu...

Astept sfaturi. Multumesc cu anticipatie, dinainte... si-n avans!

 

Din oferta Raiffeisen, trebuie sa te axezi doar pe cardurile de debit. Cardurile de cumparaturi (inclusiv cel branduit Vodafone) sunt carduri de credit.

Ai de ales intre VisaElectron, Maestro si Mastercard in lei.

Primele 2 carduri au aceleasi caracteristici. Trebuie sa vezi doar ce comisioane se paractica la fiecare din ele.

Odata ce ai deschis un cont curent la o banca ce permite home banking, nu ai treaba cu cardul. Acces la aplicatia respectiva poti avea si fara card. :)

Din punctul meu de vedere, odata ce ai home banking, la pct.3 cardul e inutil. Eu , toate platile le fac direct din cont prin E banking si nu implic cardul decat la cumparaturi in magazine.

Firma te lasa sa alegi ce fel de card vrei tu?!?! :D

Share this post


Link to post

O caracteristica timpita la raiffeisen: daca ai un cont de euro si nu ai nici un fel de operatiune pe el timp de trei luni, automat banca ascunde contul in programul home banking, deci nu mai poti sa faci operatiuni pe acest cont de euro. Si nici la ghiseul bancii. Trebuie sa te duci personal la banca si sa depui 10-20 euro whatever ca sa ai din nou acces la cont.

 

Ascunderea contului se petrece fara ca banca sa te informeze cu ceva, email sau alt notice. Sa vezi ce misto e urmatorul scenariu prim care am trecut: ai sa zicem 2000 euro in cont, esti la 5000km departare de Romania, stai linistit ca ai bani suficienti in caz de nevoie, deschizi homebankingul ca sa-ti folosesti banii si cind vrei s-ai folosesti, ciuciu!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Chestia asta e valabila la orice fel de cont :( E drept ca la alea in lei se rezolva usor cu o tranzactie oarescare.

 

Card embosat de salariu?! Nu prea cred.

Share this post


Link to post

Ba crezi! Am acum asa, de la Bancpost, cardul Taifun!

Share this post


Link to post

Eu am salariul la Raiffeisen. Cardul VISA ELECTRON nu e embosat, dar pot plati online orice, oriunde in Ro, pot scoate valuta in afara tarii, pot cumpara online (inclusiv puncte Premium :P ). Tot online pot programa sa imi transfere periodic (lunar, saptamanal sau cum doresti). E buna optiunea asta ptr rate la alte banci. Automat mi se ia din cont si factura Vodafone.

Edited by ileana

Share this post


Link to post

Da Ileana, card Visa Electron am si eu, l-am folosit fara probleme in Ro, cred ca merge fara probleme si in Bulgaria, eventual si Turcia, dar sa vezi ce frumos e sa fii pe aeroportul Charles de Gaulle si sa incerci sa cumperi bilete de RER ca sa ajungi in oras cu el, sa stai la o coada de 10 persoane si cand sa ajungi la automat sa-ti spuna "card refuzat". Noroc ca mai aveam un Mastercard Card Avantaj (de cumparaturi) la mine, pe asta mi l-a primit. Si am mai incercat in vreo 2-3 locuri sa folosesc Visa Electronu', inclusiv la metrou, sa-mi incarc abonamentul de transport, insa nu mi l-a primit. Data viitoare imi fac ori un Visa, ori un Mastercard, si tineti cont ca sunt locatii unde nu te accepta cu una din aceste 2 tipuri de carduri, nu mai zic de zecile de locatii unde iti trebuie musai card cu cip, nu cu banda magnetica cum avem noi.

Bine ca mi-ati amintit, sa ma duc la directoarea de sucursala Raiffeisen la care am eu contul, si sa-i fac cardul fular, pt ca atunci cand am vrut un Visa sau un Mastercard in locul electronului singuratic, mi-a zis ca sa n-am probleme, ca merge.

Share this post


Link to post

Exact d-aia vreau doar MasterCard.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca pe Master Card poti primi salariul...ma insel oare?

Share this post


Link to post

Ei cum nu? Salarul ti-l vireaza intr-un cont, cont la care poate fi atasat unu sau mai multe carduri.

Share this post


Link to post
Nu stiu daca pe Master Card poti primi salariul...ma insel oare?

 

Atata vreme cat este vorba de un card de debit, nu e o problema.

Odata cu eliberarea cardului se creeaza si un cont curent asa cum zicea si Andreib. In general alegerea unui card sa altul se face in functie de oferta/negocierea dintre banca si angajator. Se tine cont cel mai mult de comisioanele practicate de banca pentru fiecare tip de card in parte. De ex. la BT, la cardul VisaElectron comisionul de ridicare de numerar de la bancomatele bancii este 0; in acelasi timp la cardul MasterMondo (card embosat), comisionul de ridicare de numerar de la bancomatele bancii este 0,1%.

Share this post


Link to post

Sergiu, tu ai Taifun din vremuri... imemoriale (probabil). Acum, de cand cu fishing, pishing shi alte alea e greu de presupus ca mai pui mana pe un embosat de debit de la... "firme serioase".

 

Online-ul de la Raiffeisen e excelent. E cu cateva clase peste Fast-ul de la BP. Asta o sa-ti placa.

Eu ti-as recomanda un cont curent cu plata salariului in el (cata vreme firma ta are acord cu banca respectiva, natura contului in care se face plata n-ar trebui sa aiba relevanta - asta daca treci putin de politrucii din domeniu), peste care sa-ti faci un card de credit (se cheama "cumparaturi" la ei) Visa Classic.

Share this post


Link to post
Atata vreme cat este vorba de un card de debit, nu e o problema.

Card de debit Master Card eu nu stiu sa existe...cel putin la BancPost si ING...sau poate ma insel...din nou :->

Share this post


Link to post
Card de debit Master Card eu nu stiu sa existe...cel putin la BancPost si ING...sau poate ma insel...din nou :->

 

Master Card la Bancpost. Cred ca si ING are ING Mastercard International. :)

Share this post


Link to post

Exista Mastercard si la Transilvania, tot de debit. Se cheama Mondo. Din cite stiu eu, toate Mastercard, indiferent de tip, sunt embosate.

Share this post


Link to post
Master Card la Bancpost. Cred ca si ING are ING Mastercard International. :)

Mda...se pare ca nu mai sunt la curent...informatiile mele dateaza de acum 2 ani :( .

Share this post


Link to post

Ce mare brânză cardul embosat???

Înseamnă doar că are elementele de identificare imprimate în relief şi că astfel poate fi folosit la terminale manuale (imprinter, e o chestie tip zip/ zap - poate aţi văzut în filmele mai vechi, care imprimă mecanic datele de pe card pe o chitanţă ca un OP). Eu în 10 ani de folosit intensiv card am întâlnit aşa ceva doar o dată, într-o cârciumă din Bucureşti, prin 2001 sau 2002.

Părerea mea e că în 2009 n-are absolut nici o importanţă dacă e sau nu embosat cardul. Poate doar pentru folosirea lui în ţări mai înapoiate (dacă s-or mai folosi pe undeva imprinterele...).

 

Cât despre cardul de credit/ cumpărături... Dacă nu eşti disperat după bani... scumpi, nu-l lua în calcul.

 

Ia în calcul şi activarea overdraftului (descoperit de cont) pe cardul de debit, de până la x salarii (se mergea şi până la 6 salarii la unele bănci), în condiţii mult mai bune decât la cardul de credit (în primul rând fără un alt cont, fără comisioanele de mentenanţă aferente altui card - care la cele de credit nu sunt deloc mici, fără... fără).

 

Mai important decât opţiunea ta în privinţa cardului e contractul semnat de instituţie cu banca. Eu m-am ocupat acum mulţi ani de contractul dintre angajatorul meu şi o bancă mare, prin care am obţinut activarea overdraftului pentru cei interesaţi (2 sau 3 salarii, nu mai ştiu exact), scutirea de comisioane la retragerea de numerar din ATM (operaţiuni nelimitate), scutirea de comision la consultarea soldului la bancomat.

Share this post


Link to post
C

Părerea mea e că în 2009 n-are absolut nici o importanţă dacă e sau nu embosat cardul. Poate doar pentru folosirea lui în ţări mai înapoiate (dacă s-or mai folosi pe undeva imprinterele...).

Cum ar fi, sa zicem, o federatie de state ce ocupa (si deseori se confunda cu) aproape un continent intreg.

Share this post


Link to post
Mai important decât opţiunea ta în privinţa cardului e contractul semnat de instituţie cu banca. Eu m-am ocupat acum mulţi ani de contractul dintre angajatorul meu şi o bancă mare, prin care am obţinut activarea overdraftului pentru cei interesaţi (2 sau 3 salarii, nu mai ştiu exact), scutirea de comisioane la retragerea de numerar din ATM (operaţiuni nelimitate), scutirea de comision la consultarea soldului la bancomat.

Astea "e incluse" in oferta. Intrebarea mea se lega strict de avantajele unuia sau altuia dintre carduri. Vreau neaparat Mastercard, pt ca am remarcat ca e universal valabil (cu Visa, Maestro sau altele, mai poti fi refuzat).

Share this post


Link to post

Zmeule, ca de obicei, te strânge lenjeria...

 

Dacă în ţara noastră cu apă rece la robinet existau la sfârşitul trimestrului I din 2009 6.400 de imprintere faţă de aproape 95.000 de POS's, am pretenţia ca o ţară care se vrea avansată pe această componentă să stea cel puţin mai bine la terminalele on-line în dauna celorlalte.

 

În vremurile astea se discută de PayPass, nu de Zip-Zap... Mă rog, cu excepţia taximetriştilor. Şi cu excepţia abordării imprinterului ca soluţie de back-up.

 

Acum, dacă federaţia respectivă încă stă la capitolul ăsta la fel de bine cum stătea la sfârşitul anilor '90 la capitolul telefonie mobilă, faţă de... noi, să zicem, în aceeşi perioadă, asta nu îi poate face prea "avansaţi". Pe componenta asta, cel puţin. Repet: dacă.

N-am ajuns pe acolo şi nu neg posibilitatea ca zip-zap-ul să fie încă folosit la o scară mai mare ca la noi. Dar mă îndoiesc că NFS are nevoie de un card în lei cu care să se dea în fundul statelor... Că de fapt despre asta era vorba în topic: să-i dăm omului un sfat.

 

Şi... da, embosatul te poate eventual scoate din rahat într-o situaţie neprevăzută. Ipotetic şi practic.

Dar pentru situaţii neprevăzute există şi alte măsuri de siguranţă. Mai bune.

Share this post


Link to post

Nu, uita-te la ce a zis si Laurentiu!

 

Metoda imprinterului nu este neaparat folosita pentru plata ci pentru alte servicii, cum ar fi de exemplu, inchirierea unei masini. Bineinteles, tu poti sa le dai oricand sfaturi pana si comerciantilor din tarile napastuite de primele locuri in topul PIBurilor mondiale, ca doar nu se ridica la standardele tale "elevate".

 

Pana una alta, 6500 e o suma foarte mare pentru o tara care nu a cunoscut cardurile decat de cativa ani, deci poate exista si alte avantaje.

Share this post


Link to post
Astea "e incluse" in oferta. Intrebarea mea se lega strict de avantajele unuia sau altuia dintre carduri. Vreau neaparat Mastercard, pt ca am remarcat ca e universal valabil (cu Visa, Maestro sau altele, mai poti fi refuzat).

Mastercard cu banda magnetica si cu CIP.

Am mai intalnit locuri in Paris unde aveau pretentia pt card ca sa aiba neaparat cip.

Share this post


Link to post

Eu, dupa vreo 3 ani de folosit curent Visa Electron de la Raiffeisen mi-am mutat operatiunile la ING. Din cauza dobanzii, care la Raiffeisen este 0.1% (dob de cont curent) si la ING e de 9% (in ultimele doua luni a fost 14%). Acum voi folosi ING pentru a pune 1000-2000 ron pe cel de Raiffeisen pentru cumparaturi, eu nu ma simt safe sa fac plati cu cardul pe care imi intra salariul. Macar risc o suma mai micuta... nu salariile din ultimele luni.

 

Saptamana trecuta a patit-o un prieten sa-i fie clonate cardurile (al lui si al sotiei) si sa ramana fara 15000 ron. Fiind operatiuni confirmate prin PIN arrivederci recuperare.

 

NFS: Eu cred ca tu vrei embosat pentru credibilitate, cele embosate prezentand un altfel de garantie pentru vanzatori. Eu am un Visa Business care intr-adevar, iti ofera asa ceva dar eu l-am obtinut pentru firma. E si embosat dar nu vaz la ce ar putea sa-mi foloseasca.

Share this post


Link to post
Zmeule, ca de obicei, te strânge lenjeria...

Mai bine decat sa intre inauntru. Confirm si eu ce zice zmeu, la inchirieri de masini in state sunt permise doar carduri embosate.

In rest se cam putea plati in mai majoritatea locurilor cu orice fel de card. Exista insa si comercianti care nu primesc carduri "netede" inclusiv in europa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...