Jump to content
Sign in to follow this  
codeman

Demontare Ceasuri Bord Aveo

Recommended Posts

Cred ca vrea sa stie cat de jos.

Considerat la varful acului, la mine sunt aprox. 2 mm intre linia de minim si ac.

Share this post


Link to post

Merci de indicatii, dar dupa ce am gasit poza din primul post a lui Codeman, am listat-o, am mers cu ea la masina si am desfacut din nou cadrul de la ceasuri, cel de plastic si am pozitionat la fix cele doua ace care nu le pusesem bine de prima data.

 

Acuma imi indica toate ceasurile corect.

 

Sunt extrem de multumit de cum arata acum afisajul.

 

Vreau sa va mai spun ca la varianta Direct Base, cea care o am eu, doar asta iti afiseaza acolo unde or pus cretinii folia deasupra. Doar cati km mai ai de parcurs pana la benzinarie. Cand apas pe acel butonas negru, nu se modifica decat acolo jos, nr de km totali si cati ai parcurs de la ultimul reset de km.

 

In orice caz, operatiunea nu a fost dificila deloc, mi-a luat mie 30 de minute pentru ca tot timpul ma "emotionez" cand am de lucru cu plasticuri, sa nu le zgarii.

 

O sa pun si poze, dar nu am avut telefonul incarcat.

 

Merci Codeman inca o data de descoperire,

Sanatate multa!

 

:o fftopic: P.S.: am auzit de la un prieten care si-o demontat ceva la cadrul ala de la schimbator si de la frana de mana, ca o gasit acolo deja montat modulul de alarma si ca doar ar trebui activat din soft si ar fi si alarma. Si el are versiunea asta mai "cheala" ca si mine, Direct Base-ul. E doar un zvon, nu dati cu pietre :rolleyes:

Share this post


Link to post

Salut,

 

Va intreb si eu doua lucruri, poate ma ajutati cu un raspuns, cum ati mai facut si altadata.

 

@codeman: ai mai facut vreun demers in sensul ala al gauririi acelui ecran de la ceasuri, ca sa putem pune si al doilea buton, cel din stanga, care controleaza computerul de bord (afisajul) prin care am putea parcurge si celelalte 3 functii pe care le-ar mai afisa calculatorul de bord (desigur, fara temperatura, ca la aia nu avem senzor, unii). Sau nu gasim oare pe undeva ecranul cu ambele gauri date? Nu prea am vazut Aveo-uri la shrott, cel mai probabil s-ar putea lua de la vreunul busit, sau dauna totala si schimbat doar ecranul din fata ceasurilor.

 

Mai vreau sa intreb (cu toate ca ma citit prin alte topic-uri) ce credeti, pot gasi inelele alea cromate din jurul ceasurilor de bord, ca eu am chiar modelul de dinainte de a aparea pe toate Aveo-urile acele contururi frumoase de la ceasuri. Am intrebat la reprezentanta si o zis ca nici o bucata din ceas (ecan, ace, plastice) nu se vinde separat. Mi-ar place si mie sa am asa contururi frumoase la ceasuri.

 

P.S.: sunt foarte incantat de modificarea facuta. Chiar ma ajuta sa estimez mult mai bine benzina care o mai am si sa-mi calmez stilul de mers.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

salut..azi am excutat si eu plasticul care acopera ecranul..aveo feb.2007..1,2-elite-si ca un ajutor pt cei care vor face asta pe viitor,in loc sa scoata limbile de la ceasuri ,dupa ce se da jos carcasa se poate dezlipi plasticul numai in partea de jos a afisajului si se introduce o placuta dintru-un material mau dur (eu am avut o folie de ebonita de 1 mm taiata putin mai mare decat afisajul)si am taiat cu un cater...bafta...

Share this post


Link to post

Stie cineva din ce material este folia de la ceasurile de bord? As vrea sa o schimb si ma intrebam daca se poate confectiona. De exemplu:

post-6548-1252870733_thumb.jpg

 

Acest model l-am gasit pe net dar nu e bun deoarece ar trebui sa mai aibe niste chestii pe el: Martorul de la ABS, benzina, centuri etc.

Edited by codeman

Share this post


Link to post

Salut ..pune si tu un link unde ai gasit modelul ...iar materialul este exact ca spatele de la o carcasa de dvd\cd cea neagra...aproape aceeasi grosime si compozitie..am facut proba cu bucata pe care am decupat-o din bord...si sa o confectionezi ????????? ca sablon o folosesti pe cea originala dar restul cum faci...

Share this post


Link to post
Legat de acest subiect eu nu am (nu aveam :P ) masina echipata cu computer de bord, dar hai sa va arat ce am descoperit.

Vreau sa imi schimb culoarea ledurilor din bord si am desfacut ceasurile bucata cu bucata pana la placa. Cand am coborat la masina sa pun mufele sa vad ce leduri trebuie sa schimb; surpriza ecranul meu era mai lat si imi arata cati km mai am de facut pana la peco. Deci Ecranul este acoperit partial de folia cu indicatoarele. Dovada?

In schimb nu pot sa vad si celelalte optiuni, banuiesc ca mai trebuie montat ceva

pentru asa descoperire ai putea sa ceri bere cat poti duce. esti mare :drinkers: sa ai o zi buna

Share this post


Link to post
Ma rog aici cred ca depinde de fiecare daca are sau nu incredere in afisajul digital. Eu acum oricum merg pe mana lui pentru ca nu pot fi sigur cat de bine am fixat inapoi acul de la benzina

spune-mi te rog daca as putea obtine toate functile de la acel afisaj?

Share this post


Link to post

Salut.. in legatura cu toate functiile numai cineva de pe acest forum care se pricepe bine ne poate spune ,s-au cine a facut asa ceva .Dupa cum s-a observat la mai toate pozele expuse, pe placa cu circuite si suportul acesteia exista deja o gaura pt buton.Parerea mea este ca se pot vedea toate functiile deoarece cand pun contactul pe afisaj apar toate functiile..ceas,temperatura,ceva cu mile\km,si multe alte cifre care dispar dupa o secunda si ramane decat cea cu km pina alimentare..am cautat un buton pe la dezmembrari dar ei vand bordul complet si cam scump.Am sa sun la service sa vad daca se poate face comanda la buton si geam(se mai strica si ele)...

Share this post


Link to post

da deci multumesc internetului si mai ales acestui forum am taiat si eu acel plastic la afisaj si totul e ok bafta baieti

Share this post


Link to post
Am sa sun la service sa vad daca se poate face comanda la buton si geam(se mai strica si ele)...

 

Am fost eu personal la service-ul din TM si Arad si am intrebat exact aceasta chestie. Daca pot sa cumpar geamul de la versiunea full de Aveo, cu ambele gauri date. Insa, cautand ei prin diverse soft-uri cu toate subansamblele si ansamblele din Aveo, au spus ca numai ceasurile cu totul se pot cumpara.

 

Tare mi-ar place si mie sa vad toate chestiile care le mai afiseaza computerul.

 

Tot legat de acest subiect, vorbeam cu niste colegi si ziceau ca ar fi o idee sa legam doua fire unde trebuie acolo pe placa, si sa legam acestea la un buton undeva in bord, si cu acel buton sa schimbam. Chiar acolo unde nu avem noi reglajele de la oglinzile electrice ar fi super un buton. Dar desigur, pentru aceasta idee, trebuie ca cineva sa se stie la electronica, sa gaseasca exact locul unde sa legam acele fire, etc. E cam complicat :scarpin:

Share this post


Link to post

Mai vrei garantie la partea electrica?

Share this post


Link to post

Adrian,daca te uiti la pagina 3 la ce scrie "codeman" , si a pus si un film, vei vedea ca a facut exact ce spui tu dar el firele le-a lipit la butonul din dreapta.

Share this post


Link to post
Mai vrei garantie la partea electrica?

 

La cate rahaturi am facut eu prin masina, daca nu m-as stii cu cine trebuie, unde trebuie, o pierdeam de mult :)

:o fftopic: Iti dau numai cateva exemple:

1. Mi s-a parut ca becul din portbagaj de iluminare e prea chior, si mi-am pus undeva sus, cochet, un neon frumos, cu leduri multe si albe, care cand deschid seara portbagajul, vad mai bine ca ziua si pe obiectele albe da un aspect de fosforescent.

2. Mi-am cumparat acuma un an, un modulator FM cu bluetooth, ce comunica prin infrared cu comenzi pe volan (super fain prinse, sub husa de piele de la volan), cu care pe langa faptul ca schimb melodiile din gaget si alte chestii, vorbesc/raspund/resping apeluri de pe telefonul mobil, etc. Toata smecheria, modulatorul (adaptat de mine), l-am prins de cadrul de la casetofon (bineinteles, gaurind rama), si l-am legat deviind plusul de la iesirea de bricheta din bord.

3. Senzorii de parcare electromagnetici aftermarket, pe care i-am montat eu singur, fara sa merg in service. Normal, sunt fara gauri in bara, dar sunt legati pe becul de macharierre.

4. La pozitii in fata am beculete cu 9 smd-uri albe, super faine, iar in spate la frana am cu 18 leduri fiecare si la pozitie cu 9 leduri, arata exact ca un fagure de leduri, toate luate de la un magazin de tunning din Arad, nu facute de mine sau altceva. Nu-i orbesc pe ceilalti sigur, in schimb se apind super frumos/repede, nu s-or ars nicicare de 1 an jumate de cand le am, arata super masina cu ele. Nu e prost gust, pentru ca sunt albe clar in fata (nu albastre/galbene - tiganii) iar in spate rosii. Si semnalizarile mi le-am schimbat cu Philips Silver Vision, si in far cand te uiti, nu mai bate acel galben clasic, sunt argintii stinse, si galben puternic cand semnalizez.

5. multe alte gidusii

 

Adrian,daca te uiti la pagina 3 la ce scrie "codeman" , si a pus si un film, vei vedea ca a facut exact ce spui tu dar el firele le-a lipit la butonul din dreapta.

 

M-am uitat, dar nu am inteles. M-am mai uitat o data, si tot nu am inteles.

Nu e explicat clar unde a legat. Ca sa fac o modificare din asta, trebuie detalii, nu rezumate.

Edited by Adrian_C

Share this post


Link to post

Asa ceva mi-a iesit mie.

post-5028-1253982964_thumb.jpg

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea userul dadu1976 a reusit cel mai bine mica customizare , ai confectionat tu cadranu ala si ai taiat direct plasticu lasand doar partile cu luminitele de martor ?

 

 

Share this post


Link to post

Salut,poza dupa decupare...

 

UN LUCRU FOARTE IMPORTANT ..AM OBSERVAT CA APROAPE LA TOTI CARE AU DECUPAT FOLIA AU MISCAT LIMBILE DE LA CEASURI IAR CAND PUN CONTACTUL ACESTEA NU MAI SUNT PE POZITIILE NORMALE...CINE MAI DORESTE SA DECUPEZE NU TREBUIE SA SCOATA LIMBILE SI SA DESFACA FOLIA...SE DESPRINDE FOLIA EXACT SUB AFISAJ SI SE INTRODUCE O BUCATA DE MATERIAL MAI TARE CU DIMENSIUNILE UN PIC MAI MARI DECAT AFISAJUL--EU AM FOLOSIT O PLACA DE EBONITA SUBTIRE CA ACEEA PE CARE SE PUN CIRCUITELE ELECTRONICE,ESTE DURA SI NU SE TAIE CU CATERUL-LA FINAL NICI NU SE CUNOASTE CA S-A UMBLAT LA CEASURI...BAFTA..

post-12974-125769089285_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mersi de sfat. Am reusit si eu upgrade-ul. Esti meserias Codeman. Stima.

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea userul dadu1976 a reusit cel mai bine mica customizare , ai confectionat tu cadranu ala si ai taiat direct plasticu lasand doar partile cu luminitele de martor ?

 

Nu. Cand am taiat folia de bord am taiat-o prost si stramb. In aceste conditii, singura solutia a fost sa ma prezint

la un atelier din ala de face bannere si pe dimensiuni am confectionat acel chenar pe un cutter ploter laser folosind

o folie autoadeziva speciala pentru cadrane auto.Restul e simplu, introdus dimensiuni in Autocad si dat comanda la laser.

 

PS. Daca nu reusiti repozitionarea limbilor de la ceasuri se poate apela la un scan100 si in instrument cluster

modul service se vor pozitiona asa: turomentru la 4 vitezometru la 100 apa si benzina la jumatate.

Edited by dadu1976

Share this post


Link to post

Pur si simplu am ramas mirat ca cei de Chevrolet au ascuns sub o folie atatea "indicii" de bord...Maine o sa decupez si eu portiunea aceea neagra din bord.

 

 

 

Share this post


Link to post

Astazi am decupat plasticul ala din bord...Aveam aproape jumatate de rezervor si imi arata k mai am 236km de parcurs...Dupa vreo 30 de km in oras, a tot scazut pana a ajuns la 145km.Chestia este k pna la vreo 160km scadeu repede...apoi scadeau exact cu distanta pe care o parcurgeam...kilometru cu kilometru...

Share this post


Link to post

interesanta chestie tre sa incerc si io poate reusesc si la ale meu

 

dar am o intrebare ink nu a reusit nimeni sa faca butonu ala k sa se poata schimba functiile ???

Share this post


Link to post

oare se poate monta ceasuri de la un aveo care are deja butonul cu care poti schimba functiile ????

Share this post


Link to post

Ar fi bine daca s-ar putea monta cesurile de la un bord cu computer. Daca cineva a facut, nu va sfiiti :rolleyes:

Pe acelasi rationament ma gandesc daca nu s-ar putea monta si comenzile de pe volan pentru CD player

Share this post


Link to post

La spatele aparatului ai mufa ISO pentru Remote, asa ca, e doar o chestiune de dorinta.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...