Jump to content
Sign in to follow this  
calinp123

Mers De Barca

Recommended Posts

De ceva vreme, am observat ca la viteze intre 20-40km/h, masina merge ca o barca - se leagana.Dupa 40 km/h se "stabilizeaza".De asemenea, am observat ca in curbe nu se mai aseaza ca inainte (ex:incep cauciucurile sa fluiere - pierde aderenta).Ce poate fi?Masina are 78000km, am fost la revizie pe la 76000 si bineinteles ca cei de la Ecomax Cluj nu au gasit nimic.Eventual poate sa-mi recomande cineva un service bun in Cluj?

Share this post


Link to post

Fa un test de amortizoare.

Share this post


Link to post

Faptul care la viteze mici se leagana iar la viteza mai mare se stabilizeaze eu cred ca-i vorba de vreun cauciuc defect.Verifica rotile sau schimbale pe rind cu rezerva.

Share this post


Link to post

Poate nu e cazul sa ma bag..ai facut cumva pana?/vulcanizat?.Eu am intampinat ceva asemanator (scartaitul in viraje) dupa ce am facut o pana.Baietii de la vulcanizare au fost foarte darnici si mi-au bagat 3.5 presiune la roata schimbata(spate) si 3.3 pe fata la o roata care parea umpic mai dezumflata.

Share this post


Link to post

Nu am facut pana niciodata(desi pare curios in 78000 km- cu alta masina am avut 2 pene in 100km).Am schimbat cauciucurile pe la 60000, desi nu aveau prea mari urme de uzura, la cererea celor din service care au declarat ca au talonul ovalizat, deformat.O sa fac un test de amortizoare, mai degraba le banuiesc pe ele.

Share this post


Link to post

Salut.Am cam aceeasi problema.Ai rezolvat?

Share this post


Link to post

Problema a fost de la cauciucurile spate.Aveau talonul deformat (pe spate inca erau cele originale).Dupa ce le-am schimbat am facut test de amortizoare si directie si totul a fost in regula.Acum masina merge normal.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...