Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

pai te bagi in fatza la domnisoara? pai se poate? e frumos? asa cavaler esti tu? =))

Share this post


Link to post

:scarpin: pai cum ai depasit-o?...ca ai zis ca era intre troleu si tramvai si nu mai era loc de alte masini... te-ai catapultat peste don'soara? :D

Share this post


Link to post

cand a inceput sa accelereze troleul a accelerat si ea, si intr-un final a reusit sa se incadreze pe bada 1 in fata troleului. Fix cum am trecut de ea a inceput sa ma claxoneze. :shocking:

Share this post


Link to post

faza acasa: o tipa cu un x5 (roscata) da sa il intoarca :) in 7 sau 8 miscari a reusit :D desi drumul era liber

Share this post


Link to post

Faza de faza povestita de nevasta-mea asta-seara: o colega a ei, incepatoare (dupa vreo trei incercari, ia permisul cu spaga in cele din urma prin iulie) face un credit de 3000 euri si-si ia un BMW 520 din 1990. Sambata se gandeste sa-l aduca acasa iese dintr-un drum secundar pe E85 ca din pusca, de-au franat cu disperare vreo 8 masini ce veneau din ambele parti ca sa nu intre in ea; bineinteles ca i-au umplut aia frigiderul cu carne, claxoane, alea-alea; intamplare povestita chiar de autoare, e de apreciat seninatatea cu care reda toate alea . Gagica habar n-are de masini, m-a sunat azi sa intrebe de cat e motorul ca a bagat benzina de 50 RON si a coborat acul cam repede... Am pus-o sa recite de pe talon si i-am spus ce scula si-a tras...

Share this post


Link to post

Nu am scris de loc cred pe acest subiect. > :) si am cateva de spus, sper ca soferitele de pe forum sa nu se supere, dar asta e crudul adevar. daca se supara si li se pare ca barbatii le injura degeaba se supara degeaba.

 

Zilele trecute mergeam spre Eforie sud si la intrarea in Eforie Nord e un sens giratoriu pe care cred ca-l stiu multi, daca o iei prin sens ajungi in centru sau poe faleza lu' E.Nord, daca o iei prin dreapta o iei pe centura. Eu impreuna cu alte mii de masini o luam pe centura, dar 3 masini mai in fatza se oprweste un tico, acolo e si curba si multi merg tare, in fine, m-am gandit ca poate omul e din alt judet si vrea sa ajunga in centru in E Nord, a stat acolo putin (30 sec) dupa care a ineput sa se miste. am mers am mers, si am vazut ca pana la urma tipul merge inainte, am depsait o masina si am vazut ca MTZ-ul are numere de CT, si atunci am constat si dupa halul in care mergea "Blonda la volan" (si in 80% din cazuri e blonda, a fost si acum.

 

De obicei spun "Blonda la volan" si in 80% din cazuri e blonda, daca nu e e femeie oricum, si in 90% din cazuri cand zic femeie la volan, am dreptate, daca nu atunci e mos. Clasamentul celor mai putin buni sofer e: 1. Babe 2. Blonde 3. Alta culoare a parului la femei 4. mosi (3 si patru sunt cam egale) 5. unii barbati 6.barbatii 7. EU :dizzy:

 

Ileana spuneai ceva de barbati ca nu pot sa nu conduca macar o data beti la volan. Eu in 5 ani de cand am permisul, am condus o data cu alcool bausem 1/4 dintro sticla de bere buna la 0.33, si o data bausem inainte cu o zi 8 beri, dar dupa 10 ore. In rest nu, in schimb cunosc si ceva fete care beau de sting si dupa aia se urca la volan fara nici o remuscare, ar trebuii sa stie ca nici CASCO nu-ti repara masina in caz de accident si daca intra un bizon in cel baut, chiar daca bea 1/4 bere ca mine e de vina. Oricum eu nu mai fac asa ceva in viatza mea. a fost o intamplare si oricum am mers max 1 km.

 

Intamplare socanta patita acum 1 an.

 

Eram parcat pe un drum si trebuia sa plec. ok, am plecat si la prima intersectie trebuia sa fac stanga pe un drum cu sens unic care avea pioritate pana la ultima intersectie, can m-am asigurat nu venea nimica, asa ca am bagat a 1 a, si cand sa plec, stai asa ca am uitat sa-mi pun centura, chestie care mi-a luat 2-3 sec. Am intrat pe drum, si de obicei pe acolo merg cu 50 km/h, dar acum mergeam cu 35 km/h ca vorbeam ceva cu prietena mea. in fine merg ce merg si undeva parcat un camion, chiar pe un colt, am trecut de spatele camionului (7,5 tone, din ala scurt) si mergand asa incet pe drum cu prioritate observ cum din botul camionului iese un bot de masina straina care trece fulgerator prin fata mea, am apucat doar sa vad ca e blonda si nu are nici un stres, m-am trezit cu piciorul pe frana, si ma uitam dezorientat in jurul meu, ma uitam la camion sa vad daca nu ascundea un semn genul Stop sau Cedeaza, nimic, dupa vreo 20 sec. am observat ca tipa avea Stop. Ma intreb daca nu puneam centura, sau daca mergeam putin mai tare murea prietena mea sau nu? mentionez ca desi era un drum destul de gaurit tipa avea pe putin 70 km/h. Nu am mai luat-o la trap dupa ea, ca oricum cred ca o omoram, pt. ca deja tipa ajunsese la Bucuresti pana sa-mi revin eu din soc, asta dupa ce am zis ca sunt boul baltii ca nu am vazut demnul cedeaza, care nu exista, dar deja credeam ca s-au facut peste noapte schimbari in oras.

 

Bafta

Share this post


Link to post
Gagica habar n-are de masini, m-a sunat azi sa intrebe de cat e motorul ca a bagat benzina de 50 RON si a coborat acul cam repede... Am pus-o sa recite de pe talon si i-am spus ce scula si-a tras...

Cunosc si specimene masculine care si-ar lua si seria 7, desi ei daca au 50 RON de cheltuiala pe saptamana ar fi bine. Mai stiu ca bamvaul (cum ii zicea colegul meu de peste prut) daca te duci la pompa cu becul aprins, pui 10 litri in bac (rezervor) dupa 10 km se aprinde iar becul. :dizzy: Si inca vorbea de seria 3 cu 4 cilindri, nu cine stie ce cu motor de racheta.

Sunt suficiente femei care habar nu au de condus cu alcool la bord, sau chiar de restul pericolelor in general si care ar intra in curba cu peste 100.

 

Ileana nu cred ca se simte ofensata de ce scriem aici, oricum. Nu-i asa?

 

Eu unul nu beau pentru ca nu mi-ar prinde bine sa stau 3 luni pe bara pentru 50 de grame, fie ele si de bere. Macar sunt multumit ca nu stiu cum arata alcooltesterul, nu a simtit nici un politai nevoia sa il probez.

Share this post


Link to post
... in schimb cunosc si ceva fete care beau de sting si dupa aia se urca la volan fara nici o remuscare...

Bah, io cred ca tu o cunosti pă nevastă-mea! :-W

Share this post


Link to post
Ileana nu cred ca se simte ofensata de ce scriem aici, oricum. Nu-i asa?

Ileana nu se simte ofensata!...doar se exclud persoanele de fata, nu?!

eu dupa trei beri conduc mult mai bine decat dupa prima :D

Share this post


Link to post

Pe scurt, este vorba de o tipa care a condus o masina pe autostrada (o distanta de 220 Km), in Ungaria, doar in viteza 1!

 

Credea ca are schimbator automat de viteze!

Masina: Citroen C4

Rezultatul...in poze !

 

post-576-1126187490_thumb.jpgpost-576-1126187500_thumb.jpgpost-576-1126187514_thumb.jpgpost-576-1126187524_thumb.jpg

 

Totusi nu inteleg cu a reusit sa plece de pe loc ... cum a reusit sa bage 1-a :-?

Share this post


Link to post

Dumnezeu s-o ierte... pe masina.

Macar era buna de p**a aia? =))

Share this post


Link to post

blonda sigur era,daca era buna de alte treburi.. sigur va trebui sa o demonstreze unui eventual sot :D

Share this post


Link to post

... care va avea curajul sa se insoare cu ea. Eu NU, daca mi-ar face asa ceva as inchiria alta masina (asta daca n-as mai avea vreuna prin batatura) si as lega-o de protzap si as tarai-o cu a1a la 20 la ora cale de 20 de km, nu 220 ca ma plictisesc. Da obligatoriu ori are casetofon ori imi pun casti

Share this post


Link to post

E uimitor cat de departe merge prostia umana... :o

Share this post


Link to post

Ah da, ca aparura pozele si aci. Noi in birou aveam o discutie daca o asigurare gen CASCO acopera si aceasta dauna cu masina carbonizata.

Voi ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg cum s-a intamplat. A luat foc? A fost in mers? :o

Share this post


Link to post

Daca se dovedeste tehnic ca e din vina utilizatorului, la revedere CASCO.

 

Eu stiu pe cineva care, in mers, avand vreo 120-140 la ora, a bagat marsarier in loc de o viteza inferioara... Au cam sarit pistoanele prin capota... Si nu era tipa...

Share this post


Link to post

Pai din vina utilizatorului este si cand intri intr-un pom. Tu conduceai, tu n-ai adaptat viteza si n-ai ocolit copacul. Deci de ce s-ar pierde CASCO daca e vina ta !??!

 

Singura explicatie pe care o vad eu pentru a pierde asigurarea ar fi daca se dovedeste intentia. Distrugerea intentionata a bunurilor asigurate atrage dupa sine pierderea asigurarii. Gresesc ?

Share this post


Link to post

O sa citesc in contract, revin.

Share this post


Link to post

cum naiba i-a intrat in marsarier.. nu e banc?

 

sa nu fie ca in ala cu ferrariul, scuze daca il stiti

un tip (o tipa .. sa fiu on-topic) ia ferrari, dupa o saptamana il strica si cei de la reprezentanta il schimba, la fel a doua, a 3-a iar.. astia accepta dar cu conditia sa vina si un om de-al lor.. pleca clientul, 1-a, 2-a... 6-a, SI-ACUM SA-I DAM RAKETA!

Share this post


Link to post

Nu e banc, era cutie fara "protectie" la marsarier (gen inel, buton etc). Nu dau detalii mai multe aici ca poate cine stie cine citeste...

 

 

Revenind la CASCO, la mine scrie asa:

 

"În completarea art. 4.3 din Condiţiile Generale de Asigurare Societatea nu-l despăgubeşte pe Asigurat pentru:

a) daunele determinate de reaua intenţie sau culpa gravă Asiguratului, precum şi a persoanelor autorizate de acesta să conducă, repare sau păstreze autovehiculul asigurat;

În sensul prezentei excluderi prin culpă gravă se înţelege continuarea rulării autovehiculului după spargerea băii de ulei, avarierea cutiei de viteze, explozia cauciucului etc."

 

Deci daca se poate demonstra ca soferul a fost vaca si a mers in continuare cu toate ca beculetele ii faceau in bord ca pomul de Craciun, la revedere...

Share this post


Link to post

Asta cu culpa grava n-o stiam. Oare cum demonstreaza ca aleia i s-a aprins pomul de craciun ? Mai strica o masina si filmeaza bordul ? :P

Share this post


Link to post

"In sensul prezentei excluderi prin culpă gravă se înţelege continuarea rulării autovehiculului după spargerea băii de ulei, avarierea cutiei de viteze, explozia cauciucului etc"

 

asta e o fraza ciudata.. se exclude daca explodeaza anvelopa, sau daca se continua mersul dupa explozie? (idem cutie)

 

n-am la mine asigurarea sa vad ce scrie la mine

Edited by florin_t

Share this post


Link to post

Zicea cineva aici ca barbatii fac mai multe accidente decat femeile ... perfect adevarat, numai ca : 1. in strazile din ROM 90% dintre autovehicule sunt conduse de barbati

2. Numarul de km parcursi de un mascul intr-o zi e acelas cu nr de km parcursi de o femela in 3 zile.

3. Viteza de croaziera a unui mascul e de 120-170 km/ora iar a unei femele de 90 (f. rar 100 km)

4. Barbatii sunt distrasi din cauza frumusetilor patriei (vina femelelor)

5. ups se apropie sefu ... :(

Share this post


Link to post
5. ups se apropie sefu ... :(

 

:o fftopic:

Asta e un alt motiv pentru care fac barbatii accidente??!!

Pe de alta parte sunt si femei care conduc mai bine ca barbatii sau altfel spus barbati care conduc mai prost ca o blonda...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...