Jump to content
Sign in to follow this  
banzay

Cielo Exe

Recommended Posts

Mersi Robert! Hai sa va zic cum sta treaba in momentul asta. Jantele prezentate la inceput sunt in stare buna, cauciucuri bune, pret foarte bun: 720 de lei cu tot cu transport, trebuie doar sa zic duminica DA sau BA! Jantele BBS sunt pe locul 2, primesc raspuns in 2 zile, dar nu stiu cat de favorabil (nu mi-a raspuns din prima la oferta, nu prea cred ca a fost entuziasmat chiar asa de oferta mea). Si in final pe locul 3 ar veni jantele originale de cielo. Problema e ca nu reusesc sa gasesc pe nicaieri... In acest clasament, pot interveni totusi rasturnari spectaculoase de situatie :D

 

O stire de ultima ora: S-ar putea sa intre in concurs si alte jante... asteptam poze de la respectivul... :)

Share this post


Link to post

Sa iti zic ceva,daca iti iei jante iati de uzina,de marca.Nu made turcia.La prima groapa mai serioasa la revedere.Cele originale,cielo,am cautat si eu si nu am gasit sh,doar noi la radacini si era 3 mil buc. :P

  • PS.BBS-urile sant criminale,eu alea le-as lua.

Share this post


Link to post

Gasisem originale la un coleg de-al nostru, Rafi parca :) Dar pe atunci la un 7 milioane mi se pareau mult :) Si gasisem altceva mai ieftin care imi placuse... Dar acum mi s-a mai largit buzunarul si automat si orizonturile =)) Oricum mie mi se tot schimba parerile...sper doar sa nu dau 10 mil pe ceva si dupa sa ma zgarii pe ochi ca nu imi mai plac =))

Share this post


Link to post

alea originale sunt urate ca porcu'

 

BBS-urile sunt faine ... dar pe 15... nu stii in ce te bagi ;) cu talon de 45 - 50...

 

Cauta eventual ceva KM (kormetal) sau CMS - turcesti ambele, decente chiar si noi la pret... si al naibii de solide

Share this post


Link to post

CMS-uri si Rial tot vedeam pe la metro... Stiu ce inseamna sa ma bag pe jante de 15, am avut (et 33 chiar) si cu ditamai anvelopele pe spate =)) Acuma ce sa fac daca mi s-a pus pata pe modelele alea 2 pe 15... Cauciucurile pe ambele au talon 50. Et 35 la amandoua cred... :) Tai, spintec si sper sa rezolv sa nu atinga :) Daca nu, scot bancheta, rad un jacuzzi de forma si gata > :) Cat despre gropi, eu zic ca am fost mai mult decat atent in 2 ani si ceva de cand am masina si nu am indoit nici o janta pana acum... De obicei sunt genul linistit la volan...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Lasa-l naibii de atins - stii cum e - o data "o faci" sa nu mai atinga ;) - si gata, tot restul vietii e ok.

 

Problema e confortul redus datorita amortizarii reduse a denivelarilor, si confortul psihic mult redus - datorita grijii in plus cu cae trebuie sa mergi sa nu strici jante/cauciucuri

 

Pe Alfa am talon de 45 - pe cielo de 70 - cu care crezi ca imi da ghes mai tare sa plec la drumuri prin tara a caror stare nu o stiu 100% ? :P

Share this post


Link to post

Cu alfa? :) ) Glumesc... m-am gandit si eu la confort, dar as fi dispus sa renunt. Oricum nu mai fac drumuri pe coclauri cum faceam odata cu matizul... Ce vremuri... Poate pe viitor va urma si o suspensie mai sport... la 250 de euroi (amortizoare+arcuri) eu zic ca e mai mult decat ok... dar mai incolo...

 

Am mai gasit niste jante care imi plac f mult. 15", 7J, dar et... 30 :(

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Nu KM. Categoric nu. Sunt foarte slabe n-o sa ai roti perfecte dacat pana urci prima bordura. Crede-ma ca am si stiu. CMS probabil e aceeasi mancare.

Sunt foarte moi si nu se sparg la impact ci se deformeaza.

 

PS. Daca vrei KM ti le dau eu pe-ale mele si iau eu BBS-urile alea :D . Poze am in topicul de la masina mea.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Suspensia sport m-a tentat si pe mine la un moment dat - dar eu inca urc coclauri, si e pacat...

 

@Dj_Dark ... ce am facut eu cu cms-urile mele... si n-au nici pe naiba :P

Share this post


Link to post

Intradevar CMS-urile sunt niste jante destul de rezistente. Prin 2005-2006 drumul spre Toplita era praf si totusi Cielo-ul meu mergea cu 90-100 prin hartoape. Culmea jantele nu au avut nimic. Amortizoarele insa au decedat. :)

Share this post


Link to post

Masinile VW vin cu Jante CMS made in turkey, are taicamiu pe Passat...

Share this post


Link to post

Dar ce ziceti de ... ? 12 mil, 195/45/15 pe fata, 205/50/15 pe spate, cauciucuri bune, jantele 7j, et 35...

Share this post


Link to post

Tu chiar vrei sa te certi cu Organu'! :) ) Ce consum de benzina va avea masina cu anvelopele alea? :->

Share this post


Link to post
Ce consum de benzina va avea masina cu anvelopele alea? :->

 

 

Nu prea are cum sa stie de acum, poate mai mare dar nu exagerat :mda: , o poza mai mare exista, arata frumos modelul dar par cam scumpe, raman tot la BBS'urile alea pana la urma le cumpar eu si le pun pe Matiz :mrgreen: :lavolan:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca cele din #282 ar da cel mai bine pe Cielo.

Share this post


Link to post

Da, dar au un ET prea mic... 30... daca cu 33 atingea, dar erau totusi speranta sa indoi buza si sa nu mai atinga... cu 30... doar sa umflu aripa :)

 

Oarecum batui palma cu baiatul cu BBS-urile... problema e alta... nu are el roti sa le puna pe masina daca i le iau eu azi =)) Am dat termen pana duminica, daca nu ata ete... :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Daca merge sa isi puna roti pe 14 temporar poti sa i le dai pe ale tale de tabla ...sau daca nu , poate pe ale mele de tabla. =)) . E doar o sugestie :P .

Share this post


Link to post

Mda, deci cu jantele chiar nu stiu ce sa aleg...le-as alege pe primele pana la urma. Dar pana una-alta, maine la 9, 'fetita' are programare la pus folie pe spate. Am inteles de la un prieten ca se mai leaga de tine 'baietii cu ochi albastri' pe fata, chiar daca ai omologare si pe fata. Si cum eu vreau sa imi pun si jante pe 15... ma opreste pt folie, vede ca am omologare si poate arunca un ochi si inspre jante... deci... deocamdata punem doar pe spate. Pret: 3 mil am inteles... Am uitat sa il intreb daca imi face luneta doar dintr-o bucata... Daca mi-o face sa arate puzzle...renunt si ma duc in alta parte.

 

PS: Ma intalnisem intamplator cu tipul cu BBS-urile... Sincer, nu prea ma omor dupa ele dupa ce le-am vazut... Deci, varianta asta cade :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Folie... Ultra mega very black :| As fi vrut mai deschisa, dar daca respectivul nu avea decat inchisa si fiind prietenul unui prieten de care trasesem de ceva vreme... Oricum a facut treaba buna :) Folia este solarzone, cu omologare rar, si e... ok :)

 

Am gasit si jante... modelul din poze. OZ, 15", 4x100 si 4x108, Et37, 7J. Deabia astept sa ajunga...

 

PS: trebuie sa pun autocolant si pe stalpul ala mic de la usile din spate :D

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Frumoase jantele... dar nu au ET-ul cam mic ? Mie la ET 42 tot imi mai ating din cand in cand... cu anvelope de 195. Unde ai pus folia? Trebuie sa pun si eu...

Share this post


Link to post

Pt folie am trimit pm :) Jantele daca ating... le ia mama naibii, atat le trebuie :) Ideea e ca e un model care mi-a placut extrem de mult si cautam asa ceva de multa vreme... Poa' sa atinga, o duc la un tinichigiu sa se descurce ca si asa am observat cateva puncte de rugina la muchiile alea de la pasaje. Ia zi, de vopsit masina, cam in ce stadiu esti? :)

Share this post


Link to post

Uite adineauri am negociat cu sefu sa imi dea avans... poate saptamana viitoare ma apuc :D

Share this post


Link to post

Acelasi pret sper, nu? :) Cam sictirit pare omu' la telefon, nu? =)) Hai ca asteptam sa vedem ce faci :D

Share this post


Link to post

A nu eu ma refeream la vopsitul masini mele, nu am ajuns la folii dupa ce o vopsesc fac si geamurile :)

Share this post


Link to post

Da...am inteles eu gresit :) Sunt cam pe fuga la munca si mai dau un click si pe forum din cand in cand... Astept sa vad ce iese :) Spor!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...