Jump to content
Sign in to follow this  
teddycarebears

Schimbare Culoare Bord Lacetti

Recommended Posts

salut,

 

 

momentan am culoarea verde la bord insa mi-as dori mult sa fie rosu, fie un albastru neon ... are cineva idee cum as putea face asta?

 

 

merci anticipat,

teddy

Share this post


Link to post

Cred ca trebuie sa dai ceasurile jos. Asta inseamna sa pierzi garantia.

Share this post


Link to post

Nu pierzi nici o garantie daca desfaci ceasurile (dureaza 5 minute maxim) dar se poate observa modificarea daca ai vreo problema ulterioara la instrumente.

Asta e o problema ce poti s-o rezolvi prin consultarea sectiunii de bursa, nu dau nume ca nu vreau sa fac reclama.

Share this post


Link to post

Poate găseşti ceva informaţii utile în topicul de aici ;)

Share this post


Link to post

Folosind tutorialul de aici http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=356153 am reusit sa demontez ceasurile. Partea proasta este ca cifrele si gradatiile sunt colorate din material, cifrele verzi pal si gradatiile si inelele albastru pal (cam ca in poza) iar becurile sunt ca cele de pozitie la soclu dar de putere mai mica si au o pielita albastra pe ele. Din ce am discutat cu Bogdan, se poate face rosu sau albastru (eu vroiam alb :( ) problema este insa la dispersia luminii pentru a obtine o luminozitate uniforma. Eu am renuntat la becuri si am pus led-uri albe, cu niste capacele alb opac pentru dispersie, pana o sa gasesc o alta solutie. Poze mai pe seara.

post-5070-1241510789_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cam asa a iesit.

post-5070-1241549108_thumb.jpg

post-5070-1241549165_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Cam asa a iesit.

Si la displayul kilometrajului nu merge schimbata culoarea?

Share this post


Link to post

Nu stiu sigur. Cu lumina alba asa se vede. Poate daca demontam tot blocul cu ceasuri ca sa pot ajunge la display as fi putut sa-ti spun.

Share this post


Link to post
salut,

 

 

momentan am culoarea verde la bord insa mi-as dori mult sa fie rosu, fie un albastru neon ... are cineva idee cum as putea face asta?

 

 

merci anticipat,

teddy

 

 

Nu albastru ca este demonstrat ca oboseste! Rosu nu mi se pare ceva iesit din comun. Fa ceva cu alb!

 

Cred ca trebuie sa dai ceasurile jos. Asta inseamna sa pierzi garantia.

 

Sigur daca le da jos are un avantaj!Vede daca are vreun scurt pt. ca hach-ul are probleme de cablaj(electric)........!!! SSSigurrrrr!!!!!!DEmONSTRAT;INCERCAT;VAZUT!!!...CINE NU CREDE SA IA LEGATURA CU MINE:simon2tibi@yahoo.com

 

 

Nu stiu sigur. Cu lumina alba asa se vede. Poate daca demontam tot blocul cu ceasuri ca sa pot ajunge la display as fi putut sa-ti spun.

 

 

Da ai dreptate! In primul rand succes!

Edited by simon2tibi

Share this post


Link to post

La display nu se poate. Problema vine din constructia afisajului. El este de fapt un mic gemulet de sticla, fara folia aia este transparent, adica se vad cu negru segmentele de afisare, dar pe langa acelea se vede ce e in spate. De aceea se si lipeste acea folie, ca sa nu se vada ce e in spate. Folia este lipita cu un adeziv puternic, si exista riscul de a sparge displayul in timp ce o indepartezi, deci nu recomand. Este o operatiune dificila si poate chiar imposibila chiar si pentru un electronist experimentat ! ;)

Share this post


Link to post
La display nu se poate. Problema vine din constructia afisajului. El este de fapt un mic gemulet de sticla, fara folia aia este transparent, adica se vad cu negru segmentele de afisare, dar pe langa acelea se vede ce e in spate. De aceea se si lipeste acea folie, ca sa nu se vada ce e in spate. Folia este lipita cu un adeziv puternic, si exista riscul de a sparge displayul in timp ce o indepartezi, deci nu recomand. Este o operatiune dificila si poate chiar imposibila chiar si pentru un electronist experimentat ! ;)

 

 

Dar stii pe cineva care poate sa faca aceasta operatiune dificila?

Share this post


Link to post

Nu cred ca se baga nimeni. Nu stiu dupa aceea cat de uniform mai poti crea fundalul, daca nu ramane adeziv lipit etc. In plus, afisajul este de obicei prins intr-un cadru de plastic fix cat el de lung/lat, si nu ai loc sa pui nimic pe-acolo.

Share this post


Link to post

Cam asa a iesit.

Salut. Ma intereseaza si pe mn cat m-ar costa sa imi schimb becurile exact cum ai tu ?

 

 

 

Share this post


Link to post

Pai dai o fuga in targ, iei 4 ca in poza de mai jos si le inlocuiesti. Parca sunt 30 lei setul de 2 buc.; daca au mai multe modele, le iei pe cele mai mici ca inaltime.

post-5070-0-34302200-1308042929_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deci becurile sunt W5W, dar de 3 w, nu de 5W. Ai idee cate astfel de becuri sunt in bord, pentru ca mi s-au ars 2 si vreau sa le schimb pe toate daca tot il dau jos.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...