Jump to content
Sign in to follow this  
roadMASTER

Masina Noua 8000-8500?sau Sh? Sfaturi Va Rog

Recommended Posts

Venom nu ai inteles, eu am vorbit de Volvo T5 aia e turbo benzina si 250CP, ala rupe capu la S2000 ala de care zici tu si apropo eu la Volvo la 110kmh sunt inca in treapta a 2-a, cu a treia am 170km/h si cu a patra m-am oprit la 220km/h dar eu am doar 170cp, desi nu pare masina mea face 80-120km/h in 7.6 secunde in treapta a 4-a in a 3-a probabil ca face in citeva secunde, cutia de S2000 este buna pt 0-100 si atit nu pentru mers la drum lung, ideea era alta si era legata de faptul ca tu ai fost deranjat de cei care accelereaza cand sunt depasiti de buburuza ta, pai e normal cand te vad cu motor de 1l ca-i depasesti sa fie nervosi. Treaba este ca majoritatea masinilor care circula pe strada sunt mai puternice decit buburuza ta, oricum aia e masina de oras si nu prea are ce cauta in afara orasului.

Share this post


Link to post

Of... Eu o sa fiu intr-a 6-a la 120 la ora... Si daca e nevoie, ii dau a treia si depasesc, dupa care iar 120 intr-a 6-a... nu am nevoie de viteza mai mare, cel mai mult am mers cu 170, dar dupa ce am terminat depasirea, a franat si celalalt pana la viteza la care il gasisem - 90. Asa ca am revenit si eu la 110-120 cu cat circulam atunci...

 

Oricum pana nu am actele in mana, ramane un vis :) Realizabil, probabil, in 5 luni. Sper :)

Cand o sa reusesc, o sa revin cu poze, si un alt topic la masina mea...

Share this post


Link to post

Sa revenim ontopic.

Acum ca s-a terminat si meciul putem inceta sa visam :P

Share this post


Link to post

Sinteti de belea sa moara Cici :)

Luati-va o camera 2-3 navete de bere si vreo 2 zile libere de la servici :)

Ce face fotbalul din om :)

Hai sa revenim ontopic ca deja m-am bagat eu peste topicul omului hop si voi cu masinile tari etc...

Deci la nivelul meu de cunostiinte in ale masinilor inclin spre Opel Astra mai nouta sau Vectra ceva mai veche (si Cielo e tot Opel la origine :) vreau sa pastrez traditia) motorizare benzina 1.6 sau 1.8 (eventual o pun pe gaz sa ies ceva mai ieftin dar asta e alta poveste) cu ceva dotari gen ABS, AC, 4geamuri electrice, inchidere centralizata ...

Voi ce ziceti? Si sper sa nu o mai luati prin "parapeti" :)

Share this post


Link to post

Un Vectra B e un compromis acceptabil daca il pui pe GPL si daca nu ai pretentii de spatiu la locurile din spate.

Share this post


Link to post
Voi ce ziceti? Si sper sa nu o mai luati prin "parapeti" :)

Sa aiba cat mai putini kilometri e criteriul, ar fi parerea mea, asa ca mai bine o astra decat o vectra.

 

:o fftopic: si-am incheiat replicile adresate remarcilor de 2 lei ale personajului autodenuntat ca inteligent pe numele lui .. venin :)

Tu esti complexat ca ai masinuta aia de plastic, mica si putin potenta, si strici aiurea topicul. Putin imi pasa cate luni va delasati tu si cu iubita ta

si ce si cum vorbiti sau faceti voi acasuca sau cand va intalniti. Tu habar nu ai ce e aia nici cuplu macar, nici de honda cum e facuta sa mearga,

si nici nu stii sa conduci macar.. pui frana cu ambreiajul, te bagi in depasiri ce nu le poti duce si probabil si alte vitejii.

Eu unul nu patesc sa nu ma lase sa depasesc, si nici altii nu prea i-am auzit sa se mai planga de asa ceva.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Vectra B (ma uitam dupa 1.6 sau 1.8; 2.0 parca e prea mult nu?) eventual gaz pe ea si citi mai putini km inceputul e bun...continuati asa baieti... ca bag la cap...

OFFtopic :

Tommy iar o dai in fasole :) lasa-l in pace daca se baga ca disperatu si conduce la limita treaba lui...

Am patit-o noaptea cu unu care nu ma lasa sa-l depasesc... am stat in spatele lui vreo 20min si pe atunci farurile mele bateau in copaci faza scurta= faza lunga ... a incetinit la 40 semnalizat dreapta ... :) in rest nu ma pun cu nebunii au masini tari sa se duca frate mai naspa cu copii care si-au tras un Clio sau asemanator, sau cutiuze gen Toyota omuletului care nu prea ajuta la demaraj si se baga ca disperatii in depasiri...pe astia tre sa stai cu ochii ca pe butelie sa vezi ce fac...cind ma depasesc BMW, Audi, Mertz-uri nu-mi fac griji mari ca astea au rezerva de putere la greu...

Share this post


Link to post
1-a a 45, a doua la 95, a treia la 145.

Fix ca Cielo :)

 

Deci la nivelul meu de cunostiinte in ale masinilor inclin spre Opel Astra mai nouta sau Vectra ceva mai veche (si Cielo e tot Opel la origine :) vreau sa pastrez traditia) motorizare benzina 1.6 sau 1.8 (eventual o pun pe gaz sa ies ceva mai ieftin dar asta e alta poveste) cu ceva dotari gen ABS, AC, 4geamuri electrice, inchidere centralizata ...

Opel Astra

Share this post


Link to post

Totusi pt cine vrea sa faca un compromis atit de mare si sa puna GPL pe masina recomand un motor mai mare, 2 L ar fii perfect .

In alta ordine de idei Astra si Vectra nu au motoare de 2L deci trebuie limitat la motorul de 1.8L sau 2.2L, cele de 2L sunt numai turbo si al dracu de scumpe . So un motor de 1.8L pe Astra G este deajuns pt masinuta aia, problema este insa ca o Astra cu motor de 1.8 costa mult, adica vreo 6k E, si sa dai atitia bani pe o Astra din 2002 este multisor. Cu drum si taxe ajungi la 7500 E lejer, pai mai bine iei de aici o Astra H cu 8200E decit sa dai 7500E pe o Astra G . Parerea mea care este .

Share this post


Link to post

Asa va stiam si eu scurt si la obiect ... banui ca ati fost stresati cu fotbalul de o dadeati prin garduri :)

Multumesc ... Alte pareri? Emile daca postai asta cu vreo 2-3 zile in urma ma salvai de multe ore de browse :)

Bogdane m-ai luminat :) ca vazusem si oferte pe 2l sa inteleg ca sint Turbo si scumpe si nu se preteaza la gaz?

Apropo de Astra Berlina sau Hatckback? Am inteles ca HB ar fi cu probleme de scirtiala amortizoarele de la HB nu masina :) etc...

HB sint f multe si ceva mai ieftine dar ma feream de ele.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Se preteaza la gaz nu e problema dar sunt totusi 200cp pe o caroserie de 1300kg :D

Scurt si la obiect, vezi ca la 8500E gasesti mai multe Astra H de 1.8@140cp de vanzare. La banii astia este cea mai buna alegere .

Share this post


Link to post
Sa aiba cat mai putini kilometri e criteriul, ar fi parerea mea, asa ca mai bine o astra decat o vectra.

 

:o fftopic: si-am incheiat replicile adresate remarcilor de 2 lei ale personajului autodenuntat ca inteligent pe numele lui .. venin :)

Tu esti complexat ca ai masinuta aia de plastic, mica si putin potenta, si strici aiurea topicul. Putin imi pasa cate luni va delasati tu si cu iubita ta

si ce si cum vorbiti sau faceti voi acasuca sau cand va intalniti. Tu habar nu ai ce e aia nici cuplu macar, nici de honda cum e facuta sa mearga,

si nici nu stii sa conduci macar.. pui frana cu ambreiajul, te bagi in depasiri ce nu le poti duce si probabil si alte vitejii.

Eu unul nu patesc sa nu ma lase sa depasesc, si nici altii nu prea i-am auzit sa se mai planga de asa ceva.

 

:o fftopic: si am terminat si eu cu adresarile asupra personajului atotcunoscator si moralist tommy

Omule, tu chiar te plictisesti. Nu ma cunosti, habar nu ai de cunostiintele mele din orice domeniu, tot ce faci e sa speculezi si sa instigi la cearta. Nu inteleg unde e satisfactia de a te certa pe un forum, sau mai bine zis, oriunde. Fiecare cu treaba lui, daca cineva nu e deacord cu tine, il lasi sa isi vada de treaba. Te crezi cumva lupul moralist?

Nu sunt complexat de nimic, cu atat mai putin de tine, de masina ta, de stilul tau elevat de a conduce si de nenumaratele tale cunostiinte din domeniul auto cat si despre alte grandomanii de care se pare ca suferi. Si chiar suferi.

 

Ca de obicei, tu nu ai ce face si te iei de oricine cand ai capsa pusa.

 

Cer sa se stearga toate post-urile offtopic de pe ultimele doua pagini (inclusiv acesta), chiar nu are sens sa distrugem topicul. Multumesc.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Din pacate Tommy are dreptate, tu ai inceput cand ai bagat S2000 in discutie, deci el nu este LUPUL MORALIST ci tu esti cel care ai aruncat S2000 in discutie iar stilul in care ai adus in discutie S2000 a fost unul de om frustrat . A fost exact ca in faza aia pe care o faceam acum 20 de ani, "lasa ca ma fac eu mare si te bat" sau "te spun eu lu` tovarasa educatoare" . Mai departe trebuie spus ca S2000 nu este nici pe departe o mare supersportiva, daca ziceai si tu ca iti iei un STI ca sa te razbuni iti garantez ca nu se supara nimeni .

Hai faceti pace pa` planeta :D

Share this post


Link to post
Banuiesc ca mi s-a sters post-ul initial fiind considerat reclama??? Reclama ca poate o sa imi vand masina peste 4-5 luni? Ideea post-ului era un exemplu de masina ce poate fi cumparata, care sa fie cat mai apropiata de ce s-a cerut, cu tot cu detalii (la Masina mea). Inca o data: citroen C1/ peugeot 107/ toyota aygo -> second hand, cu garantie cat mai multa ramasa.

Un post care cuprinde prezentarea unei masini si un pret este un post de vanzare si se pune pe bursa. Zi merci ca nu te-am "incaltat" si cu un warn!

 

Buburuza va fi vanduta prin martie-aprilie daca totul merge conform planului, atunci o sa scap si de creditul auto. Urmeaza S2000 :twisted: (m-am saturat de cretini care accelereaza cand sunt depasiti)

Asta ce-i anunt, informare sau cum ii spui?

 

@cumnatu

Faptul ca mi-am prezentat masina in detaliu nu implica intentia de a imi vinde masina. Nici daca as vrea, nu as putea in momentul de fata sa o vand, sunt detalii contractuale ce ma impiedica pana in martie-aprilie sa fac asta. Dar, daca TEORETIC as vinde-o in momentul acesta, atat as fi cerut. Am dat detaliile pentru a ii da omului o idee la ce preturi sa se astepte avand toate detaliile. Totusi, crezi ca imi era greu sa dau anunt in Publitim? Fosta masina am dat-o dupa 2 zile de la publicarea anuntului.

Asta sa i-o spui lu' Mutu. Am auzit ca a facut meciul praf aseara.

 

 

Cer sa se stearga toate post-urile offtopic de pe ultimele doua pagini (inclusiv acesta), chiar nu are sens sa distrugem topicul. Multumesc.

De ce, sa te plangi dupa aia?

Share this post


Link to post

Primul QUOTE: nu am cum sa vand masina in acest moment, si nu imi fac reclama cu un singur post pe un singur topic, ca o sa vand masina peste 5 luni.

 

Buburuza va fi vanduta prin martie-aprilie daca totul merge conform planului, atunci o sa scap si de creditul auto. Urmeaza S2000 (m-am saturat de cretini care accelereaza cand sunt depasiti) - Prima parte era o completare, sa intareasca faptul ca nu o vand acum. A doua parte era referire offtopic la faptul ca in ultimul timp dau peste astfel de soferi zilnic. Si nu sunt frustrat ca nu am supermasina, si nici nu imi cumpar supermasina. Imi cumpar ceva cu mai multa putere, si poate cu posibilitatea de a scapa din acest gen de situatii nefericite.

 

Ultimul QUOTE: Nu am de gand sa ma plang, ma gandeam ca s-a facut praf topicul (si din cauza mea). Nu ai decat sa le stergi.

Share this post


Link to post

Venom pls topic separat daca vrei sa socializezi cu baietii :)

M-am bagat eu peste topicul omului e deajuns ...

Ontopic:

Daca citesc mai bine unul zice Astra altul zice Vectra. Please argumentati. Astra mai noua si km putini sau Vectra mai veche cu km mai multi ( in aceeasi bani)

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Subiectiv desigur, mie unul mi se pare Vectra B mult mai frumoasa decit Astra. Intotdeauna Astra mi s-a parut ca un adolescent ce vrea cu tot dinadinsul sa para om mare dar nu a reusit niciodata sa isi depaseasca conditia :)

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Va multumesc si in continuare astept opiniile voastre.

Intradevar Vectra e varianta serioasa de la Opel iar Astra e ceva de genul "hai sa facem si una ieftina" :)

Ideea initiala a topicului era de o broscutza in banii astia ceea ce insemna o masina noutza si cu f mici probleme sau sanse sa ai.

Pe cind in cazul meu trecind la berlina (nu HB sau Caravan care sint deja mai ieftine) tre' sa ma gindesc sa mai pastrez ceva bani pt o revizie initiala dupa cumparare si sa mai am ceva "la ciorap" pt neprevazute.

Deci cum mai ziceam 6000-7000 max + 1-2000 pt revizie si diverse.

Nu pot arunca toti banii pe masina care nu o cunosc , tre' sa mai pastrez si pt distributie, ulei, si ce mai gasesc varza prin ea :)

 

Apropo ca idee (sa nu dati prea tare :) ) ce ziceti de o Nubira 1.6 de prin 2005-2006 pina in 6-7000e cu max 6-70000km la bord eventual cu GPL sa ramin fidel Forumului :) ???

Ca idee nu vreau masina de curse, depasiri ...sint multumit si cu SOHC-ul meu de 1.5 pe GPL :) primeaza fiabilitatea si cheltuieli mici in utilizare/reparatii la nevoie.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post
Apropo ca idee (sa nu dati prea tare :) ) ce ziceti de o Nubira 1.6 de prin 2005-2006 pina in 6-7000e cu max 6-70000km la bord eventual cu GPL sa ramin fidel Forumului :) ???

Fidelitate datorata unei masini? E prima data cand aud :)

Ai putea-o gasi si cu mai putini km.

Share this post


Link to post

Glumeam mosule :)

Ideea era sa ramin tot pe Daewoo ca sint destul de fiabile si al draq de ieftine la intretinere comparativ cu restul...

Posesorii de Nubira sint rugati sa-si dea cu parerea.

Poate e vreun forumist care vrea sa-si marite "pretina" macar stiu ce iau... :)

Share this post


Link to post
tre' sa ma gindesc sa mai pastrez ceva bani pt o revizie initiala dupa cumparare si sa mai am ceva "la ciorap" pt neprevazute.

Deci cum mai ziceam 6000-7000 max + 1-2000 pt revizie si diverse.

:D Pân' la urmă ajungem pe aceeaşi lungime de undă. Pe lângă asta, la cumpărare mai e un "principiu": Nu contează cât dai pe maşină, contează cât iei" :) Normal, important e să fie maşina bună, să îţi faci treaba cu ea fără să te coste exagerat, dar e important şi cât mai reuşeşti să scoţi pe ea la revânzare.

Referitor la Nubira, cu ţi-a zis şi Tommy, la banii ăia, găseşti una cu km mai puţini, în mod sigur.

Dintre Astra, Vectra şi Nubira, aş alege, în primul rând, maşina cea mai "nouă", are cele mai multe şanse să fie cel mai puţin alergată.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Nu prea exista o reteta sigura care sa spuna cumpara masina X si nu vei avea probleme.

Daca ar fii sa ne luam dupa statistici atunci cea mai buna ar fii Honda Accord DAR nu prea cred, tot in statistici se arata ca Mitsubishi Carisma este pe locul 4 in lume la fiabilitate DAR datele contrazic acest lucru, Carisma are 64 puncte iar Volvo S40 (tot Carisma dar alta carapace) are 22 puncte DECI mult mai bine ca fiabilitate DAR nu apare in TOP 10.

Daca vrei o masina ieftina si buna trebuie reteta este sa "belesti" bine oki si sa alegi cu,,,, capul nu cu sufletul .

TOT statisticile arata ca Volvo S40(96-04) este mult mai fiabil decit Honda Acord (model 99-03), acuma intrebarea mea este : Tu vrei sa fii o statistica ?

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

imi pare rau ca n-am mai raspuns, am fost ocupat cu serviciul.

Nu-mi place ca va certati si agasati in privinta masinilor.

dati-mi si mie niste sfaturi va rog.

 

-vreau masina mai mica(de oras)

- 4 usi

-cei din spate sa aibe sa aibe loc daca sunt supli

-consum mic

- motor mai mic de 1.4 sau 1.6(sh)

-masina noua 8000-8500

-masina second max 5000-6000

 

-bani de masina: trebuie sa vand tico(desi cred ca o sa-i duc lipsa), niste bani de la tata, si restu un credit de 3-4000 E

 

Eu prefer sa-mi iau o masina cu mai putini bani si sa nu ma intind la un credit decat daca e sa fie una noua, nu vreau sa bag banii in "fiare". Unei masini oricum pretul nu are cum sa-i creasca decat daca e una clasica.

Eu pot sa-mi fac credit de 20000 E pe 10 de ani si sa-mi iau o supermasina dar consider ca nu are rost sa investesc intr-un lucru care iti aduce numai cheltuieli si sa platesc o viata pe un lucru pe care pot sa-l pierd intr-o clipa.

Imi plac foarte mult masinile si poate imi iau una scumpa numai atunci cand voi dispune de bani gheata sa o cumpar, pana atunci vreau un mijloc de transpot personal fara figuri, sa fie sigura, sa nu consume mult etc.

NU vreau sa fiu genul de roman care are 100.000 de EURO si mai face imprumut de 100.000 ca sa-si ia Ferrari.

 

Va multumesc inca o data ca vreti sa ma ajutati si mai astept sfaturi. :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu l-am imbolnavit cu nubira :) ) .

Parerea mea este ca la nubira NU iti trebuie decat vreo 1000RON pt revizia initiala, nici vorba de 1000 eur. Important e sa gasesti o masina care sa fi fost intretinuta de cineva care stie cate ceva despre auto, numarul de km nu este un indicator absolut. Daca a fost subturata cronic vei avea pb ca posesorii de kalos 16v. Mergem, vedem, disecam analizam...Eu m-am oferit :) . Din pdv-ul meu masina este plictisitor de fiabila, nu e vw nici departe la finisaje (care mai chitcaie pe aici pe colo) dar eu am impresia ca o sa tina vreo 200 de ani (ceea ce pt mine e descurajator pt ca nu am motiv sa o vand :( ).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...