Jump to content
Sign in to follow this  
bogda

Probleme Noul Chevrolet Aveo Hatchback?

Recommended Posts

Acum aproximativ o luna am achizitiunat un chevrolet aveo hatchback, modelul nou, motorizare 1,2 16v.

Sunt foarte multumit de masina atat in ceea ce priveste finisarile, motorizarea, consumul cu exceptia unui lucru:

-de cand am luat-o, atunci cand bag schimbatorul de viteze in viteza a 3-a, se simte o usoara vibratie in maneta de viteze. La celelalte viteze nu se simte nici un fel de vibratie. Vibratia se simte in a 3-a atunci cand tin mana pe maneta si imping putin de ea inainte si mai ales cand accelerez.

 

Credeti ca asta e o problema de service sau e ceva normal?

 

P.S: Precizez vibratia se simte numai in maneta de viteze.

Schimbarea vitezelor o fac intre 2500 si 3000 de turatii.

Am la bord aproximativ 800km parcursi.

Share this post


Link to post

Ce-i aia problema falsa sau nu, pui la indoiala propriile simturi si sa ne dam noi cu presupusul ? Daca tu simti o vibratie in maneta te duci la service si reclami. Daca ei constata asta, vor verifica nivelul uleiului in cutie si vor incerca un nou reglaj al cursei pedalei de ambreiaj.

Share this post


Link to post
Ce-i aia problema falsa sau nu, pui la indoiala propriile simturi si sa ne dam noi cu presupusul ? Daca tu simti o vibratie in maneta te duci la service si reclami. Daca ei constata asta, vor verifica nivelul uleiului in cutie si vor incerca un nou reglaj al cursei pedalei de ambreiaj.

 

Cand m-am referit la "problema falsa sau nu" m-am gandit ca vibratia pe care o simt in maneta de viteza cand bag in a-3-a e ceva normal si nu o problema de service.

Precizez ca nu am mai condus chevrolet sau daewoo inainte.

Si, apropo, crezi ca vibratia asta poate fi doar o problema de reglaj?

Edited by bogda

Share this post


Link to post

Daca nu tii mana pe ea dupa ce schimbi vibreaza?

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Daca nu tii mana pe ea dupa ce schimbi vibreaza?

 

Vibreaza (adica vibratia se simte la mana) numai daca tin mana pe ea si o imping putin in fata (face asa numai in a 3-a).

Daca pun mana pe ea si nu o imping putin in fata (maneta, in a-3-a) nu se simte nimic.

Edited by bogda

Share this post


Link to post

Cred ca "asa face toate" daca impingi maneta in timp ce merge masina. Nu stiu sa explic tehnic asta dar am intalnit-o la Octavia 1 si 2, Lacetti, Golf 4, BMW seria 3, masinile pe care le-am condus in ultimii 3 ani. :)

 

La Lacetti de ex. in orice treapta daca impingi maneta spre sensul in care ai bagat in viteza simti o vibratie si parca se si aude un harait inabusit.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Cred ca "asa face toate" daca impingi maneta in timp ce merge masina. Nu stiu sa explic tehnic asta dar am intalnit-o la Octavia 1 si 2, Lacetti, Golf 4, BMW seria 3, masinile pe care le-am condus in ultimii 3 ani. :)

 

La Lacetti de ex. in orice treapta daca impingi maneta spre sensul in care ai bagat in viteza simti o vibratie si parca se si aude un harait inabusit.

 

Exact, se simte o vibratie (ca si cum ar fi vibratia motorului, ceva de genul asta).

Daca bag in celelalte viteze, chiar daca imping putin, nu se simte nimic.

Un prieten care are hyundai i10 mi-a spus ca si a lui simte aceeasi vibratie dar in viteza a II-a.

M-am mai linistit.

Edited by bogda

Share this post


Link to post

Urmatoarea problema falsa sau nu va fi probabil de genul: cand apas pe frana, masina franeaza :) Si asta e tot o problema... falsa: toate face asa :D

Share this post


Link to post
motorizare 1,2 16v.

 

Problema ar putea fi de la cele 8 supape in plus.

Share this post


Link to post

Modelul nou are 16 supape si pe motorul de 1.2.

Share this post


Link to post

Nu e vorba de modelul nou din ce vad eu in linkurile tale.. daca ma uit la date si poze.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Specificatiile tehnice din link-ul tau sunt pentru vechiul Aveo Hb.

Share this post


Link to post

Exact :) Noul Aveo are motor de 1,2 16 v cu 86 CP. Iar site-ul chevrolet, din pacate, nu exceleaza la capitolul informatii si exactitate. La multe datele sunt eronate, sau inexacte, ori lipsesc cu desavarsire...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Eu va cred ca e vorba despre modelul vechi (pe www.chevrolet.si - reprezentanta pt. Europa de est - apare intr-adevar varianta 1.2 16V) dar dati-mi voi un link spre "noul" Aveo ... Din ce e pe site-ul .ro (am dat mai multe link-uri, pt. fiecare varianta de echipare : direct, plus, star, elite, premium) se pare ca acelea se comercializeaza in RO. De aceea am spu sa-i trezim si pe ei ... eu chiar nu stiam ca se vinde deja noul model si in RO.

De unde alta informare decat de la reprezentanta ?

Share this post


Link to post
De unde alta informare decat de la reprezentanta ?

De la dealeri...

De ex. GTT

Share this post


Link to post

Dar daca cauti datele tehnice ale motoarelor respective, le gasesti foarte repede...in Germania.

Share this post


Link to post

 

 

Si ce nu ai inteles ? Este aveo 5 usi cu motorizarea noua de 1.2 (DOHC),dar si cu motorizarea veche 1.2(SOHC)!

Share this post


Link to post

La Radacini Motors am intrebat, deoarece eu initial vroiam varianta hatchback noua ,dar cu 1,2 8V. Si mi s-a zis ca nu exista ! Pe noul Hb exista doar 1,2 16V 85CP , si 1,4 16v 100CP. Mai nou si sedanul are aceste 2 motoare , ramanand si cel de 1,2 8V 72CP.

Share this post


Link to post

Eu am un Aveo hatchback modelul nou, varianta 1.4 16v 100 cp. Nu simt nici o vibratie nelalocul ei cand schimb vitezele. O mica vibratie este normal sa simti, doar n-o fi sa stea nemiscata maneta, ca la navete spatiale :P . O sa fiu mai atent maine si daca observ vreo diferenta notabila de vibratie cand dau a 3-a, o sa iti zic.

 

Cat despre masina, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, este o masinuta OK. Eu am 8200 km parcursi in 7 luni si nu am de ce sa ma plang. Singura problema ar fi un "greieras" care se aude la denivelari intr-unul din panourile usii drepte. Astept revizia de 1 an (desi cred ca ating 15.000 KM inainte de an) sa o rezolv. Consumul variaza intre 10-12 urban si 6-9 extraurban.

 

Singurele motorizari pentru Aveo hatchback model nou sunt 1.2 16v 85 CP si 1.4 16v 100 CP. In USA se mai distribuie si 1.6 16v 113 CP, care, daca nu ma insel, este acelasi motor folosit si pe Cruze.

Edited by fry

Share this post


Link to post
Si ce nu ai inteles ? Este aveo 5 usi cu motorizarea noua de 1.2 (DOHC),dar si cu motorizarea veche 1.2(SOHC)!

 

Buna dimineata !

 

Cred ca tu nu ai inteles : in urma cu 10 luni (postul e din 7 august 2008 !) se vindeau variantele cu noile motorizari dar pe site-ul .ro nu apareau !

Share this post


Link to post

Eu in data de 24.04.2008 am cumparat ultima masina din lotu vechi de aveo hb din brasov,urmand ca de pe data de 1.05.2008 sa vina modele noi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...