Jump to content
Sign in to follow this  
khhamsin

Karting In Bucuresti

Recommended Posts

(Sper ca nu s-a mai discutat subiectul pe aici. Daca n-am postat bine rog moderatorii sa mute...)

 

 

S-a deschis un circuit nou de karting pe linia de centura a Bucurestiului.

E destul de profesionist: casti, listing cu timpii la final, steagul ca patratele etc.

Cand vine caldura, propun vitezistilor o adunare pentru un concurs amical. Ce ziceti ?

Share this post


Link to post

Interesant! Baga mai multe aminunte, preturi, locatie exacta etc

Share this post


Link to post

suna super...!

sunt un mare impatimit!

tb sa ne dai detalii...mai exact unde este pe centura..?

:) >-

Share this post


Link to post

fost eu de vreo 4-5 ori.. e drog oameni buni.. nu va duceti :) just kidding... ne-a apucat febra rau de tot si plecam o data pe luna de la servici, mai multi... pretu era de 400.000 /10 min pe pista mare (standarde europene, inscrisa in circuitul international) .. ai impresia ca te dai o ora, nu 10 min.. sunt f intense si obositoare... dar e cel mai minunant sentiment pe care il poti avea...

 

au karturi de 6 si 9 cai .. la alea de 9 nu te lasa decat daca esti veteran pe acolo (te-au mai vaz de cel putin 2-3 ori) .. dar ii poti minti... eu m-am dat doar cu 6 cai ... si mi-am imbunatatit de fiecare data timpul ..

 

abia astept sa se incalzeasca... noi daca ne duceam asa multi, obtinusem chiar o reducere.. plateam 350.000 in loc de 400.. asa ca va recomand cu caldura..

 

situ lor este www.amckart.ro si se gasesc pe soaseaua de centura Tunari.

 

Sper ca de asta era vorba .. eu pe asta il stiu

Edited by Alithenake

Share this post


Link to post

Chiar ca e drog, recunosc. Am fost vara trecuta, deci cifrele s-ar putea sa nu mai fie exacte:

- sunt 2 clase de putere, 4.5 si 6 cai. Incepatorii sunt obligati sa dea o tura cu 4.5 inainte de a se merge cu cele mai puternice. Veti fi inregistrati in baza lor de date, deci pe viitor veti merge cu 6 direct, fara probleme.

- o cursa (cca 7 ture) costa 400.000 respectiv 550.000, nu bag mana-n foc, plus ca poate s-au modificat tarifele. Oricum e arhisuficient. Dupa prima cursa cu 6 cai eram complet epuizat, iar mainile a trebuit sa le bag in gheata, ma dureau de la stransul volanului.

- desi e plin de ace de par, viteza medie sare de 50 km/h, ceva de domeniul imposibilului pentru o masina de strada.

- www.amckart.ro, dar e cam incomplet.

 

@alithenake: e vorba de acelasi circuit. de puteri si preturi repet, nu sunt sigur, e foarte probabil ca cele date de tine sa fie cele corecte.

Edited by khhamsin

Share this post


Link to post

Am fost si eu acolo cu firma in Oct anul trecut. Preturi nu stiu exact ca a platit seful, dar tot de 400k / 10min auzisem si eu.

Noi ne-am dat pe traseul de afara (de fapt doar jumatate, ca pe cealalta jumatate erau antrenamente) si dupa aia a inceput ploaia si ne-am dat indoor care am inteles ca e primul traseu indoor din RO, pe carturi electrice, nu mai tin minte de cat. Senzatia este mult mai misto decat pe carturile pe benzina pentru ca au demaraj mult mai misto (stiati ca troleibuzele sunt mult mai greu de condus din cauza faptului ca motorul electric are cuplu maxim la turatie 0). Ne-am dat vreo 3 ore pe acolo, foarte fain.

Traseul apartine unui tip care este pasionat de karting si de asta a fost realizat fara a se uita prea mult la bani.

Share this post


Link to post

Am uitat sa va marturisesc ca uichendul trecut (duminica) am fost la AMCKART pe soseaua de centura. M-am dat cu kartul pentru prima oara in viatza. Pot sa zic ca e foarte misto. Dupa 10 minute de invarteala ma simteam ca dupa 10 ore de condus!

Carturile sunt de 6 cai si de 9 cai parca. Eu m-am dat din prima cu unul de 9 cai.

Multe curbe in ac de par si multe sicane, precum si o linie dreapta pt viteza.

Fiind la prima incercare, mi-a luat nitel sa descopar ce poate si ce nu poate cartul respectiv. Se vede si din timpii scosi, care au fost din ce in ce mai buni, de la tura la tura (mi-au dat listing la sfirsit, cu timpii).

 

Kart # 20

Lap / Time / Km/h

0 / 1:05.00 / N/A (ca nu intri pe pista exact de la start)

1 / 1:34.48 / 47.63

2 / 1:29.97 / 50.01

3 / 1:27.51 / 51.42

4 / 1:24.58 / 53.20

5 / 1:24.16 / 53.47

6 / 1:24.95 / 52.97 (aici la ultima, am lasat-o mai moale cind am vazut steagul de finnish :wallbanger: )

 

Ce ziceti? Ne stringem intr-un weekend?

Din pacate nu mai imi amintesc exact preturile :( ... eram prea excitat :redface:

Share this post


Link to post

Da ar fi foarte interesant sa ne :lavolan: cu toti.

Dar totusi parca ar conta si partea financiara :-?

Sa vedem ce mai zic si colegii nostri :)

 

PS da unde mai exact este acest circuit?

Edited by Mike1

Share this post


Link to post

@nfs > medie de 50km/h nu-i cam putin ?

Share this post


Link to post

Tinind cont ca sunt niste kkturi cu roti, fara amortizoare si alte elemente de siguranta - in afara de casca- senzatia de viteza e foarte mare!

 

PS. Media mea a fost 51.36 km/h (dupa cum reiese din listing, n-am calculat eu) :P

PS2. M-am dat impreuna cu un prieten, care e destul de vechi in bransha (normal ca "m-a facut", negocia curbele mai bine)... dar viteza lui max. a fost doar 56.17 km/h (fata de a mea 53.47)!

Share this post


Link to post

Asta am banuit si eu, ca nu permite pista mai mult. Dar cu masinarii din alea poti rula cu viteza mult mai mare. Medii din astea se scoteau cu motoare de Mobra.

Share this post


Link to post

Carturile sunt si mult mai joase decat masinile, ai cimentul la 10 cm de poponeata, normal ca 50 km/h pare o viteza suficienta :P

Share this post


Link to post
PS da unde mai exact este acest circuit?

Cum vii dinspre Ploiesti spre Buc, intri pe centura si mergi in stinga (adica faci dreapta din DN1 si apoi stinga pe sub pod!). Dup-aia mai mergi cam 5 km si e pe stinga!

Uite harta: http://www.amckart.ro/amckart/aboutus/contact.aspx?id=0

 

PS. Uitasem sa va zic, au si circuit indoor! Ta-na-na-naaaa!

Share this post


Link to post
Carturile sunt si mult mai joase decat masinile, ai cimentul la 10 cm de poponeata, normal ca 50 km/h pare o viteza suficienta :P

Se spunea ca ai senzatia de viteza dubla. Cei care au ajuns sa mearga pe karturi cu 160 aveau senzatia ca merg cu peste 300 la ora.

 

Kartodromul de la Galati a ajuns sa fie offroad :-W mai mult mergem cu masinile sa invatam sa conducem pe acolo, dar are niste gropaneeee, dar nu paradesc masina... eventual si acoperite cu apa, yesssssss :lavolan:

Share this post


Link to post

Da, am fost si eu acolo in 2003 cu firma la team building.

Este cum a zis NFS-ul de la Podul Otopeni se merge spre sud, se trece de bariera care este in zona Mobexpert Pipera (sau se poate iesi pe acolo), si apoi dupa primul Lukoil intalnit pe stanga.

La circuitul indoor se alearga cu karturi electrice, cu acumulatori, care dupa parerea mea sunt mult mai misto, pentru ca au demaraj mult mai mare (gen troleu, la electric cuplul maxim e la turatie 0) si sunt si mai puternice parca.

Share this post


Link to post
(Sper ca nu s-a mai discutat subiectul pe aici. Daca n-am postat bine rog moderatorii sa mute...)

S-a deschis un circuit nou de karting pe linia de centura a Bucurestiului.

E destul de profesionist: casti, listing cu timpii la final, steagul ca patratele etc.

Cand vine caldura, propun vitezistilor o adunare pentru un concurs amical. Ce ziceti ?

 

salut! sunt nou aici..suna interesant, sunt bolnav de viteza :D

hai sa vedem ce iese...Preturi??!! cam maricele...dar sper sa merite

Share this post


Link to post

Din ce ziceau angajatii, kart-urile au turatia limitata, eu am observat un shurub sub acceleratie :shock: . Oricum viteza medie de 50 km/h e imensa pentru un traseu cu niste curbe in care abia ai loc cu masina de strada.

 

Tinand cont ca a venit caldura (si facand putina abstractie de ploi), reinnoiesc invitatia pe care am lansat-o o data cu acest post !

Share this post


Link to post

Cu niste karturi mai mari, asa, cam cit un Matiz :D te lasa sa intri pe pista?

Share this post


Link to post
Tinand cont ca a venit caldura (si facand putina abstractie de ploi), reinnoiesc invitatia pe care am lansat-o o data cu acest post !

Eu ma bag, daca mergi weekendu alalalt (9-10 iulie). Mai vine cineva?

Share this post


Link to post
Cu niste karturi mai mari, asa, cam cit un Matiz :D   te lasa sa intri pe pista?

Nu stiu daca te lasa ei, dar acolo s-a facut testarea pentru Realitatea (sper sa nu zic postul aiurea) cand s-a lansat Mitsubishi Lancer EVO 8 in Romania.

Deci ca teren merge, probabil daca dai o shpaga groasa...

Share this post


Link to post

Am vazut un motociclist care isi incerca singurel motorul pe acolo. A trebuit sa stam sa-si termine el turele ca sa putem intra si noi. Nu stiu daca se cunostea cu patronii, dar inclin sa cred ca a platit ca orice client si s-a dat cu propriul vehicul.

Share this post


Link to post
..................

Eu m-am dat din prima cu unul de 9 cai.

Multe curbe in ac de par si multe sicane, precum si o linie dreapta pt viteza.

Fiind la prima incercare, mi-a luat nitel sa descopar ce poate si ce nu poate cartul respectiv. Se vede si din timpii scosi, care au fost din ce in ce mai buni, de la tura la tura (mi-au dat listing la sfirsit, cu timpii).

 

Kart # 20

Lap / Time / Km/h

0 / 1:05.00 / N/A (ca nu intri pe pista exact de la start)

1 / 1:34.48 / 47.63

2 / 1:29.97 / 50.01

3 / 1:27.51 / 51.42

4 / 1:24.58 / 53.20

5 / 1:24.16 / 53.47

6 / 1:24.95 / 52.97

 

mare sef in ale NFSului :)

abia acum am vazut topicul, imi cer scuze taca e tarziu

mie mi-au dat cartul de 6 cai prima data...si ute timpii

50.00 N/A

1m29.25...50.42km/h

1m27.46...51.45km/h

1m27.37...51.50km/h

1m26.14...52.25km/h

1m26.13...52.25km/h

1m26.06...52.29km/h

 

Dupa cum se vede, timpii scad mereu :D si fastest lap e ultimul...in consecinta cred ca mai era rezerva. eu am fost multumit doar de faptul ca am mers din ce in ce mai bine, pe masura ce ma obisnuiam cu masinuta si circuitul.

tu ai scos cu mai putin de 2sec mai rapid pe tur cu 9 cai? :D ....hehe...cred ca nu m-am descurcat rau deloc.. (a fost prima si singura experienta la cei din tunari, am mai fost de cateva ori in trecut in herastrau).

neaparat vreau sa pun si eu mana pe unul de 9 cai sa vad ce poate sa faca..sunt absolut sigur ca daca am 50% mai multa putere scot multe secunde din acel 1m26.06...pe undeva pe la 1m21 as inclina sa cred ca pot scoate din prima incercare cu cel de 9 cai

Share this post


Link to post

Pai eram la prima experienta de gen. Prima oara cind ma suiam intr-un cart!

Pe primele doua tururi mergeam cum merg pe virful transfagarasanului, frinam inainte de curba :) ) ... abia dup-aia mi-am dat seama ca asta nu-i matiz si am prins curaj sa le iau cu scirtz, ba chiar cu derapaje (cit de cit) controlate! :D

 

Experienta se cere repetata.

Tot nu sunt amatori?

Share this post


Link to post

nfs

cat costa exact?

si care ar fi programul pt sambata / duminica?

ne-ar interesa pt sambata sau duminica asta o isprava :D

Share this post


Link to post
...

Din pacate nu mai imi amintesc exact preturile  :( ... eram prea excitat  :redface:

nfs

cat costa exact?

 

Hmmm :-W

 

Repet, nu mai stiu! 300.000, 500.000 ...

Din pacate, situl lor e under construction!

 

Dar au telefon si email!

 

www.AMCKART.ro

under construction

Soseaua de Centura Nr.5, Comuna Tunari

Tel: 0741 100 700

Email: office@amckart.ro

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...