Jump to content
Sign in to follow this  
Guest Mecmar

Cum Va Conectati La Internet De Acasa?

Recommended Posts

Singurele sanse ... ori escaladezi la nivel 2 de suport tehnic (adica dupa trepadusii de raspund la primul apel, si asa cum zice Zmeu, au niste raspunsuri si etape predefinite de raspuns, nu faci nimic cu ei -- mai exista un nivel de suport tehnic, unde mai sunt si oameni care se pricep), ori schimbi providerul :) )

Share this post


Link to post
Am CableLink de la RDS, de vreo 3-4 ani. In general am fost multumit spre foarte multumit.

Insa de vreo 2-3 saptamani incoace au inceput problemele... se deconecteaza din cind in cind, complet aleator pe durate scurte (in medie de la citeva secunde la 2-3 min.).

 

Am verificat, nu e de la router, am incercat si cu alt router mai vechi si fara router (pe direct). Tot asa face. Nu e nici de la calculator, ca am incercat si cu alte doua laptopuri.

 

Mai pateste cineva, sau are RDS-u ceva cu mine personal?

 

Da Sergiu.. si eu am aceeasi problema, tot asa le-am luat prin eliminare posibilele cauze si am ajuns la concluzia ca e de la ei!

Oricum, credeam ca-s singurul la care se intampla asta de vreo 3 saptamani incoace..

 

PS In ultima saptamana totusi si-a mai revenit, insa in jurul orei 0 invariabil se deconecteaza si reconecteaza in cateva secunde..

Share this post


Link to post

Si eu am remarcat problemele astea :-S Nu mai mult de 3-5secunde de "lipsa internet", insa suficient cat sa'mi strice orice treaba. Vitezele sunt ok - 6MB/s intra si 800kB/s extern (RDS fiberlink) si un RTC pe post de 'backup' ajuta (insa cu nijte viteze de pe vremea pellinului).

 

@Zmeul si la level3/escalaton e aceiasi problema. Peste tot e la fel: intrebari comune = raspunsuri comune.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post
Insa de vreo 2-3 saptamani incoace au inceput problemele... se deconecteaza din cind in cind, complet aleator pe durate scurte (in medie de la citeva secunde la 2-3 min.).

Tocmai ce a inceput si al meu :(

Share this post


Link to post

Bun asa... sunt extrem de fericit ca nu sunt singurul... Da' pina la urma ce e de facut?? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Dintre putinii ploiesteni care sunt pe forum stie cineva cand da RDS-ul drumul la servicii?

La mine au cablat blocul de vreo 3 luni si de atunci nimic :( ...Vreau neaparat sa scap de UPC.

Share this post


Link to post

Anu' viitor (nu e gluma).

Share this post


Link to post

Sa te auda cine trebuie O :) ...sper ca nu anul viitor la sfarsit ca ii strang de gat pe astia de la UPC pana atunci.

Share this post


Link to post

RDS sunt cei ce au tras coloane de cablu din plastic la fiecare apartament prin blocuri? Am asa ceva si in Galati si am vazut si prin Constanta.

Au cumva si cablu? Vreau si eu sa scap de UPC si de 40 de lei lunar.

Share this post


Link to post

De 40 de lei lunar poti sa scapi aruncandu-i in contul meu. Altfel, nu stiu de ce vi-i doriti atat de mult pe RDS. Vorba aia, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. De ce credeti ca sunt mai buni decat UPC? Au si astia bubele lor.

Share this post


Link to post

Pai eu vreau cablu mai ieftin, la 10 ore pe luna cat ma uit la teveu mai bine ma duc la multiplex.

Share this post


Link to post

Digi. Altfel, cablarea blocurilor e oricum o chestie buna, mult mai buna decat inghesuirea tuturor serviciilor pe CATV. Prin canalul ala de cablu iti vine asa:

 

# net

# tv digital, dintr-o cutie montata pe bloc (care e acelasi lucru cu digi tv, ala cu antena)

# telefon, dintr-un echipament montat pe palier

 

Singura chestie naspa la RDS este pppoe-ul ala, in rest, cam tot aia cu UPC.

Share this post


Link to post

Cu ce te deranjeaza pppoe-ul respectiv?

Share this post


Link to post

Ca face nazuri la unele routere proaste. Ma rog, nu mai ma deranjeaza, ca l-am schimbat :) )

Share this post


Link to post

Abonat la C-zone,factura 45 lei lunar,viteza medie de download de pe net 1-1,5 Mbps :D ,nu s-a intrerupt sau blocat niciodata in aproape un an de zile.In Martie implinesc un an la ei si o sa-mi mareasca viteza cu 25% :D .

Share this post


Link to post

Abonament RDS de 9$ viteza spre rusinea mea n-o stiu dar merge bine.

 

@vaxxi. La unele se rezolva cu update de firmware.

Share this post


Link to post

Abonament la RomScot!Merge destul de bine!

Share this post


Link to post
Abonament RDS de 9$ viteza spre rusinea mea n-o stiu dar merge bine.

Acum viteza e de 2Mbps la 9$. Si eu tot asta folosesc. Pana acum le dau nota 8. De doua ori am avut mici probleme de la cablurile conectate aiurea pe casa scarii, si se misca tare greu echipele de service.

Share this post


Link to post

Am RDS calblelink, abon de 15 usd.

A mers bine citiva ani, dar de vreo 2 luni s-au "stricat". Mi se intrerupe din cind in cind pe perioade scurte, dar e destul de frecvent si foarte sacaitor. Acu o saptamana au incetat intreruperile... acum vad ca au revenit. :wallbanger:

 

Ce optiuni avem?

Share this post


Link to post

Doar "de cartier" ceva. Si asta daca nu o sa te trezesti ca i-a cumparat rds. La romtelecom e stabil dar "merge incet". Daca esti descarcaci nu se merita. Si eu am ramas blocat in rds insa am reziliat pt ca ma mut undeva unde sunt tot astia sau upc (alti nemernici).

Share this post


Link to post

Cum pot sa ma conectez la internet de la laptop in cazul in care ma duc prin tara cu treaba? M-ar interesa ceva prepaid fara abonament, gen asta. Apropo, zapp are retea de date prin tara buna, ma refer la viteza si stabilitate?

Share this post


Link to post

Zapp nu are retea de orice fel buna. Citisem ca au avut o scadere a numarului de clienti cu 35% in ultimul an multumita: retelei proaste, nesolutionarii problemelor semnalate de clienti, bagarea pe gat a prelungirii contractului ca 12 luni etc.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

RDS Fiberlink. In zona mea merge extraordinar, in ultima vreme am ajuns si la 500 KB (kilo octeti) pe EXTERN.

 

La fel si telefonia RDS. Acu' vreo3 saptamini mi-au dat si mobil, dar nu prea am unde sa-l folosesc :)

 

LE: Abonament de 9 USD :thumbl:

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Retea de cartier,provider Vip Net, costuri = moca ( free ) :)

post-8313-1201797198_thumb.jpg

post-8313-1201797205_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Cum pot sa ma conectez la internet de la laptop in cazul in care ma duc prin tara cu treaba? M-ar interesa ceva prepaid fara abonament, gen asta. Apropo, zapp are retea de date prin tara buna, ma refer la viteza si stabilitate?

 

 

Telefon N70 si cablu de date folosesc eu. Prin bluetooth nu stiu de ce nu merge.

 

Poti sa iti faci abonament special 3G cu modem de la vodafone sau edge de la Orange.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...