Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Litoralul romanesc vs all others

Recommended Posts

Pai si la Bulgari cum am gasit in plin sezon daca nu sunt indiscret acum vreo 2 saptamani? :D

 

Aici e problema litoralului romanesc. Daca servicii de calitate mai gasesti cat de cat, preturile sunt astronomice comparativ cu ce ofera. ;)

 

La Bulgari poti sa stai la 4 stele cu banii cu care ai sta in Romania la 2 stele. mananci cam la acelas pret, dar mult maibine si mai diversificat. Plaja e mult mai curata. servirea e mai buna, etc

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Zi-mi si mie, aveam/am vreo sansa prin romania sa gasec un hotel de 4 stele cu ~100 RON pe noapte? :)

 

Eu am stat anul trecut la bulgari in sezon cu 20 euro / noapte la 3stele cu mic dejun inclus. Ce-i drept intr-o zona mai putin turistica, in sud (Burgas).

Era misto ca nu era picior de roman acolo, era inca neotravit.

Edited by hawkeye

Share this post


Link to post

Acum 2 saptamani nu era in plin sezon si cred ca ai fi gasit.

 

PS: Vezi ca suma propusa de tine e pe la 125 de lei.

Share this post


Link to post

Dar acum o saptamana era cumva plin sezon? Cu greu am gasit cazare... scorul nu-l spun ca mi-e rusine de cat am dat la Majestic. Cu banii aia stateam linistit la 4 stele in Bulgaria si beam si bere o zi intreaga. ;)

 

Sa mai adaug faptul ca o camera de la Majestic 3 stele Romania e cam de 2 ori mai mica decat cele de la hotelurile de 4 stele din Bulgaria si ca nu are balcon? :)

 

Ca sa nu fie confuzii... eu spun Neptun generic la tot ce inseamna Neptun/Olimp, statiunile fiind practic lipite.

Este vorba de majestic din Olimp, cel de langa Amfiteatru si Belvedere mandria litoralului romanesc pe vremea lui ceasca si care acum zici ca sunt lasate in paragina.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Daca ai gasit cu greu inseamna ca scorul era bun, pe masura cererii. :)

 

Data viitoare incearca in partea de nord a mamaii, nu iti fie frica sa treci de bariera!

Share this post


Link to post

Am gasit cu greu ca am mai incercat si pe la alte hoteluri care aratau acceptabil la exterior dar infect inside. Am zis ca poate poate ies mai ieftin cu cazarea. Dupa ce m-am plimbat prin camerele de la vreo 4 hoteluri mi-am bagat picioarele si mi-am luat camera la Majestic.

 

Nu mai incerc bre in Romania ca mi s-a taiat de tot ultima oara.

Peste 2 saptamani o sa mai dau o fuga pe la bulgari. Probabil prin Sunny Beach sau Nessebar ca sa mai diversific. :D

 

P.S> Nu mi-e frica sa trec dunarea. =))

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
Eu am stat anul trecut la bulgari in sezon cu 20 euro / noapte la 3stele cu mic dejun inclus. Ce-i drept intr-o zona mai putin turistica, in sud (Burgas).

Era misto ca nu era picior de roman acolo, era inca neotravit.

Anul trecut am fost in zona, in Nessebar, la IFA (4*+) all inclusive.

http://images.google.ro/images?um=1&hl...83utare+Imagini

http://en.wikipedia.org/wiki/Nesebar

1. Peste jumatate din turistii din hotel erau romani, si cam ghiolbani (rezervare prin agentie de turism romaneasca)

2. Mancare muuuuuulta, bautura muuulta, dar de calitate proasta, exact cum zice Zmeu. Zeci de feluri de "dulceata" pline de gelatina (aia numai dulceata nu e, nici macar gem sau marmelada :) ) parizer prin toate. Cam un sfert din mancare avea gust acceptabil (si aici ma refer la chestii clasice, gen ochiuri, lapte, cornuri simple), in rest erau groaznice. Carnati colorati si grasi, diverse paste cu parizer ascuns in interior, etc. Bauturile la fel, naspa, eu am incercat doar o bere, nu stiu cum erau tariile, calitativ (whisky, vodca, rom, tequila...cam orice), sucuri cam ca la TEC-urile noastre de pe vremuri, inghetata la discretie dar nu ii tenta nici macar pe copii dupa prima cupa. In fine, total dezamagit de mancare. Ideea e ca mancarea era extrem de multa si ca sa poti manca ceva sa te saturi din pacate trebuia sa faci risipa, si anume sa iei cate o bucata din multe feluri pentru a gasi ceva mancabil. Eu nu sunt prea pretentios la mancare (adica chestii exotice), ma multumesc cu niste ochiuri, lapte, branza dimineata insa de acolo 3/4 din mancare se arunca, adica ramanea pe mese nemancata. Mai bine serveau mai putina mancare si mai buna.

In nici un caz nu se compara cu micul dejun gratuit (inclus in cazare de fapt) din Austria, Olanda, Germania unde erau toate excelente (si culmea, si multe..)

Concluzie: singura data cand am fost la all inclusive. Desi hotelul era de 4 stele plus, se pare ca nu se aplica si la mancare.

Share this post


Link to post

Si bariera tot din "turism " face parte. Adica ma duc acolo sa cheltui bani (sa prospere mamaia) si trebuie sa platesc intrare, macar de aveau inclusa o cafea in pretul de intrare :) )

Cati bani ar strange bugetul Bucurestiului cu o astfel de bariera :scarpin: , avand in vedere ca in Bucuresti sunt mai multi "gura casca" ce nu au venit neaparat sa cheltuie bani ci vin cu diverse alte probleme. Fara ofensa la adresa vizitatorilor din Buc.

Share this post


Link to post

Anul trecut am stat o saptamana la hotelul asta.

 

Mancarea a fost excelenta si foarte diversificata.

Singurul impediment a fost ca nu aveau si bere la all-inlcusive, aveau in schimb vin. Foarte bun de altfel.

 

N-am avut ce sa reprosez la aspect, servire, curatenie, mancare, parcare. Totul a fost mai mult decat ok.

 

Erau doar 3 masini de romania in parcare si foarte multi nemti si francezi prin hotel.

Ultima oara, acum 2 saptamani, costa 55 de euro camera + 10 euro suplimentul de all-inlcusive pentru 2 persoane, doar ca era full. Nu era nicio camera libera asa ca am ales alt hotel.

Share this post


Link to post
In nici un caz nu se compara cu micul dejun gratuit (inclus in cazare de fapt) din Austria, Olanda, Germania unde erau toate excelente (si culmea, si multe..)

 

Pai iarna nu-i ca vara, nu?

 

Eu am fost in turcia acum vreo 4 sau 5 ani la un 5 stele "ultimate all inclusive" si imi aduc aminte ca am ramas impersionat (conceptul de all inclusive era super la inceput la vremea aia, nu mai auzisem de asa ceva)

 

Din cate am mai auzit, turcii chiar stiu sa faca allinclusive, bulgarii mai putin.

Share this post


Link to post

Romanii nici macar. =))

 

Chiar, cate hoteluri de pe litoralul romanesc au all-inclusive? :P

Share this post


Link to post

Ma doare capuuuuuul! Sunteti offtopic de 3 zile-ncoace!

 

LE: Nah! Continuati!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Mda,nu stiu ce sa zic.Dupa 6 pagini citite am vazut ca unu se vaita de drumuri altul de cazare altul de mizerie altul de tara asta si asa mai departe..

Hai sa va zic si opinia mea:

-drumurile din punctul meu de vedere sunt ok in RO

-traficul e de cacao tot datorita noua soferilor(romanilor) care se inghiesuie pe A2 ca turma de oi si se vaita ca fac 8 ore duminica seara pana in bucuresti,cand varianta Urziceni-Slobozia e pustie datorita faptului ca e mai lunga cu 50km...no comment.

-gunoiul de pe plaje e facut tot de romani...

-mancare se poate manca pe litoralul romanesc si la impinge tava si la cel mai luxos restaurant,dupa posibilitati.

-cazare se gaseste si la o stea si la 5.

Anul asta o sa mergem tot in RO la mare pt ca nu ne deranjeaza cu nimic.Nu am pretentii sa dau bani de 1-2 stele si sa incep sa stramb din nas ca nu imi ofera servicii de 3-4-5 stele ca asa am auzit ca e in Bulgaria.

O sa fac rezervare la hotel de 1-2 stele unde se gasesc camere si cu frigider si tv si alte minuni.Nu vreau AC,menajera la discretie,jacuzzi si alte porcarii care tind spre snobism.Vreau camera cu baie cu sau fara tv nu ma intereseaza ca nu ma duc la mare sa ma uit la tv si cu conditii cat de cat decente.La capitolul mancare o sa fim aproape de Mangalia (Saturn) si nu mi-e rusine dimineata sa iau ceva de la supermarket si sa mananc la hotel iar pt seara o iesire prin statuini la un restaurant sau la restaurantul hotelului.

In Bulgaria daca ma duc practic ma simt legat de maini.In afara de hotel-plaja-restaurant nu pot face mai nimic.Nu am chief sa ma opreasca politia lor pe drum sa faca pe prostii ca nu inteleg romana sau engleza si sa ma ia la misto,ca de faze d'astea mi-e scarba.Sunt multe chiestii care nu imi plac acolo.

Pe litoralul romanesc am mai multe posibilitati decat acolo,prefer sa merg la un club sa ma plimb linistit prin statiuni,sa dau un telefon la aeroport la Tuzla :P sa ii adun pe baietii din Constanta la o iesire ceva,poate si un gratar la o padure sau pe plaja...etc. Asa ca Ioane ai grija ca in perioada 6-11 august suntem acolo :P .ZDBule,mai traiesti ? :D

Edited by Alezz

Share this post


Link to post
-drumurile din punctul meu de vedere sunt ok in RO

Unde, cind, cum? In comparatie cu ce tara?

Share this post


Link to post

Alezzule,sa nu mananci toate hamsiile de pe litoral, ca dupa 11 vin si eu! :) )

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post
-gunoiul de pe plaje e facut tot de romani...

Asa... si asta il face mai usor de suportat?

 

unu se vaita de drumuri altul de cazare altul de mizerie altul de tara asta si asa mai departe..

 

Cei trei sau patru cred ca sunt eu. Confunzi critica viguroasa cu vaicareala :D . Nu se vaita nimeni, stai linistit, nu imi place ceva, o spun (critic) pe romaneste, aleg alternativa, tu din contra, si uite asa toata lumea e multumita.

 

Anul asta o sa mergem tot in RO la mare pt ca nu ne deranjeaza cu nimic.

 

Ai curajul sa imi raspunzi sincer la urmatoarele intrebari?

 

Te deranjeaza ...

- ca e gunoi pe plaja (facut tot de romani)?

- ca plajele sunt "sub ocupatie", nu ai voie sa pui paturica, si sezlongul costa mai mult decat face?

- ca drumul pana la mare e cu o singura banda pe sens, si viteza medie este 40 la ora?

- sa mananci in camera de hotel, din sacosa?

- wc-ul e eufemistic spus neigienic (nu visez sa fie steril, ca in alte parti straine, dar macar igienizat :D )

Edited by zet

Share this post


Link to post

Hai ca nu-i dracu chiar asa de negru!

Eu am vazut ca se strange gunoiul de pe plaje in fiecare seara.

De mancat crede-ma ca la restaurantul hotelului unde merg de obicei(3 stele)-nu dau nume, Nu reusesti sa manaci tot din farfurie iar manacarea e f buna si ai de unde alege.

Mancare buna si oarecum ieftina gasesti si la terasele de pe plaja-nu cred ca mai suntem in perioada in care veneam cu rosii, branza si salam in camera hotelului.

Un alt plus pe care l-am observat cu totii-prezenta politiei pe plaje.

 

Marele minus al litoralului nostru il reprezinta preturile la cazarea in hoteluri,dar cu toata astea sunt pline ochi...

In plus sunt o multime de pensiuni pe care proprietarii le-au amenajat cu terenuri de fotbal,baschet,gratar,piscina etc.

Plina ochi e si autostrada,dar nu e vina litoralului romanesc pt ca avem noi doar o autostrada spre mare.

Preturile pt sezlong sau umbreluta nu mi se par ridicol de mari.

 

Asa cum atunci cand pleci in Bulgaria ,Grecia,Turcia,Spania etc,iti alegi cu grija zona unde vei merge si hotelul unde te vei caza,nu vad de ce nu poti face acelasi lucru si cand pleci la marea noastra.

 

Eu nu zic ca al nostru e cel mai tare dar nici nu-mi provoaca senzatii de respingere totala.

Din contra,ma bucur de cate ori plec spre mare!

 

Iar cel mai mult ma "enerveaza" persoanele care pleaca in Bulgaria pt ca e mai ieftin - iar la intoarcere zici ca au fost in Brazilia si stramba de nas cand afla ca ti-ai facut concediul la Mamaia.. hai sa fim seriosi!

Share this post


Link to post

In Mamaia poti foarte bine sa iti pui si patura jos si, nu stiu daca e vorba de toate veceurile, dar sambata trecuta in veceul in care am fost era curat. Ah, si plaja era curata.

Share this post


Link to post

Noi, AB-ii, facem de cand ne stim o saptamana la mare la noi, aproape fix in aceeasi statiune - Neptun.

Sunt unele chestii, nu conteaza cate si care exact, care ma enerveaza, dar cu asta m-am obisnuit, face parte din viata mea si, daca cineva mi le-ar lua, probabil ca nu as mai avea liniste. Probabil ca multi dintre noi ar muri de plictiseala daca totul al fi "roz", de 5-7 stele, all-all-all-inclusive, numai cu gagici stock, eventual blonde cu tzatze mari (no offence) sau breji pitzi (idem), full de Ferrari, Lamborghini, Mertzane, djipane, etc. Adica niciun MF (acum stiu ce-i aia :D ) pe care sa-l injuri, sa-l arati cu degetul, fara Piturca, Jiji, Base si altii ca ei.

Sunt lucruri bune si rele peste tot.

Revin la Neptun. Dupa ce am luat prin rotatie Terra, Miorita, Apollo si Romanta (cu oaresce diversiuni gen Caraiman, Neptun...), am descoperit, acum vreo 2-3 ani, un hotel care este clar un loc unde sa te simti bine. Nu am cum sa fac reclama, se numeste Cocor :) Exceptand dimensiunea camerelor, care nu avea cum sa fie modificata in conditii de "fezabilitate economica", totul este la standarde occidentale. Nu ma refer aici la Bulgaria. Nu are rost. Nu e un hotel de all-inclusive. Nu e nici de fitze. Asta nu inseamna ca e ieftin (anul trecut parca era ceva de genul 200 camera, dar n-as baga mana in foc, oricum e scump). Evident, daca ai un CCM :) care iti asigura un decont de 50%, devine acceptabil.

M-am simtit bine si in Grecia, si in Bulgaria, ba chiar si pe la Cannes cand m-am nimerit p-acolo (desi nu eram prea in largul meu :) ).

Acum ma pregatesc de Italia, Rimini. Va spun impresii dupa 20 ale lunii.

Share this post


Link to post

1.Unde ma duc eu nu e gunoi pe plaja,deoarece plaja apartine hotelului si este curata.

2.Nu ma omor dupa statul pe plaja si nu ma deranjeaza sa stau pe patura sau alt material textil.

3.O singua data am mers cu 40km la ora cand m-am luat dupa taicamiu sa vada cum e pe autostrada maciucii.

4.Nu mananc la sacosa,am zis ca ma servesc de la supermarket daca nu de la restaurantul hotelului(mic dejun-pranz-cina).

5.Nu am avut probleme,daca aveam nu ma cazam in camera respectiva.

Share this post


Link to post

Alezzm de ce as intra in categoria snobilor daca pentru suma X care am de gand sa o cheltui la marea ( sa ii zicem neagra ca sa nu ma apuc sa compar acum litoralul romanesc cu cel grecesc ) aleg cele mai bune si pline si variante optiuni ?

 

E ca si cum ai avea suma 7000 euro si ai vrea sa iti iei masina de ei.

O sa te rogi de samsari sa iti vanda un tico la 7000 euro pentru ca TU NU ESTI snob ?

Sau cauti in suma respectiva cea mai curata / spatioasa / comoda / full option masina posibila ? ( analogie directa cu camerele si dimensiunea lor si mirosul lor )

 

Personal NU sunt de acord cu ideea de all inclusive in sensul ca mie imi place sa mai mananc si la restaurantele locale, sa testez, sa vada si prostul din mine cum e.

Mancarea insa la all inclusive la Bulgari ( care la 4 stele sunt cam 3 de fapt dar sunt MAI MULT decat ai la noi la 4 stele cu suma de 3 ori mai mica ) e destul de nasoala, e de cantina. Gasesti insa din diversitatea de ciudatenii si 2-3 bucate sa le bagi in gura care sa fie mancabile.

Clar mancarea de la all i NU este un atu la Bulgari, dar MIROSUL ( sau lipsa lui ) din hotel, vederea de la balcon, aerul conditionat, dimensiunea camerei si a baii, calitatea serviciilor si toate celelalte aspecte inclusiv felul cum e apa marii la ei sunt multe atuuri.

 

In definitiv Sunny Beachul este o statiune noua ( cred ca are undeva pe la 5 ani de cand e cunoscuta ) si cu mare infuzie de capital. Au construit aia acolo mai mult decat s-a construit in Romania in sectorul de stat in ultimii 20 ani.

Dar nu e problema mea de unde si cum au avut banii.

 

Problema mea e ca daca ma duc maine la mare si ajung la ora 9.00 NU AM UNDE SA MANANC ! Asta la romani.

Am patit-o de multe ori sa ajung pe la 9-10 si sa nu am ce sa mananc ( plecat pe la 5-6 de acasa ) .

 

La bulgari la ora 9.15 am mancat o friptura mexicana cu fasole si porumb la 3 euro de ma lingeam pe degete :P

 

Sunt obosit sa incerc sa mai schimb lumea, ciuda mie de snapanii astia de pe litoralul nostru care isi gasesc clientii care sa le dea banii pe camere de hotel care miros a mucegai si care au televizoare de 21 cm diagonala si fara AC la 40 euro .

 

Ma retrag din discutie, ii las pe cei mai in vlaga sa o continuie !

Share this post


Link to post

La Bulgari...la bulgari...

 

Duce-ti-va-ti, fratilor, TOTI la bulgari, sa am si eu un sezlong, in pusca mea, in weekend, ca m-am saturat sa fac Mamaia la pas :D

Share this post


Link to post

Ce pisicii mei, toate topicele acestea sunt deschise de catre Cumnatu, sa fie el atat de tembel incat sa nu stie unde sa mearga ? Eu as le-as inchide pe toate, sa ramana Cumnatu in dilema.

Share this post


Link to post

Fiecare se duce unde vrea si face ce vrea,dar terminati ma cu prostii d'astea ca Romania e de cuvânt_urât ca nu avem autostrada spre mare ca nu avem unde sta pe litoral ca vreti bude sterilizate ca facem 8 ore si nu stiu mai ce,pe bune de nu imi sare tandara cand vad atatea mofturi.

Puteti sa plecati afara si din partea mea sa ramaneti acolo sa nu va mai intoarceti.Asta e,aveti bani si nu stiti ce sa faceti cu ei puteti sa va duceti si la mama all inclusiveuluiui ca tot nu o sa fiti multumiti.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Alezz, nu sunt mofturi, sunt niste cerinte, unele dintre ele se refera la niste conditii necesare. Problema e ca nu e peste tot asa cum se plange lumea...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...