Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Litoralul romanesc vs all others

Recommended Posts

Lasa ca bine ca au mai facut trotuarele (dupa lucrarile pt gaze)... ca dupa ce imi scosesem piciorul din ghips acu vreo 2-3 ani... era sa mi-l mai luxez de vreo 3-4 ori... :)

Share this post


Link to post

Avantaj Bucuresti, noi suntem obisnuiti cu transeele pentru borduri :D

Ne mai trebuie niste obuze si gata suntem pregatiti de razboi.

Sa ii fi vazut azi pe batranei cum se chinuiau sa traverseze Mihai Bravu X Iancului prin transee de 1,2 metrii adancime printre masini , mureai de ras... sau de plans.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Cumnate, in ultima seara am ajuns la hotel pe la 12 noaptea, deci era exclus sa mai prindem cina =)) . S-a dus Oana si a venit dupa cca o ora (ma gandem sa sun la 112, ca nu mai aveam credit pe telefon, nu stiam nimic de ea- spusese ca nu sta mult) cu doua pulpe (ciocanele), dimensiuni acceptabile si doua portii de cartofi prajiti- totul fierbinte- le pregatise omul pe loc. Pret total: 25 ron. Bine ca terminasem de mancat- ca mi-ar fi stat in gat. De bune- au fost bune, nimic de zis, dar al dracu' de scumpe. Adoua zi ne-am trezit pe la 10, Oana a facut bagajele, predat cheia si telecomanda, facut inventarul, salutat si plecat. M-as mai duce si la anul, dar cu o conditie: sa plec la sfarsitul sejurului macar pentru juma de zi la bulgari, macar sa nu mor prost. Dupa aia cred ca o sa fiu cat de cat in cunostinta de cauza in ceea ce priveste Marea si litoralul ei, romanesc si bulgaresc: adica de ce la ei se poate, iar la noi nu...

Share this post


Link to post

Am fost acu vreo 2 saptamani prin Bucuresti si aveam niste timp liber si hai sa ma plimb... am fost pe kiseleff un pic, piata victoriei... cam zona aia... si am stat ceva... Nu am vazut oameni care sa conduca ca nebunii, am vazut copacei din loc in loc si trotuarele aratau ok... si prin herastrau ma mai plimbasem... La noi... unde e un spatiu sa poata construi cineva un butic ceva, o mini-vila, imediat l-au vandut. Pe litoral numa copacei lu' Mazariche al nostru... palmerii... Un parc calumea era.( desi cam amarat pe alocuri, daca n-aveai chef de inghesuit pe plaja si voiai sa te plimbi prin parc pe la umbra) ..Tabacariei si hop-tzop...si-au tras si acolo o ditamai prostie de mall...plus ca daca vii din Mamaia si traficul se ingreuneaza din cauza giratoriului din fata mallului... Urata statiune... inainte era cat de cat ok...

 

PS: mi-am adus aminte de astia de trec prin fata pe la rex si fac poze cu toate masinile si se tot minuneaza... Oameni simpli in mare lor majoritate...

Share this post


Link to post
Am fost acu vreo 2 saptamani prin Bucuresti si aveam niste timp liber si hai sa ma plimb... am fost pe kiseleff un pic, piata victoriei... cam zona aia... si am stat ceva... Nu am vazut oameni care sa conduca ca nebunii, am vazut copacei din loc in loc si trotuarele aratau ok... si prin herastrau ma mai plimbasem..

 

Pai tocmai ai definit singurele zone decente din Buc.

NU mai sunt decente daca vrei sa sti cat e mp de teren acolo.

E cu muuuuuuuuuuuulte zerouri si oricum nu prinzi doar daca ai $.

Cand mai vi pe aici da un semn,iti fac eu pe benzina mea ( si nu e putin lucru :D ) turul orasului real !

Te si cazez daca vrei , vb serios ca sa putem face turul atat ziua cat si noaptea.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Hm, litoralul romanesc.

O sa va explic incercand sa fiu cat se poate de obiectiv.

 

...Am chef de tratament, ma duc la bulgari...

Sa mentionez si eu ca am avut un bilet de 6 zile la un hotel de 3 stele la Jupiter, am stat 4 dupa care am plecat 4 zile la Albena pt. ca simteam nevoia de liniste intr-un peisaj de munte-mare asa ca am stat si acolo 4 zile. Pun 2 poze una facuta pe plaja la ora 8.45 unde se observa teribila aglomeratie bulgareasca si inca una la un mic-dejun tot bulgaresc in care bucatele erau alese dupa gustul si cantitatea dorita. Concluzia e clara, m-am saturat de necivilizatul litoral romanesc!

post-8576-1217627208_thumb.jpg

post-8576-1217627366_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pai bine ca mi-ai amintit.

Special pentru voi am facut poze cu litoralul romanesc si ... aglomeratia lui :

post-3313-1217627579_thumb.jpg

post-3313-1217627599_thumb.jpg

 

Si din cate am inteles alte statiuni stau si mai rau la acest capitol.

Relaxeaza-te tu Ioane daca poti in ingramadeala aia mirosind cariile celui de langa tine.

Am stat acolo EXCLUSIV petnru fi-mea care nu stia sa aprecieze/critice aceste aspecte.

Observati ca la mine, in imediata aproipiere e cat de cat loc ( comparativ ) pentru ca mi-am pus tarania in fata si am mai azvarlit din sezloange, dar la vecini...

 

Si Sunny Beach peacefull si relaxant :

( nu stiu cum de la ei e nisipul ca un fel de gris foarte foarte foarte - puneti voi muuuulti de foarte - fin la gegetele )

post-3313-1217628288_thumb.jpg

post-3313-1217628331_thumb.jpg

post-3313-1217628349_thumb.jpg

post-3313-1217628368_thumb.jpg

post-3313-1217628418_thumb.jpg

post-3313-1217628435_thumb.jpg

post-3313-1217628512_thumb.jpg

 

Si iata cum arata exact acum 13 luni acelasi loc din Jupiter ( comparati cu prima poza a acestui post ) :

post-3313-1217629238_thumb.jpg

Relativ acceptabil.

Concluzia ?

Se strica de la an la an !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Aglomeratia din Costinesti in week-end-ul 12-13 iulie. Cam la fel a fost tot timpul. La ora 8 eram pe plaja si abia mai prindeam un loc mai bunicel, dar imediat veneau peste noi numai tarani. Promit sa nu mai calc vreo 10 ani.

post-4049-1217661571_thumb.jpg

post-4049-1217661577_thumb.jpg

post-4049-1217661582_thumb.jpg

post-4049-1217661586_thumb.jpg

post-4049-1217661590_thumb.jpg

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Cumnate, personajul cu berea la pet din prima poza e tovaras cu tine de l-ai scos asa in evidenta? :P =))

Share this post


Link to post
Ma gandem sa sun la 112,

cu doua pulpe (ciocanele), dimensiuni acceptabile si doua portii de cartofi prajiti- totul fierbinte- le pregatise omul pe loc.

Pret total: 25 ron. dar al dracu' de scumpe.

 

Vere Lucian, cred ca matale nu esti genul de turist care sa vina la mare cu 100 RON, din care vrea sa manance sa bea bine sa se distreze pe cinste si sa plece cu 99 RON inapoi sa-i ramana si de benzina.

La unguri, la un popas de autostrada numai bulanul sau tatza de pui la gratar costa 1690 HUF - 8,5E, iar la cehi costa 175 KC - 8E

 

Nu mai adaug alte comentarii. =))

Share this post


Link to post
Aglomeratia din Costinesti in week-end-ul 12-13 iulie. Cam la fel a fost tot timpul. La ora 8 eram pe plaja si abia mai prindeam un loc mai bunicel, dar imediat veneau peste noi numai tarani. Promit sa nu mai calc vreo 10 ani.

 

De cand ma stiu nu suport aglomeratia...ce apare in pozele de la Costinesti e infiorator!

Din 2006 merg la greci si nu mai imi trebuie altceva ( nu din snobism merg la ei). E liniste, curat, preturi decente, dar cel mai mult imi place ca te simti OM, respectat si neagresat de tupeu, marlanie, urlete manelistice(le detest).

Sunt si aproape grecii de noi...

Share this post


Link to post
Vere Lucian, cred ca matale nu esti genul de turist care sa vina la mare cu 100 RON, din care vrea sa manance sa bea bine sa se distreze pe cinste si sa plece cu 99 RON inapoi sa-i ramana si de benzina.

 

Ti-ai gasit si omul :D . Am avut bilete prin sindicat- numai benzina a fost mai mult decat pretul acestora. Sincer, nu prea m-am uitat la bani, la naiba, daca vin pe litoral sa ma zgarcesc, mai bine stau acasa si ma uit la teve, ca e mai ieftin. A fost fain, mi-a placut si as mai repeta experienta si la anul, tot la Neptun, cu vizite zilnice in celelalte statiuni si plimbari la greu in Constanta si poate mai prind o intalnire, ca mi-a placut la prima. Da' poate data viitoare o sa tina mai mult, ca asta o fo scurta (bine, am intarziat eu o gramada :D ).

W-e placut! O tai in vacanta la socri (am de mesterit ceva).

Share this post


Link to post

Ati cautat mult plajele alea super aglomerate???

Mamaia in partea de nord , langa Navodari in we. la sfarsitul lui iunie.

Faceti abstractie de meseriasu din foto.

 

Si apa super curata si calda.

post-4171-1217675997_thumb.jpg

post-4171-1217676160_thumb.jpg

Edited by kornelush

Share this post


Link to post
Si apa super curata si calda.

Probabil ca in cea mai scumpa si de fitze statiune de la marea Neagra romaneasca astia spala apa si deci e curata :P

Cat despre preturi, nu m-am dus ca sarantocul zic eu : 200 euro / 48 ore in conditiile in care NU mai umblu de mult prin discoteci si terase samd.

Am fost ca babalacul si nu m-a deranjat ca am tocat banii, d-aia sunt facuti dar parca vroiam sa ma simt mai bine putin de banii aia.

La unguri, la un popas de autostrada numai bulanul sau tatza de pui la gratar costa 1690 HUF - 8,5E, iar la cehi costa 175 KC - 8E

Peste tot e la fel pe autostrada, e normal sa fie asa, e normal ca la o locatie remote unde NU ai alternative sa profite de tine.

Eu ziceam ca la nemti sunt preturi abominabile fata de ale noastre in general ( evident raportate la nivelul nostru salarial ) de genul 3 euro 1,5 L apa minerala la benzinarie.

Asta pana am descoperit magazinele Penny unde 1,5L apa minerala e 0,19 euro . Am scris bine, 0.19euro. Unde 6 snikersu' la pachet sunt 0,88 euro si de 20 euro am venit cu 1 punga d-aia mare ca la Metro de dulciuri de marca ( Kindere, Milli, snikers samd )

Solutii exista peste tot ( si la noi ) trebuie doar sa le cunosti.

La respectivul "fastfood" unde m-am gripat anul asta am fost foarte multumit anul trecut, preturile erau cam cu 40% mai joase si deci foarte bune. Acum insa...

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
Probabil ca in cea mai scumpa si de fitze statiune de la marea Neagra romaneasca astia spala apa si deci e curata :P

Nu e chiar asa.Dupa cum am zis e in nord , adica la limita cu Navodariul si este o zona linistita,iar cu cazarea si 3 mese pe zi la: http://www.plaja.ro/upload/tarife/AMIRAL_Mamaia.htm am iesit mai bine ca tine ,per total.

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Am fost azi pe la plaja...mamaia aglomerata...dar acceptabil... Si am purces spre zona "butoaie". Am gasit loc de parcare destul de repede, si am ajuns pe plaja. Teren de fotbal, volei, frumos amenajat. Gunoaie pe plaja aproape inexistente. Era loc si de pus prospul, nu numai plaja plina de vesnicele sezloange. Intram in apa... apa calda...foarte calda chiar...si curata chiar, foarte curata... Erau valuri... a fost ok. Am iesit din apa, ne-am dus la magazin dupa o inghetata si o apa, preturi acceptabile, desi Pepsi la 2 de ex e 6 lei fata de 4,5. Am mai stat noi pe plaja si hai sa intram iar in apa... apa...borsita deja, plina de alge, era o masa gelatinoasa deja nu mai era apa. Ne-am intors pe prosop, cald, frumos, un pic de muzica ce se auzea... Cand sa plecam, cred ca pe la un 7-8, mamaia era aglomerata... toti plecau... si am facut cam 30 de min de la al 3-lea sens giratoriu parca pana la iesire. Cat de cat acceptabil, tinand cont ca dupa 1 ora iesisem de la al 2-lea sens giratoriu acum vreo 2-3 saptamani (erau pusi baiatii cu ochi albastri sa dirijeze circulatia atunci). M-au mai lasat oamenii sa ma bag si eu de o banda pe alta, i-am lasat si eu pe unii, ne-am multimit unii altora, nu au fost nebuni in afara de unu' cu o japita din 1900 toamna...si inca unu' cu dacia tuning cu stopuri fumurii de nu vedeai cand pune frana deloc...

Concluzie: Fata de acum 2-3 saptamani cand am fost la plaja ultima oara... e ceva mai bine...si daca apa va fi curata cred ca o sa ma mai duc. Am fost impresionat de curatenie pe plaja, de baietii cu atvu cand au vazut ca s-a umplut gunoiu, l-au luat si au pus saci noi, apa cat de cat curata la inceput. Deci in mare... a fost cat de cat ok. Fata de acu 2 saptamani, cand imi faceam nervi ca nu gaseam loc de parcare in weekend, apa murdara, sezloange peste tot (zona Rex), cretini batuti in cap de soare si altele...

Share this post


Link to post

Pai din nefericire apa de la noi e curata sau murdara dupa cum vrea muchiul ei, nu exista nici un fel de dispozitiv gen plase sau altceva care sa o faca la un moment dat curata. Ca ai gasit apa curata uneori si murdara alteori e pur si simplu plesneala.

Iar ca in Mamaia o sticla de pepsic la 0.5 e 6 ron versus 4.5 ron in jupiter ( oricum imens de mult ) ne spune ca Mamaia e o statiune mai scumpa, daca nu cea mai scumpa.

Daca aceste diferente de preturi se regasesc si in celelalte produse...

 

NU zic nu, marea noasrta are si ea farmecul ei cu :

- galagia de fond ( nu muzica )

- vorbe romanesti in jur

- valuri maricele fata de alte plaje

- hamsii

- mirosul ( generat de alge si scoici ) care daca e prea mult e deranjant dar daca e fin e placut, e natur

samd

 

dar, per total, raman la concluziile :

Litoralul romanesc mai merita doar la gazda cu mancare de acasa care sa asigure cel putin 2 mese ( ma refer la familisti cu copii mici care pica seara )

Altfel, daca mancarea se face la restaurant/terasa iar cazarea la hotel/pensiune merita mai mult la bulgari si aici ma refer la Sunny Beach ( nisipurile de aur si restul mi s-au parut niste Neptune betonate si scumpe )

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eh, eu nu sunt de acord, decat sa ma duc la mare sa stau la gazda si sa imi fac eu mancare .. mai bine stau naibii acasa sau ma duc la maica-mea, am si unde face plaja si nici nu platesc gazda si nici nu gatesc :) )

Mai bine stau jumatate din perioada si huzuresc decat sa nu simt vacanta din plin si sa ma gandesc ce gatesc la pranz cand ma intorc de la plaja si inot.

Share this post


Link to post

Are dreptate Tommy. La munte mai merita sa-ti faci singur mancarea, ca are alt farmec. Dar la mare- sa inoti si sa te gandesti ce o sa bagi la ghiozdan ca n-ai pregatit nimic- nu ma incanta. Stiam asa: daca ma trezesc dimineata, prind micul dejun si pana la 12 imi ajunge (cu un suc si niste tigari, poate si un porumb fiert). Fac plaja si ma balacesc pana la 12, vin la hotel, halesc la restaurant (mancare buna, consistenta), imi mai faca treaba prin statiune (sau vizitez altele), bag o plaja, vin pana la 7 la masa (daca o prind, daca nu- asta e) si apoi chiauca pe cine stie unde (intram in camera pe la 3, uneori, venit de la rude din Ct, unde am fost invitat sa stau, insa am refuzat politicos).

La mare merita sa iti faca cineva mancare si sa fii servit. Ma rog, daca cineva are placere sa gateasca, in definitiv e placerea lui. Recunosc cu mana pe inima ca inafara de adus alimentele din frigider si taiat pepene sau scos paine din punga n-am pregatit niciun fel de mancare la mare. In camera serveam cate ceva, direct din frigider sau luat cald de pe strada.

Share this post


Link to post
Eh, eu nu sunt de acord, decat sa ma duc la mare sa stau la gazda si sa imi fac eu mancare .. mai bine stau naibii acasa sau ma duc la maica-mea, am si unde face plaja si nici nu platesc gazda si nici nu gatesc :) )

Mai bine stau jumatate din perioada si huzuresc decat sa nu simt vacanta din plin si sa ma gandesc ce gatesc la pranz cand ma intorc de la plaja si inot.

 

 

Adevarat ai grait consatene. In Sv ai si unde face plaja ...imi aduc aminte din tinerete de standul de la Itcani care era super marfa insa nici apa Sucevei nu era rea deloc...de pe Zamca o luam la vale prin padure si in cateva minute ajungeam in Itcani..ce vremuri maica!

Personal am ajuns la concluzia ca baia intr-un rau de munte nu se compara cu nimic...e rece, limpede ...e numa' buna intr-o zi calduroasa de vara..asa ca daca ar fi sa aleg intre mare si munte ...muntele ocupa primul loc!

Edited by law

Share this post


Link to post

Doar ce m-am intors de la Mare. Am fost cu prietena. Am fost la Neptun Olimp. A fost bine insa apa era plina de alge , iar camerele de hotel (Panoramic unde am stat eu) arata ca acum 20 ani. In rest nimic. Ne mai miram ca se pleaca in afara si nu se sta in tara la vacante. Ce e drept nu a fost rau , dar preturile cam piperate. Atentie prin neptun pe unde parchezi ! Langa hoteluri se plateste 5 roni/zi.

 

Drumul : Pe autostrada perfect , am mers si cu 160 , insa dupa Cernavoda incolo s-a mers cam incet , destule radare. In comuna Castelu sunt vreo 2-3.

 

Insa , a fost bine. M-am cam parlit la soare . De fapt de asta m-am si dus.

Share this post


Link to post

Sincer, daca incepeti un post cu "am fost in olimp/neptun/ venus /mangalia/costinesti" nu are rost sa il mai si continuati.

Share this post


Link to post

... instinctul poate fi reprimat chiar din fasa.

Share this post


Link to post
Sincer, daca incepeti un post cu "am fost in olimp/neptun/ venus /mangalia/costinesti" nu are rost sa il mai si continuati.

Nu inteleg ce vrei sa spui...

Share this post


Link to post

Ca ti-o faci cu mana ta si nu ai de ce sa te plangi de conditii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...