Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Geamuri Ionizate/infoliate

Recommended Posts

hmmm... avantaje si dezavantaje...

 

1. problemele legate de vizibilitatea noaptea sunt minore, daca nu inexistente, atat pentru folie cat si pentru ionizare

2. chestia cu temperatura mai scazuta nu este valabila pt folie pt ca e neagra si atrage caldura, fie ea si 3m

3. ionizarea ai MARELE dezavantaj ca nu prea mai poti sa aduci masina la starea initiala decat cu vro 5 pietre sau una refolosibila+casco, avand si un alt dezavantaj: e mult mai ieftina decat folia: pt tico: folie 130 euro doar lateralele si luneta si ionizarea 1.2 mil fara parbriz doar(la pitesti-adica +500 000lei drumu)

4. probleme cu politia nu ai de ce sa ai, un prieten de-al meu le are la gip militari facute si i-au dat aia pe langa certificat de conformitate un xerox de pe un comunicat r.a.r. in care se specifica limitele de ionizare (30 cu 70) si ca retinerea certificatului de inmatriculare constituie abuz al organelor (probabil ca veneau prea multi cu certif suspendate cu geamuri dealtfel omologate.)

5. folia omologata 3m are garantie 7 ani si se vede cristal dinauntru afara si are certificat de omologare internationala recunoscut si la noi si are niste timbre cu cap de pantera pe ele. asa ca sa vada si organu'

Share this post


Link to post

ai 3M pe masina? are careva pe a lui si vine la intalnire? vreau sa vad si eu cum se vede noaptea.

sa inteleg ca pot sa pun 30% opacitate unde vreau eu, chiar si pe parbriz?

Share this post


Link to post

Nu, la parbriz nu ai voie sa umbli. Marea mea problema este cadaca vreau sa ionizez geamurile trebuie sa ma deplasez pana la Pitesti sau Galati si imi strica bunatate de siliconare de portiere abia facuta de nu mai trancane fetele. Cica la Dacia 1310 costa vreo 900k iar la Matiz vreo 2 mil.

Share this post


Link to post

da, pentru ca la matiz trebuie sa desfaca geamul de pe luneta care este lipit, sa-l ionizeze, dupa care sa-l lipeasca la loc! chestie pe care nu ti-as recomanda sa o faci. la mine la tico nu-i problema, stiu sa-mi dau geamurile singur jos si ma costa doar 650.000 sa le fac asa. deci se zgarie, no problem, dar la tine nu e chiar asa indicat sa dezlipesti geamul. te-as sfatui sa strangi ceva banisori si sa-ti pui folie. eu mi le-am ionizat pt ca erau ieftine, dar mai mult mi-ar fi placut niste folie 3m panther cu un abuziv 50% pe fata > :) in plus: ionizarea are garantie 18 luni si durata de fol medie 3 ani, iar folia are garantie de 7 ani so... acum depinde de departamentul financiar...

Share this post


Link to post

Iete bah, io credeam ca ionizarea e daca vrei ceva mai serios... ma gandeam ca folia e pt sarmani sau pt cei care n-au chef sa mearga cu masina prin service. Hmmm... :mda:

Share this post


Link to post

Depinde de folie:daca vrei scoci colorat pe geamuri (neomologat implicit > :) ) se gaseste in bazar la preturi de nimk, daca vrei folie autorizata te costa destul de mult.

Share this post


Link to post

care stie si vrea sa ne explice si noua, celor care nu stim, cum se lipeste folia, ma refer la metoda profesionista.

Share this post


Link to post

Daca iti pui folie pe luneta mai functioneaza dezaburirea?

Share this post


Link to post

da, evident pana dezlipesti folia cu tot cu el > :) . dar eu l-am dezactivat preventiv si nu am simtit lipsa lui sincer sa fiu.

 

@hellcat: nu stiu sigur, dar am auzit ca folia 3m nu se pune cu apa ci cu o pudra (talc cica) dar asta nu o stiu sigur, am auzit-o de la cineva.

Share this post


Link to post

Ba m-au apucat spumele si m-am uitat in Codul rutier, ca se pare ca chestia asta cu folia e ca misterul mortii lui Tutankamon. Extras din art. 181: Se interzice conducatorului de autovehicul sau tramvai:

11. Sa aiba aplicate folii sau accesorii pe parbrize, luneta ori pe geamurile laterale ce restrang sau estom peaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior, ori sa impiedice sau sa diminueze eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citi rea numarului de inmatriculare.

 

Deci nu se precizeaza procent sau altceva, pur si simplu e interzis (in teorie), eu am prieten politist la circulatie si el zice ca cica ei au fost instruiti sa dea amenda plus retinerea talonului daca vizibilitatea este redusa mai mult de 30%.

 

Zicea cineva de 130E pt folie, eu i-am gasit pe unii la Cluj super profesionisti care fac incepand cu 45$.

Share this post


Link to post

am gasit pe unii in militari pe timisoara care pun folie llumar cu 50 de euro metru patrat...

Share this post


Link to post

Daca sunt ionizate se zgarie mult mai repede.Eu am avut la o dacia break si de afara nu vedeai mai nimic inauntru.Noaptea iti reduce intradevar vizibilitatea ,dar nu alarmant(daca nu esti incapator nu te afecteaza si te obisnuiesti in cateva zile).Folie n-am avut ,dar cred dupa experienta cu geamurile ionizate ca se preteaza la matiz mai ales ca luneta este lipita si risti cu "profesionistii" de la noi sa ajungi sa ai rezerve de apa in portbagaj la fel ca la nova.Sincer nu le ionizati ca se zgarie si dupa aceea au un aspect de kko(ganditi-va cand se aburesc geamurile din spate si se nimereste o femeie cu inel pe deget sa stearga geamul)

Share this post


Link to post

pai bobi ? ce sa caute femeia la mine in masina (si in spate) si cu inel si cu mana sa dea pe geam...? lol ... singura faza in care se poate zgaria geamul este la spalatorie ... cand iti faci interiorul... tzaranii de acolo dau direct cu carpele de la o masina la alta , iar pe carpa daca se nimereste un fir de praf (nisip),imediat se zgarie , eu am pe tico geamurile ionizate... sunt sigur ca l-ar fii prins mai bine folia dar nu-mi pare rau ca le-am ionizat ... :)

Share this post


Link to post

Eh,am vazut si io TITANIC .Nu asta era esential ci faptul ca trebuie sa ai mare grija cu geamurile ca in general lumea habar n-are cum s-a realizat ceea ce admira.Hai ,bafta.

Share this post


Link to post

Salut. Eu zic sa mergeti pe varianta cu ionizatul. si face-ti si voi incat sa ramana 30%. sa nu avem probleme cu garda. se fac servicii de calitate si la preturi mici! :lavolan:

Share this post


Link to post

eu le am ionizate si le-am protejat cum nu cred ca se poate mai bine si tot se sterg unde intra sub cheder... folia arata mult mai bine, e ceva mai scumpa da acum as pune un 3m sa moara targu' daca vrea cineva cu tico i le dau moca la schimb...

Share this post


Link to post

Azi 18.03.05 am fost pe B-dul Timisoara cum treceti de intersectia cu mall, spre Militari pe dreapta ,este o spalatorie auto si tot acolo se monteaza folii pe geamuri autorizate RAR(folia nu este 3M )si pentru 4 geamuri si o luneta pretul este "SIMBOLIC".

"DOAR 6 milioane" Acum nu stiu cat ar fi cu folie 3M dar momentan am cam renuntat la idee. Cu banii astia fac altceva la masina.Voua cum vi se pare pretul?

Share this post


Link to post

Stiu de ei,iti dau garantie 5 ani la montaj si 10 ani pentru folie.Cred ca inseamna ceva si mai pui ca-ti dau si certificare R.A.R.Acum vrei sa-ti spunem noi ce sa faci cu banii? Gusturile nu se discuta ,daca iti place pene-i folie.Oricum e mai buna decat ionizate.

Share this post


Link to post

am fost si eu la ei, firma unde lucrez are sediul pe timidoara si i-am vazut. au 50 euro pe metrul patrat si folia este llumar. pretul e cam piperat si este comparabil cu 3m dar i-am vazut la treaba si nu prea se misca la fel si nici nu arata a 3m... totusi 3m este liderul si totusi se vede, daca tot iti pui pielea la saramura, macar fa-o ca lumea...

decizia e a ta, bafta!

Share this post


Link to post

tot in drumul taberei mai e o firma care pune folii 3M, la capatul strazii valea argesului, pe valea oltului, tot o spalatorie, autoexpert sau ceva de genul( stau in zona dar nu am retinut niciodata...

asta vara parca au cerut 4.000.000 pt tico..

si atunci am renuttat ca aveam alte planuri

Share this post


Link to post
Stiu de ei,iti dau garantie 5 ani la montaj si 10 ani pentru folie.

Imi suna cunoscut. Ei iti dau garantie 5 ani, dar peste un an nu mai exista firma.

Share this post


Link to post

Mda, cu toată certificarea asta, de pe Autoshow ţin minte că mulţi au avut probleme cu poliţia :(

Share this post


Link to post

Atata timp cat ai omologarea R.A.R,nu poate sa-ti zica nimeni nimic.Parerea mea!

Share this post


Link to post
Imi suna cunoscut. Ei iti dau garantie 5 ani, dar peste un an nu mai exista firma.

E posibil peste un an sa dispara firma ,dar tinand cont ca este acolo de vreo 6-7 ani e posibil sa dispara chiar la noapte.Si ce-ai pierde ,garantia la montaj? Folia conteaza ca de montat iti monteaza multa lume o folie nu trbuie linie industriala cu roboti.Problema este daca e dispus sa dea atatia bani.

Share this post


Link to post
Atata timp cat ai omologarea R.A.R,nu poate sa-ti zica nimeni nimic.Parerea mea!

 

ai sa razi, dar cand te opreshte itzi cere actele. i le dai frumos shi itzi spune ca nu'tzi mai da talonul. ii aratzi certificarile, dar mushchiul lui de garcea shi cashcheta nu'i permit sa cedeze. ce faci? te iei la tranta cu el? nu! faci un drum frumushel pana la udrishte cu certificarile shi cu scandal tzi'l iei inapoi.

shtiu oameni care au facut drumul asta shi de doo ori pe luna.

ce zici? te rishti? :-?

in fond e timpul tau, iar o plimbare pana la udrishte nu poate fi decat placfuta!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...