Jump to content
Sign in to follow this  
adycez

Achizitie Logan Mcv

Recommended Posts

Pe vremuri incapeam in Dacia sport si acum vreau un break.

Logan MCV pare cel mai ieftin break de pe piata.

Voi ce parere avet?

Share this post


Link to post

Nu poti sa te intinzi pana la Kia Ceed Break? Despre care varianta de MCV vorbesti?

P.S. Astept sa iti schimbi semnatura in: "Mi-am luat si eu MCV. E altceva fatza de Daewoo."

Share this post


Link to post

Eu zic sa cauti altceva in locul dricului.

Share this post


Link to post

Sh?

 

Mie-mi place Ceed break dar ca pret e destul de departe de MCV.

 

Daca iei emceve ai grija ce motor iti alegi...

Share this post


Link to post

Apropos de motor - cel pe benzina de 75 CP ce are in ideea in care voi pune GPL pe el dupa garantie?

Edited by adycez

Share this post


Link to post

Te vei tarai cu masina asta mai rau decat cu dacia din semnatura ta :)

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea singurele motoare ce merita luate in discutie la MCV sunt 1.6 16v si 1.5 D C I

Cel de 1.4 75cp nu face fata nici la Logan :(

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Un Mcv full,ajunge in jur de 11.000!La acelasi pret iti iei un Aveo,care din punctul meu de vedere,este mult mai reusit,chiar daca nu dispune de acelasi spatiu!

Share this post


Link to post
Apropos de motor - cel p benzina de 75 CP ce are in ideea in care voi pune GPL pe el dupa garantie?

dar de ce nu iei mcv cu gpl din fabrica ? exista si are pe el motorul de 1,6

Share this post


Link to post

Eu as cauta o Nubira II break SH cat mai noua :)

Sau Cee'd SW dar nu stiu cum se va comporta cu motorasul de 1.4 si bagaje...

Share this post


Link to post
Un Mcv full,ajunge in jur de 11.000!La acelasi pret iti iei un Aveo,care din punctul meu de vedere,este mult mai reusit...

 

Cred ca nu se incadreaza la descrierea de mai jos ;)

 

vreau un break.

 

Cutiile de viteza si motoarele sunt aceleasi, banuiesc. Eu am mers cu Logan 1.6 8v, cu Gpl (nu stiu daca din fabrica) si mi s-a parut a fi la fel de lent ca cel de 1.4... poate si din cauza cutiei de viteze :|

Share this post


Link to post
Cred ca nu se incadreaza la descrierea de mai jos ;)

 

Aici ai mare dreptate! De asta si vreau sa schimb Cielo ca altfel sunt fff multumit de el cu toate ca are deja 193.000 km si 12 ani, dar dpdv consum pe GPL este super masina, iar sprinturi nu prea mai fac de cind a aparut bebe-ul. E drept ca atunci cind sunt singur ma mai duc la 120-130km/h, dar nu mai mult de atit, deci cred ca daca as lua motorul de 1.4 al lui Logan nu am sa fiu tare dezamagit de viteza sa scazuta.

Ideea era cam ce consum voi avea cu el?

Va depasi consumul lui Cielo?

Share this post


Link to post

Nu cred ca e vorba de viteza scazuta cat de reactia mai putin prompta a motorului... demaraje, depasiri etc :)

Da, cu siguranta va depasi consumul, in primul rand pt. ca se face comparatia intre consumul pe benzina (logan) si Gpl (Cielo). In cazul in care se monteaza o instalatie Gpl si pe Logan balanta se mai echilibreaza si costul deplasarii cam tot pe acolo ajunge. Doar ca pierderea de putere survenita in urma montarii instalatiei pe motorul de 1.4 (care si asa e lesinat, mai ales in combinatie cu cutia aia de viteze proasta) e maricica :| .

Pe benzina si in cazul Loganului (sedan) motorul de 1.4 consuma (urban) tot cat cel de 1.6 8v, ba chiar putin mai mult.

Stiu ca pretul e ceva mai mare, dar dupa parerea mea, alegerea motorului de 1.5 D Ci (85cp) e cea mai inspirata in cazul MCV-ului :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Logan MCV 1,4 are un coleg de serv. in oras consuma 12..13 la suta, afara 7 - 7,5.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Aloo, un MCV de 1.4 trage mai bine decat un cielo de 12 ani .. care mare mirare daca mai are 50 de cai acasa :) )

Share this post


Link to post

Mie un Logan berlina nou cu motor de 1.4 mi s-a parut ca nu trage la fel ca un Cielo. Si nici spre viteza maxima nu mis-a parut ca urca la fel de repede ... Darmite haragaia aia de MCV ...

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere Loganul este o masina excelenta pentru un familist care nu crede si-a luat masina de curse, iar MCV-ul chiar mi se pare mai aratos decat berlina. Daca ar fi sa-mi iau logan, mi-as lua totusi unul 1,5 dci(rosu) sau cu GPL din fabrica. Cel de 1,4 consuma mai mult ca cel de 1,6. Nu cred ca m-ar tenta un sh in fata unei masini noi, chiar daca e logan.

Ce imi place mie e ca tu vrei un break nou, ieftin si lumea te intreaba daca nu vrei sa mai pui inca jumate din bani sa-ti iei altceva. Pot sa-ti zic si eu ca audi allroad ar fi o alegere mult mai buna daca chiar vrei un break ... :) ... spor la cumparaturi.

Share this post


Link to post

Acum ma bag si eu ca musca in lapte dar la banii aia ( am citit mai sus ca ar fi 11 mii euro ) aproape ca iti iei o Octavia Noua.

Ca sa nu mai zic ca la 10 mii euro gasesti SUPER SHuri ( fara piele samd , adica cu aceleasi chiar putin mai multe optiuni decat Loganul ) cu fff putini km .

Adica la 11 mii e greu sa iei un SH full full dar unul fara piele, fara scaune incalzite, fara scaune electrice, ce mai, iti iei un Logan strain . Eu asa as face daca nu as avea pretentii de real full.

Share this post


Link to post
Un Mcv full,ajunge in jur de 11.000!La acelasi pret iti iei un Aveo,care din punctul meu de vedere,este mult mai reusit,chiar daca nu dispune de acelasi spatiu!

Un Logan MCV full ajunge la 13665 Euro.

Share this post


Link to post

Sa tinem / tineti cont ca notiunea de FULL e foarte diferita de la marca la marca iar la Logan.. pardon.

 

Uite ceva la o foarte rapida ce cred ca te-ar satisface.

( filtrul este pus dupa : an 2007 / intre 90 si 113 cai / intre 8 si 10 mii euro ( sa iti ramana bani de acte si de drum ) )

Acum decizia iti apartine, ma gandeasc doar ca e bine sa o iei in cunostinta de cauza privind variantele.

 

Eu personal nici pe asta de mai sus nu as lua-o, as lua un Opel Vectra break 2001-2002 pe la 6 mii euro complet full ( inclusiv navigatie, senzori parcare, piele incalzita samd ) pe la 80 mii km si cu inca 2000 as rezolva absolut orice eventuala problema ar aparea la el si tot ar mai ramane bani de inca muuult timp.

Ceva de genul asta . Bine asta e aleasa repede la plesneala. Nu arata excelent dar repet e prima aleasa la plesneala.

 

Uite si UNA care arata dubios de bine pt pretul ei. Poate fi ceva major modificat la nr de km dar la pretul asta .. iti raman bani de inca 2 motoare :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Cumnate, VW Touran are un pret suspect de mic pentru o masina de 8 luni vechime si 8000 Km.

Share this post


Link to post

Tind sa fiu de acord cu Cumnatul, prea scump Mcv-ul pentru calitatea pe care o ofera.Mai degraba iti iei un break sh cu rodajul deja facut :)

Share this post


Link to post
Mie un Logan berlina nou cu motor de 1.4 mi s-a parut ca nu trage la fel ca un Cielo. Si nici spre viteza maxima nu mis-a parut ca urca la fel de repede ... Darmite haragaia aia de MCV ...

 

Subscriu! :)

Share this post


Link to post

Bai nenea Cumnatu, la vectra scrie motorschaden care inseamna motor defect!!! ce naiba...

 

Omu' vrea masina noua nu o basina la 5-6k + 2k taxa inmatriculare + drum si reparatii garla...

In plus poate nu vrea sa dea banii cash sau sa plateasca dobanda nesimtita la un credit de nevoi personale.

Si, fiind familist, poate vrea o masina noua in care sa se increada.

 

Io ma gandesc la doua variante: sh din .ro de 1-2 ani vechime, eventual cu garantie si testata ok cum am luat-o eu pe a mea sau emceveul dar cu motor de 1.6 8v minim. Nu ca nu ar merge si 1.4, merge, dar nonstop o sa isi spuna "ce bine era daca luam 1.6".

Share this post


Link to post

Subscriu la ce a zis"alx" - nu vreau un credit de nevoi personale cu o dobinda nesimtit de mare - iau un credit auto cu dobinda de 7,75% in primul an si 9,75% in urmatorii - la lei asta.

Dupa ce am vazut destul de multe SH-uri (Opel Astra, Zafira, VW Passat etc. - masini fabricate dupa 2000 si cu pret in jutrul lui 7-8000 EUR) si toate (de parca aici in Bacau s-au adunat toti masluitorii de masini) masluite, am luat decizia de a cumpara cel mai ieftin break nou.

Deja creditul imi este aprobat (am fost sunat acum 30 min.), loganul rosu este rezervat si in principiu luni voi avea masina.

Aseara am mers cu un Logan berlina cu motor de 1.4 MPI si pot spune ca e mult mai iute decit Cielo-ul meu de 12 ani si pe GPL, deci cred ca nu o sa fie o mare problema sa ma adaptez la performantele loganului. Ce ma "seaca" e claxonul care nu mai e pe volan ;)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...