Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Sandero Vs New Aveo

Recommended Posts

Ai dreptate, Rares.

Zicea Zmeul mai sus ceva de dragalasa... As zice eu ceva ce trezeste emotii, e jucausa si e dragalasa, da mi'e ca-mi tranteste Mircea un suspend de iar citesc reply-urile pe mail...

Intr-adevar, ieri 4mint o prezenta ca pe o limuzina, cred ca mai avea oleaca si-si vinde laguna sau ce conducea el si-si trage un sandel full. Iar ideea de a pune AC in oferta doar la versiunile superioare mi se pare cel putin cretina. La matiz aveai AC inca de la versiunea cheala.

Share this post


Link to post
Salut !

 

 

Sandel:

Plusuri :

+desi surprinzator materialele de la interior sunt mai primitoare decat la Logan

+vopseaua pare mult mai solida

+un mp3 destul de bun

+manevrabilitate destul de buna

+scaunele sunt schimbate in bine

+stabilitate net superioara loganului (dar nu cine stie ce )

Minusuri :

-franele zici ca sunt de formula 1 pe un tractor

-mult laudatul abs serie intra foarte tarziu

-suspensie mai rigida decat la Aveo 1.4 Sedan

-desi avea doar 80km pe bord masina care am testat(o) avea vreo 2 greierasi in bord

Mai pe scurt Sandel m-a impresionat fata de "tacsu' " =D>

 

Aveo 1.2 Premium b-(

+ stabilitate excelenta (am ramas mut cand faceam "jaloane" printre masini)

+frane foarte eficace

+calitatea tablei si a vopselei mult peste generatie "veche"

+trage motorasu asta de rupe ,iar racirea se face excelent

+mai multa liniste inauntru(pe portiunea bucuresti-gulia am prins si 135 km/h fara sa sesisez )

+lumea intoarce capul dupa ea (ca la masini straine =)) )

+consumul sensibil mai scazut

+trage mai frumos la turatii mici

 

Minusuri

-rotile ii strica aspectul (mici)

-gurile de aerisire de pe laterala YEAHH [-X

-farurile urca prea mult

-culoarea rosie a instrumentelor de bord cred ca este deranjanta noaptea

 

 

FARA INDOIALA AS MERGE PE AVEO !!! CHEVROLET A FACUT UN PAS MARE,MARE DE TOT !

 

p.s Cred ca o sa-mi schimb masina =)) :X

 

Se vede ca multi vorbesc in necunostinta de cauza ,de aceea reamintesc niste pareri ale unuia ce intr-adevar a facut test-drive cu amandoua.

Share this post


Link to post
pai normal frate ca aveo consuma fiindca e masina americana. ce tu crezi ca fratele lui mai mare ,suburbanul nu consuma? e masina pentru oameni cu dare de mana nu de astia care baga benzina de 10 ron.

Nu stiu unde vedeti voi atata de Kalos/Aveo ca, CONSUMA, vad ca lumea posteaza consumuri de 6-7 extraurban, pai, nu stiu cum sa zic, dar e la fel ca la puternicul si economicul meu K7J :redface: , care trebuie sa-l tii cu pedala la fund ca sa urce in ture intr-o depasire. Pai prefer de 1000 de ori sa dau jumatate de litru in plus pe benzina la suta de kilometri ca sa urce masina in ture (apanajul motoarelor multisupapa) decat sa vad tirul cum vine din fata.

Share this post


Link to post
Se vede ca multi vorbesc in necunostinta de cauza ,de aceea reamintesc niste pareri ale unuia ce intr-adevar a facut test-drive cu amandoua.

 

Daca te-ai citat singur ca sa ne spui ca sandel are mp3 bun si ca noul aveo starneste privirea ca o masina straina, asteptam varianta 3, cand te-ai speriat ca ai atins 135 la ora, ce nici cu matizul nu e o performanta =))

 

Parerea mea e ca si sandel e o masina "inventata" nu una conceputa ca o masina. NU am ce drive test sa fac, nu ma atrage cu nimic.

Share this post


Link to post

And we have a winner... cand ajunge, o sa o prezint in toata splendoare ei, care este. :D

Share this post


Link to post

And, who is the winner ?

Share this post


Link to post

Eh... e surpriza. Si "cântă" :-$

Share this post


Link to post

Vad ca te-ai decis...te mai puteai gandi si la un Astra Gtc Enjoy sau...cu ceva mai mari eforturi financiare, un Corsa Gsi 1.6 Turbo 150 cp + cip = aprox. 220 cp asta insemnand un raport de 5.40 kg/ cal putere...de aici poti deduce singur :P

Parca spuneai ca nu te impresioneaza masinile sport dar eh...ar fi fost o alternativa.

Bafta la noua masina, oricare ar fi ea !

Share this post


Link to post

Da, nu ma mai impresioneaza "sportivele".

S-a ales cea mai practica si mai fiabila masinutza mica spatioasa.

Share this post


Link to post
S-a ales cea mai practica si mai fiabila masinutza mica spatioasa.

Zi mai, nu ne mai tine sa fierbem in suc propiu! :) Si io sint interesat de asa ceva.

Share this post


Link to post
Spark? :)

 

De 0.8l :) )

Share this post


Link to post

Yaris? :->

Share this post


Link to post

Bine ma ca vreti voi sa vedeti cum sare Yarisu in Dambovita ... Cred ca o sa vi se implineasca dorinta. :|

Share this post


Link to post

Nu mai fi suparat, ii tragem niste "pozitii" HDR si o sa ai amintiri frumoase cu ea.

Share this post


Link to post
Eh... e surpriza. Si "cântă" :-$

Că e o Hondă nu-i de mirare...

Dar... tocmai ai deconspirat modelul.

Frumuşică rău, Jazz-a.

It FITs him, right?

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...