Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Cum Sa Ne Lasam De Fumat?

Recommended Posts

E bun de ceva Nicorette?

Share this post


Link to post

Este, da.

Dar daca fumezi in timp ce bagi nicorette (guma, nu plasture, de ala nu stiu) iti creezi si mai multi receptori de nicotina deci, potential, iti intaresti dependenta biologica.

Share this post


Link to post

Totul tine de psihic, intotdeauna am spus ca atat timp, cat simt ca fumatul nu-mi face rau, nu las tigara. Si totusi le-am lasat, acum 4 ani, dintr-o data, fara sa ma sperie medicii (m-au speriat preturile la tigari). In primele saptamani aveam atacuri scurte de panica, avand impresia ca-mi lipseste ceva, dupa cateva secunde ma linisteam. Acum nu pot sta intr-o incapere unde se fumeaza. Atentie la greutate, o sa creasca vertiginos.

Share this post


Link to post

Eu am mai bine de 2 saptamani de cand m-am lasat. Noroc de gripa pe care am avut-o. Eu in situatii de raceala/gripa nu pot baga nici bere nici tigari in mine, ambele le resimt nasol.

Sper la mai mult, eu oricum nu prea fumam de dependenta, ci pentru a-mi umple uneori timpul.

Share this post


Link to post

S-au ticnit lupii.

Satori- clubul celor care fumeaza Dunhill (eu albastru inchis, varianta lunga) iti resimte pierderea.

Laure- ce ti-e si cu boala asta...

Azi n-am fumat nimic. Maine am ore la alta scoala- deci in pauza mare de la 10 mere o tigara, inca 1-2 cand merg in oras, inca 2-3 prin oras, inca 1-2 la intoarcere. Hmmm, si asa mai am putine, iar tre sa iau un pachet. Si la voi e tot 7,5 ron?

Share this post


Link to post

S-a facut 7.5 ron????

Eu m-am lasat de fumat pt ca m-am apucat si de baut si nu-mi mai ajungea lichidarea... =))

Share this post


Link to post

Eu cred ca totul tine de vointa, lasati-va ca e pacat de bani.Eu nu am fumat niciodata si imi este foarte bine asa. Va urez succes tuturor celor care incercati.

Share this post


Link to post

Urati-mi succes, azi este prima zi de cand nu mai fumez! M-am hotarat ieri, si sper sa ma tin de cuvant.

Share this post


Link to post

Eu recunosc ca sunt un bou. :D Puteam sa ma las de fumat definitiv dar dupa cateva zile m-am reapucat fara sa simt nevoia. Am fost internat in ianuarie in spital, pentru vreo doua interventii chirurgicale, si desi as fi putut sa fumez (aveam tigari in dulap si puteam sa cobor in curte, unde se fuma) n-am facut-o...pentru ca nu simteam vreo nevoie acuta sa o fac (adique sa fumez :P ) Abia cand am ajuns acasa si i-am vazut pe ai mei cum trag cu sete din tigara am stat umpic pe ganduri si dupa vreo 10 minute de cugetat profund :D am aprins si eu o tigara.

 

Sunt un nashpa

Share this post


Link to post

Sase saptamani de nefumator si inca numar...sper sa le uit numaratoarea. Nu ma asteptam sa-mi iasa de data asta.. :P :)

lasati-va ca e pacat de bani

Motivul principal la mine a fost sanatatea. Respiram greu si cum la mine in familie e o predispozitie la cancer pulmonar, nu cred ca e greu de ghicit ce m-ar astepta daca fumez. Si cati bani am economit...parca mi-a crescut salariul.

Share this post


Link to post

Eu am gasit metoda...

Nu guma , nu bomboane ... VOINTA ... si ZGARCENIE ...

Share this post


Link to post

5 saptamani fara tigari si numaratoarea continua,ajutat f mult de Champix. [-O<

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

Confirm, VOINTA e cea mai tare metoda. Ca zgarceania...nici daca as avea 1 milion de euro nu m-as mai apuca de fumat.

Share this post


Link to post

Cand fumezi din placere, e mai greu cu vointa,mai ales daca n-ai un MOTIV suficient de bun ca sa te lasi.

Ca fumatul face rau stim cu totii dar unui om inca sanatos e cam greu sa-i iei tigarea de la cafea,dupa masa,sex sau de la volan. :)

 

Un alt lucru pe care pe mine ma irita la culme era sa mi se spuna:din data de x nu mai fumezi!

Asa ca nici acum nu prea imi vine sa cred ca nu mai fumez,ideea e ca nu mai simt nevoia,nevoia de nicotina probabil ,iar cand ma incapatanam si luam medicamentul si fumam,parca fumam paie deci ADIO placere deci la dracu cu tigarile!

Share this post


Link to post

2 luni si o saptamana. Chiar imi place sa inspir fumul altora fara sa ma tenteze sa-mi aprind si eu o tigara.

Noroc de gripa ce m-a tintuit o saptamana, iar eu nu pot sa fumez in astfel de perioade. Asa ca...am decis sa continui. Primele 2 saptamani au fost mai nasoale, dupa aceea m-am obisnuit si, acum, cand ajung in fata chioscului de tigari, ma simt ca acum un an cand vedeam ca benzina costa peste 4 ron iar eu alimentam cu GPL, adica "we don't need that".

Share this post


Link to post

Exact asa am procedat si eu acum sase ani, dupa o gripa m-am lasat; pasul urmator, pe care l-am facut de vreo trei zile, este sa fumez doar sporadic, maxim 5 tigari/zi si numai tigari foarte usoare, mentolate. Consider ca (si) asta face parte din micile placeri ale vietii pe care nu trebuie sa ti le refuzi... Ideea este sa nu devina o obisnuinta (la fel ca si bautura, etc).

Share this post


Link to post

:o What? Adica te-ai reapucat? Nu-mi vine sa cred, stai sa mai citesc o data... nu, chiar asa scrie "de vreo trei zile". Tot nu-mi vine sa cred!

 

La fel fumez si eu intr-o zi normala de munca. 2-3 tigari la cafea (si la forum!) dimineata, si max 1-2 in cursul zilei. Asta daca-mi beau cafeaua, caci, believe it or not, dar nu beau in fiecare zi!

Compensez in schimb la iesiri... la o agapa cu prietenii pot sa "duc" chiar si-un pachet in cateva ore!

Acum insa mai am 4 pachete dintr-un cartus de Malboro pe care l-am luat de vreo luna!

Share this post


Link to post

Asta a si fost reactia prietenilor, insa nu consider ca m-am reapucat, ci doar ca mi-am invins frica de a fuma :P . Asa cum un 1-2 pahare de vin natural pe zi (dar nu in fiecare zi) sau 1-2 beri nu au ce rau sa faca (unii zic ca fac chiar bine :) ) nici un pachet de tigari (in medie) pe luna nu pot dauna asa tare, ca bine sigur nu fac.

 

Tocmai am savurat un Parliament la mine in birou, citind forumul si dand vreo doua atacuri pe The West... Soarele pe cer e cat o roata de 22", pe la amiaza imi vin la gratar niste prieteni din Iasi pe care ii sechestrez pana maine, life is fuckin' good!

Share this post


Link to post

Aprope 3 luni... Dar imi folosesc narghileaua din Bulgaria, mai pufai odata la una- doua saptamani. :P

Share this post


Link to post

Felicitări, asta ziceam şi eu prin postul #125 :D

Share this post


Link to post

Puţin peste 9 luni. Făceam şi un plod de atunci...

Share this post


Link to post

7 saptamani si numaratoarea continua! Cel mai greu a fost in prima saptamana cand am fost in sevraj, si nevasta se ruga de mine sa fumez o tigare ca sa nu mai fiu asa nervos.

Share this post


Link to post

Nu stiu frate de ce sunteti voi nervosi, eu cand am incercat sa ma las eram dimpotriva, letargic, chiaun, ametit, grogy. E clar ca aveam mult prea mult oxigen in mine :P . Senzatia semana cu mahmureala.

Share this post


Link to post

Tu sigur nu ai luat vreun substitut? =))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...