Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Cum Sa Ne Lasam De Fumat?

Recommended Posts

Corect!Fara vointa slabe sanse de reusita!

Eu am vreo 2 luni de cand m-am lasat!

Sper sa nu ma apuc din nou...Dar chiar mi-am dorit sa renunt la tigari!

Si mie imi placea sa fumez!Si acum mai simt nevoia...dar...incerc sa ma tin pe baricade!

Share this post


Link to post

Nici macar nu te mai gandi dupa 2 luni la asta! Eu am stat o saptamana ! Dar eram in spital cu piciorul rupt ...

Cand am ajuns acasa asta a fost primul lucru:sa fumez! Si acu am ajuns iar la 30 pe 24 ore.

Share this post


Link to post

Asta incerc sa fac!Sa nu ma gandesc!

Ironia sortii este alta!

Eu sunt initiatorul topicului , si rugam lumea sa nu-mi spuna ca vointa este singura metoda...si tot eu am concluzionat ca vointa este singura metoda!

Share this post


Link to post

La mine a fost vointa, nu-mi pare rau ca m-am lasat, se simte la buzunar, nu imi mai put hainele, nu ma mai deranjeaza daca fumeaza altcineva langa mine.

Acum, recunosc, mi-ar place sa imi aprind o tigara, dar gandul ca sunt scumpe si ca nu poti sa fumezi ocazional, ci ca iti da dependenta intr-un fel sau altul, si ca dupa una, vine a doua, si a treia, etc...iar pachetul ajunge 7 ron, in conditiile in care sunt zile in care nu dau 7 ron pe pranz in ziua respectiva, e o motivatie suficient de puternica pentru mine. Ca sa nu mai vorbim ca mi-a placut intotdeauna sa am masina curata, si, cum poti spune ca o ai curata atata timp cat miroase a fum in ea?

Share this post


Link to post

Champix ziua 1 :

Pana acum am luat 1 pastila.

In mod normal se incepe cu cea de 0.5 mg

Am inceput direct cu cea de 1 mg

 

Reactie : ori e placebo agresiv ori are un efect dezastruos : nu mai simt taria si putoarea tigarii. Parca as fuma tigara uscata, expirata care insa NU pute si e absolut nederanjant gustul ei ( dealtfel el cam lipseste )

In conditiile astea pot sa fumez ca la balamuc pentru ca nu mai simt nimic din tigara ramanand insa gestul.

 

Sper cu trecerea zilelor sa se schimbe situatia. Inteleg ca dupa 2-3 zile de folosinta ar trebuii sa ti se faca rau cand fumezi ( fapt confirmat de 3 consumatori de champix )

 

Astept sa mi se faca rau :P !

 

Am pastrat de aseara cand am luat prima pastila 2 tigari pentru azi special ca sa vad ce si cum. Le ard acum la cafea si sunt curios daca pe drumum spre munca o sa simt nevoia fizica agresiva de a fuma. Evident gestul o sa il simt necesar dar sunt curios sa vad chimic ce simt.

 

Va tin la curent.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Ca tot veni vorba, azi am 3 saptamani fara tigara. A reusit sa pacaleasca cineva efectul secundar de "foame" fara guma, bomboane, seminte sau mancare? :D

Share this post


Link to post

Bre, e simplu: vrei sa te lasi, te lasi, nu vrei, nu te lasi. Poti sa iei si champix, si nicorette, si mama lu' champix si a lu' nicorette.

Eu am un an de cand m-am lasat de fumat. Pur si simplu. Putea peste tot, cum bine zicea un coleg mai sus: si in casa si in masina, si hainele, tot. Si dupa numai un an (unii spun ca e mult, altii ca e putin) nu mai simt nevoia deloc sa fumez.

Nu poti sa te lasi de fumat decat daca VREI.

Al dracului viciu tigara asta.

Edited by hades

Share this post


Link to post

Hades, tu esti ami voincios decat noi, e clar !

 

Sa revenim la reactii :

@Zeneseu, n-am reactie de foame dar am urmatoarele :

 

Tot corpul mi-e amortit ( cine a fumat iarba cunoaste perfect senzatia )

Gura si nasul imi sunt uscate.

Nu mai simt decat sare si acru si dulce dar asta cand sunt in exces : spre exemplu Burgherul de la Mac are gust 0, cartofii gust 2, spritele gust 3 din 10.

Tot ce bag in gura ( tare sau moale ) il simt pana ajunge ( bolul alimentar ma refer ) in dreptul marului lui Adam. Mai departe e gaura neagra, n il mai simt.

Sunt grogy, scriind acum la tastatura imi dau seama ca nu mai am precizie in degete ( am facut deja 12 corecturi pana aici )

NU imi simt interiorul corpului, nimic, cred ca o sa fac pipi pe mine pentru ca deja am baut 2 litrii de apa si nu simt absolut nimic presiune nicaieri, nici in stomac nici mai jos. :P

 

Din tic am aprins cateva tigari, nu mai are nici un farmec. E ca si cum ai fuma creioane, vezi fumul dar nu simti absolut nimic. Iar pe la al 3-lea 4-lea fum deja creierul se enerveaza ca nu e servit cu miros si gust si nu mai vrea tigara respectiva. Chiar am aruncat cateva din lene sa le mai tin in mana de pomana.

 

Una peste alta Champix rullez !

Nu mai vad nici o logica in a aprinde tigara stiind clar ca nu o sa simt nimic din ea. Probabil ca urmatoarele zile o sa mai distruc gate 1-2 pachete asa din tic dupa care :

 

1. ori corpul meu combate champix si am pus-o

2. ori devin n inamicul tigarilor dar nici interesat de ele.

 

Multumesc ffffffffffffffffffffffffffff mult @eugen2005, mi-ai marit salariul cu 300 euro :P

Share this post


Link to post

Cu placere, tu trebuie sa ai vointa si vei reusi. Eu am 3 ani de cand m-am lasat de fumat prin vointa, nu cu medicatie.

Share this post


Link to post

Cumnate nu zice hop pana nu sari gardul...

Share this post


Link to post

Vointa.Asta e totul. Cand merg cu masina de servici(nu ne lasa sa fumam in masini) stau si cate 3-4-5 ore fara sa fumez. Cand sunt acasa ajung lejer la 2 pachete pe zi.

Share this post


Link to post

Cumnate, fara suparare dar cred ca ai probleme psihice, ceva legat de nervi oricum. Nu am auzit pe nimeni sa fumeze in halul ala. Eu fumez un pachet la 2-3 zile si sunt destul de nervos in general.. am multe ticuri.. de la muscat buzele pana la batut cu piciorul in podea. Am reusit sa ma las o singura data si asta fost facand sport. Dadeam doua ture de lac zilnic in Tineretului si nu mai puteam sa fumez. Nu stiu daca are efect si la tine dar propun sa facem o campanie, sa ne adunam toti fumatorii si sa alergam 2-3 km cateva zile la rand sa vedeti ca se simte diferenta. Plus de asta prin sport organismul se curata mai repede, se tonifica, metabolismul se accelereaza si nu mai simti nevoie sa fumezi asa de mult. Poate facem o intalnire a forumistilor. Il punem pe Cumnatu in fata plutonului si-i dam bataie 3km pana ni se face rau. Am incercat si Nicorette dar n-au avut nici un efect. Vointa n-am incercat-o ca n-o am. Mult succes Cumnate. Chiar daca nu mori de la tigari, o viata prea frumoasa nu vad sa ai fumand asa de mult... si nu numai la gust ma refer, si la miros (gurii, corpului), aspect fizic, conditie fizica, viata sexuala etc

 

PS. Pentru refacerea plamanilor e recomandata esenta de brad. Eu am gasit prin statiunile de la munte sub forma de sirop. Are gust de brad si o lingurita pe zi curata plamanii.

Edited by titus

Share this post


Link to post
Cumnate, fara suparare dar cred ca ai probleme psihice

 

am multe ticuri.. de la muscat buzele pana la batut cu piciorul in podea.

 

Eu zic a sa te mai uiti in oglinda :P

Daca nu fumez ( fara tratament ) nu fac in nici un fel, doar ca imi vine a fuma dar nu devin emo :P nici tauras !

Share this post


Link to post

Putea sa jur ca o sa te superi. Am spus-o in ideea ca mai toti fumatorii au niste ticuri pe sistem nervos. D-asta si fumeaza. In orice caz, daca vreti sa faceti ceva util la intalnirile acelea intre forumusti (la care nu am fost niciodata) putem sa mai scoatem tigarile alea din noi prin sport.

Share this post


Link to post

Nu m-am suparat stai linistit.

Update, inca pufai ( pufai cum fac fumatorii la inceput ) 5-6 tigari / zi

Oricum, se simte ca nu se mai simte gustul si pufaiala o fac din tic, niciodata in aceste zile nu mi-am zis : as fumao tigara.

Am facut-o de plictiseala.

Evoluam !

Share this post


Link to post

Bravo! Daca la tine da randament ma apuc si eu!

Share this post


Link to post

Am facut un accident de masina, si am fost internat la spital 5 zile. Asa ca... m-am lasat de fumat :D Asta acum 4 luni. De atunci mai pufai cam o tigara doua pe saptamana... Si m-am ingrasat cu 6 kg.

Edited by Venom

Share this post


Link to post

Cum mai este Cumnate, ai reusit sa te lasi?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...