Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Cosmote

Recommended Posts

Din Feb 99 am un abonament Orange si din Martie 2001 unul Conex/Vodafone. Am folosit o cartela Cosmote data cadou de un amic vreme de aproape un an. In Bucuresti lucrurile au mers bine. N-as putea spune de ce nu a reusit sa ma convinga, cert este ca si in ziua de azi am 2 telefoane (Orange+Vodafone) si nici un Cosmote. Poate ca am fost satul de monopolul Romtelecom, poate ca mi s-a parut ciudata politica extrem de agresiva de atragare a clientilor (chiar acum vad la TV un tip care a cistigat 20.000 EUR) ... nu stiu sa va spun exact ce a fost la mijloc de nu mi-a trecut nici o secunda prin cap sa imi fac un abonament Cosmote. Si nici nu imi trece :D

Share this post


Link to post

Tocmai au fost cumparati de Deutche Telecom. Sa vezi acu ...Sau devin cei mai tari sau la revedere promotii

si sa vezi cumetrie cu orange si vodafone. Pa concurenta!

Share this post


Link to post

Si Connex-ul a fost cumparat de Vodafone. Si...le-a crescut simtitor numarul de clienti?? Mie mi se pare ca nu, cel putin la mine in zona cam toata lumea e pe Orange, sunt cam de 3-4 ori mai multi decat cei de la Vodafone.

Share this post


Link to post

Am cosmote de 2 ani cred si Vodafone de 7-8 ani, iar acum decurand am luat si un orange, din toate cel mai bine la oferta e Cosmote`ul acum ca a facut 10centi/minut tariful unic la cartela, cat despre semnal vorbesc in locuri in care Orange si Vodafone nu iti permit convorbirea, Basca la Orange de cel putin 2 ori pe saptamana cade reteaua si nu poti vb pret de cateva ore bune.

Share this post


Link to post
Tocmai au fost cumparati de Deutche Telecom. Sa vezi acu ...

 

 

Pai parca zilele astea au zis la TV despre Deutche telecom ca au probleme. Sau nu despre ei era vorba?

 

Cert este ca momentan, intre Orange si Vodafone, as alege sigur Vodafone, defapt am si ales. De ce? Pur si simplu nu mi se pare normal ca in momentul in care apelezi un nr Orange, sa ti se spuna ca acel numar nu e alocat, asta in conditiile in care am numarul in agenta de ani de zile, iar persoana nu si-a schimbat numarul. Si nu e singuraul caz patit.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Am avut si eu Vodafone dar am renuntat, dupa 4 ani vechime in sistem cand am solicitat sa-mi faca o reducere la achizitionarea unui terminal(este vorba de un Nokia 3310 care la vremea respectiva era un telefon destul de bun, asta era prin 2000,2001 parca)au refuzat. Suparat am renuntat la abonament, unul din motive a fost si faptul ca pentru cei noi abonati erau tot felul de reduceri la care cei vechi nu aveau acces. Am trecut pe Cosmote si vreau sa zic ca de atunci nu am avut probleme cu semnalul comparativ cu celelalte retele, depinde de zona.

Ca fapt divers atunci cand merg pe la o matusa, ca locatie este pe drumul intre Galati si Tecuci(loc. este Ivesti si este pe un drum national) vreau sa zic ca eu pe Cosmote pot vorbi din casa la telefon fara probleme, fratele meu care este pe Vodafone si un nepot care este pe Orange au probleme cu semnalul.

Share this post


Link to post

Pai si eu cand am fost la Lepsa cumnatul meu trebuia sa se urce pe o fantana ca sa aiba semnal :D , cosmoteul in zona asta functioneaza perfect.

Edited by adostar

Share this post


Link to post
:o fftopic: Stie cineva vreo oferta la cartelele orange/cosmo cu minute internationale? Am nevoie sa vorbesc in Franta. Eventual tarife, ceva. Pot suna de pe cartela mea de orange pe alta cartela (tot orange, cumparata din Romania) care este in Franta? Trebuie ceva activat, roaming, etc?

Când apelezi un mobil activat în România, pentru tine nu contează unde se află respectivul în acel moment. Fie că e în ţară, fie că e în Franţa, tu eşti taxat conform tarifului de la mobilul tău la un mobil Orange (în acest caz). Costul suplimentar al convorbirii (vreo 25 de cenţi/ minut) e suportat de cel plecat din ţară. Aşa că ia-ţi oferta ce mai avantajoasă dpdv al tarifului Orange-Orange. Numai să fii sigur că şi cel din Franţa e dispus să-ţi răspundă la apeluri, având în vedere că (şi) pe el îl costă (mai) mult.

Share this post


Link to post

Hehe, voi glumiti, nu?

Pt studenti e ok dar pt business voda si oranju rulz, nu ezipsta comparatiune...

Share this post


Link to post
Ca fapt divers atunci cand merg pe la o matusa, ca locatie este pe drumul intre Galati si Tecuci(loc. este Ivesti si este pe un drum national) vreau sa zic ca eu pe Cosmote pot vorbi din casa la telefon fara probleme, fratele meu care este pe Vodafone si un nepot care este pe Orange au probleme cu semnalul.

In Bucuresti in casa unei prietene, Cosomte ia-l de unde nu-i. Ce e mai tare e ca tipa lucreaza la Cosmote => intepaturi la greu pe tema asta. =))

Share this post


Link to post

Depinde foarte mult si de aparatul care il ai, asa ca ar trebui puse mult mai multe in balanta...

Share this post


Link to post
Hehe, voi glumiti, nu?

Pt studenti e ok dar pt business voda si oranju rulz, nu ezipsta comparatiune...

Daca vorbim de date, banuiesc...ca daca vorbim numai de voce, nu vad de ce nu exista comparatie.

Share this post


Link to post

Pentru ca nu te poti baza pe el.

Pentru ca nu au experienta cu clientii business (vezi ca e un caz mai sus).

Pentru ca niciodata nu trebuie sa te increzi intr-un partener de afaceri care deschide sampania dupa ce ai semnat contractul.

Share this post


Link to post

Din cate am inteles la abonamentele business cosmote ofera convorbiri moca nelimitate in retea si o caruta d minute moca in alte retele plus ca au niste tarife chiar atragatoare.

Share this post


Link to post

Esti ametit de marketing. Ori sunt moca, ori au tarife? :D

Cerintele unei afaceri nu stau numai in tarife, ca idee.

Share this post


Link to post
Din cate am inteles la abonamentele business cosmote ofera convorbiri moca nelimitate in retea si o caruta d minute moca in alte retele plus ca au niste tarife chiar atragatoare.

Asa este. Eu am un plan tarifar business de la ei.

@satori: come on, concret nu exista diferente, trust me. Sau daca exista, acelea sunt mici.

Nu sunt un fan Cosmote, am Vodafone de foarte mult timp, insa au punctele lor bune. Mai ales pe voce. Iar la planuri tarifare business, iti pot oferi lucruri foarte interesante.

Share this post


Link to post

Pai toti iti pot oferi planuri tarifare interesante. Esential e ca minutele alea gratis in reteaua Cosmote sunt degeaba.

Share this post


Link to post

nu sunt degeaba se presupune ca daca iti iei un abonament business iei si cel ptuin 3-4 numere pe el, convorbirile in retea sunt gratuite ceea ce la vodafone nu iti da nimici macar in grupul de numere al abonamentului deci... de aici apare o mica mare diferenta cat despre tarifele catre alte retele, dupa terminarea minutelor gratuite care si acelea sunt destul de multe, tariful este mai mica decat la orice alt operator de telefonie mobila in momentul de fata.

Share this post


Link to post

Nu face presupuneri cand nu stii despre ce e vorba. Abonamentele pentru afaceri se negociaza.

 

Si daca nu ai cu cine vorbi in retea ce conteaza ca vorbesti gratis in retea?

Share this post


Link to post
Si daca nu ai cu cine vorbi in retea ce conteaza ca vorbesti gratis in retea?

 

Cosmote a ajuns la 3 milioane clienti in octombrie 2007. Dupa momentul respectiv au fost promotiile de iarna, cand probabil le-a crescut numarul de clienti.

Putin despre promotiile de iarna: am cumparat 2 telefoane, necodate, dupa cum se stie. Pretul telefoanelor + pretul abonamentului pe 2 ani, egaleaza pretul acelorasi telefoane cumparat la liber (fara conectare) in Carrefour. Asadar, socoteala pe care am facut-o pe loc (la Polus, in decembrie) a fost: ori dau x lei pe loc la Carrefour si nu vorbesc nik de banii aia, ori dau x lei, in rate 2 ani, si vorbesc 50 minute pe luna, spre orice retea. Am primit la fiecare abonament si o cartela Cosmote cadou, ca sa "am cu cine vorbi in retea" :D .

Alt lucru care merita subliniat: avem baze de date imense la firma, cu sute de mii de firme, care se actualizeaza lunar. Destul de multe numere sunt Cosmote. S-a facut o statistica si rezultatul a fost ca 10% numere de telefon bussines sunt Cosmote. Convorbiri gratis cu 10 la suta din numerele de telefon in telemarketing nu e putin! Este de luat in serios, asa ca iesirea premicell din centrala a primit si o cartela Cosmote. Momentul deciziei respective a fost in septembrie 2007. Iarasi tin sa subliniez ca de atunci ponderea Cosmote probabil ca s-a marit.

 

Parerea mea: ca orice firma care urmareste sa intre pe o piata consolidata, Cosmote subventioneaza (aduce bani de "acasa") businessul propriu. Vor sa isi faca baza de clienti, si dupa aia se vor gandi la profit. Clientii ies in castig.

 

As mai spune multe pozitive, dar nu am nimic de castigat, si in plus stiu ca si Cosmote, ca si Orange si Vodafone, nu sunt altceva decat o corporatie, cu cultura organizationala corporatista, care sunt interesati de construirea unui brand si apoi de exploatarea reflexelor conservatoare (asa cum fac deja Orange si Vodafone, se vede din posturile de mai sus ce fericiti sunt clientii lor sa cotizeze). Eu sper ca in momentul respectiv, sa apara noi oportunitati, si eu voi fi primul care ma voi muta fara niciun regret.

 

Am uitat sa mentionez faptul ca NICIODATA de cand folosesc COSMOTE (de la aparitia pe piata) nu am reusit sa dialoghez atunci cand am fost apelat din afara tarii.

Cine te-a apelat (ce tara)? Ce eroare a primit? Sunt apelat din Ungaria, apelez in Ungaria, si am mers in Ungaria cu cartela preplatita Cosmote, unde am primit si am initiat apeluri, fara nicio singura sincopa.

Share this post


Link to post
... Parerea mea: ca orice firma care urmareste sa intre pe o piata consolidata, Cosmote subventioneaza (aduce bani de "acasa") businessul propriu. Vor sa isi faca baza de clienti, si dupa aia se vor gandi la profit. Clientii ies in castig ...

Bre, ne lesi ? Chiar trebuie sa auzim discursuri care ne fac sa vomitam, unde ai auzit tu ca un investitor subventioneaza clientul ? Iar sarmanul investitor balcanic n-a mai putut subventiona si a venit neamtul, a pus repede 2 miliarde de euro jos, pe 20% din companie, sa inceapa sa subventioneze si el convorbirile fericitilor clienti. O minciuna mai mare ca asta n-am mai auzit de la FNI incoace. Daca aude seful tau ce deserviciu le faci, te da afara maine.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Chiar trebuie sa auzim discursuri care ne fac sa vomitam, unde ai auzit tu ca un investitor subventioneaza clientul ? O minciuna mai mare ca asta n-am mai auzit de la FNI incoace. Daca aude seful tau ce deserviciu le faci, te da afara maine.

hehe, bineinteles ca subventioneaza, pierderile operationale exact asta inseamna. Subventia este temporara, bineinteles ca ei isi recupereaza banii investiti, si si-i recupereaza cu varf si indesat... ghici de unde? de la viitorii clienti conservatori, care vor plati tarife maricele, fara sa se uite la alte oferte :D . Asa au facut si Orange, si Vodafone, la vremea lor. Si uite acum ce bine le merge, cu turnover anual de un miliard de euro si clienti care nu le pleaca desi concurenta ofera tarife mai mici la cartela decat ofera ei la abonament.

Afirmatia ta despre deserviciul pe care l-as face eu firmei, arata ca nu ai inteles ceva, dar nu imi dau seama ce nu ai inteles :) . Daca crezi cumva ca eu as fi sfatuit firma la care lucru sa faca abonament corporate la Cosmote, te anunt solemn ca eu sunt angajat pe post de inginer sistem, nu am nicio functie de consiliere sau conducere, asa ca nu port nicio raspundere in directia asta :D .

Edited by zet

Share this post


Link to post

Se vede ca n-ai pregatire tehnica in domeniu, abia atunci ai intelege ca, costurile de exploatare nu depind de durata si numarul convorbirilor si ca toata acesta farsa a ofertelor este o pacaleala grosolana a clientilor. Din acest motiv sunt interzise, in tarile civilizate, amestecurile de activitati de genul telefonie fixa + distributie tv + distributie internet + telefonie mobila. Toate pierderile operationale pe Cosmote au fost suportate de catre clientii telefoniei fixe. Toata dezvoltarea distributiei tv + distributia internet a fost conditionata (cuvant urat prin Europa) de catre abonamentul la telefonia fixa ! Primii "abonati" la Cosmote au fost angajatii Romtelecom.

Si altii au fost profitat de acest lucru, de ex. RCS&RDS (alti hoti), doar ca ei au dat telefonia fixa si mai nou, telefonia mobila, gratis. Le-o fi fost rusine de profitul porcesc pe care-l obtineau. Cand la RCS&RDS ai un abonament cu convorbiri incluse de 3 euro pe luna, indiferent ca-s pe fix sau mobil (terminale gratis), Romtelecomul cere 7 euro pe luna pentru un abonament fara nicio convorbire. Daca vrei si mobil, cumperi terminal si platesti suplimentar, adica cat abonamentul de la RCS&RDS (alti hoti). Acum cred ca a inteles toata lumea cine a platit investitia de la Cosmote si ca doar 100.000 de abonati sunt suficienti sa achite costurile operationale. Restul este evaziune fiscala acoperita prin facturi umflate cu pompa de catre furnizorul de echipamente, adica repatriere mascata de profitnesupus impozitarii in RO. Sa spuna Cosmote ca la 3 milioane de abonati are pierderi operationale este o obraznicie pe care o suporta doar fraierii din Ministerul de Finante.

Share this post


Link to post

Lasand toate discutiile incinse de pe acest topic as dorii sa clarificam ceva simplu. Va rog faceti o comparatie intre ofertele actuale ale operatorilor de telfonie mobila din Romania, aici ma refer la Vodafone, Orange, Cosmote si atat... Veti constata ca fiecare din cei trei operatori are un altfel de public tinta... Iar ofertele sunt diferite... Dar daca puneti in balanta, perioada ofertei/ avantaje veti constata ca Cosmote se diferentiaza un pic... Lasand la o parte problemele tehnice ce sunt inerente Cosmote se descurca binisor... Toti avem inafara de terminalul personal, fie Vodafone sau Orange un terminal Cosmote... Poate ca o sa fiu criticat, dar stiu ce vorbesc pt ca activez in telefonia mobila de 9 ani, timp in care am testat fiecare operator... O opinie personala? Toti sunt hoti si toti trag pe turta lor. Dumneavoastra doamnelor si domnilor trebuie sa analizati si sa comparati si sa alegeti ce este mai potrivit pt dumneavoastra. In acest moment pe val este Cosmote si sincer va spun are o cale ascendenta mult peste asteptari si previziunile facute... Va multumesc.

Share this post


Link to post
Se vede ca n-ai pregatire tehnica in domeniu, abia atunci ai intelege ca, costurile de exploatare nu depind de durata si numarul convorbirilor si ca toata acesta farsa a ofertelor este o pacaleala grosolana a clientilor.

Usurel cu afirmatiile grele :) ... Din posturile mele tu ai vazut ca nu am pregatire tehnica in domeniu, pot sa spun ca ai vazut gresit. Am lucrat o perioada indelungata (prea indelungata dupa parerea mea, dar asta este cu totul alta discutie, si se potriveste mai mult forumului de pe desprefirme.ro) la firma electrogrup, care instaleaza echipamente de telecomunicatii (fibra optica, antenele gsm, etc), principalul contractor al Vodafone Romania. Oricine care lucreaza in domeniu poate sa te contrazica cu usurinta la afirmatia ta, cum ca durata si numarul convorbirilor nu influenteaza costurile de exploatare. Ba influenteaza, si inca mult. "Numarul tranzactiilor supra unitatea de timp" (asa se numesc in limbaj telecom durata si numarul convorbirilor) costa, costul fiind defalcat in doua componente, investitia initiala (creste exponential daca iti faci planul sa ai milioane de clienti, trebuie sa stii dinainte la ce trafic de voce te gandesti, ca daca faci o retea pentru sute de mii de abonati si ai milioane, reteaua pur si simplu nu functioneaza) si componenta cost pe tranzactie... care este consistent. Se ocupa "banda" satelit, se cheltuie bani seriosi cu mentenanta si service echipamente (banii sunt cheltuiti pe bune, pe factura, activitatile sunt externalizate), plus alte cheltuieli, de tip "cost terminare apel in alta retea", platesti minutul catre Vodafone sau orice alt operator, daca tu intri cu apel in reteaua lui, nu mai intru in detalii. Cat despre Romtelecom, din cate stiu, si ei au pierderi deocamdata, sunt cauzate de investitiile imense in infrastructura IT, ma rog, nu imi pasa, iarasi zic ca aia este alta discutie.

Asa cum spunea postul anterior, mai putin conteaza pentru utilizator bucataria interna a fiecarui operator, utilizatorii pun in balanta avantajele si dezavantajele fiecarei oferte. Avantaje Cosmote: telefoane necodate, cu toate plusurile ce deriva din asta (soft original, posibilitatea folosirii telefonului in orice retea). Tarife bune si simple, nu trebuie sa rezolvi integrale ca sa stii cat te costa un apel. Dezavantaje Cosmote: ca sunt si ei hoti, si vor indoi si ei reteta cu apa, asa cum fac toti dupa ce se vad cu clienti in stoc.

 

L.E. Ca sa fiu aritmetic de clar, 10 centi pe minut spre orice retea, de pe cartela preplatita, este un pret mai mic decat costurile cu respectivul minut pe care Cosmote le plateste! Deci afirmatia mea initiala, ca Cosmote subventioneaza vorbeala pe mobil e corecta. Ca subventia e doar momentana, urmand ca pe viitor sa isi scoata parleala cu varf si indesat, sau ca muta banii din alta parte, cum spunea Tolin, prin subventionare incrucisata, si asta e cat se poate de limpede. Nu stiu cat de suparati trebuie sa fie utilizatorii Cosmote ca sunt subventionati incrucisat :D . Ar trebui sa fie suparati cei care cotizeaza.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...