Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Cosmote

Recommended Posts

Salut

Ce parere aveti despre COSMOTE in comparatie cu ORANGE si VODAFONE?

Care au cea mai buna oferta, cea mai buna retea?

Merita sa treci la ei, cu noile oferte?

Share this post


Link to post

Sunt offtopic dar iti multumesc ca ai deschis acest subiect nu pentru mine dar m-ai impulsionat final sa dau drumu la "afacerea aia de consiliere ". O sa o fac pe alt domeniu dar e clar : lumea trebuie consiliata !

Share this post


Link to post

Pai norma ca trebe consiliata man, nu vezi ca suntem ca orbetii prin economia de piata? Habar nu avem de nimic, cel putin eu...

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Ce bine e sa vorbesti in nume propriu ;)

Share this post


Link to post

Gata, am modificat. Multumit? :D

Share this post


Link to post

Am Cosmote de 2 ani, in principiu sunt ok dar au probleme cu reteaua, gandeste-te bine daca vrei sa treci la ei, cand iti este lumea mai draga ramai fara semnal. Eu am cartela, am prins oferta cu 2000 de minute pe luna valabila 1 an si acum am 300 de minute in retea, 300 sms in retea si 30 minute nationale cu 5 euro pe luna. Pe cartela se merita parerea mea.

Share this post


Link to post

Tendinta e ca, oricate oferte cu enspe mii de minute ar aparea, lumea in general nu renunta la numarul de telefon pe care il are la Orange sau la Vodafone de ani de zile. Si cu asta am zis tot.

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere, Cosmote sucks! Semnal yoc iar roaming-ul e penibil. Auzi, in germania poti primi/trimite SMS, poti fi sunat (doar teoretic) dar nu poti initia apeluri (citat din raspunsul venit de la Cosmote Relatii Clienti).

 

La Vodafone beneficiez de un abonament corporate, tarife preferentiale. Super multumit momentan, inclusiv de serviciile 3G mobile connect. De ex., pentru 10 minute vorbite din germania (roaming pe vodafone.de in tara pe Cosmote, platesc 80 centi).

In schimb, in roaming sunt f. mari tarifele 3G, 6 euro /Mb.

Share this post


Link to post

Eu am de 2 ani abonament cosmote, in acesti 2 ani de 2..3 ori am avut probleme cu reteaua..asta fiind mai la inceput, in rest cam peste tot am semnal, fara ca sa ma catar pe nu stiu ce stalpi ca sa vb. :D , am si vodafone si pot spune ca inca stau prost cu acoperirea si doar sunt de atatia ani in Romania.

Share this post


Link to post

Cine-i Cosmote, firma de spalat bani pentru "baietii destepti cu ochi albastrii" ? N-am un cunoscut in reteaua asta, deci, pentru mine nu exista. Nici macar angajatii romii-telecomii care au fost obligati sa intre pe reteaua asta la infiintarea din RO n-o folosesc.

 

Altfel, ofertele se fac pentru a pune cineva botul la ele, este un joc de-a pescarul si pestii.

 

Offtopic:

... dar e clar : lumea trebuie consiliata !

Nu lumea trebuie consiliata, doar, agentii comerciali care-si zic fara niciun temei consilieri.

Share this post


Link to post
Tendinta e ca, oricate oferte cu enspe mii de minute ar aparea, lumea in general nu renunta la numarul de telefon pe care il are la Orange sau la Vodafone de ani de zile. Si cu asta am zis tot.

In curand vei putea migra in orice retea pastrandu-ti acelasi numar de telefon.

Share this post


Link to post
Tendinta e ca, oricate oferte cu enspe mii de minute ar aparea, lumea in general nu renunta la numarul de telefon pe care il are la Orange sau la Vodafone de ani de zile. Si cu asta am zis tot.

 

In mare asa e...dar nu uita ca majoritatea au cate 2 telefoane, unul pe Orange/Vodafone, celalalt pe Cosmote ;)

Share this post


Link to post

Dar ai incercat sa suni de pe Vodafone pe Cosmote?

Mie-mi merge 2-a din 5, daca am noroc. Plus caderi de semnal la cei din urma, etc...

Share this post


Link to post

Am uitat sa mentionez faptul ca NICIODATA de cand folosesc COSMOTE (de la aparitia pe piata) nu am reusit sa dialoghez atunci cand am fost apelat din afara tarii.

Share this post


Link to post

Nu mai fiti carcotasi, la fel se zicea si cand a aparut connex-ul in Romania ! Normal cine are o oferta mai buna ala castiga, nu? Asta inseamna democratie...aaa si daca nu aparea cosmote in Romania inca se tineau tari la preturi celelalte companii de telefonie mobila..asa ca...

Share this post


Link to post

Cati abonati are Cosmote ? Dupa mine, nici nu conteaza pe piata romaneasca raportat la peste 20 milioane de abonati in principalele doua retele.

 

Toaman trecuta am discutat cu iresponsabilul tehnic al unei mari companii, cica investitiile actuale in schimbarea profilului (madam multemedia) unei companii de comunicatii depasesc orice inchipuire de recuperare ! Asta a fost efectul ofertelor iresponsabile pe taramul concurentei acerbe. Deci, oferte ieftine, moarte sigura.

Share this post


Link to post

Eu am renuntat la ei.In loc de 12 facturi am avut 14 intr-un an de zile,ale dracu jigodii.

Share this post


Link to post
Cati abonati are Cosmote ? Dupa mine, nici nu conteaza pe piata romaneasca raportat la peste 20 milioane de abonati in principalele doua retele.

 

Asta a fost efectul ofertelor iresponsabile pe taramul concurentei acerbe. Deci, oferte ieftine, moarte sigura.

 

 

Si in plus, atrag foarte putini, poate pe cei de liceu/generala si unii studenti in anul 1 pe la facultate, care stau si se uita zilnic ce oferta cu cate minute a mai aparut. Marea majoritate nu-si mai schimba numarul de telefon, oricate minute li s-ar da. Eu am abonament la Vodafone, nu cine stie ce: 30minute in retea, 20 nationale, 4 euro abonamentul,3G activat. Il am de 2.5 ani de zile si nu mi-as schimba numarul nici mort, oricat minute mi-ar da astia. In plus, lumea s-a mai linistit. Nu prea mai sta omul sa calculeze ce si cum, mai ales daca are abonament. Vobeste cat are nevoie si gata.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu am cosmote de 1 an si ceva si sunt multumit de ei. Au raportul pret/servicii foarte bun - am 500 min in retea si 500 sms-uri si 30 min nationale. Nu am avut probleme cu semnalul, ba chiar am fost in zone unde aveam semnal mai bun decat vodafone-ul - undeva prin munti pe langa sibiu. Bineinteless ca am si un vodafone (sunt abonatul lor de cand au aparut) si pot spune ca daca fac o paralela dintre serviciile lor si serviciile pe care le oferea conexul la aceeasi "varsta" cosmote-ul sta mult mai bine.

Share this post


Link to post

O mica nota: Cosmote probabil sta mai bine la semnal pentru ca are infrastructura noua, si putini abonati (comparativ cu capacitatea disponibila). Vodafone face acum aceeasi greseala pe care a facut-o si RDS/RCS: aducerea de abonati intr-o mare lacomie, fara a investi si in infrastructura, pentru a continua mentinerea calitatii serviciului (spusei eu foarte nemultumit despre nenumaratele "Network busy" si "Connection error" primite in ultimul an pe Vodafone).

 

Si revenind, poftim exemplu de "customer care".

vodafone_sux.jpg

Share this post


Link to post
... Nu am avut probleme cu semnalul, ba chiar am fost in zone unde aveam semnal mai bun decat vodafone-ul - undeva prin munti pe langa sibiu. ...

 

Daca ai facut comparatia cu acelasi tip de telefon e ok, daca nu, eu zic sa nu te avanti prea tare ;)

 

In alta ordine de idei nu pot sa ma pronunt in legatura cu Cosmote-ul. Pot sa spun doar ca in aproape 8 ani de cand sunt client Vodafone, au fost foarte rare ocaziile de dezamagire comparativ cu cei 4 ani de Orange. Despre ofertele Cosmote...trebuie sa ai baza sa faci astfel de oferte, altfel risti sa mergi in cap. Nu stiu cat de departe sunt de acest lucru.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Pot sa spun doar ca in aproape 8 ani de cand sunt client Vodafone, au fost foarte rare ocaziile de dezamagire comparativ cu cei 4 ani de Orange.

 

Subscriu la cele de mai sus. Sunt oarecum in aceeasi situatie.

Despre Cosmote va pot spune urmatoarele: am cateva abonamente la ei Corporate si sunt ok. Cu semnalul nu am probleme decat in zone in care in general sunt probleme cu toate retelele. In plus, cum bine zicea cineva mai sus, este foarte adevarat ca exista zone in care este semnal Cosmote si nu este semnal de la cele 2 retele gigant (ex. Lepsa - Gresu).

Eu sunt foarte dezamagit de serviciul de relatii cu clientii. Si am avut nenumarate situatii. In momentul in care am facut primele 3 abonamente acolo, am trecut la fiecare dintre ele numele utilizatorului. In momentul in care am vrut sa fac o modificare pe cont (care este pe firma, repet) cei de la relatii cu clientii au spus ca sa sune utilizatorul. :o "Pai, oameni buni, firma asta e a mea, eu platesc abonamentele astea", ei nu si nu. Pana la urma, au cedat. Insa doar pana la urmatoarea situatie similara... :uff: Din acest punct de vedere...la pamant.

Share this post


Link to post
O mica nota: Cosmote probabil sta mai bine la semnal pentru ca are infrastructura noua, si putini abonati (comparativ cu capacitatea disponibila). Vodafone face acum aceeasi greseala pe care a facut-o si RDS/RCS: aducerea de abonati intr-o mare lacomie, fara a investi si in infrastructura, pentru a continua mentinerea calitatii serviciului (spusei eu foarte nemultumit despre nenumaratele "Network busy" si "Connection error" primite in ultimul an pe Vodafone).

 

De cand aduce Vodafone clienti noi? In comparatie cu restul, is mici copii :D

 

Cosmote, cu toate bubele sale de low cost company, a reusit sa stranga clienti incredibil de multi comparativ cu Zapp. Tot respectul pentru asta. Cum o sa reuseasca sa ii tina in momentul in care o sa doreasca sa faca si profit si o sa creasca preturile,... mai vedem :D

Share this post


Link to post
In mare asa e...dar nu uita ca majoritatea au cate 2 telefoane, unul pe Orange/Vodafone, celalalt pe Cosmote ;)

Da, dar daca ar gasi o alta retea cu multe minute in ofera, dar nu ar vrea sa adauge un al treilea telefon, la care ar renunta? Eu zic ca nu la cel de Orange/Vodafone...

 

Eu unul am de 4 ani Orange, platesc in medie 50 de ron lunar si vorbesc in total cam 100 de minute in medie. Nu-mi trebuie mai mult, nu fac o pasiune din a sta cu telefonul la ureche, imi ajunge cat vorbesc la telefon la servici.

Am avut la un moment dat o cartela Cosmote, dar cand am vazut ca trebuie sa incarc lunar cate 5 euro ca sa am nuscate minute, m-am lasat pagubas, ca nu le-as fi consumat si nici n-as fi avut cu cine, banii astia mai degraba i-as fi adaugat drept cost suplimentar la abonamentul clasic.

Mi-au mai bagat pe gat baietii de la rds un mobil, cu sute de minute in rds si 50 in romtelecom, dar pe care il folosesc doar pentru apelurile spre fix. Cum se va incalzi afara si nu voi mai avea atatea buzunare pe mine, cred ca va ramane acasa.

Share this post


Link to post
Da, dar daca ar gasi o alta retea cu multe minute in ofera, dar nu ar vrea sa adauge un al treilea telefon, la care ar renunta? Eu zic ca nu la cel de Orange/Vodafone...

 

Total de acord. Eu unul asa as face > :) . Hai, sariti cu minutele gratuite!

 

:o fftopic: Stie cineva vreo oferta la cartelele orange/cosmo cu minute internationale? Am nevoie sa vorbesc in Franta. Eventual tarife, ceva. Pot suna de pe cartela mea de orange pe alta cartela (tot orange, cumparata din Romania) care este in Franta? Trebuie ceva activat, roaming, etc?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...