Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Apartament Vs Casa

Recommended Posts

Eu am expus conditiile, avantajele si dezavantajele aplicabile mie si am concluzionat dupa cum scrie mai sus.

Share this post


Link to post
Il are masina inclus :P Deschidere garaj din telecomanda masinii :D

 

Problema reala care o vad e mediul copilului. Este cunoscut ca desii mai calm si linistit , mediul provincila este mai non pragmatic si putin constructiv pentru educarea unui copil.. bataios pe piata.

 

 

Parerea mea e ca vei avea un copil mult mai sanatos daca nu il cresti in poluare,iar educatia, mai ales in clasele primare conteaza foarte mult cat se ocupa parintii de el ,iar din gimnaziu il poti da la scoala in oras.Eu m-am mutat in oct. la 5 Km de Cluj de la bloc la casa,si nu m-as mai muta inapoi.Cand o sa vina si copilul pe lume cred ca e mai bine sa stau eu linistit ca e in curte cu poarta inchisa decat sa-l pazesc prin fata blocului.Si nu o sa ajunga la 10 ani sa spuna ca vaca e mov ca asa a vazut-o la milka :) .

 

LE: si e o placere sa mesteresc la masina in curte,sa nu se uite toti plimbaretii la mine in fata blocului,iar la casa ,cel putin in cazul meu vecinii sar mult mai repede in ajutor cand ai nevoie.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Interesant topic :)

Eu stau intr-un cartier al Constantei care nu apartine de oras, adica trebuie sa ies pe DN2A vreo 2-3 km ca sa apoi sa intru in cartier si mai merg cam 1 km.

 

Plusuri pentru ca stau la casa in afara orasului:

1. Liniste

2. Nu prea am treaba cu vecinii

3. Spatiu mai mult ca in apartament

4. Facturi mai mici de intretinere(mai putin curentul :P )

5. Nu mai am vecinii de la bloc care ma controlau prin sacosi sau care nu suportau ca am si eu masina

6. Cand vezi cum creste iarba, bradul sau pomul plantat de tine esti alt om!

 

Minusuri:

1. Asta iarna n-au inlaturat zapada la timp de pe DN(si din tot orasul) si n-am mai ajuns acasa :D

2. Iesirea in DN la noi e nasoala, dar se va rezolva cu un rond, candva!

3. Intotdeauna vei gasi ceva de facut in casa sau in curte deci investitiile nu se vor opri prea curand :P

Stau deja la casa de 1 an si o luna si nu m-as mai muta inapoi sub nici o forma! Nu ma deranjeaza sa fac 10km pana la scoala in loc de 5, am curte, am catei, pot sa-mi spal masina cat si cand vreau eu, am garaj dublu si lista poate continua.

 

Partea cu educatia copilului depinde de tine. Poti foarte usor sa-i interzici contactul cu cei din jurul casei daca tu consideri ca dauneaza. Isi poate forma foarte usor un grup de prieteni la scoala. Si de asemenea poate calatori cu mijloacele de transport in comun. Eu din clasa a 2-a umblam cu troleibuzul :mrgreen:

 

PS: eu am si portile si usile de la garaj automatizate si nu e foarte simplu cu telecomenzile. Trebuie sa fie pe aceeasi frecventa ca poti folosi o singura telecomanda ;)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

@cumnate ,o parere personala, daca iti construiesti casa fa-o din BCA de minim 35cm grosime si fara colturi de beton ,si o sa vezi ca iarna platesti mai putin gaz ca la bloc.A mea asa e ,din BCA de 40 cm,deocamdata fara termoizolatie exterioara si am consumat mai putin decat vecinii mei care au aceeasi suprafata ,dar au casa din caramida , cu colturi de beton si izolata cu polistiren.(eu am avut 22de grd in casa si ei 20)Sa vezi cand oi izola-osi eu.

Share this post


Link to post

Si colturile din ce le faci?

Share this post


Link to post

Pentru solutiile constructive avem topic separat cu pareri destul de avizate dar va readuc aminte ca nu grosimea conteaza in cazul peretilor ci materialul din care ii faci, ce fereste montezi, cum izolezi podeaua si acoperisul, cu ce tip de centrala incalzesti casa, ce calorifere folosesti si povestea continua :)

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=11862

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showforum=12

 

Si colturile din ce le faci?

 

Da ce?! iti trebuie si structura de rezistenta? =))

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Colturile = stalpii? Si cu ce influenteaza betonul stalpilor temperatura interioara?

Share this post


Link to post
@cumnate ,o parere personala, daca iti construiesti casa fa-o din BCA de minim 35cm grosime si fara colturi de beton ...

Asta-i casa papusilor ?

Share this post


Link to post
Partea cu educatia copilului depinde de tine. Poti foarte usor sa-i interzici contactul cu cei din jurul casei daca tu consideri ca dauneaza. Isi poate forma foarte usor un grup de prieteni la scoala.

Cred ca mai mult dauneaza un anturaj de genul: http://www.trilulilu.ro/chien/31683ad02120ea

decat

post-4171-1207490568_thumb.jpg

Edited by kornelush

Share this post


Link to post

Cumnate, termina cu prostiile! Din Mogosoaia pana la universitate faci mai putin decat faci tu din Militari. Asta 1.

2. Gradinite private sunt si in Mogosoaia si in Buftea (10 minute).

3. Nu se compara NICIUN APARTAMENT cu o casa pe pamant.

Acum:

Unde in Mogosoaia ai gasit teren, sa-ti zic daca merita sau nu.

Share this post


Link to post

@em!l Coeficient de conductivitate termica ridicat al betonului creste transferul termic cu exteriorul.Nu-ti influenteaza tamperatura interioara ci consumul de gaz ca sa o menti.Se pot face colturile fara probleme din BCA daca ai fundatia solida sa nu cedeze in timp.Si da colturi=stalpi.

Edited by danutza

Share this post


Link to post
Colturile = stalpii? Si cu ce influenteaza betonul stalpilor temperatura interioara?

Structura de beton este shunt termic (rezistenta termica minima), adica fuge toata caldura prin ea.

Share this post


Link to post

NU stiu sa iti explic , stai sa dau un telefon sa vad daca aflu ceva info. MI-a zis o clineta serioasa ca si-a luat acolo in conditiile de mai sus si pare interesant. Sun acum !

Share this post


Link to post
... Se pot face colturile fara probleme din BCA daca ai fundatia solida sa nu cedeze in timp.Si da colturi=stalpi.

Asta-i castel din carti de joc.

Share this post


Link to post
Coeficient de conductivitate termica ridicat al betonului creste transferul termic cu exteriorul.Nu-ti influenteaza tamperatura interioara ci consumul de gaz ca sa o menti.Se pot face colturile fara probleme din BCA daca ai fundatia solida sa nu cedeze in timp.Si da colturi=stalpi.

 

S-au revolutionat constructiile! O constructie fara grinzi si fara stalpi nu rezista la cutremure!

Caramida/bca-ul nu pot inlocui structura de rezistenta a unei case.

Share this post


Link to post

Daca vrei casa, orienteazate inspre partea de sud a Bucurestiului, inspre Giurgiu. E mai liber acolo la intrare in Bucuresti + sint preturi mai mici fata de nebunia din nordul Capitalei.

 

Deocamdata votez cu apartament de Bucuresti, situat in zona buna, cel putin pentru 15 ani de acum incolo. Daca eram in alt oras (ex.:Timisoara, Sibiu, Constanta) m-as fi orientat catre casa la periferie. In Bucuresti din pacate se aplica alta formula de calcul.

Share this post


Link to post
Si de asemenea poate calatori cu mijloacele de transport in comun. Eu din clasa a 2-a umblam cu troleibuzul :mrgreen:

 

Bai, da nimeni nu se intreaba ce se intampla cand vrea copilul la 17 ani sa se intoarca la 2-3 noaptea de la discoteca, care e in oras???

Eu asta tot incerc sa zic, nu neaga nimeni ca nu s-ar descurca copilul, dar la noi in tara transportul in comun e dezastruos pe anumite segmente, nu e ca in Viena unde circula nonstop autobuze din centru spre suburbii.

 

Eu fac naveta zilnic Galati-Braila o saptamana dimineata, o saptamana dupa-amiaza, si termin programul la 10 noaptea. Daca n-as avea masina sau nu as merge cu alt coleg, n-as avea nici o sansa sa ajung acasa la ora aia, sunt 15 km totusi.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Bai, da nimeni nu se intreaba ce se intampla cand vrea copilul la 17 ani sa se intoarca la 2-3 noaptea de la discoteca, care e in oras???

 

Taxi !

La ora aia e cam singura ora cand un taxi nu costa exorbitant datorita lipsei de stat la stopuri si prin ambuteiaje. Distanta de 10-15 km devine foaaaarte mica dupa 12 noaptea comparativ cu orice ora din zi.

 

Problema mea e cam intre 3 si 14 ani.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu sunt stopuri, dar se aplica tarife pentru transport extern, sau cel putin in Constanta asa e. Iar tariful e cam dublu fata de oras.

Si daca se duce la discoteca de 2 ori/ luna (desi mi se pare mult), banii nu sunt o problema. Problema apare daca o dai la scoala in Bucuresti, isi va face prieteni acolo, si nu va putea sa iasa cu ei oricand, pentru ca asta inseamna mult timp pierdut in principal.

Share this post


Link to post

Mai oameni buni, sunt 6 km intre Mogosoaia si Bucuresti. Sunt 10 km din Mogosoaia pana la Universitate. Sunt maxi-taxi din 10 in 10 minute, iar Cumnatu are 2 masini, daca nu ma lasa memoria. Problema transportului din Mogosoaia in Bucuresti este 0 barat. Iar pentru restul sunt multe alternative. Zi-mi care este zona unde vrei sa-ti cumperi, pentru ca exista o zona in Mogosoaia unde nu recomand nimanui sa-si faca casa.

Share this post


Link to post

Bre Mircea, e problema si daca vrei sa ajungi din Colentina in centru si tu spui aici ca nu e problema din Mogosoaia. Deocamdata Bucurestiul nu e pregatit pentru asa ceva. Cand vor face metroul spre aeroport... Poate atunci.

 

Am crescut in Colentina facand scoala in Dorobanti si crede-ma ca stiu despre ce e vorba. Si intre timp lucrurile nu s-au imbunatatit. Chiar din contra...

Share this post


Link to post
... daca iti construiesti casa fa-o din BCA de minim 35cm grosime si fara colturi de beton ,si o sa vezi ca iarna platesti mai putin gaz ca la bloc.A mea asa e ,din BCA de 40 cm,deocamdata fara termoizolatie exterioara si am consumat mai putin decat vecinii mei care au aceeasi suprafata ,dar au casa din caramida , cu colturi de beton si izolata cu polistiren.(eu am avut 22de grd in casa si ei 20)Sa vezi cand oi izola-osi eu.

 

:o fftopic: Fiecare e cu parerea lui in ceea ce priveste izolatia unei case in Romania. Saptamana trcuta am stat de vorba cu niste austrieci si spuneau sus si tare ca daca nu iti faci izolatie de 15cm de polistiren nici nu are rost sa te complici, rezultatele concrete cu o izolatie de 5-10 cm fiind discutabile. In sfasit poti sa iti faci izolatie de 50 de cm daca usile si geamurile sunt de proasta calitate tot frig o sa fie in casa. Multi isi "izoleaza" casa dar putini inteleg ce fac acolo :tongue:

 

:ontopic: @Cumnate tu decizi ce si cum. Viata la "tara" are avantaje si dezavantaje totusi din punctul meu de vedere e mult mai motivant sa traiesti chiar la tara intr-un spatiu corespunzator amenajat decat sa continui viata in 42 de mp sectiune comunista si un oras infernal.

E clar ca o sa faci mai mult efort pentru a accesa orasul, dar per ansamblu o sa merite in clipele de ragaz, weekend, etc .

Daca ai utilitati si drum minim pietrutit pana la noua proprietate merita sa te bagi instant. Alftel fara 4x4 nu e o optiune.

 

Scoala primara e mai nasoala prin sate, in rest la liceu/facultate oricum o sa iti trimiti copilul in Bucuresti.

Daca copilul se va dovesi competitiv sau nu in Bucuresti nu e neaparart o chestiune de unde a facut scola.

In lumea de maine scoala se va face in esenta prin internet. Si din totdeauna cine a vrut sa faca carte a facut carte chiar daca o fost sarac liput si departe de lume.

 

In viitor la pensie cred ca o sa iti placa mai mult si tie sa stai la umbra sub un pom, ceva in gradina la tine, cu cantec de pasarele decat in Bucuresti cu vijiala de masini, miros de noxe, praf si sa iti tina de urat niste acirituri de babe vecine cu tine in scara blocului.

Share this post


Link to post

Totusi, nu prea se accentueaza dezavantajele ce tin atat de timpul petrcut in trafic de toata familia (degeaba ai casa daca o vezi numai noaptea), costurile aferente (combustibil, transport, intretinere casa) cat si unele inconveniente ce tin de izolare si modificarea stilului de viata. Eu, ca tanar si viitor familist nu m-as muta la casa doar pentru mai mult spatiu stiind ca platesc pentru asta cate o ora-doua pe zi in trafic, cateva milioane bune pe combustibil (vazute ca un cost de oportunitate...).

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Partea cu traficul e discutabila. Si daca stai aproape de marginea orasului si daca nu stai in oras tot e greu sa ajungi in centru! Intr-adevar consmui combustibil si timp mai mult dar linistea din seara si din WE cer sacrificii ;)

Si nu consider ca te izolezi de oras pentru ca strictul necesar oricum il gasesti la 5 min de mers pe jos sau cu masina iar in drum imposibil sa nu ai de unde sa faci cumparaturi.

Noi(adica familia mea) am ajuns sa avem fiecare masina lui si sa consuma combustibil destul de mult pentru a ne deplasa, lucru care nu s-ar fi intamplat daca ramaneam in oras. Dar cum ziceam, merita!

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca educatia se face in Mall, nu la scoala. Nu te muta, Cumnate, nu ai mall in Mogosoaia!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...