Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

poza 1: nenaturala. poza de efect dar clar este nenaturala.

poza 2: naturala. poza normala.

poza 3: la fel ca 2...

Share this post


Link to post
Am si eu o intrebare...

... distanta dintre marginile cladirii si baza pozei este mai mica decat distanta dintre marginile cladirii si partea de sus a pozei... :-?

 

@flex: perspectiva

 

Eu as mai adauga ceva ... perspectiva in fotografie pana acum a fost privita sub mai multe aspecte...adica... pe langa faptul ca este o modalitate de prezentare a trei dimensiuni pe o suprafata cu doua dimensiuni poate fi realizata in mai multe feluri:

 

a) Perspectiva "de broasca" - se obtine la fotografierea dintr-un punct de statie de jos.

 

b) Perspectiva "zborului de pasare" - se obtine la fotografierea dintr-un punct de statie inalt.

 

c) Perspectiva "aeriana" - in care profunzimea suprafetei din fotografie este redata datorita prezentei unui val de ceata.

 

d) Perspectiva color - a carei senzatie este produsa de modificarea culorilor de pe suprafata cadrului, prin care apare senzatia de profunzime a suprafetei.

 

exemplu

Share this post


Link to post

@VIPER: corect, creatia arhitecturala reprezinta maxim 5% din timpul dedicat unui proiect, restul e munca de negru pentru rezolvari tehnice ca sa ajungi acolo unde ai creat.

@Alinake: e OK, am inteles; sigur vei deveni din ce in ce mai bun, fiindca e clar ca iti doresti asta; imi place foarte mult poza aia "dramatica", pare mai degraba o litografie, sau o alta tehnica mai neobisnuita; io o percep la granita dintre abstract si real.

Share this post


Link to post

Mie imi plac primele 2 poze. Cred ca sunt adeptul contrastului. In fine, nu ar merge impreuna... datorita stilului.

Share this post


Link to post
Si promit sa nu fac urat indiferent de "recenzie".

... Asta nu il face insa mai bun... E tot petarda :D

dar nici mai rau ...

am avut ceva timp (nu prea mult) si am cautat cam ce as fi vazut eu pe viewfinder...si dupa ceva munca am ales doar cateva "pareri" despre cum as fi vazut, ochit si pozat... la pozele ce nu sunt incluse, nu am avut nici macar o idee...bad for me...

post-1382-1137753975_thumb.jpg post-1382-1137753987_thumb.jpg

post-1382-1137753999_thumb.jpg post-1382-1137754028_thumb.jpg

post-1382-1137754038_thumb.jpg

PS

Cred ca ar fi ceva de invatat totusi si ma refer la cateva aspecte destul de importante...adica:

- in jurul orei 12 nu se fac poze pe automat ca ies arse...(poza cu pisicul in curte si cu cel din parc)

- inclinarile liniei de orizont (cea pe care se afla "vanishing point" din exemplul de mai devreme) fac mai mult rau in general...(poza cu caii)

- subiectul pentru a putea fi pus in valoare trebuie stearsa orice divagatie de la el din fundal sau alte planuri apropiate(ca in poza cu pisoiul si mai ales in cea cu cai;acolo masinile si albastreala din fundal furau din atentia subiectului)

PS2

cine a mai observat ceva poate sa mai scrie?

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

Prima poza este foarte...miscatoare. Te pune pe ganduri. Chiar daca se vede ca nu este naturala, mie mi se pare extrem de reusita.

A doua, pare mult mai naturala decat prima, daca nu ar fi fost si a treia poza, cred ca as fi putut spune ca este chiar originalul un pic prelucrat. Nu ma impresioneaza in mod deosebit, insa arata bine.

A treia este ceva peste care te uiti, iti place si treci la urmatoarea, asa cum a spus si Viper.

 

P.S. daca mai ai cateva poze prelucrate dupa aceeasi metoda ca si prima, poate ne mai incanti si pe noi cu ele :)

Share this post


Link to post

Your wish is my command :) .. mai jos, cateva fotografii HDRI (tehnica de care vorbeam- High dynamic range image)

 

post-575-1137755261_thumb.jpgpost-575-1137755295_thumb.jpgpost-575-1137755320_thumb.jpg

 

post-575-1137755334_thumb.jpgpost-575-1137755356_thumb.jpgpost-575-1137755374_thumb.jpg

 

post-575-1137755402_thumb.jpgpost-575-1137755558_thumb.jpgpost-575-1137755522_thumb.jpg

 

mai multe la mine pe site ... vedeti adresa in profil, ca nu cred ca am voie sa o postez aici :)

Share this post


Link to post
...sa dau un exemplu din domeniul meu de activitate: exista softuri de "arhitectura" cu ajutorul caruia oricine dispune de un computer poate sa deseneze o casa - acel "oricine" devine oare arhitect fiindca stie sa utilizeze un soft?

Din start trebuie sa zic ca eu sunt de aceeasi parere. NU lucrul cu unealta te caracterizeaza ca arhitect...

dar ai grija ca vor apare cei ce o sa iti aduca aminte de "revolutia industriala"...

Nici macar dupa cei 6 ani de facultate tot nu esti arhitect...nici macar conductor!

La fel e si cu posesia de laptop...daca il ai nu inseamna neaparat ca esti si "hacker"(a se citi un adevarat in ale calculatoarelor)

 

@Alinake

este super tehnica...aflasem de ea de la un prieten care o foloseste in pesajele de iarna... adica baiatul meu se duce vara la o cascada...ii trage o poza pe film de pe o stanca din locul x foarte bine calculat si marcat pe teren si pe trepied si in agenda...apoi cand vine iarna mai face una pe acelas film in aceeasi pozitie a lui etc... nu stiu eu cum as putea sa o pun in practica cu A95 ...dar mai am o speranta in Photoshop...

PS multumesc

Later edit ...am inteles gresit tehnica...cea de care vorbesc eu mai sus este altfel... oricum...poza a/n este preferata mea(a 7-a).

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

a 4-a, 5-a si ultima sunt pe gustul meu...

aia cu balea am mai comentat-o..

Share this post


Link to post

Eu nu inteleg cum faci sa stea vacile pe loc pana faci tu a doua sau a treia poza...

Share this post


Link to post

le pune sa nu se miste 0.5 sec...maxim, restul cred ca face aparatul.. trei declansari rapide cu diafragma diferita

Share this post


Link to post

hehe .. aici intervin urmatoarele

 

1. f multe incercari

2. aparatul f rapid care declanseaza f f rapid cand are destula lumina

3. putin noroc

 

Aceea e singura fotografie HDR care contine "live creatures" in ea pe care am reusit sa o fac pana acum ... am incercat si cu oameni si le-am zis nu miscati.. da nu merge .. tot se misca (respiratia sa fie vina, nu stiu :) )

 

Oricum, timpii au fost undeva pe la 1/2000 :) deci nu juma de secunda :) )

Edited by Alinake

Share this post


Link to post

@masterbobs: interesant, o sa mai studiez ce mi-ai zis. Tine-mi pumnii sa-mi iasa azi o treaba si sa pot lua un aparat (tot mai "ieftin" dar cu ceva setari manuale) ca sa pot face si eu alte studii. Petarda din dotare nu prea stie nimic pe manual. De fapt nu prea = deloc... Are niste vagi setari de WB dar alea fac mai mult rau decat bine... Probabil ca o sa o fac (,) cadou Parintilor ca e ideala pentru ei. Point'n'Shoot...

 

Pozele atasate de mine sunt in 99% din cazuri trecute prin Neat Image Pro 5 pentru ca bombitza are un noise atat de mare incat zici ca e un roi de albine...

 

@Alinake: pe mine unul m-ai castigat total! Daca o sa poti candva ti-as sta in dreapta (stanga) sa vad pe viu ce si cum faci. Bineinteles daca si tu vrei!

Share this post


Link to post

Pun si eu o poza, sa aveti ce critica... :D

post-17-1137761214_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sa nu spui ca ai fost la biserica, ca nu te cred :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Oare daca bordura aia nu trecea fix pe mijlocul pozei nu iesea mai interesanta? Nu ca nu e interesanta, doar ma gandeam...

Share this post


Link to post

Sebian, mie mi se pare excelenta, felicitari.. ai o compozitie de exceptie.. fotografia e impartita in 3 ca la sigla la mercedes: zidul din dreapta, padurea in stanga si jos drumul.. wow, mai ales ca sunt un pic curbate acele linii separatoare ... super frumos ...

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca simetria e involuntara... nu declansarea...

mie mi se pare ca asa iti conduce privirea unde trebuie...spunand ceva...post-1382-1137764723_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mersic masterbobs dar deja plecam de la exercitiu si trecem pe simbolistica si aici se poate specula la greu ;)

Ceva mai subtire, ca de inceput de uichend ;)

post-17-1137768461_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca toata lumea isi arata pozele hai sa va arat si eu una care mie personal imi place foarte mult si sunt chiar mandru de ea.

post-1455-1137768988_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sebi, e in 2 mai? la stuf?

Share this post


Link to post

:scarpin: sincer sa fiu nu mai tin minte...cu siguranta e pe malul marii :D pentru asta pot garanta

Share this post


Link to post

:o fftopic:

da e in 2 mai :D

Share this post


Link to post
Daca toata lumea isi arata pozele hai sa va arat si eu una care mie personal imi place foarte mult si sunt chiar mandru de ea.

Mai sa fie! Nu te mai recunosc. Vorbeam de Bell - Textron, EuroCopter si tu te lauzi cu AN 2 (porcul zburator)? Mai faci sa am o a doua opinie. Uite pun eu alta poza, ce spui?

post-2099-1137874258_thumb.jpg

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

la cireshe

post-1546-1137878052_thumb.jpg

post-1546-1137878069_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...